Fotograf si cameraman

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Gina, multumesc mult pentru aprecieri 1 da, si noua ne-a placut foarte mult cum a iesit nunta noastra, ma ales ca organizarea ne apartine in intregime. este adevarat ca trebuie sa multumesc multor oamebni si firme dar nu o pot face aici din motive de publicitate interzisa.

Despre Radu, ce pot sa-ti spun este ca intr-adevar a evoluat foarte mult, probabil ca peste 1-2 ani clipul nostru o sa para o gluma in comparatie cu ce o sa creeze, dar asta inseamna sa evoluezi. Coloana sonora a clipului nostru este Sleeping Sun cu Night Wish. Este o cantareata de opera care canta si rock. A fost aleasa de Radu ca de altfel intreaga coloana sonora a montajului. Am avut foarte multa incredere in el pentru ca " ne-a citit" imediat si a inteles care sunt gusturile noastre.
Am ramas foarte buni prieteni si prin urmare ii gazduim in server-ul nostru cateva " lucrari " ! Ce am pus pe forum a fost cu acordul lui deci stie el mai bine ce si cum cu masurile de siguranta.
Sa stii ca si sotul meu imi spune: Hai sa ne mai casatorim odata ! Si asta pentru ca a fost asa de frumos, dar a trecut atat de repede...dar urmeaza un botez..in primavara !!!

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Buna seara doamnelor
Moss, am vazut si eu filmuletzele si sincera sa fiu sunt putin dezamagita pentru ca... eu credeam ca sunt singura care face asa ceva! Cu asta ma ocup si eu..mai nou... Pacat ca eu nu am site unde sa le pot pune. Este frumos intr-adevar! Decat sa stai sa te uiti 4-5 ore la dvd mai bine savurezi astea 5 minute... Cineva care stie cum se fac aceste..clipuri, stie ca este nevoie de mult talent si mai ales placere, daruire. Timp..nu-ti trebuie prea mult! Cam o jumatate de ora, mai ales ca sunt si secvente video!
Dar, mai conteaza si nunta in sine! Voi ati avut sau..ma rog.. aveti bani! Eu de exemplu nu mi-as permite artificiile de exterior (oricat de mult mi le-as dori si as pune banutzi deoparte) ce sa mai vorbesc de local...
Eu deja am contactat fotograf si cameraman, costurile sunt mult sub cele de care vorbiti voi aici. Si am vazut si portofoliile lor... Sincera sa fiu, am vazut poze facute de cei despre care vorbiti si nu mi se par atat de extraordinare! Excludem aici cele ale lui Moss! Acolo au facut o exceptie!
Repet: cineva care cunoaste meserie are alti ochi! Nu spun ca nu merita baietii astia dar..cer prea mult!
Aceasta este doar parerea mea!!!


"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Acum am citit mesajele voastre din urma si..pe langa tariful de 250 euroi iti mai ia bani si pentru videoclipul de 5 minutzele... hmm... Pacat! Macar pe ala il puteau oferi din partea casei!


"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Vroiam de mult sa va spun si eu ceva. Sper sa nu supar pe nimeni dar:
Pozele sunt frumoase, ok, dar....sunt enorm de scumpe!! Sa imi fie cu iertare dar sunt multi fotografi tineri, extrem de talentati care lucreaza cu mult mai bine si muuuult mai ieftin.
In primul rand ca un profesionist care se respecta nu cere bani pe generic de caseta - acesta face parte in mod normal din montaj!!
Al doilea: un astfel de clip dureaza cam 1-2 ore maxim si sincera sa fiu am cateva exemple muuult mai sensibile decat ce am vazut. Coloana sonora - ei bine, aici ca in codru, daca nu iti cere nimeni drepturi de autor poti sa pui ceva.
Nightwish...imi pare daca va dezamagesc, dar parerea mea este "simpla concidenta" legata de faptul ca aceasta formatie va concerta in ro pe 11 noiembrie parca si deci ssunt pe val. Nimic original.
Si nu in ultimul rand acest tip de clip in general se ofera GRATIS de catre fotograf, ca un cadou din partea casei..
Deci aceste servicii care nu sunt atat de extra super nemaipomenite sunt foarte scumpe in acest caz.
Cam asta am vrut sa spun. repet, sper sa nu supere pe nimeni opinia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Offff...Preturi ca la balamuc aici.
Ma bag fiindca vad ca dau fetele in stanga si-ndreapta cu euroii si nu prea primesc in schimb calitate maxima!
Fotograf si cameraman celebru - a aparut duminica la Stirile de la Pro Tv la ora 19.00 ( portofoliu plin de oameni cu fite - Radoi - Steaua, Gigi Becali , etc. )
E in echipa si cu DJ Fab ( care a fost si el in reportajul de la Pro Tv ).
Sa vedeti ce face asta in 150 euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Anculina, Ralucah si celelalte..

Este dreptul meu sa aleg ce-mi place si sa platesc cat vreau...
In primul rand, clipul nuntii este facut de catre cameraman si nu fotograf ! si mai mult decat atat intra in pretul filmarii adica 250 euro. Ce ati vazut voi inseamna 5 minute maxim. Iti trebuie mult mai mult decat 5 minute ca sa poti judeca profesionalismul unui cameraman.
Eu am vazut multe materiale pana amdecis cu cine sa colaborez.
Vorbiti de Gigi Becali ??? scuzati-ma , va rog, dar Becali nu are gusturi..este un taran si atat ! Iar Radoi si mai rau !
Ce ziceti voi de Vali Barbulescu sau Mihai Gainusa, etc...care nu numai ca au fost multumiti de ceea ce stiu sa faca acesti baieti dar au dus mai departe renumele lor.
In ceea ce priveste fotografiile facutye de Victor sunt de departe cele mai frumoase pe care le-am vazut si nu mi se pare deloc scump 150 euro pentru 200 fotografii + pozitivele + album foto !
Talente ca Radu - cameraman, Victor - foto, DJ Edy - Promusic nu au nevoie de publicitate nici pe Pro Tv si nici unde, de fapt, cred ca nici nu au nevoie de asa ceva...
Va respect opiniile dar nici acum nu as alege pe altcineva cu care sa colaborez pentru acest veniment.
Cat priveste Nightwish...hai sa nu ne paruim acum dar melodia da foarte bine cu clipul realizat si intra in preferintele noastre, asa ca " mi se rupe " daca ti se pare tie original sau nu !
Un clip 1-2 ore ???? Pai atunci montajul nuntii cat dureaza 15 ore ? Cred ca s-a inteles gresit totul...Montajul facut de Radu dureaza 3 h - EXTRAORDINARE !!! + acest videoclip care prezinta nunta in cateva minute...
ralucah, cine ti-a spus tie ca s-a cerut bani pe generic ???
ralucah, videoclip facut de fotograf ??? si atunci cameramanul ce mai face poze ??

Fetelor, ma bucur ca ati gasit calitate si in alta parte !! Asta este un lucru bun pentru tara noastra ! Dar haideti sa nu aruncam cu pietre si nici sa stricam imaginea unor baieti talentati care fac totul din pasiune. La un astfl de clip se lucreaza chiar si saptamani intregi si asta cu multa atentie, pricepere, pasiune si bun gust.

Asteptam si exemplele voastre ca sa le putem aprecia si noi !

Multumesc pentru atentie.
Radu si ictor: va iubesc Fara voi, amintirile nuntii mele nu ar fi fst aceleeasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Moss ai cea mai mare dreptate...Acesti baieti sunt super talentati si apreciati.
Din vizionarea unui clip de 5 minute iti poti face doar jumatate de idee de ceea ce face Radu sau Victor. Si spus cu mana pe inima ca fac o munca excelenta la un pret super bun...Mie cel putin preturile mi-au parut super bune si chiar am considerat ca merita peste..
Eu am cautat destul de multi fotografi si cameramani pana sa ma hotarasc la ei, destul de multi credeti-ma si cand i-am vazut am stiut ca sunt cei mai buni.
Pretul pe piata pentru o fotografie de nunta este 1 euro, Victor nu i-a atat, ba chiar iti face discount daca depaste un anumit nr de poze. Si poze SUPERBE cu siguranta. Chiar ieri m-am intalnit cu el si mi-a aratat diferente intre fotografii, ale lui sunt exemplare si chiar nu sunt f scumpe.
Pretul pentru filmarea lui Radu il poti negocia, alegi tu ce vrei si ce nu, el iti propune doar cum ar fi mai bine. Si cu siguranta NIMENI din Romania nu face mai bine ca el. Daca aveti argumente sau videoclipuri mai bune puneti-le aici pe site si le comparam cu cele puse de Moss.
Altfel va rog nu vorbiti de ceea ce nu cunoasteti .

Subscriu la ce a spus Moss: II IUBESC PE AMANDOI PENTRU CEEA CE FAC.

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Ohoho... Dar ce tensiune pe aici...Noroc ca a trecut sezonul rosiilor,ca altfel cine stie ce li s-ar fi intamplat celor care ar fi indraznit sa aiba o opinie diferita sau sa cunoasca si alti profesionisti decat cei numiti de voi!
Eu personal imi tot citesc mesajul ( cel de dinainte ) si nu vad nimic jignitor in el,poate sunteti cam sensibile...
Am atins doar aspectul pretului si raportul calitate - pret si pe piata mai sunt sute de alte oferte,fie ca va place,fie ca nu, unele mai bune,unele mai proaste.Asta e.
Ne scuzati ca indraznim sa existam si noi.
De fapt,daca ma gandesc mai bine nu mai intru pe subiectul acesta , ca vad ca e de fapt un club exclusivist al "fanilor" anumitor persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M. Gina spune:

Eram sigura ca acele clipuri vor starni invidie si imediat vor apare ca prin minune reactii negative (dupa 7 pagini si 3000 de vizualizari fara nici o problema) !! Putea sa jur ca vor apare posturi in care sa se declare ca limuzina sau artificiile de la Moss sunt bani arsi in aer degeaba, ca echipa video-foto a fost prea buna pentru un asemenea eveniment, ca nu merita atata lux si ca de fapt totul este o cheltuiala inutila.

Bibyrox, inteleg ca si tu lucrezi "mai nou" in bransa. Eram sigura ca la un moment dat cineva va incerca sa ii copieze pe baietii astia, dar nu ajunge numai sa vrei. Ei chiar sunt profesionisti pe felia lor (echipamente foarte perfomante pe care nu si le prea permit restul care lucreaza la preturi mici), au studii de specialitate si experienta multa in spate. Iar asta probabil crezi ca nu conteaza, dar se vede imediat draga mea ! Si eu la fel, te invit sa ne arati cum se poate sa faci acelasi lucru sau de doua ori mai bine pentru de doua ori mai putin, chiar daca te-ai apucat de curand....de ce nu ?
Eu credeam ca este destul de clar ca astea sunt doar vorbe, pentru ca atat o filmare adevarata cat si un videoclip cum se poate vedea acum, este ceva care presupune mult mai mult efort decat crezi pentru un asemenea rezultat ! In nici un caz nu este ceva neglijabil si gratuit, care se ofera ca BONUS ! Incurci rau de tot borcanele cand compari cu cine stie ce prosteala "originala" asa-zisa similara, facuta si la repezeala si oferita GRATUIT.... asta spune tot.

Ralucah, eu stiam ca Victor taxeaza exact pretul pietii, dar face treaba foarte buna in schimb ! Iar cameramanul, cel putin noua ne-a spus de la bun inceput ca ei se adreseaza numai pietei de lux. Adica, sa te hotarasti inainte sa-l deranjezi daca vrei o amintire marca "Mercedes" sau "Dacia" (vorbind la figurat evident). Este imposibil sa crezi ca poti obtine acelasi lucru pe nimica toata de la un escroc laudaros, care doar viseaza la aparatura si experienta lui Radu. E plina piata de amatori care se compara cu "varfurile" si se declara ca prin minune : aproape egali :)
Si au si dreptate ca le merge schema, pentru ca numai la noi vezi femei care isi inchipuie ca daca au dat 5$ pe o imitatie chinezeasca de pantof de la Paris de 500 Euro, este cam acelasi lucru si ce afacere au facut ele, ce proaste sunt cele care opteaza pentru original, ce risipa de bani ....

Anculina, ma indoiesc profund ca oamenii cu posibilitati ca cei pe care ii enumeri tu mai sus, aduc la nunta lor un cameraman de 150 Euro (sa-mi fie cu pardon!). Daca vrei sa stii cum a iesit ultima nunta cu Becali ca nas, ce echipe cu regizori dupa ei si ce operatori profesionisti cu camere inchiriate de televiziune au fost la nunta lor, intreaba-l pe Radu ! Da...exact, tot la el au apelat, iti vine sa crezi ? Adica cine isi pemite cea mai buna filmare din Buc la o nunta, la el se duc. Si nu ii iau in calcul pe cei care se bat cu pumnu in piept pe la ProTV, dar se vand pe de zece ori mai putin (daca ai stii cat costa in general toate serviciile la asemenea nunti, ai lesina). Toti acestia, daca ar putea lucra si ei la asemenea nivel inalt, crede-ma nu ar sta nici o clipa pe ganduri....dar in realitate nu pot asa ca doar carcotesc cu invidie judecand lucruri despre care de multe ori nu au habar !

Cate dintre voi stiu, asa, numai de curiozitate, cat costa un videoclip (din acesta de doi bani) pe care il vedeti pe Atomic-TV ? Eu chiar lucrez in domeniu si vin zilnic in contact cu contracte de acest fel....Este aproape amuzant sa sustineti ca si profesionistii adevarati ar trebui sa lucreze si ei tot pe cateva zeci de $, doar pentru ca mai exista si niste amatori care fac asta, incercand sa se confunde cu ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Putin calm!
In primul rand nu a improscat nimeni cu noroi.In al doilea rand daca nu poti citi si alte opinii pe un forum public fara sa treci la jigniri, imi pare rau pentru tine. Invidie, noroi, etc etc...cam grele vorbe nu crezi, in cond. in care nu te-a jignit nimeni!
In al treilea rand imi pare rau sa te anunt dar nu Radu si Victor au inventat clipurile. Sa pastram totusi proportiile realitatii!!!
In al patrulea...vad ca e o moda haioasa sa numaram postarile...chiar nu ai ocupatie?
Si gata nu mai scriu nimic ca ajungem la zona zoster daca trecem la mahagisme!


quote:
Originally posted by M. Gina

Eram sigura ca acele clipuri vor starni invidie si imediat vor apare ca prin minune reactii negative (dupa 7 pagini si 3000 de vizualizari fara nici o problema) !! Putea sa jur ca vor apare posturi in care sa se declare ca limuzina sau artificiile de la Moss sunt bani arsi in aer degeaba, ca echipa video-foto a fost prea buna pentru un asemenea eveniment, ca nu merita atata lux si ca de fapt totul este o cheltuiala inutila.

Bibyrox, inteleg ca si tu lucrezi "mai nou" in bransa, dar asta nu e un motiv sa arunci cu noroi ("neoriginal", asta e tot ce poti?). Eram sigura ca la un moment dat cineva va incerca sa ii copieze pe baietii astia, dar nu ajunge numai sa vrei. Ei chiar sunt profesionisti pe felia lor (echipamente foarte perfomante pe care nu si le prea permit restul care lucreaza la preturi mici), au studii de specialitate si experienta multa in spate. Iar asta probabil crezi ca nu conteaza, dar se vede imediat draga mea ! Si eu la fel, te invit sa ne arati cum se poate sa faci acelasi lucru sau de doua ori mai bine pentru de doua ori mai putin, chiar daca te-ai apucat de curand....de ce nu ?
Eu credeam ca este destul de clar ca astea sunt doar vorbe, pentru ca atat o filmare adevarata cat si un videoclip cum se poate vedea acum, este ceva care presupune mult mai mult efort decat crezi pentru un asemenea rezultat ! In nici un caz nu este ceva neglijabil si gratuit, care se ofera ca BONUS ! Incurci rau de tot borcanele cand compari cu cine stie ce prosteala "originala" asa-zisa similara, facuta si la repezeala si oferita GRATUIT.... asta spune tot.

Ralucah, eu stiam ca Victor taxeaza exact pretul pietii, dar face treaba foarte buna in schimb ! Iar cameramanul, cel putin noua ne-a spus de la bun inceput ca ei se adreseaza numai pietei de lux. Adica, sa te hotarasti inainte sa-l deranjezi daca vrei o amintire marca "Mercedes" sau "Dacia" (vorbind la figurat evident). Este imposibil sa crezi ca poti obtine acelasi lucru pe nimica toata de la un escroc laudaros, care doar viseaza la aparatura si experienta lui Radu. E plina piata de amatori care se compara cu "varfurile" si se declara ca prin minune : aproape egali :)
Si au si dreptate ca le merge schema, pentru ca numai la noi vezi femei care isi inchipuie ca daca au dat 5$ pe o imitatie chinezeasca de pantof de la Paris de 500 Euro, este cam acelasi lucru si ce afacere au facut ele, ce proaste sunt cele care opteaza pentru original, ce risipa de bani ....

Anculina, ma indoiesc profund ca oamenii cu posibilitati ca cei pe care ii enumeri tu mai sus, aduc la nunta lor un cameraman de 150 Euro (sa-mi fie cu pardon!). Daca vrei sa stii cum a iesit ultima nunta cu Becali ca nas, ce echipe cu regizori dupa ei si ce operatori profesionisti cu camere inchiriate de televiziune au fost la nunta lor, intreaba-l pe Radu ! Da...exact, tot la el au apelat, iti vine sa crezi ? Adica cine isi pemite cea mai buna filmare din Buc la o nunta, la el se duc. Si nu ii iau in calcul pe cei care se bat cu pumnu in piept pe la ProTV, dar se vand pe de zece ori mai putin (daca ai stii cat costa in general toate serviciile la asemenea nunti, ai lesina). Toti acestia, daca ar putea lucra si ei la asemenea nivel inalt, crede-ma nu ar sta nici o clipa pe ganduri....dar in realitate nu pot asa ca doar carcotesc cu invidie judecand lucruri despre care de multe ori nu au habar !

Cate dintre voi stiu, asa, numai de curiozitate, cat costa un videoclip (din acesta de doi bani) pe care il vedeti pe Atomic-TV ? Eu chiar lucrez in domeniu si vin zilnic in contact cu contracte de acest fel....Este aproape amuzant sa sustineti ca si profesionistii adevarati ar trebui sa lucreze si ei tot pe cateva zeci de $, doar pentru ca mai exista si niste amatori care fac asta, incercand sa se confunde cu ei...

Mergi la inceput