Cum dam bani in dar la nunta?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Mai....este normal sa se dea ceva acolo..si eu daca ma duc..nu pot sa ma duc cu mana goala...nu vreau sa-mi ramana mie nimik!
Cheltuielile cu vinul,taria..tortul..nu am pretentia sa fie amortizate!
Dar mi-ar fi de mare ajutor ca macar meniul lor(500.000 lei) sa se acopere in seara aia!
In rest vreau sa va intreb ceva.Vreau sa cumpar flori bleu..niste trandafirasi bleu de pus in piept...ca rochia mea tot bleu este..ce spuneti?merge?

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Corina, eu zic ca merge.
Petrecere frumoasa si sa vina pozeleeeeeeeeee.


Adela si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

He he! Korinna, ideea cu floricelele bleu o am si eu. Dar ce flori bleu pot sa gasesc in aprilie? (Pentru buchet, cocarde, eventual parura...) Din pacate as vrea bleu natural si nu trandafiri vopsiti cum am vazut in florarii. :(
In Europa stiu ca se practica darurile in obiecte, nu in bani. Ba chiar se fac , de catre miri, liste de cadouri cu ceea ce ar vrea sa primeasca, liste ce se lasa la anumite magazine, trecute in invitatie. (Asta ca sa nu te trezesti cu 3 mixere si 4 prajitoare de piine.) Dar la noi stiti ce magazine practica "liste de nunta"? Cele unde costa 1 milion paharul si 2 milioane castronul. Asa ca bietii invitati ies mai ieftin daca dau bani, ca da fiecare cit poate.
Restaurantul platit dinainte? Hm... ideala treaba. Dar cite perechi dispun de 3-4000 euro pe linga restul cheltuielilor presupuse de asa un eveniment?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Si eu am nunta in octombrie, si ne-a venit o idee. Sa-mi spuneti parerea voastra. Am zis sa facem o casuta din carton, pe care sa o "zidim" cu hartie colorata, frumos, si sa scriem pe ea CASUTA NOASTRA, si cu un horn, care sa aiba o deschizatura, atat cat sa incapa plicul.
Astept sugestii si reclamatii:):):)


Albinutzza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

In general asa este si este foarte bine.

Frumos ar fi daca ti-ai face un plan despre cum iti asezi la masa invitati. Astfel vei evita neplaceri. Va trebui sa faci asa numite rezervari de loc pe familie "rezervat fam .XXXXXXX" iar alaturi lasi si plicul. In asa fel invitatii pot introduce in plic bani alaturi de "rezevare". Este mai delicat asa. Scriind din start numele pe plic poate fi nepoliticos.

O nunta ca-n povesti !!!!!!!!!!!!!!!

Ioana si Stefan Dimitri
http://www.shutterfly.com/my/slide2.jsp?auto=1&i=67b0de21b3729a15653e&idx=-1&m=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Scuze... nunta nu am facut-o pentru bani, ci pentru simplu fapt ca ne-am iubit (ne iubim si acum) ne-am unit destinele si am vrut sa sarbatorim acest eveniment cu apropiatii nostri. Cine a vrut sa ne dea bani, ne-a dat, fara sa-i bag plicul sub nas. De la ceilalti am primit cadouri. Ne-am chefuit trei nopti la rand, si a fost super!
Ulterior am aflat ca unele rude s-au suparat, ca nu au fost invitati. Ei bine, nici o problema. La botez nu am mai chemat pe nimeni, am mers doar noi cu nasii la restaurant si am tras un chef de zile mari!!!

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

La noi s-au pus banii in plic, mi s-a parut mai normal,mai frumos si nu am primit tzepe. Insa am auzit de multe cazuri care au luat clapa(tatal meu fiind master of ceremony , ne-a povestit mai multe).
Faceti cum credeti ca e mai bine! Va doresc o nunta frumoasa de pe acuma!

Dana&bb Andy(1 an si o luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daisy_di spune:

Ideea cu darul in plic e super! Asa intentionam sa facem si noi (in curand, cam prin iulie).
Pot sa-ti spun ca sora mea a facut nunta la un restaurant foarte dragut din Bucuresti si ea a folosit tot plicuri;
Cum s-a procedat?
Mai spre sfarsitul petrecerii, au mers parintii mirilor si au impartit plicuri la fiecare familie. Evident, cu numele familiei scris pe plic, ca sa nu ai surprize foarte mari (nici o problema, si asa au fost cateva).
Mie nu mi s-a parut aiurea.

Sa va iubiti mult!

dy


quote:
Originally posted by blancas

Si pe mine ma intereseaza acest subiect.Noi avem casatoria religioasa in august in tara si ma tot gandesc cum sa evit strigatul darului,care mi se pare de prost gust.Nu am fost la nici o nunta cu darul in plic,nu stiu cum se face.In ce moment al serii se face exact?Cine colecteaza plicurile?Cum te asiguri ca da fiecare participant?(pe noi nu ne intereseaza castigul,dar macar sa acoperim cheltuielile meniului,intelegeti voi).Ati auzit de cazuri cu darul in plic in care sa se fi luat teapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Noi am avut nunta in 2000. Am pus la masa plicuri (dintr-alea lungi) indoite pe din doua si pe o parte am scris frumos la imprimanta numele meseanului (sau fam) si el-am pus pe masa in dreptul farfuriilor. Am avut si o casuta din carton, foarte frumoasa, cu o fanta prin hornul casei prin care se puteau pune plicurile (ca la votare). Imi pare rau ca nu am o poza ca din descriere nu stiu cat intelegi. Mentionez ca am inchiriat casuta de la un restaurant din Mangalia. Ideea a fost foarte ingenioasa mai ales ca a fost an electoral si nuntasii s-au distrat "votand" pentru casuta noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinabeve spune:

MI-ati placut, si tu, ocebine, si tu, gabibarta. Noi, desi nu stam pe o comoara, am reusit sa acoperim cheltuieleile de nunta din ceea ce am economisit inainte si din ceea ce ne-au dat parintii. NU AM PRIMIT NIMIC. Pentru ca nu am vrut sa fie ca la bilci si pentru ca nu am vreut sa ne creem obligatii dupa, pe care chiar sa ne fie imposibil sa le achitam. Chiar daca poate parea ciudat, mai ales pentru Romania de acum, inclin sa cred din ce in ce mai mult ca am ales solutia cea mai buna.
M-au facut sa zimbesc multe dintre solutii, dar cea mai eleganta mi se pare cea cu contul in banca.
Casa de piatra!
Tina

Speranta moare ultima.

Mergi la inceput