Cum dam bani in dar la nunta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

fetelor,
noi am avut nunta duminica trecuta.
suntem impotriva "circului", asa ca nu am avut nici casuta, nici cosulet, nici plicuri pe mese. cu toate astea, fiecare cuplu care a plecat, si-a luat la revedere si i-a inmanat un plic mirelui. unele au fost scrise altele nu, la dorinta fiecaruia.
cred ca este important pe cine inviti la nunta, nu neaparat cum organizezi strangerea darului. noi nu ne-am invitat decat oamenii apropiati si rudele, asa ca nu ne-am asteptat la "tzepe" si nici nu am avut parte de vreuna. toti invitatii s-au simtit bine si ne-au daruit cu draga inima.

va pupam,


marcela si alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mr_baz spune:

Strigarea e primitiva. Gen Ioane tu cat ne dai? Mi se pare penibila.
Mai bine sortezi invitatii si apoi nu imi inchipui pe cineva punand hartie igienica!!
Eu unul apelez la un plic colorat si inauntru pu banii si o felicitare funny, un biletel cu o urare haioasa.

Toata lumea e constienta si apreciza meniul.La urma umrei scopul e ca mirii sa fie fericiti si nu sa deschida ghiseu de banca.
Si cand o fi sa fie sa am casatoresc nu ma voi gandi nici o secunda sa pun preturi sau mai rau sa nu dorm de spaima "ca nu scot meniul"
Nunta e un dar reciproc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Am participat si eu la nuntile prietenilor si in majoritatea cazurilor am dat cate un plic mirilor, asemeni celorlalti participanti, intr-un moment pe care l-a ales fiecare. A fost un pic stanjenitor, dar fiecare am inteles ca tinerii insuratei au cheltuit o groaza de bani pentru petrecerea respectiva si inceputul vietii in doi este dificil (si) din punct de vedere financiar.
O singura nunta a fost cu strigare.
Casa de piatra, sanatate, mult noroc in viata si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

quote:
Originally posted by vrabiuta

fetelor,
noi am avut nunta duminica trecuta.
suntem impotriva "circului", asa ca nu am avut nici casuta, nici cosulet, nici plicuri pe mese. cu toate astea, fiecare cuplu care a plecat, si-a luat la revedere si i-a inmanat un plic mirelui. unele au fost scrise altele nu, la dorinta fiecaruia.
cred ca este important pe cine inviti la nunta, nu neaparat cum organizezi strangerea darului. noi nu ne-am invitat decat oamenii apropiati si rudele, asa ca nu ne-am asteptat la "tzepe" si nici nu am avut parte de vreuna. toti invitatii s-au simtit bine si ne-au daruit cu draga inima.

va pupam,


marcela si alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2



Exact la fel a fost si la noi anul trecut in iulie! nu suportam ideea sa oblig omul sa-si scrie numele pe plic. care a vrut a scris care nu nu si intr-adevar am invitat doar pers. de incredere, aproxim. 70 oameni si am iesit NESPERAT de bine! dimineata cind am platit restul la circiuma nu ne venea sa credem ce bine am iesit! si cu toti banii am plecat in luna de miere intr-o tara exotica unde a fost super! deci conteaza FFF mult pe cine chemi si dupa mine nuntile mai mici ies cel bine! serios! toata lumea a spus ca nunta noastra de fapt a fost o super petrecere!
Casa de piatra! si fericire va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

dragelor,

am sa va rog sa nu va suparati pe mine, dar a da invitatilor plicuri scrise, a pune cosulete pe masa, casute colorate, etc. mie personal mi se pare cerseala...bine, acum fiecare stie de ce face nunta..poate pentru unii casatoria este o afacere.
Eu am avut nunta pe 08 Mai..am invitat rude foarte apropiate, prieteni speciali si colegi. Am fost in total 85 persoane..Nu am dat plic si nu am facut nici-un fel de aluzie la dar. Toti invitatii, insa, la plecare ne-au inmanat ( mie sau sotului meu ) un plic sau diverse cadouri ( obiecte din cristal, tablouri, etc )
Si am iesit foarte bine !!! E adevarat ca au fost si plicuri nesemnate dar nu ne-au deranjat, ba chiar am respectat dorinta acestora.
Asa cum spunea cineva mai devreme, importanta este calitatea invitatilor..Persoanele care va sunt aproape si va respecta nu va vor trage tteapa..
mult succes si scuze, chiar nu am vrut sa lezez pe nimeni

Cristina 16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Cristina ai dreptate este foarte importanta calitatea invitatilor si este foarte urat sa le pui plicuri pe masa, e ca si cum ai cere bani. Eu totusi voi pune undeva intr-un colt niste plicuri, nu ca aluzie la dar ci pt ca la ultima nunta la care am fost, erau persoane care nu aveau plicuri la ele.

AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Mai eu una recomand clientilor mei folosirea plicurilor.Chestia cu strigarea e ceva de trecut si mie una nu-mi place ideea de a striga in gura mare cit a dat fiecare.Poate unii n-au resurse economice foarte bune si se pot simtii foarte nasol.Dar asta e opinia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_nastase spune:

Conform unei reguli a forumului, reclama nu este tolerata de catre DC decat urmatoarele conditii:
- in cadrul rubricii de "Mica publicitate": http://www.desprecopii.com/forum/classifieds.asp
- cu respectarea conditiilor de la pagina ofertelor de Publicitate:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=502

Pentru conformitate, va rog cititi aici:
http://www.desprecopii.com/forum/rules.asp#rulesid19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by clau_nastase


Reclame?????

Sa-ti arat unde sa le pui?



Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu am renuntat la plicuri..in schimb am facut eu singura niste carduri de pus pe masa>Este un A4 care se pliaza in 3.Se va pune pe masa.O parte va avea scris numele meu si al sotului..pe cealalta "Va dorim distractie placuta"..si numele familiei invitate..asa fiecare va sta pe langa cunostinte..neamuri..si a treia parte se va lipi de una din cele 2..unde se va introduce banul.Daca sunteti curioase cum mi-au iesit..dati un Pm cu mailul si va tremet sa vedeti
Eu zic cae superselect si de bun gust!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput