Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (17)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Adriana si Ven,printesa mea nu a avut nimic cind i-a dat dintele,acum a inceput sa fie mai agitata si sa plinga,mai exact are momente cind urla.Ei i-a iesit f putin si cred ca o tot doare,si ea baga totul in gurita si ii place cind ii masez gingiile,o mai calmeaza.Mie dc mi a dat sa i dau cu calgel si calpol ca sa o mai linisteasca.
Pupici

Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Ei, DANA si SIMONA si eu de o vreme ma cam enervez pe alte subiecte dar m-am hotarat ca am zis f clar ce parere am fara a ataca pe nimeni (chit ca asa se intelege....:D), doar respect optiunile altora si dreptul lor de a alege, asa ca nu mai scriu ma abtin,...insa de exemplu acolo la subiectul "ce ati intreba un mare duhovnic", mi-a cam sarit mustarul, adica eu scriu frumos ce as vrea sa-l intreb si sare cineva si-mi da indicatii in locul lui, pai e total deviat de la subiect si daca ma interesa parerea altora faceam un subiect pe tema asta nu-i asa? ufffff

IN LEGATURA cu dintii, pediatrul meu a zis ca sunt copii care se nasc cu dinti insa f rar, sunt de la care le ies dintii la 3-4 luni (Luca de exemplu[rock]) si in general ies cam pe la 6-7 luni, dar pot iesi chiar si mult mai tarziu. Se considera ca e o chestie in principal ereditara. Si inca ceva cica pot iesi f incet de pe la 4 luni de exemplu si sa-i vezi numai la 5-6 luni si atuncea balesc, se trag de ureche sunt irascibili, ma rog tot tacamul....asa ca e posibil orice legat de dintisori..

Alex sta singur in fund in swing, adica se apleaca in fata, nu se mai sprijina cu spatele de nimica se tine numai in manute, da nu se ridica singur de pe spate de ex in fund.
Trebuie sa ii iau un patut ca acolo are gratii si se poate sustine de ceva...

FLEUR sa-l pupe pe gura..bleah! ce neigienic! bine ca americanii astia nu is pupaciosi ca se considera ca i spedofili sau gay daca fac asa... da au alte faze din cate aud de la ELLIE sa-i dea de pe jos suzeta daca are fata caine in casa!
americanii mei is politicosi si nu fac nimica sa ma enerveze, de exemplu se spala pe maini inainte sa-l ia in brate pe Alex fara sa le zic eu! si isi pun o babetica pe umar sa nu puna ALex gura pe hainele lor, daca ii cade jucaria sau suzeta pe jos imi zic si mi-o dau mie, deci sunt f atenti. Romanii in schimb ba, nu se spala pe maini cand il iau in brate, intra incaltati desi stiu ca Alex arunca pe jos jucarii si biberoane si baga in gura tot...si il si arunca in aer sau il ridica in grinda de-mi vine rau cand vad asa ceva, le-am zis cu riscul sa se supere ca sa nu-i mai prind cu faze din astea ca e f primejdios, bine ca nu-l scutura ca poate muri din asta! Doamne! ba mai vin si raciti pe la noi, asa ca am scos telefonul si las numai i pe cine vad la televizor la interfon ca vine si stiu io ca nu are nimica....
eu nu-s maniaca deloc cu igiena dar toate au o limita....

DANA Alex s-a racit imediat dupa vaccin si a luat din sala de asteptare viroza ca erau f multi copii bolnavi rau (raciti). ACuma s-a racit iara ca nu ii trecuse decat aparent si au fost schimbari bruste si f mari de temperatura la noi in apartament...si nu avem termostat sa reglam si un calorifer e intepenit pe maxim.

pupici,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

'neatza doamnelor!

Ieri am cam tras chiulul, ca am stat cam 6 ore pe afara in 2 reprize si seara am avut musafiri, de fapt fi-miu, a venit prietena lui de 6 luni jumate. Evident ca au incercat sa-si scoata ochii, sa se traga de par - avantaj Diana, ca ea e cheala si fi-miu super pletos - ma rog, chestii de bebelusi.

Carmen, copiii viseaza sigur, si eu patesc cu Luca asa, adica urla tare in somn si pana ajung eu la el se linisteste. La noi se intampla treaba asta noaptea, mai ales ca are si dureri de la dinti. In general face asta in somn cand are o perioada foarte agitata.

Allya, cand suge bebe in somn, doarme cel mai profund somn.

Felur, eu ii dau kiwi lui Luca de vreo luna cred. Ii scot partea cu seminte si i-l pun in piureul de fructe, sau il pasez tot si strecor prin tifon si ii dau doar sucul.

Eu am inceput sa-i dau suc de grapefruit si poate nu va vine sa credeti, dai ii place!!! Alearga cu gurita dupa lingurita, nu se stramba deloc cand il inghite.

Ven, imi pare rau ca ai un asa copil marait... De ce nu stati mai mult pe afara daca tot e frumos? Noi stam cam 3 ore dimineata (10:30 -13:30) si vreo 3 dupa amiaza (16 - 19). Si tare e bine, ma intalnesc si eu cu mamici si stau de vorba, puiul sta la aer si se joaca.

Vikinga, imi pare rau ca ati avut probleme. Pupici la Aldo de la noi si insanatosire grabnica.

Dana, multumim de simpatie. :)) O sa se termine odata. Deja nu ma mai enervez. Azi noapte de pilda s-a trezit de 5 ori, dar daca va vine sa credeti eu tot odihnita ma simt... In ceea ce priveste imbolnavirile, Luca racit de 2 ori. Prma oara a plns pe strada si a tras aer rece in piept, dar a doua oara habar n-am...

Lorelai, bine ai revenit! Nu v-am uitat, toata lumea e pe lista! Bebeii incep sa stea in fundulet cam dupa 5 luni jumate, chiar 6. Trebuie asezati, nu sunt capabili sa se ridice singuri asa devreme. Luca nu prea sta in fund decat sprijinit, dar si asa se duce intr-o parte.

Zeeva si Sympa, o sa adaug si adresele voastre cu poze la listuta, nu va uit!

Adriana, si eu am citit in multe locuri ca aparita dintilor este ereditara. Lui Luca i-au aparut din senin dintii de jos la 3 luni si 3 saptamani, si de atunci nu se mai opreste. Curios este ca nici mie nici sotului nu ne-au aparut dintii devreme, probabil ca unul dintre bunici a fost grabit, dar nu prea mai avem cum sa verificam informatia asta.


Umflatzel, masa de lapte trebuie inlocuita definitiv cu masa de fructe. Nu ii da copilului mai mult de juma de banana mare, ca cica nu-i bine. daca nu-i ajunge mai pune mar, para, suc de portocale, ce mai gasesti tu. Cu piureul de legume noi am inceput de la 4 luni.

Cum mai Fleur o pupa pe gura??????? Of, of ce obiceiuri... Bleah!!!

Andreea, branza de vaci o faci dintr-un litru de lapte mai gras cu 8 pastile de ca lactic. poti s-o mai faci dintr-un l de lapte in care adaugi cand da in coloct un iaut mic, sau poti sa mai pui zeama de la juma de lamaie.


aoleu, ce-am mai scris, acuma am vazut. :)) Daca am lipsit ieri la apel...

pentru fetele de ier si pt cei de azi: Martijn Nico si Andra!

Pupici,

Ileana si Luca (5 luni si 22 de zile)



http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

La Multi Ani ! pt. Martijn si Andra!

Carmen, sa stii ca si eu am fugit acuma ca arsa cand am auzit un tzipat tare din dormitor, si cand ajung acolo, pace si liniste, doarme.......
Saracii, ce-or fi visand ei deja???
Ma rog la Dumnezeu sa avem azi o zi mai buna, ca eu o iau razna........si vineri seara vroiam sa mergem la concert la Cargo, dar cine sa stea cu copil care plange non-stop??
Poate se mai potoleste pana atunci!!

Carmen, tu ziceai ca ai luat Revalid. Nu dau pofta de mancare, ca vitaminele??? As lua si eu, dar cu Montignac, ma tem ca oi fi vesnic flamanda......

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Fetelor,

m-am pus si eu la punct, mi-am vopsit parul cu o culoare pe care nu am mai folosit-o in viata mea (eu sunt de la natura bruneta albastrui cu tenul alb si foloseam aceeasi nuanta pt a acoperi firele albe) am indraznit rosu burgund....Mi-a iesit fain numai ca nu mi-a iesit intens am primit numai o nuanta aramie ca si cuprul la parul meu negru, deci nu a iesit ca pe cutie da mie imi place. Data viitoare stau mai mult. Bine ca nu am incercat sa ma blonzesc....
La culoarea asta merg ochii verzi, deci tre sa imi iau lentile de contact, dar nu pot acuma din motive financiare, trebuie in 2 luni sa ne mutam si trebuie sa ii cumpar la bebe un patut.
Pasul urmator e sa ma tund.
Mi-am cumparat si o trusa de manichiura frantuzeasca si mi-am tras si o manichiura super faina! saptamana trecuta m-am epilat cu ceara si acuma astept pachetul de la mama cu un epilator phillips, in sfarsit...
Din pacate inca nu pot incepe nici o dieta ca alaptez, dar am sa incerc sa mananc mai sanatos, fara prajeli, paine, grasimi animale si o sa iau si vitamine. Sper sa pot face asta... am tinut eu odata un regim f drastic si am slabit 15 kg intr-o luna si m-am mentinut la o greutate relativa in jurul a 50 kg pana am venit in SUA cand dupa o jumatate de an am inceput sa iau anticonceptionale tampite, ca imi venise si barbatul si m-am ingrasat ca o vaca 35 kg! apoi am slabit eu in sarcina, apoi am pus cat trebuia adica 15 kg pe care le-am dat jos dupa bebe si am mai ramas cu un gabarit de 20 kg in plus.

va pupic,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Buna mamicile,

Scuze Simona,Ellie era cu vecinele.

Lorelai, bine ai venit si sa stii ca nu te-am uitat.

Ce ma bucur ca gasesc intelegere la voi ca mai era putin si credeam c-am luat-o eu razna.Cu prima ocazie cand o mai vad c-o pupa pe gurita ii atrag atentia foarte categoric cu riscul de-a parea nesuferita (mi-e foarte draga si stiu ca si noi ei dar asta e alta mancare de peste).Si altceva mai face,il mangaie pe Jumbo iar apoi ii pune ei mana pe fata sau pe manute.Si eu am persoane carora le place s-o arunce-n sus pe Rose,s-o jumuleasca bine ,eu mor pe chestia asta...lor li se pare amuzant dar mie-mi sta inima-n loc.

Noi tot maraite suntem,iar am racit iar de data asta nu stiu de unde am luat-o.Sper sa ne treaca repede.

Multa sanatate,
Fleur & Rose (5luni si 16 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Mai fetelor, poate o sa dati cu rosii in mine, dar eu sunt de parere sa nu tinem copiii sub un glob de sticla ... de exemplu, Florin se joaca cu Matei exact asa cum nu va place voua, adica il mai arunca in sus (nu des, dar o face). Eu ii spun numai sa nu faca manevra dupa ce a mancat. Iar Matei e super incantat, chicoteste de numa-numa. Despre pupatul pe gura, sunt de acord cu voi, asta nu se face ...eventual daca o face cineva, aceia sa fie parintii ...despre chestia cu animalele, aveti numai grija sa nu bage par in gura ... in rest sa stiti (probabil ca stiti) ca in gura unui caine sunt mai putine bacterii ca in gura unui om, si daca sunt vaccinati si deparazitati, riscurile sunt minime. Voi faceti cum credeti, dar eu asa am facut cu Matei si pana acum nu am avut nici o problema cu el, nu a fost racit, numic ... in afara de colici.

Carmen si Matei Gabriel

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Carmen si tu ai dreptate
; eu stiu ca sunt un pic exagerata cu microbii si bacteriile (cred ca e o chestie psihologica si tot urmarind Discovery nu fac altceva decat sa imi aprofundez problema).Eu am fost copil crescut cu animale si toata ziua eram bot in bot cu ele si,slava Domnului,pana acum n-am patit nimic.
Cu aruncatul in sus ...si Paul o mai arunca in joaca si-i place la nebunie dar,intr-o zi cand m-a vizitat o prietena care e innebunita dupa Rose,se tot juca cu ea pana era gata-gata s-o scape.Nu-ti descriu senzatia,mi s-au inmuiat picioarele.Eu am gresie pe jos si nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi putut intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

fetelor, mai ceva cu aruncatul asta in sus: cica mai incolo pot avea cosmaruri cu senzatia aia de cadere in gol
scuze de laconicitate :)

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Oi fi eu mai posesiva nu stiu, dar la bbul meu nu are acces lumea. Adica cu jumuliri si cu aruncat in sus..nici vorba! Daca mai vine cite cineva, nu-i face decit sa-i vorbeasca si sa-i atinga minutele sau un deget pe frunte(si daca-mi permit mai si intreb ada s-a spalat pe miini). Dar pupici si alte alea, nu..! De aruncat in sus nu obisnuim nici noi ca are un stomacel mai sensibil si daca mai e si dupa masa in mod sigur ar iesi voma ca la o fintina arteziana, iar sotzu dupa ce a scapat odata ciinele jucindu-se asa mai cu foc nu mai indrazneste sa faca nici cu el daramite cu Aldito. De pupat pe gura nu obsinuim pt ca suntem fumatori amindoi si nu mi se pare corect fata de el. Iar de contactul cu ciinele nu avem deloc probleme, nu am frica de microbi de la ciine. Asta nu inseamna ca las cinele sa-mi linga copilul pe gura dar nici nu ma stresez ori de cite ori sta cinele prin apropiere sau daca ne jucam cu el sa nu atingem copilul.Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput