Fetele din Usa,poftiti la o barfa!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Oana, ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa ai legitimatie la Sam's? si preturile plus calitatea, ti s-au parut, deci, asemanatoare? hm, merita incercat atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

wow, fetelor, sunteti incredibile cate informatii ati postat intr-un timp atat de scurt! multumiri!
eu nu sunt prea versata intr-ale cumparaturilor mai ales de mancare pentru ca stau la camin si in general mananc la cantina, dar cand a mai fost de vreo petrecere ceva, am apelat la cardul Costco al unor prieteni, iar cumparaturi mai locale la Safeway, la magazinele etnice din oras (romanesc n-avem pe-aici, am inteles ca e unul rusesc in apropiere dar inca n-am ajuns) si la Cheeseboard, un magazin specializat pe branzeturi . A propos, ce branze ati gasit pe aici care sa aduca cu cele din Romania nepasteurizate? Floryna, ai idee daca sunt magazine Jons in Bay Area? Am dat acum dupa ce am citit cele scrise de tine o cautare pe google dar n-am gasit nimic relevant



Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Pampers shi formula la bb cumpar de la Costco. Tot deacolo iau shi carne de porc proaspata shi o tzin in congelator, pui mici (foarte buni la gust), apa plata shi sucuri tot deacolo. numai paine iau de la cel mai aproape magazin din calea mea. Mezeluri foarte bune gesec la magazinele nemtzeshti shi ungureshti.
Voi de unde luatzi papuci la copii... vreau ceva de calitate buna shi nu am chef de umblat prin magazine.
PS: Frumos subiect ai deschis mihaelabebe. FELICITARI!
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iomi spune:

Ma iertati ca ma bag peste voi, eu am stat in california vreo 6 luni cu ceva timp in urma si mi-am adus aminte de multe lucruri citind ce ati scris voi aici... printre care o faza super tare la Jons: eu nu prea stiam care e treaba pe acolo, dar era sa cad pe spate cand am vazut scris mare la o tejghea "avem mititei proaspeti". Pe urma, dupa ce mi-am revenit am vazut ca aveau si apa minerala romaneasca, vinuri, gemuri si... zacusca...
Toate cele bune si o sa va urmaresc si in continuare...

Ioana & Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by lai
A propos, ce branze ati gasit pe aici care sa aduca cu cele din Romania nepasteurizate?



pana acum, Feta. o gasesti in pachetele minuscule cu peste 3 dolari in toate magazinele americane, iar la Costco un pachetoi cu vreo 6. de alta nu stiu.

fetelor, eu n-am auzit de majoritatea magazinelor alimentare de care ziceti voi aici! multumesc si eu de informatii, o sa ma reprofilez pe orientare turistica in zona, sa le descopar :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

mercic, conchita! feta am ochit-o si eu, merge bine la salate, ca atare mie mi se pare un pic prea satioasa si sarata pentru gustul meu, eu fiind fan cas mai putin sarata e ricotta, dar nu-mi place foarte mult. mai e cottage cheese care aduce oarecum a branza de vaci. si mozzarella oare or mai fi si altele? branzeturile sunt durerea mea, in rest am gasit cam tot ce-am poftit.. cand ma duc in romania de obicei intru la cura de branza

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Conchita, pai nu cred ca tre' sa indeplinesti niste conditii speciale. Cred ca pur si simplu iti faci membership acolo. Mie mi-a facut sota-miu dupa cardul lui, dupa cate stiu daca un singur membru al familiei are card acolo, restul din casa au dupa el membership-ul. Uite chiar il intreb si-ti zic.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Eu si sotul meu vom pleca in State pe 15 aprilie (cu loteria vizelor).
Pentru cele care ma pot ajuta cu niste sfaturi si sugestii: sunt gravida in aproape 2 luni. Cu burta mare voi fi in State si nu stiu daca este bine sa imi cumpar haine de pe acum din R sau din State? Puteti sa imi dati exemplu de preturi pentru haine de gravide ? Un sarafan, un sutien, o camasa mai larga, nu stiu ce se poarta, deoarece acesta va fi primul copil. Mentionez ca vom locui in Chicago.
Este indicat sa cumpar ceva pentru copil sau pentru mine si acolo nu gasim sau sunt foarte scumpe?
Va multumesc anticipat si va doresc numai bine,
Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:

Laura si Carolyne, felicitari pt bb-i.
Am dat si eu cautare pe mapquest si am gasit si eu un Sam,s Club in apropiere.Misto!
Carolyne singurul lucru care imi trece mie prin minte acu e sa-ti aduci cu tine ceaiuri pt bb(baby calm,baby drink etc). dupa reactia pe care a avut-o soacra atunci cand a vazut ca ii dau am dedus ca americanii nu folosesc.Cat despre haine de gravida,se gasesc mai peste tot in magazinele cu haine iar preturile sunt cat de cat rezonabile(camasute,rochite=20$).Daca imi mai amintesc ceva, mai revin.
Tigarile in schimb le cumpar de aici, sunt sub 3$(marlboro) si a mai intrat sotzu pe site lor, si de atunci ne tot trimit cupoane ,asa ca mai salvez 1$ pe pachet.
Floryna merci pt informatia cu ness-ul.De cand doresc sa beau un amigo sau ceva apropiat.

mihaelaH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Carolyne,
preturile variaza ...de exemplu un sarafan poate costa 30/40 depinde de unde il iei(Kol's).Daca il gasesti la reduceri in iei cu 7$.Tu vii in aprilie deci.Sun doua variante:poti avea timp sa umbli prin magazine sa te familiarizezi si sa gasesti haine(ptr mame sunt si magazine speciale Motherhood),dar cam in orice magazin e raion special de gravdute.Ori iti poti lua cate ceva de acasa pentru inceput tocmai pentru a nu umbla prin magazine.De gasit gasesti, nu e bai!eu una pentru gravideala mea de acum ,caut numai reduceri pentru ca sunt haine pe care nu o sa le mai port.Mi-am mai luat niste pantaloni cu burta de vreo 7$, niste bermude cu burta 3$...tricouri...
Ma tot uit in sa la costumele de baie si ma sperii:de la 80 de dolari in sus unul de graviduta dragut.Asa ca de-ala mai bine iei din tara.
In Chicago e comunitate mare de romani .De gasit o sa gasesti de toate.Nu o sa simti lipsa de produse romanesti.Spre deosebire de mine.
Singurul magazin in care mai gasesc cafea Jacobs,pate la conserva si icre este George International(in care insa ma duc numai de nevoie ca tare rau arata ).
La sam's Club costa un card parca in jur de 30$,Conchita.Poti sa iti faci tu singurica.Poti si sa te duci sa cumperi intr-o zi numai pentru ca sa vezi magazinul si daca iti place..o s ao fac si eu candva in saptamnile urmatoare.Eu Costco nu am aici.In schimb am unul din cele mai mari malluri : Glennbrooke cu toate magazinele aferente.
Dar branza aia telemea mai moale un pic nu asa tare ca Feta oare se gaseste pe aici?..si eu am constat ca de gasit gasesti orice, numai trebuie sa te informezi bine...


Mergi la inceput