MUFFIN - stie cineva o reteta buna?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Roxanica !Cristina

Uite si reteta in care am gasit "stir in oil".

"Spicy Muffins

2 cups all purpose flour
1/4 cup granulated sugar
1 tablespoon baking powder
1 teaspoon salt
1/2 teaspoon ground cinnamon
1/2 cup raisins
1/2 cup milk
1 egg
3/4 cup applesauce
1/4 cup vegetable oil
In a bowl combine flour, sugar, baking powder, salt, cinnamon, and raisins. Add milk, egg, and applesauce. Stir in oil. Mix till thoroughly combine. Pour batter into lightly greased muffin cups; fill 2/3 full.
Bake at 425*F. for 20 to 25 minutes.
Makes 1 dozen muffins."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

a, Cristinica zi asa mama...."se adauga (in amestecul precedent mentionat) uleiul" este traducerea exacta.
ia spune-mi, ai gasit pina la urma formele de unica folosinta? ca eu nu mai am.....si in metro nu mai sunt (de vreme ce ma laudam ca sunt...) am sa caut in selgros in week end.
pupici,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Roxanica,tocmai am devenit proprietara unei tavi de muffins pt.12 bucati,datorita unei prietene dragi care mi-a cumparat si mi-a trimis din Germania.
Am sa caut si formele de hirtie,pentru a iesi mai aspectuoase,dar nu e mare graba.Sint fericita ca pot sa fac acum de cite ori doresc prajiturica mea preferata.Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ehe, bravo dragutza, sa o stapinesti sanatoasa!!! e de teflon sau din aia smechera de silicon?
si eu cred ca o sa imi iau, dar ma gindesc ca trebuie sa fac 2 ture, nu? ca 12 bucati...se topesc de zici ca nici nu le-am facut....
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

E din teflon!
Pai si eu fac cite doua ture,numai ca retete diferite.
Am facut muffins cu portocale si muffins cu ciocolata in aceeasi zi.Si ma gindeam sa le fac pe astea cu stafide,de care te intrebam mai sus si pe cele su sirop de mere.
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hahahhaha, Cristina, pina la urma tot o sa deschizi o "brioserie", nu? mama ce misto sunaaaaaa......!!!!
Adrienne multzamim de link-uri, vad ca si tu esti fan epicurious....si eu ii storc de retete cu orice ocazie!!!
spor la bucatarici,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Buna, fetelor!
Desi sunt la cura de slabire, mi-ati facut o poftaaaa!!!

Uitati un site cu retete:
http://www.culinar.ro/cautare_rezultat.php?titlu=muffins

Cu care reteta sa incep?? Ca vreau sa fie ceva tare bun, ca sa fie abaterea mai placuta!!

Va pup,


Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Am facut vineri niste muffinsbune,bune.Am adaptat o reteta de pe site-ul scris de noni,dupa ce aveam prin casa:
2 cani faina
1 lingura praf de copt
1 lingurita sare
1/4 cana ulei
1/2 cana zahar pudra
1/2 cana stafide oparite si tinute un pic in rom
citeva nuci taiate cu cutitul
3/4 cana suc de caise
1/2 cana lapte
vanilie,rom
2 oua mici sau 1 ou mare

Intr-un vas se amesteca faina cu zaharul,praful de copt,stafidele,miezul de nuca taiat,sarea.
In alt vas se bat ouale cu laptele,sucul de caise,esentele,si uleiul si se adauga peste faina.Se amesteca putin pina se incorporeaza toate ingredientele si se pune cu lingura in forma.Iese o compozitie moale.
Mie mi-au iesit 12 muffins si a mai ramas un pic de compozitie,pe care am pus-o intr-o craticioara mica si am pus-o la cuptor.Se tin cam 25-30 min.la cuptor.
Spor si pofta buna!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cristinici, fii antena....da' cu niste caise uscate bucatite inauntru la reteta asta ce zici??? mmm, gata fac si eu saptamina asta.
Adriana....mie imi plac toate de pe aici, acum depinde daca esti un om de "fructe" sau "ciocolata"....dar ai de unde alege...deocamdata all time favorite e cea cu portocale...spor la treaba si abateri cit mai putine!!
Rox

Mergi la inceput