MUFFIN - stie cineva o reteta buna?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cristina multamim din suflet in numele poporului, am sa ma reped sa o fac.
eu las focul potrivit spre mare, cit sa nu arda deasupra. dar stii ca depinde 80% de cum e cuptorul. mai ales ca nu trebuie sa stea mult...
dar ia spune, ai facut vreo reteta dintre cele puse pina acum? hai, asteptam vesti de succes nebanuite!!!! (deschidem vreo cofetarie/patiserie, ceva?)
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Da,am facut muffins cu portocale!!Am scris pe pagina 2 parca!!
O NEBUNIE!!!
Ideea cu patiseria o am de mult timp,dar nu am bani!Sotzul meu zicea sa fac prajituri si el sa le vinda pe strada

As face in fiecare zi,alta reteta,dar lucrez mult,stau pina seara la serviciu,am avut si un examen si nu prea am timp.Plus ca dupa cum scriam nu am forme speciale -desi cred ca am sa fac pina la urma ca un chec- .Am forme din tabla,mici,nu am decit vreo 20 si dintr-o reteta ies vreo 36 bucati mici.Asa incit trebuie sa pun de doua ori,iar aluatul avind praf de copt nu trebuie sa stea prea mult pina il intrebuintezi.Dar nu deznadajudiesc..hihihihi..adun toate retetele pe care le gasesc sperind ca voi gasi forme sa fac in fiecare zi!

Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

PS mare cit casa: Cristina uitasem de preferatele nr. 2 (sau 1????), briosele cu "chocolate chips" cum zic englezii adica confetti de ciocolata, eu am facut si cu ciocolata taiat bucatzele cu cutzitul si ies.....o nebunie!!!! reteta de aluat aceeasi sau oricare alta preferi.
Rox



Scrie-mi si mie reteta,please!!!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oops, scuze, uitasem.
pai eu cele cu ciocolata le fac cu acelasi aluat pe care l-am scris la afine...ca il situ pe dinafara.... adica in loc de fructe pui ciocolata bucatzici mici sau chips-uri de cioco (bombonele mici, chestii din astea).
despre forme sa stii ca eu am facut si in forma mare, rotunda, si o data in cea cu gaura la mijloc, de savarina. dar cind le-am gasit pe cele de unica folosinta....am zis "ura".
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

azi am facut dupa o lunga pauza muffins cu portocale si am modifcat o chestie pe care v-o recomand si voua: pt ca bobineaza si Andra din astea la greu, am inlocuit coaja de portocala cu pulpa de portocala maruntita. Mai exact, cand am stors sa fac suc de potocala au ramas pe storcator (electric sau manual, ca au aceeasi forma) bucatele din pulpa de potocala si pe alea le-am pus, o portocala intreaga. Prajiturelele arata la fel de bine, sunt gustoase de mori (Andra deja mancat 2! si inca n-a terminat ca tot molfaie si cere "mashi"). Aici la magazin scrie ca au fost tratate la coaja si nu-s pt ras. Asa incat, pt copii.. poate e mai bine asa...
Pofta buna!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Am incercat reteta asta in weekend. A avut mare succes si s-au terminat repede :-)

http://www.cooksrecipes.com/bread/apple_oatmeal_muffins_recipe.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Am facut si eu muffins cu portocale duminica. Traznet! Nici nu stiu cum s-au topit de pe masa...

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by noni930

Am incercat reteta asta in weekend. A avut mare succes si s-au terminat repede :-)

http://www.cooksrecipes.com/bread/apple_oatmeal_muffins_recipe.html




Noni,nu pui o traducere aici,ca sa fac si eu diseara?
Please!!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Imi spuneti si mie va rog,cum interpretez "stir in oil"!
Am gasit o reteta de muffins cu stafide si 3/4 cana applesauce -pot folosi suc de mar,in loc de sirop?
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cristina..."se amesteca in ulei" dar scoasa din context...nu suna a nimic. m-am uitat pe reteta in sus si in jos....unde e "stir in oil?"???
applesauce e ori suc de mar (tot ai robotel destept) ori tai marul mai mic si il pui la calit in caserola mica cu un pic de unt, se paseaza singur acolo, pui si un pliculetz de zahar vanilat sau scrotisoara daca vrei...adica nu, nu pune, ca dupa aia il maninci asa, simplu, fara sa il mai pui la vreo prajitura....
Rox

Mergi la inceput