MUFFIN - stie cineva o reteta buna?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Cristinici, fii antena....da' cu niste caise uscate bucatite inauntru la reteta asta ce zici??? mmm, gata fac si eu saptamina asta.
Adriana....mie imi plac toate de pe aici, acum depinde daca esti un om de "fructe" sau "ciocolata"....dar ai de unde alege...deocamdata all time favorite e cea cu portocale...spor la treaba si abateri cit mai putine!!
Rox



Hihi,Roxanica,nu ai idei rele....da atit aveam prin casa si m-am adaptat.
Pupici,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

gata...fac precis ca nu mai poci de pofta!!!! in alta ordine de idei, am incercat simbata o super lemon pie, extra usor de facut, am sa postez reteta la "placinte si strudele"....ca e de facut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cind sa ma laud si eu vad ca mi-a luat-o Scarmanus inainte..... dar incercati-o e super reteta!!! (lemon pie with meringue)
, Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Daca tot au aparut ciresele am facut ieri niste muffinscare au iesit super.Reteta de mai sus ,am intrebuintat-o si ieri cu modificarile de rigoare.
Incercati-o si nu o sa va para rau.
Cantitatile sint dupa ochi,dar am folosit ingrediente dupa reteta Cristinei Tache,de pe prima pagina.
2 cani faina
1 lingura praf de copt
1 lingurita sare
1/4 cana ulei
1/2 cana zahar
1/2 cana cirese(taiate in doua)
1 lingura mare esenta migdale
1/2 cana sirop de cirese
1/2 cana lapte
vanilie
1 ou

Intr-un vas am pus faina,zaharul,praful de copt,ciresele si sarea.
In alt vas am batut oul cu laptele,siropul de cirese,uleiul,esenta de migdale si vanilia,apoi le-am turnat peste faina si celelalte ingrediente.Le-am amestecat f.putin,pina s-au incorporat bine si le-am pus in forme.O nebunie....mnea,mnea
POFTA BUNA!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

revin in forta! mai intai imi cer scuze ca am promis si a durat atat de mult pana sa ma tin de cuvant, nu-mi sta in fire dar uite ca... s-a intamplat:( Am sa icnerc sa traduc cat mai multe retete, nu le-am incercat pe toate dar in general sunt bunute, nemtii astia le au cu prajiturile:)

Muffins cu caise:
50 gr caise uscate sau 2 nectarine
200 g faina
3 lingurite praf copt
100 gr migdale bucatele sau praf
2 oua
100 zahar
6 picaturi aroma de migdale - aprox, se pune dupa gust
2 lingurite suc de lamaie
200 gr lapte batut
80 ml ulei
2 linguri dulceata de caise

1 buc = 210 calorii :)

1.Caisele uscate sau nectarinele se taie bucatele. Se amesteca faina, praful de copt si 50 g din migdale.
2. se bat ouale cu zaharul, aroma migdale, laptele batut si uleiul. La sfarit se adauga faina (amestecul de sus) in ploaie si se amesteca continuu.
3. aluatul se toarna in forma si se coace pe mijlocul cutorului preincalzit cca. 15-20 min.
Apoi se scot, se ung imediat cu dulceata de caise si se presara restul de migdale. Se lasa 10 min in tava si apoi se scot.

Muffins Nutella+Pere

220 gr pere
1 pachet zahar vanilat
1 lingura suc lamaie
2 linguri coniac de pere sau suc de lamaie, mai ales daca papa si copilasi
60 g Nutella
60 g ciocolata masa
180 gr faina
1 lingura cacao
2 lingurite praf de copt
2 oua
60 gr zahar
100 gr iaurt
50 ml ulei

pe buc = 160 cal

1.Perele se taie in doua, se curata de samburi si apoi se taie in cuburi mici. Perele +zaharul vanilat+sucul de lamaie (1 lingura) se incalzesc la fos mic si se lasa sa fiarba 3 min. Se adauga nutella si apoi se lasa la racit (se ia imediat de pe foc).
2.Se pune cuptorul al incalzit la 180 gr. Se taie ciocolata masa in bucatele. Se amesteca faina, praful de copt si cacao.
3.Ouale + zaharul+iaurtul+uleiul se bat bine. Se adauga apoi amestecul cu faina in ploaie. Apoi se adauga amestecul cu pere si nutella, se amesteca continuu. La sfarsit se adauga ciocolata bucatele.
4. Se pune aluatul in forme, se coace 20-25 min, se scoate si se las a 5 min in tava si apoi se pun la racit.



Muffins cu dude si lichior de oua - sunt curioasa cine incearca asta :)
200 gr dude mici
200 gr faina
1 pachet budinca vanilie
3 lingurite praf copt
2 oua
125 gr zahar
100 ml ulei
200 ml lichior de oua
100 gr iaurt
margarina pt uns forma sau hartiute

per buc = 220 cal.
1. dudele se spala repede (nu se lasa mult in apa, doar se clatesc rapid). Faina, praful de budinca si praful de copt se amesteca. Se pune cuptorul la incalzit la 180 gr. Se ung formele cu margarina sau se pun hartiile in tava.
2. Ouale se bat cu zaharul, uleiul, lichiorul de oua si iaurtul. Apoi se adauga dudele. La sfarsit se amesteca faina cu celelalte in ploaie.
3. se pune aluatul in forme, se coace 15-20 min. Se scoate, se lasa 5 min si apoi se pun la racit.

muffins cu sunca si usturoi - eu nu am incercat-o inca, astept impresii daca o face cineva inaintea mea

100 gr sunca presata
200 gr branza crema
usturoi dupa gust
sare, piper
250 gr faina
2 lingurite praf de copt
2 oua
60 ml ulei
150 gr lapte batut

Cuptorul se pune la incalzit, formele se dau cu ulei/margarina si se pun la frigider.
Sunca se taie in fasii subtiri (daca are margine cu grasime, aceasta se scoate). 150 g branza se amesteca cu usturoiul (care se piseaza bine de tot pana iese o pasta, sau se poate da si prin chestia aia de maruntit usturoi sa iasa bucati mici), se pune sare si piper si apoi se adauga bucatelele de sunca.
Se amesteca faina, praful de copt si 3/4 lingurita sare. Se bat ouale cu uleiul, laptele batut si restul de branza, apoi se toarna amestecul de faina in ploaie. se bate continuu.
Se pune jumatate din compozitie in forme, se umple jumatate de forma, se pune apoi compozitia cu branza si usturoi si apoi restul de amestec cu oua.

Pofta buna!

mai revin daca mai doriti...

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Uau, azi a facut bona mea reteta Cristinei (palmyrah) cu compot de caise si cu fructe din compot si cate o capsuna. Sunt bestiale...
Gabriela si baietii

Mergi la inceput