Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

quote:
Originally posted by Ancade

Moiraine7, dar nu ne spui si cat a fost meniul si inchirierea salii, te rog?sau ce alte costuri au mai fost.
Multumesc,
Anca



Ancade, am mai uitat din detalii din iunie, dar: meniul a fost 1,5mil in care au intrat mai multe: sampania si piscotu de la inceput, plus niste martini pt dne si nu mai stiu ce pt domni, alea 3 feluri de mancare (am ales meniu traditional, cu cateva variante diferite pt invitatii vegetarieni), apa si racoritoare (nu mai stiu cat de persoana dar stiu ca aproape se termina nunta si inca nu ajunsesera la racoritoarele mele, iar apa am luat-o inapoi acasa aproape pe toata), 2 cafele, alune, fructe multe, tortul care avea vreo 4 etaje si care a fost bun de tot...
nu percep taxa de sala, doar daca alegi sala mai mare si ai sub nu mai stiu cati invitati s-ar putea sa-ti ceara o taxa, dar in privinta asta tre' sa te intelegi cu directoarea... bautura am adus-o noi, taria ce s-a mai consumat dar vin a ramas mnult, cred ca mai avem si-acum
sper sa nu-mi fi scapat ceva....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:

nu percep taxa de sala, doar daca alegi sala mai mare si ai sub nu mai stiu cati invitati s-ar putea sa-ti ceara o taxa, dar in privinta asta tre' sa te intelegi cu directoarea...


Daca alegi sala cea mare si ai sub 80 de persoane, atunci se plateste o taxa de 300 euro. Dar de obicei se "aduna" suficiente persoane. Ar mai fi taxa de dupa 12 noaptea. Oficial, restaurantul se inchide la ora 24. Astfel ca se percepe o taxa de 25 euro/h, care pana la urma reprezinta acea "taxa de 10%" cu care ii platesti pe chelneri. Dar daca faci socoteala, asta ar insemna inca 1,5 euro la valoarea tacamului.

Altfel si eu sustin parerea lui Moiraine, si dau nota 10, restaurantului. Noi nu am fost prea multumiti de DJ-ul recomandat de cei de la restaurant. Asteptam opiniile lui Yrys78, caci din cate stiu si ea va avea acelasi DJ. Poate la noi a avut o seara proasta.


Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

a, de DJ nu stiu, la noi s-a nimerit sa fie ocupat cel recomandat de restaurant si am venit cu 'al nostru'. ceea ce a fost foarte bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta5 spune:

quote:
Originally posted by tigrutz

Brave Girl, sa stii ca eram chiar foarte curioasa ce ai sa spui de restaurant cand ai sa te intorci. Noi acolo vom face nunta la anul si ghici cand am fost sa dam avansul?....sambata, adica cand era aranjat pt nunta ta arata absolut superb, ba chiar inainte sa plecam am mai intrat o data sa-l vedem pt ca eu una, eram absolut fascinata.
Sunt convinsa ca si eu am facut cea mai buna alegere cu restaurantul....asa cum am mai spus recomand din suflet restaurantul Casa Ardeleneasca... arata foarte bine,mancare proaspata si foarte buna, servirea ireprosabila, preturile super ok... asa ca, daca nu aveti inca restaurant, ati putea sa faceti si acolo o vizita


[green]Salut!
Eu am fost la Casa Ardeleneasca si mi-au spus un pret pentru la anul de 40 euro 4 feluri, cafea si tort, iar bauturile se taxeaza la final, la pret de restaurant, plus bacsis la chelneri si avans 30% din valoarea nuntii.
Spune-mi tigrut ce v-au spus voua, eu sunt total nedumerita de ce citesc despre acest restaurant; locatia este buna si arata super, dar oare nu comunica preturi si conditii diferite in functie de "client"?!
Aceeasi rugaminte o am si pentru Bravegirl.[/green]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Buna, fetelor
Ma intereseaza sa stiu detalii sau informatii despre restaurantul Romanian Catering,e undeva prin spate pe la Victoria,pe strada Occidentului
Eu am fost acolo la 2 evenimente si mi-a placut

cristina greceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

quote:
Originally posted by ancuta5
[green]Salut!
Eu am fost la Casa Ardeleneasca si mi-au spus un pret pentru la anul de 40 euro 4 feluri, cafea si tort, iar bauturile se taxeaza la final, la pret de restaurant, plus bacsis la chelneri si avans 30% din valoarea nuntii.
Spune-mi tigrut ce v-au spus voua, eu sunt total nedumerita de ce citesc despre acest restaurant; locatia este buna si arata super, dar oare nu comunica preturi si conditii diferite in functie de "client"?!
Aceeasi rugaminte o am si pentru Bravegirl.[/green[/blue][/size=2]]


Buna! Noi am facut nunta printr-o agentie care s-a ocupat de restaurant. Meniul a fost 31 de euro si a inclus 4 feluri de mancare, tort si cafea la discretie. Bautura am adus-o noi.Aveau si meniuri mai scumpe..in functie de ce doreai. Eu am avut meniul clasic. In plus am platit 10% din factura bacsisul pt chelneri...singura chestie care mi s-a parut urata a fost ca desi multa lume a plecat inainte de friptura, unii chiar de sarmale, noi am platit meniul intreg pt toti...poate a fost si greseala noastra ca nu am vorbit dinainte...in rest am numai cuvinte de lauda la adresa restaurantului...

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

ancuta, cred ca depinde si de numarul de invitati. Noi am vrut o nunta restrina, cu vreo 40-50 de invitati (desi in final am ajuns la 60) si cei de la restaurant ne-au zis ca la asa o nunta mica trebuie sa luam un meniu mai scump decit cel clasic.
In consecinta am avut un meniu mai scump, adica la 40 de euro, cum ti s-a zis si tie. Bautura am adus-o noi, doar racoritoarele am fost nevoiti sa le luam de la ei.
Si la fel ca bravegirl, am platit 10% din valoarea meniului chelnerilor pentru servire. Noi oricum voiam sa le platim ceva chelnerilor, pt ca preferam sa avem chelneri atenti decit sa fie mormane de sticle insirate pe mese.
Daca vrei sa vezi cum a fost restaurantul aranjat pentru nunta gasesti poze in albumul meu.

http://community.webshots.com/user/delia_pirnog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Salutare!

Eu am nunta pe 12 Noiembrie, la recomandarea agentiei care se ocupa de organizare am ales Restaurantul Vogue care este vis a vis de Magazinul Eva, pe lateral. Problema este ca a doua oara cand am vazut restaurantul nu mi-a mai placut, mocheta mi s-a parut cam murdara iar ringul de dans cam mic. Initial aveam cam 75 de invitati, intre timp s-au adunat 100 si lista este inca deschisa. Meniul este 40$, include numai mancarea, 5 feluri, cafeaua si inghetata. Restul aducem noi. Cununia va fi la biserica Sf. Elefterie - cunoasteti vre-un alt local unde as putea sa-mi incerc norocul sau aveti alte detalii despre Restaurantul Vogue?
Verisoara mea imi spunea ca a fost anul asta la o nunta acolo si ca i-a placut, ca mancarea si servirea au fost bune insa mie tot mi s-a pus pata sa schimb localul, nu ma intereseaza nici de avans la o adica!
Ce parere aveti?


Tina si Maya
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Eu am facut nunta pe 24 septembrie la restaurantul hotelului Confort din Otopeni. Chelnerii au dat dovada de mult profesionalism, mancarea a fost foarte buna iar fripturile care au ramas de la cei ce au plecat inainte le-am luat acasa. Restaurantul este foarte elegant si incap in el cam 120 de persoane, noi ne-am cam inghesuit ca am fost 140. In acest local sunt doua restaurante, rustic si international, eu am facut la international. Noi am avut DJ. Daca sunteti interesati de DJ si de o persoana care sa se ocupe de aranjamente de baloane va rog sa ma contactati.Cei pe care i-am avut noi la nunta sunt profesionisti si nu costa mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Ancuta, si eu am avut nunta la Casa Ardeleneasca pe 16 iulie. La noi a fost tot 31 Euro meniul (4 feluri de mancare, cafea si tort). Bautura am adus-o noi... In schimb fata de celelalte fete care au facut nunta acolo... noua nu ne-au cerut comisionul de 10% pentru ospatari. Ni s-a spus clar de la inceput ca dam in functie de cat de multumiti am fost. Din pacate nu am avut atatia bani cat ar fi meritat... Daca aveam le dadeam si 50% la cat de multumiti am fost! In ceea ce priveste plata.. la noi iar a fost altfel... am comandat 70 meniuri, ne-au venit 85 persoane dar am platit 70 meniuri, exact cat am comandat... Cand am plecat, eram la masina afara, un ospatar a alergat dupa noi ca mai ramasese o sticla de whisky. Ce sa mai... asa ceva mai rar!
Dar.. intr-adevar discutam cu seful de sala in seara nuntii si ne-a spus ca a marit meniurile iar bautura va fi obligatoriu de la ei... Acum nu stiu cat de mult succes vor avea dar daca stau sa ma gandesc si la zona.... s-ar putea sa le mearga!

In ceea ce priveste Hotel Confort - Otopeni iar am numai cuvinte de lauda! Am facut revelionul anul trecut acolo si a fost cel mai reusit revelion din viata mea! Foarte frumos!!! Nota 10! Anul asta se stie unde fac Revelionul...


Bucuria vietii e zambetul copilului, al omului drag si al sperantei ca totul va fi bine...
Biby


Cununia civila
Biserica
Restaurant

Mergi la inceput