Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Mie nu mi-a placut Casa Iancului. Am fost o data cu colegii la cel din Sarafinesti, in apropiere de Craciun si a fost nasol. In primul rind un chelner din acela burtos si atoatestiutor care imi recomanda el mie ce sa maninc (vezi Doamne, cum vroiam eu "nu se obisnuieste" sau "nu se face").
In al doilea rind, portiile cam saracute, nu ramineai flamind, dar nici nu plecai cu burta la podea (nu ca as fi avuit nevoie de mai mult, dar totusi).
In al treilea rind, am asteptat de ni s-au lungit urechile, cred ca mai mult de o ora, sa ne aduca mincarea. La sfirsit, cind am cerut o cafea, cred ca si pt aia am asteptat o jumatate de ora !
In al patrulea rind, mult fum.
In al cincilea rind, un lautar care ne-a spart urechile toata seara, cinta ingrozitor de fals si se incapatina sa cinte de toate, si latino, si romanesti ...
Pe scurt, n-am mai pus piciorul in Casa Iancului.

Sora mea a fost cu niste straini in cel de pe Popa Nan. a fost relativ mai bine, desi tot au asteptat mult mincarea si tot a fost fum, dar macar n-au avut lautarul (e drept ca era in miezul zilei). In schimb, au o oferta cu nu stiu ce card de fidelitate care iti confera ceva reduceri. OK, sora mea a dat datele (si eu le dadusem la cel din sarafinesti) si cardul nu i-a venit nici pina azi. Mie mi se pare o dovada de neseriozitate sa atragi lumea cu ceva si sa nu te tii de cuvint.

N-as fi scris, dar am vazut atitea comentarii de lauda, incit am zis ca trebuie sa pun si o parere mai proasta, sa nu creada lumea ca e nemaipomenit ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri. spune:

ucucuca, nu stiu unde te-ai uitat tu, dar am scris de toate variantele de meniu de anul viitor, 33, 36 si 39 de euro...
2 septembrie, pt ca atunci am vrut...nici nu am intrebat de alta data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Nu e nici de SUS, nici de JOS... undeva intre...
Rest. Taverna Romaneasca, din Berceni, salonul albastru. Am mai spus de el. Are sala mare si inalta, arata foarte bine, mancarea este buna, are loc de dans...
Atentie, insa, se fura in cantitati industriale ! Am aflat acest lucru pe pielea cumnatei mele, care tocmai a avut nunta acolo sambata si de la o vecina, care a fost invitata la 2 nunti in acest loc si a plecat aproape nemancata.
Din fericire, pt ca socrul mare are 35 de ani experienta in ospatarie ( fost sef de sala la Inter ) si a stat acolo mereu, mirii de acum au scapat sa fie furati ca in codru.
I-a prins cu 12 meniuri trecute pe lista, dar care la mese nu erau si cu sticle de vin. Pt furatul bauturii, au o metoda invechita, dar eficienta: cutia. Adica, o cutie de carton, taiata la mijloc, dar cu marginile groase, suficient sa intre 2 sticle, pe care o plimba de colo pana colo prin sala, fara ca invitatii sa-si dea seama, pt ca la prima vedere, ea pare goala. Ajunsi cu cutia la bar, se fac ca o muta sau ca o pregatesc pt aruncat la gunoi si de fapt...
Cand au vazut ca metoda aceasta nu a functionat, in timp ce miresei i se dadea voalul jos, la prezidiu, unde erau banii stransi, nu ramasese nimeni. Norocul a facut ca in timp ce 2 ospatari se dadeau cat mai aproape de masa, vezi D-ne, uitandu-se daca e nevoie de ceva, sa privesc in directia respectiva, de altfel, fiind la cativa metri de ei. Am trimis imediat pe cineva sa pazeasca banii si pt ca nu mi-a fost jena sa arat spre cei doi, si-au dat seama si discret, s-au indepartat de masa.
A treia metoda, la fel de ineficienta, datorita contractului semnat, a fost incercarea, la sfarsit, de a mari brusc pretul meniului, deoarece contractul a fost semnat in ianuarie, cand euro era 40.000 si voia omu’ sa-si recupereze banii. Nu i-a iesit…
In plus, ospatarii nu se omoara cu servirea, nu aduc bautura decat daca le ceri, nu iau tacamurile murdare... adica raman de la aperitiv, pt friptura... scrumierele se golesc greu... nu aduc servetele in plus... tatalui meu, care e la regim, cand a cerut o apa plata, i-au cerut banii, in loc s-o treaca, eventual, pe nota de plata...
Desi e frumos... mare, mare atentie !

P.S: Mai au un salon, acolo nunta a durat ff putin, la 2:30 era totul strans, nunta cumnatei a tinut de la 19 la 5 si pt ca n-au vzut ce am vazut noi, invitatii s-au simtit extraordinar.

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie spune:

Buna!
Pentru corco:scuze pt. raspunsul intarziat si pt. ca-ti raspund aici, dar oricum voiam sa scriu sa vada si celelalte miresici parerea mea despre restaurantul Etiquette.
Eu il pun pe primul loc de sus in ce priveste organizarea unei nunti, din toate punctele de vedere. Si o sa o iau pe rand...
In primul rand, am cautat pt nunta un restaurant care sa fie spatios si in care mesele sa fie in jurul rigului, de preferat nimeni sa nu stea cu spatele la el. Stiam de Etiquette, imi placuse, dar facuse nasa mea nunta acolo si cosideram ca n-ar fi cazul sa fac si eu in acelasi loc.. Stiam de la nunta ei si de preturi si de servire si de corectitudine si de tot,numai ca m-am incapatanat sa umblu pe la vreo 20 de restaurante in Bucuresti ca sa ajung tot la asta, mai ales ca prietenii nostri comuni(ai mei si ai nasei) mi-au zis ca ar fi cea mai buna alegere, ca lor le-a placut, etc.
Deci, am facut nunta la Etiquette, unde intr-adevar, racoritoarele, vinul, apa si cafeaua sunt de la ei, dar in nici un caz nu-ti spun cat se bea ca sa te traga in piept la sfarsit, ci ca sa-ti faci o idee despre cat ar fi meniul cu tot cu bautura. La mine meniul a costat 25 euro, si cu tot cu bautura a ajuns la 31. Ceea ce eu nu gasisem in nici un caz in cautarile mele, peste tot meniul fiind peste 35 euro. Nu mai vorbesc de faptul ca eu am facut contract pentru un nr. de persoane si nu mi-au venit atatea, si pana la urma am platit pt. cate au venit, si cursul de schimb nu a fost 40.000, ca atunci cand am semnat, ci 35.000, ca in ziua nuntii. Nu era in contract mentionat cursul, dar cu cati furnizori de servicii pt. nunti nu avusesem surprize d-astea...
E adevarat, te cam surprind preturile la bauturi, dar de furat nu fura, din contra, te intreaba ce sa faca cu orice nimic, servirea e fara cusur, si cand am plecat mi-au dat toate sticlele de bautura pe care le-adusesem eu, si pline si goale, si fructele si rontaielile le-au adunat si le-au pus in pungi, ca noi n-aveam, si... Pot sa va povestesc pana maine dimineata despre restaurantul asta, pentru ca eu sunt absolut incantata de el si de personalul lui, de seful de sala care nu scapa nici un amanunt din ochi si ne cerea parerea pt. orice, de femeia de serviciu care a stat toata noaptea nu pentru ca toaleta sa nu miroasa, ci sa straluceasca!!!
Gata, asta a fost parerea mea, si s-ar putea intr-adevar ca preturile la bauturi sa sperie un pic pe unii, ca asa m-au speriat si pe mine inainte de cele doua nunti, dar eu un restaurant mai elegant (e de patru stele), mai curat si mai ieftin la meniu, chiar cu bauturi de la ei, nu am gasit!
la toata lumea si bafta la cautari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Fetelor, va rog sa ne sariti in ajutor cu niste sfaturi.Sora-mea care locuieste in Germania(casatorita de vreo 2 ani ) s-a gandit sa vina la Buc si sa fac simultan botezul si cununia religioasa.Toate bune si frumoase, insa vine pe 15 dec si pe 7 ian.2006 vrea sa gaseasca un restaurant.Cu biserica zice ca nu-s probleme ca gaseste,insa la capitolul restaurant sta prost;prietenele ei din Buc incearca sa afle unde, ce si cum, insa ba costa peste 50 euro/pers, ba nu-i place sora-mii;"La mama" e prea rustic pt ea, la Casa Univ scartaie scaunele si deschide abia pe 14 ian(dupa vacanta de Craciun);eu am avut nunta in mai 2000 la Casa Univ si ne-a placut;a fost cam de nota 7-8 insa sotul meu care e olandez s-a simtit minunat;noi nu facem figuri.
Deci ce ne propuneti decent, curat, si meniul sub 50 euro/pers?
prietenele ei intreaba la Hilton, Marriot...dar vad ca preturile
nu-i convin.Va avea cam 40 invitati.
multumesc in numele ei,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

dupa ceva vreme apuc si eu sa va scriu: recomand cu toata convingerea restaurantul hotelului CARO, am avut acolo nunta in iunie si am fost extrem de multumiti, toti nuntasii au fost placut impresionati si isi faceau planul cum sa faca si ei acolo o nunta ori un botez, ceva

Intai de toate, sa stiti ca la randul meu am ajuns sa fac nunta acolo in urma recomandarilor citite pe acest forum (multumesc pe aceasta cale ) si cred ca o alegere mai potrivita nu puteam face! Dincolo de faptul ca sala, mancarea, servirea au fost fara cusur, oamenii au fost foarte draguti, dimineata ne-au pus in saci toate fructele care nu s-au mancat, ne-au facut pachet vinul, apele, tot ce ramasese, in plus dna directoare de acolo ne-a ajutat mereu cu sfaturi rezonabile, a supravegheat totul din umbra pana dimineata si chiar ne-a facut o surpriza foarte placuta: noi ne-am rezervat o camera la hotel pt 2 zile, inainte si dupa nunta, pt ca acasa erau tot felul de rude; la plecare cand am vrut sa achitam camera, receptionerul ne-a spus ca el nu ne gaseste in calculator cu ceva de plata, ca putem sa plecam si daca e ceva, ne suna el... asta in conditiile in care dna directoare ne-a facut rost in ultimul moment de camera, pt ca era rezervat tot hotelul in weekend...

noi am ramas cu niste amintiri minunate, inca o data, vi-l recomand fara rezerve!

puteti vedea cateva poze cu sala si hotelul in linkul de mai jos:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Moiraine7, dar nu ne spui si cat a fost meniul si inchirierea salii, te rog?sau ce alte costuri au mai fost.
Multumesc,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by Ancade
[
Deci ce ne propuneti decent, curat, si meniul sub 50 euro/pers?
Va avea cam 40 invitati.




Cauta cateva pagini in urma, am scris de rest hotelului Agnes, pe Sos Oltenitei, lipit de Casa Prieteniei.
Este foarte frumos si au preturi decente, iar nr de persoane... e numai bun, capacitatea salii fiind de 70 de persoane.

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

ancade, pentru o nunta cum o descrii tu, eu iti recomand Caredy-Casa Ardeleneasca.
E un restaurant nou, aparut anul asta, e stilat, decorat cu mult bun gust, intr-o zona frumoasa, cu multe vile vechi.
Servirea e ireprosabila, mincarea e foarte buna, iar meniul extrem de variat. Sint flexibili, noi am vrut pestele gatit in alt fel, pt ca mincasem acolo si ne-a placut alta modalitate de a-l gati decit clasicul meuniere.
La noi, fiind foarte cald, nu s-a baut foarte multa bautura alcoolica si am primit inapoi o gramada de vin, whisky, gin si ce mai cumparasem. Bine, asta si cu ajutorul ralucai, care a fost ca un uliu prin zona :D
Eu iti sugerez sa tragi o fuga pe acolo si sa vezi ce impresie iti face. Nu mi-e clar daca tu esti in tara in momentul asta sau nu.

http://community.webshots.com/user/delia_pirnog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Buna Anca, eu trebuia sa ii dau un raspuns Ralucai, dar am avut un virusache afurisit si nu mai am mailul ei. Daca poti lua legatura cu ea, te rog frumos transmite-i sa imi trimita un mail din nou cu adresa ei (nu mai stiu nici nick-ul ei pe forum stiu ca era ceva cu ralia..) Te pup
Raluca

Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput