Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cri. spune:

dyadya, ai mare dreptate, nici eu nu puteam sa zic mai bine

A auzit cineva de restaurantul ministerului de interne? Mie mi s-a parut dragut dar am inteles ca poti avea surprize daca vine cineva cu un grad mai mare care vrea sa faca nunta in ziua in care ai rezervat tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Buna fetelor,

dupa o nunta superba si mult laudata, iata-ma si pe mine in postura de a face recomandari!
Locul I si 100 de puncte pentru Casa Iancului din Sos. Iancului
Daca va doriti un restaurant mai non-conformist dar in care pe primul loc sta calitatea produselor si a serviciilor, acesta este.
Intr-adevar, restaurantul nu are forma clasica patrata cu mese asezate in fileu unde toata lumea vede pe toata lumea. Dar eu am optat pentru calitatea si cantitatea extraordinara a mancarii si pentru stilul servirii. Daca vreti poze, vedeti www.casaiancului.ro
Pot doar sa va spun ca mie mi-au facut o nunta superba, toata lumea a plecat super incantata de mancare si de atmosfera! Si am avut 120 de persoane!!!
Tot respectul pt Sergiu, directorul complexului! Este un domn de nota 10 care de alfel ne-a devenit prieten!
In restaurant incap cam 140 de pers. la nivelul de sus iar jos se poate danasa foarte bine si ramane loc si de formatie si de DJ - cum am avut noi! Etajul de sus si parterul sunt despartite de o scara interioara, deci nu de tavan... asa ca practic nu conteaza asa tare faptul ca sunt 2 etaje... Scara are cateva trepte...
Dar oricum este super, iar mancarea si servirea... nu am cuvinte!

Dilaural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAR spune:

Bravegirl,
Multumesc entru raspuns .
Imi poti spune ce capacitate are si cam cat a fost meniul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Uitati, pe scurt, ce am discutat ( in luna august ) cu miresicile de 2006, in timp ce cautam restaurant. Fara topuri, doar... aveti grija, pt ca imi dau seama ca, asa cum spunea o miresica, se cam merge pe principiul „ ia sa vad... il prostesc p-asta sau ma scot maine ? „... Cel mai bun ex, Herastrau-l... cu rerereveniri asupra tarifelor...

Laguna Blu

Daca vrei o anumita data, afli ca e « aproape rezervata… dar daca ai noroc si vii cu banii inaintea celor care ar vrea aceeasi data… “.
Ati inteles ideea ?…
Daca nu vin toti invitatii, un salonas mai mic, care are legatura cu salonul mare, va fi liber pt clienti, in general pt cei de la ambasada, care cam uita de bunul simt si intra peste nuntasi… lucru care il fac si cei de pe terasa, daca vad vreo bruneta / blonda, cu care si-ar da intalnire… ( sigur, se cere voie de la sefa de sala, nu de la nuntasi ), iar pe terasa nuntasii nu au voie decat dupa ora 1 noaptea… adica, pana atunci au voie doar sa iasa, nu sa si stea la mese…
Nu mi-a placut faptul ca iti cer de 2 ori avans, practic, le dai bani sa cumpere mancarea pe care ar trebui sa o aibe asigurata ( ceva de genul „ Doresc o omleta cu sunca „... „Pai... dati-ne bani sa mergem sa cumparam oua, ulei, etc... „ ).

Yda Club ( fosta baza a sindicatelor )

Nu discuta decat de la 1 ianuarie pt 2006; meniul pt 2005 este 33 euro, fara bautura, iar pt 2006 se va scumpi. Nu mai spun de toaleta, ca s-a discutat „ sobectu’ „.


Herastrau

Important de stiut: daca ai pile, iti poti face singur meniul. Un nene, ceva cu escu la sfarsit, ne-a aratat de la usa ( ca era o petrecere ) sala pe care am cerut sa o vedem. Una mare, dar joasa, cu mocheta rosie… si cam atat am reusit sa vedem… Nu mi-a placut deloc faptul ca sunt multe sali pe etaj si un hol comun, iar ala, desigur, cu mese pt clientii de zi cu zi… adica, vii la nunta si treci printre cei care nu au treaba cu tine si nici tu cu ei… si mai vezi si alte cateva mirese… pt 2006, discuta de pe 7-8 septembrie ; acum, in 2005, meniul este 26-28 euro, fara bautura, dar se va mari si vor avea bautura obligatoriu de la ei.


Sper ca n-am fost off topic...




Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

dilaural cum ai asezat invitatii, care jos, care sus? Si restaurantul unde am eu nunta e la fel cu scara interioara care desparte cele doua nivele si sunt discutii cu asezarea la mese.

Albumul nostru
Mai am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

quote:
Originally posted by ratusca1977

dilaural cum ai asezat invitatii, care jos, care sus? Si restaurantul unde am eu nunta e la fel cu scara interioara care desparte cele doua nivele si sunt discutii cu asezarea la mese.

Albumul nostru
Mai am...




Ratusco... eu am asezat pe toata lumea sus, pentru ca au incaput toti 120 sus. Jos a fost numai ringul de dans, formatia si DJ-ul. Daca la tine nu au loc toti sus, va trebui sa te decizi cum ii imparti dar in asa fel incat sa nu fie prea putin jos si prea multi sus ca sa nu se simta stingheri.
Ideea este ca acolo unde este prezidiul ca trebui sa pui mesele cu cei foarte apropiati. Si mai sunt 2 puncte de vedere:
- unii spun ca jos e bine sa stea cei tineri ca sa fie mai aproape de muzica si de dans
- altii spun ca cei in varsta sa stea jos ca sa nu trebuiasca sa faca curse pe scari pt ca le e mai greu...
Acum, nu stiu ce sa spun... depinde care e media de varsta la tine...
Bafta!

Dilaural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesia spune:

Fetelor.....cele care ati trecut prin febra nuntilor.....[b]AJUTATI-MA[/b] pentru ca nu stiu cat de bine o sa ma descurc de una singura. Ne-am gandit noi la data , la restaurant dar cand discutat cu cei apropiati...am auzit tot felul de variante si de comentarii. Noi vroiam sa punem nunta pe 19 august 2006 , dar ne-au spus ca august e luna in care cei mai multi isi iau concedii si ca nu or sa prea vina la nunta , in iulie nu putem sa o punem ca are o verisoara si in septembrie alta......si in octombrie e deja frig si ploi si nu vreau eu.........deci dati-mi un sfat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by jesia

Fetelor.....cele care ati trecut prin febra nuntilor.....[b]AJUTATI-MA[/b] pentru ca nu stiu cat de bine o sa ma descurc de una singura. Ne-am gandit noi la data , la restaurant dar cand discutat cu cei apropiati...am auzit tot felul de variante si de comentarii. Noi vroiam sa punem nunta pe 19 august 2006 , dar ne-au spus ca august e luna in care cei mai multi isi iau concedii si ca nu or sa prea vina la nunta , in iulie nu putem sa o punem ca are o verisoara si in septembrie alta......si in octombrie e deja frig si ploi si nu vreau eu.........deci dati-mi un sfat...



In primul rand, vino la Mirese 2006 !
Secondo: lasa nuntile verisoarelor, ca ele nu tin cont de nunta ta si pune-ti data cand vrei tu, ca e nunta TA, nu a altora !
Hai la Mirese si vb acolo pe larg.

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri. spune:

dilaural, spune-mi si mie te rog, tot ce stii despre Casa Iancului.Care e pretul unui tacam, ce intra in pretul tacamului, alte conditii...tot ce stii. Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

quote:
Originally posted by cri.

dilaural, spune-mi si mie te rog, tot ce stii despre Casa Iancului.Care e pretul unui tacam, ce intra in pretul tacamului, alte conditii...tot ce stii. Multumesc frumos!




Pai tot ce pot sa-ti spun este ca n-o sa-ti para rau daca alegi acest restaurant indiferent de ocazie (nunta, botez, masa de afaceri, petrecere)...
In primul rand nu este genul de restaurant clasic pentru nunti... El a fost conceput acum vreo 4 ani ca fiind un restaurant pentru cei carora le place sa manance lucruri bune (in special preparate vanatoresti)intr-o ambianta dragutza. Dar din cauza ca au mancarea si atmosfera super, lumea le-a cerut sa organizeze si evenimente.
Eu l-am descoperit cand abia se deschisese cand m-au dus niste prieteni care lucrau in ProTv. Fiind in continuarea B-dului Pache Protopopescu, multi dintre protevisti mancau acolo (si inca mananca acolo multe VIP-uri gen Costi Ionita si Isa si altii pe care i-am mai vazut acolo). Nu ca asta ar fi un lucru nemaipomenit dar presupun ca la banii lor ar putea manca oriunde... dar ei apreciaza calitatea de la Casa Iancului.
Cred ca din pagina lor de web poti vedea si o gramada de poze si meniul integral (cred ca la preturi este totusi o mica modificare in sensul ca s-au marit cu vreo 5-10.000 la produs).
Eu am avut mai multe mese acolo, cu colegii si sefii de la firma, am organizat petreceri, am fost cu nasii, etc... De fiecare data am fost mai mult decat incantata!
Singura chestie este ca nu are terasa sau gradina. Adica din strada intri direct in restaurant. Dar asta n-a fost decat un mic inconveninet la nunta cand lumea care vroia sa se mai racoreasca iesea in fata restaurantului (noroc ca nu e chiar la strada principala).
Ulterior, dupa deschiderea restaurantului din Sos. Iancului (Str. Sarafinesti) au mai deschis inca unul mai mic in Str. Popa Nan. Stiu ca era cineva aici pe forum care facuse nunta acolo si era super fericita. Ei mai au restaurante in Costinesti, Ploiesti si o vila super misto la Cheia.
Sergiu - directorul complexului este un baiat de nota 10. Este tanar, educat, scolit si cu multa experienta. Nu e genul sefului de sala burtos, care se scobeste in dinti si-ti spune ca nu mai are nici o sambata libera dar sa mai suni totusi si ca la meniu ai carnatzi cabanos si 3 chifle de persoana:)))
Noi am avut 4 feluri de mancarea: platou Bucuresti (vezi pe site ce contine), salau meunier cu capere si cartofi natur, sarmale cu maligutz si ardei iute, file de porc si frigaruie dubla de pui cu cartofi prajiti si sote de legume. Painea si mamaliga sunt din partea casei. Cafele la discretie (unii n-au baut de loc, unii au baut cate trei), vinul de la ei - au vinul casei super bun rosu si alb la 100.000/ litru si sucurile/ apa/ sifon pt spritz tot de la ei. Noi am adus tariile, tortul, fructele, sampania si piscoturile, maxi-mix si alune. Din florile de la cununie mi-au facut aranjamente foarte frumoase pt masa si au pus lumanarele si boluri de cristal cu flori si petale pe toate mesele. Meniul (numai cu ce am luat de la ei) a fost cam 900.000/ persoana. Si toata lumea ne-a certat ca a fost imens de multa mancare. Aici trebuie sa fac o precizare ca la ei portia normala este ceva cam cat i-ar ajunge unui elefant. Este imposibil de mancat!
Daca vrei sa te duci sa mananci acolo du-te la sf saptamanii (vineri, sambata-daca nu au vreo nunta sau botez, dumninica) In aceste zile este si muzica live... Se danseaza...
Taxa pentru ospatari este de 10% din totalul facturii (ca peste tot) dar servirea este ireprosabila iar chelnarii au niste uniforme frumoase si sunt foarte amabili!
La noi factura finala la 120 de pers. cu tot ce s-a baut, mancat, cei 10%, etc. a fost 111 milioane. Eu zic ca e super bine!
Si ce e cel mai important este ca lumea a fost incantata... absolut toti. Si cei mai simpli care nu sunt obisnuiti cu eticheta si regulile unui restaurant distins si cei cu pretentii care calca prin alt fel de locuri...
Daca te mai pot ajuta cu ceva, te rog nu ezita sa ma intrebi!

Dilaural

Mergi la inceput