Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by Rallu

He-he-heee
Am scris atata si am uitat cel mai important lucru.
Vroiam sa va intreb daca stiti cumva cum e o nunta la restaurantul Vulturul (intai fac rezervare si pe urma intreb...foarte inteligent).
Daca vreuna din voi a avut nunta sau a fost la o nunta acolo o rog frumos sa-mi spuna si mie (de bine sau de rau, nu conteaza...macar sa stiu la ce sa ma astept).
Multumesc frumos




Draga, Rallu ai ales o locatie super(cel putin pt nunta).Noi ne-am interesat acolo pt nunta(am avut-o in 23 iul 2005) si am fost chiar intr-o sambata parca prin februarie si erau 2 nunti.Mi-a placut mult insa deja era ocupat pana la sfr.anului si am ales la Floreasca 2-ApaNova!
Insa la Vulturul ne-a placut mult de tot!Iar salonul unde faceti voi, cel mare, era minunat aranjat cu baloane, huse de scaune, flori.....!O adev.sala de bal!Si la nunta aia erau vreo 130 pers!
Am inteles(de la cunostinte) ca mancarea e buna iar meniul era atunci vreo 800.000 lei (nu stiu dar banuiesc ca fara bautura).
BBRAVO pt locatie si stati linistiti ca am auzit numai de bine despre acest Restaurant!
Te pup!

http://photos.yahoo.com/alinafobl

Alyna Fobl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corco spune:

Buna , Rall. AI facut o alegere buna. Eu am fost la o nunta la Vulturul pe 30 iulie si am fost placut impresionata. Servire si mancare foarte bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Vezi RALLU ca va fi bine?Deja 2 persoane spun ca ati facut o alegere OK!
Bafta !
Pupici!

http://photos.yahoo.com/alinafobl

Alyna Fobl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

quote:
Originally posted by Alyna24

Vezi RALLU ca va fi bine?Deja 2 persoane spun ca ati facut o alegere OK!
Bafta !
Pupici!

http://photos.yahoo.com/alinafobl

Alyna Fobl


Offf...m-ati mai linistit un pic.
Ma cam speriasem.
Mie imi place foarte mult salonul. Ai dreptate...chiar e ca o sala de bal.
Am insa mari dubii in legatura cu intrarea prin terasa. Nu ma deranjeaza asa de rau daca sunt oameni obisnuiti dar mi-a mai scris cineva care a zis era chiar o a treia nunta pe terasa.
Asta m-a dat gata.
Alta muzica, alta petrecere, alta mireasa si dai nas in nas cu toate daca faci 2 pasi afara din salon. Eu nici nu ma gandisem ca pot organiza o a treia nunta pe terasa. Stiam ca au 2 saloane si credeam ca numai acolo sunt evenimente speciale.
Sa nu credeti ca sunt egoista dar as vrea ca ziua cea mare sa fie numai a mea...Daca stau sa ma gandesc, poate sunt un pic (dar numai un pic :))
In rest, intr-adevar am auzit numai de bine despre restaurant. Am ramas chiar surprinsa cat de repede se ocupa locurile la ei. Nici daca te duci cu un an inainte nu e sigur ca o sa gasesti ceva la o data anume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Rallu, eu ti-am zis de a treia nunta, si pentru ca si eu iau in calcul Vulturul, si pe mine ma deranjeaza faza cu nunta pe terasa, mi-a venit o idee: daca le zici ca vrei sa inchiriezi si terasa? Oare cat o coasta ca sa ai exclusivitate? Eu zic, macar sa incerci sa discuti cu ei.Cine stie? Poate merge. Si sa ne anunti si pe noi ce rezultate ai obtinut. In rest, ce pot sa-ti zic? Este si pe lista mea deci imi place. Ai facut o alegere buna! Si pana la urma, gandeste pozitiv: chiar daca e nunta si pe terasa, invitatii tai se presupune ca stau in salon, nu ca bananaie toata noaptea pe afara! Cu atat mai mult, fiind inca o nunta alaturi, vor fi tentati sa stea in salon si ...sa se distreze, decat sa iasa afara unde sunt altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

quote:
Originally posted by dyadya

Rallu, eu ti-am zis de a treia nunta, si pentru ca si eu iau in calcul Vulturul, si pe mine ma deranjeaza faza cu nunta pe terasa, mi-a venit o idee: daca le zici ca vrei sa inchiriezi si terasa? Oare cat o coasta ca sa ai exclusivitate? Eu zic, macar sa incerci sa discuti cu ei.Cine stie? Poate merge. Si sa ne anunti si pe noi ce rezultate ai obtinut. In rest, ce pot sa-ti zic? Este si pe lista mea deci imi place. Ai facut o alegere buna! Si pana la urma, gandeste pozitiv: chiar daca e nunta si pe terasa, invitatii tai se presupune ca stau in salon, nu ca bananaie toata noaptea pe afara! Cu atat mai mult, fiind inca o nunta alaturi, vor fi tentati sa stea in salon si ...sa se distreze, decat sa iasa afara unde sunt altii!


Esti o draguta si iti multumesc ca m-ai avertizat.
Sper sa se duca ai mei sa mai vada si alte restaurante (daca eu tot nu pot).
Daca va ramane insa Vulturul iti dai seama ca o sa incerc sa ajung la cea mai buna varianta posibila.
M-am gandit si eu de la inceput la varianta cu rezervatul terasei, mai ales ca nu e urata deloc are si fantanita aia. Din pacate nu stiu daca imi pot permite. Naiba stie cat ar cere si pentru asta.
Deja am semnat un contract prin care ma oblig sa aduc minim 100 invitati (pentru salonul mare), daca nu, platesc diferenta. Daca rezerv si terasa s-ar putea sa ceara mult mai multi invitati (sau diferenta) si nu stiu daca ma tine punga.
Avansul e de 4-5 milioane si ti-i dau inapoi daca-i anunti cu 3 luni inainte...deci mi-as putea permite sa mai caut ca imi recuperez banii in cazul in care gasesc altceva. Numai ca nu am timp si nimeni altcineva nu vrea sa faca asta in locul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCICA2006 spune:

ZIUA BUNA TUTUROR MIRESICILOR.FETELOR IMI CER SCUZE PT INTARZIERE,DA LA MINE E O NEBUNIE LA SERV DE NU POT RESPIRA.am tot umblat dupa restaurante saptamanile astea de nu ma mai tin picioarele.
-am fost la Casa Romaneasca,langa Otopeni,da cica tb sa mergem in ianuarie pt rezervare si ne cam impuneau formatia lor si eu nu vroiam
-am fost in drumul Taberii sa vad un rest Primavara(groaznic,nici nu am mai indraznit sa intru la ce duhnea,eu una sunt cu mirosurile in pioneze ,asa ca am renuntat sa intru si sa mai intreb ceva)
-am fost in floreasca,de nu m-am invartit pe acolo...,pe unde este restaurantul Floreasca 2.. cum se ajunge acolo?
-cum se ajunge la restaurantul Vulturul din Militari?ca deja imi vine sa ,tot umblu si nu gasesc nimic
-si mie imi place tare mult ideea de a face nunta la un restaurant cu terasa,undeva unde lumea sa poata iesi la aer,dar se pare ca pana acum nu am gasit ceva concret si tare mi-e ca o sa renunt.

PS: am fost si la restaurantul ARO(intre armeneasca si roseti,daca l-am botezat eu bine)nu are locuri de parcare,decat pe stradute,sala de nunta este ffff frumos amenajata dar e foarte mica.el ne-a spus ca pot incapea si 80 de persoane,hai sa zic cu indulgenta vre-o 50 de persoane,si o hora mica de 10 pers,ca altfel nu ai unde sa dansezi decat probabil pe scari.ar fi fost super daca ar fi fost mai spatios.deosupra tavanul e format din geamuri,si toti din camerele de la hotel se pot uita in voie la tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Buna Lucica,
Restaurantul Vulturul e spre iesirea din Bucuresti, spre autostrada Bucuresti-Pitesti. Cum mergi din Militari spre autostrada chiar pe sensul de mers.
Nu stiu daca cunosti zona.
Inainte sa ajungi la Metro Militari. Pe partea dreapta dupa ce treci de TurboTequila, la un moment dat vor fi 2 peco Petrom. Unul din ele este chiar langa Metro iar celalalt este la aproximativ 500 m, maxim 1 km inainte. Ei bine restaurantul se afla intre ele. Dupa ce treci de primul Petrom, prima straduta la dreapta. Este chiar la sosea.
Vezi ca daca vrei sa inchiriezi salonul mare (care este si cel mai fru os), limita este de 100 invitati (daca nu-i ai platesti diferenta) dar in salon incap pana la 160 (desi, dupa parerea mea, la numarul asta e cam mic locul de dans).
S-ar putea sa gasesti salonul aranjat daca mergi azi (eu am fost intr-o luni si ramasese aranjat de la o nunta).
Pretul meniului este anul asta de 850.000-870.000 fara bautura. La anul mi-au zis ca va fi maxim 1 milion. Aici intra si 2 sticle apa, cafele, sampanie, piscoturi, alune, covrigei si imbracatul scaunelor, mesei, etc.
Bautura poti sa aduci fara nici un fel de extra-taxa din partea lor.
Servirea si patronii sunt ok.
Taxa pt. ospatari este 3,5 milioane (indiferent de numarul invitatilor), nu te obliga la nimic (formatie, aranjamente, etc) dar sunt bucurosi sa te ajute daca le ceri.
Cam asta e...
Eu am dat avansul acolo (ca sa ma asigur) dar inca mai caut in caz ca reusesc sa gasesc ceva mai cu mot...desi 90% cred ca tot acolo voi ramane).
Daca mai vrei ceva detalii iti stau la dispozitie (la fel si in cazul altor restaurante din Dr. taberei si Militari..ca am vazut ceva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCICA2006 spune:

buna rallu.iti multumesc mult pt informatii si pt ajutor.ce e drept e cam departe dar am sa fac tot posibilul sa merg intr-o luni.dar crezi ca mai gasesc pe cineva pe la ora 18,ca pana ajung eu acolo,cam ata se face si pana scap de la serv.
astept orice alte informatii imi mai poti da (sa imi mai puteti da ,fetelor).pe unde am umblat.am fost pe unde am mai auzit de pe la voi.ajutor
si.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

quote:
Originally posted by LUCICA2006

buna rallu.iti multumesc mult pt informatii si pt ajutor.ce e drept e cam departe dar am sa fac tot posibilul sa merg intr-o luni.dar crezi ca mai gasesc pe cineva pe la ora 18,ca pana ajung eu acolo,cam ata se face si pana scap de la serv.
astept orice alte informatii imi mai poti da (sa imi mai puteti da ,fetelor).pe unde am umblat.am fost pe unde am mai auzit de pe la voi.ajutor
si.....

NUMAI BINE TUTUROR!!!!!!!


Poti sa te duci si vinerea (si atunci e pregatit). Eu am fost doar in zilele astea si nu stiu daca ramane aranjat si pe parcursul saptamanii.
Gasesti patronii acolo si la 9-10 seara, cu atat mai mult cand e vreo nunta.
Daca te duci sambata sau duminica te lasa prin bucatarie sa arunci un ochi in sala ca sa vezi cum e (ca oricum nu poti sa dai buzna la petrecerea oamenilor).
Nu stiu ce alte detalii sa-ti mai dau.
Unul din restaurantele la care fusesem eu si-mi placuse cat de cat (acceptabil calitate - pret) era Casa rustic (Dr. Taberei).
Sambata asta au fost parintii mei la o nunta acolo si au ramas groaznic de dezamagiti.
Restaurantul are etaj si intrarea se face prin sala de la parter (adica nu e separat nici cum). E de fapt o sala inalta imprtita in doua de o podea/tavan din lemn.
Patronii au avut nesimtirea sa mai bage o nunta la etaj fara sa-i intrebe pe cei de jos daca sunt de acord sa le marsaluiasca cu platourile pentru cei de sus prin mijlocul salonului. In plus muzica era comuna pentru amandoua nuntile dar platita numai de cei de jos care nu au avut incotro. Ei isi angajasera DJ fara sa stie ca vor plati de fapt pt. 2 nunti.
Cand si-au dat seama ca cealalta nunta profita nu au mai avut ce sa faca ca doar nu era sa amane nunta. Au acceptat situatia.
Ospatarii au "uitat" sa mai aduca friptura. Si invitatii au asteptat mai mult de 3 ore. In final multi s-au plictisit si au plecat.
Dupa ce ca plecase o groaza de lume, la masa au adus fripturi pline de zgarciuri (celor care ramasesera ca pt. cei care plecasera nu s-au mai sinchisit sa aduca desi meniul era platit).
Cand li s-a facut observatie pt. proasta calitate a fripturii au avut obraznicia sa raspunda in loc sa inlocuiasca pur si simplu ca oricum nu adusesera la masa jumatate din meniurile platite.
Cafea...desi erau 2 platite in meniu, iti aducea numai daca cereai.
Destul de neplacut.
Eu am ramas surprinsa pt. ca mie chiar imi facuse o impresie buna cand m-am dus sa-l vad.
Acum mi-e si frica...daca si altele sunt la fel?
Cum naiba fac sa vad leopardul de dupa gardul vopsit inainte sa fie prea tarziu (adica inainte de nunta cand ii strang de gat daca-mi fac asa ceva)?

Mergi la inceput