Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

ralucah si alte fete: ce stiti de rest. Intermacedonia, aflat in Piata Iancului ? Multam !

Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

ralucah si alte fete: ce stiti de rest. Intermacedonia, aflat in Piata Iancului ? Multam !

Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)



Aaaa e super restaurantul. Am fost la o nunta acolo acum 2 ani si a fost extraordinar de frumos! Am vrut si noi acolo dar cand am fost in ianuarie sau februarie parca sa rezervam pentru iulie ni s-a spus ca rezervarile se fac cu un an inainte. Este foarte solicitat pentru ca sunt si preturi deosebit de mici.
Eu il recomand din toata inima!



Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy

Album poze
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Este un restaurant "de cartier", deci nu te astepta la cine stie ce calitate, am fost sa ne interesam acolo ptr nunta sorei mele (acum 1 an) si aveau destule pretentii...si preturi destul de mari(chiar surprinzator nu ne asteptam), nu mai tin mine exact dar tacamul era destul de mult (si parca eram obligati sa luam de la ei niste bauturi cola apa si ceva cafele)! L-au mai reonovat si inauntru si afara(are o gradinita frumusica si o fantana arteziana mica, dar de efect) dar ramane ....cu specificul de cartier! Inca un aspect: o cunostina de-a mea ,a dat avans ptr nunta acolo, si ce sa vezi?! au fost anuntati ca o sa se mai desfasoare un eveniment in paralel(botez parca)!!!Fireste ca si-au luat avansul inapoi si p-aci ti-e drumul! Deci sa fiti atente si la acest aspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie spune:

In ce priveste restaurantul Alunis,(unde au facut ai mei nunta acum 25 de ani ;)), mi se pare intr-adevar un restaurant dragut pt. un restaurant de cartier, dar sa nu aveti surprize in ce priveste partea dreapta a salonului albastru, unde s-ar putea sa se mai organizeze o petrecere. Ramane sa intrebati inainte...
Si pt. cine doreste un restaurant aratos, central si totusi fara fite, recomand Etiquette de pe str. Traian, intre Mega Image si Foisor. E deschis in 2003, e modern si foarte placut ochiului, motiv pt. care e din ce in ce mai des prezent pe siturile firmelor ce se ocupa de decoratiuni pt. nunti, ca "da" bine la poza. Si au mai multe variante de meniu, intre 20-31 euro, bauturile nefiind incluse, iar de acasa poti sa aduci sampania si tariile, aperitivele, cum le-o mai zice, fructele, rontaiele si tortul. Despre servire pot sa va zic ca a fost buna anul trecut cand am fost eu la o nunta acolo, dar va spun mai mult din auzite, pt ca de emotie(era nunta prietenei mele) si din lipsa de timp n-am reusit sa beau decat o cola. Concluzia: desi am incercat sa gasesc un alt restaurant la care sa fac nunta, dupa vreo 20 de vizionari si ratarea lui Club Elite (dar am suspinat dupa Sangria de pe Caderea Bastiliei), am decis ca tot aici fac si eu nunta, ca prea a placut la toata lumea si mai ales mie. Gata!

P.S. Ca sa nu raman "off topic" chiar pana la sfarsit (desi nu stiu daca ma mai iarta cineva...), sa precizez ca Etiquette, dar mai ales Sangria sunt in topul de SUS. Pentru mine, bineinteles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dido spune:

Salutare tuturor

Incep si eu cautarile pentru tot ce este legat de nunta, ptr. ca la anul, mai exact as vrea pe 17 iunie sa facem nunta.
La recomandarea nasilor nostri am ales resturantul Mc Monis, salonul albastru ptr ca avem un nr destul de mic de persoane, in jur de 70.
Mai are cineva ceva pareri in legatura cu acest restaurant....ca mi-ar fi de foarte mare folos....
O sa va tin la curent cu tot ce va fi legat de pregatirile de nunta ptr ca vreau sa iasa o nunta ca in povesti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Pareri si pareri despre Intermacedonia… care nu este un restaurant de cartier ( ce D-zeu se tot foloseste expresia asta ? ), ci unul luxos, ingrijit, la vedere, foarte cunoscut si… bun de facut nunta in el.
Acum hai sa va spun eu ce ofera, de m-a dat peste cap si m-am indragostit de el de cum am deschis usa.
Pt. 2005, meniul costa 35 euro si cuprinde:
- aperitiv, format din 12 “ chestii “ bune de mancat ( aici se mai poate “ lucra ” ), inclusiv somon fume ( ca tot se bate moneda pe el si nu pricep de ce… Parca nea Gheorghe de la tara vrea somon fume in farfurie; nici nu stie ce-i ala. El vrea mancare, tata ! Si sa nu-mi ziceti ca toti invitatii sunt de la oras si mananca la orice ora somon fume, ca nu cred… )
- file de somon
- sarmale
- friptura, una de porc si una de pui ( piept sau pulpa, la alegerea mirilor ), cu cartofi si salata de sezon
- Garronne ( pt. femei )
- votca Sankt Petersburg ( pt. barbati – sau se inverseaza )
- vin la ¾, 2-3 sticle, sunt 2 sortimente, la alegere
- 2 ape – aici nu sunt sigura de gramaj
- 2 sucuri la 250 ml
- chifle ( nu stiu nr. exact )
Si din exprimarea celui cu care am discutat, am inteles ca ofera ei sampania de la tort, dar nu bag mana-n foc.
Ce poti aduce de acasa:
- fructe
- alune, rontaieli
- sampania de la primire ( 1 sticla / 10 persoane )
- tortul ( 100 g / persoana )
Avansul este de 20 de milioane, se da chitanta, se face contract; au cate un ospatar la 15 persoane; ospatarii sunt foarte curati si amabili.
Comisionul este de 7%, iar banii ajung la ospatari, bucatari, femeia de serviciu.
Toaleta este foarte curata si luminata.
Sala este mare, la etaj ( treptele se pot decora in fel si chip ), intra 240 - 250 de persoane, dar, desi pe site sustin ca nu fac acest lucru, impun totusi 160 de persoane, altfel platesti meniurile.
Asta nu ne-a placut, ca nu ne permitem sa platim inca o nunta, practic, deoarece noi avem max 120 de invitati. Acum, daca vor veni mai multi, cu atat mai bine. Doamne-ajuta !
Ofera, contra cost, huse pt. scaune ( rosii, albastre, portocalii si cred ca si alte culori ) – 1 euro / bucata si decoruri cu baloane, cu arcada la intrare, 120 euro.
Mesele se pot aranja tip file sau cum doreste clientul.
Nu te dau afara la o anumita ora, poti sta cat vrei…
Au formatia “ Intermezzo “, care canta acolo de 7 ani, sunt 4 membri ( inclusiv o tanti ). Canta excelent, ca eu nu mai plecam de langa ei, parca nu mai auzisem sarbe in viata mea. Tariful lor este de 500 euro si nu sunt adeptii manelelor.
Domnul cu care am vorbit, ne-a spus ca suntem al 6-lea cuplu care ne interesam de restaurant cu un an inante, dar ne-a recomandat, ca toti ceilalti cu care am discutat pana acum, sa revenim in jurul datei de 15 noiembrie. Deci nu cu un an inainte, dar nici cu 5-6 luni ( cum am citit mai sus ), ca nu sunt sanse atunci.
Daca il convingem pe patron sa lase de la el partea cu nr. impus de meniuri, noi facem acolo. Sau poate apare vreo pila si tot acolo facem. Sau… poate avem noroc. Eu acolo vreau !!!
Si ca sa va faceti o idee despre cum arata, accesati www.intermacedonia.ro.



Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Raza io cand m-am interesat mi s-a spus ca pentru nuntile din iulie-august, cand este sezon, se fac rezervari cu un an inainte. Acum... ce sa-ti zic? Daca tu ai fost si ai vrb personal cu sefu' e ok. Duceti-va cand v-a spus!
In nici un caz Intermacedonia nu este un restaurant de cartier!
Eu stiu ce am vazut cand am fost la o nunta acolo! Foarte frumos aranjat, formatia de nota 20, ospatarii la fel.. Am ramas impresionata! Este putin probabil sa fi decazut in 2 ani de zile...
Mi-am spus doar parerea!




Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy

Album poze
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Eu stau langa restaurantul Intermacedonia de cand m-am nascut si ce pot sa spun este ca acolo am vazut, in general nunti cu "lume de proasta calitate(adica diversi manelisti ci burtile scoase pe afara cu ghiuluri etc.) iar muzica era inevitabil lautareasca,manele mai exact si asa mai departe....de cam 3 ani incoace s-a transformat intr-un restaurant dragut si placut (chiar mi-au placut aranjamnetele din interior) dar nu poti spune ca este luxos! Tacam de 35 E gasesti si la rest. Etiquette (Hala Traian) care are totusi 4 stele....si nu cred ca se compara. De asemenea 30 E era tacamul si la res. Capitol din centru,vis-a-vis de Capsa...care este deosebit, etc.La asta ma referam cand spuneam "de cartier" .Nu vreau sa supar pe nimeni dar am trait langa el si am vazut unele lucruri...cred ca acum s-au mai schimbat treburile si arata chiar dragut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Mda, aici cam ai dreptate, la banii astia, gasesti restaurant mult mai bun, adica chiar dichisit. tot in jur de 35 e si meniul la COS si eu zic ca nu se compara. Cam scumput

quote:
Originally posted by Cordelia

Eu stau langa restaurantul Intermacedonia de cand m-am nascut si ce pot sa spun este ca acolo am vazut, in general nunti cu "lume de proasta calitate(adica diversi manelisti ci burtile scoase pe afara cu ghiuluri etc.) iar muzica era inevitabil lautareasca,manele mai exact si asa mai departe....de cam 3 ani incoace s-a transformat intr-un restaurant dragut si placut (chiar mi-au placut aranjamnetele din interior) dar nu poti spune ca este luxos! Tacam de 35 E gasesti si la rest. Etiquette (Hala Traian) care are totusi 4 stele....si nu cred ca se compara. De asemenea 30 E era tacamul si la res. Capitol din centru,vis-a-vis de Capsa...care este deosebit, etc.La asta ma referam cand spuneam "de cartier" .Nu vreau sa supar pe nimeni dar am trait langa el si am vazut unele lucruri...cred ca acum s-au mai schimbat treburile si arata chiar dragut



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_trancu spune:

cea mai rea parte la Intermacedonia e faza cu 180 de meniuri platite. De asta nu scapi. Nasii nostrii au mai avut o petrecere de aniversare intr-un colt al restaurantului ca sa nu plateasca atatea meniuri

http://community.webshots.com/user/trenurelu

Mergi la inceput