Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Tine-ma bine Danro sa nu ma scapi, acum ca m-ai prins.
Daca insa ti-ai face temele cum trebuie ti-ai da seama ca nici macar nu m-ai agatat :-)).

Ce ai tu se numeste DSL basic (up to 128 Kbps download speed of Sympatico DSL Basic) si este serviciul cel mai ieftin (in afara de dial-up) si la un pret de 29.95 + taxe (pret afisat pe site-ul lor). DSL basic are o viteza acceptabila fata de dial-up, pina la de doua ori mai repede numai si are si limita de download si upload.

Tot Bell-ul mai ofera si high speed Internet (44.95$ luna + taxe) si are Unlimited bandwidth usage . Aceasta era conexiunea la care m-am referit caci Ira a mentionat ca ea are cablu acasa si am vrut sa comparam merele cu merele si nu cu perele, deci la viteze comparabile cu cablul. Bell-ul mai ofera si high speed ultra Internet la pretul de 69.95$/luna + taxe (unlimited bandwith). Cele din urma conexii sint tot DSL-uri...

Culmea este ca Videotron (cablu), deci competitia, are un tablou comparativ intre alte servicii de DSL si ei si la dezavanatjele Videotronului ei insisi recunosc ca au limita de download si upload iar competitia nu o mai are (DSL basic nu este considerat competitie pt ca viteza e cu MULT mai mica pt a fi comparabila).

DSL = Digital Subscriber Line (DSL) technology operates on bandwidth (phone line capacity) that you don't need for calls - about 99% of your line! Which is why you can connect to the Internet while talking on the phone or sending a fax.

Deci cine pe cine a prins ?

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Dan, Mihaela, explicati-mi si mie va rog, ce e aia limita la upload si download, sau unlimited bandwidth usage.
Eu folosesc dial-up cu aol si nu am cu limite din astea insa nu merge rapid intotdeauna. Imi explicati si mie va rog ca la tontoloc? Vreau sa schimb cu ceva high speed cand imi expira contractul cu astia, ca m-a pus naiba de-am facut contract pe un an si acum tre' sa inghit incetineala.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mai Mimisor, esti mai rapida ca high speed ultra!
Se vede treaba ca tu ai fost silitoare la lectii,(oare unde ai facut scoala asa de buna,o fi fost aici in Canada?),dar cu parere de rau,era vorba despre articolul bietului om,care spunea ca are limita de 2 GB si tu ai sarit de la mere la pere.Iara ai citit in fuga si ai scapat "firul".
Adela,o las pe Mimitica,sa-ti explice ea,ca e experta.Parerea mea,ca poti sa schimbi contractul oricand,nu trebuie sa stai cu dial-up,tinand cont ca faci up grade.
Mimi,te astept sa revii,pana atunci,enjoy your self!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Extraordinar!

Vaaaaai, chiar am inteles despre ce e vorba.
Sunt foarte mandra de asta, noroc cu Danut,
ca a facut-o pe Mihaela sa-mi explice atat de clar.

La mine acasa este in felul urmator:
Conexiunea prin cablu este excelenta,
paginile se schimba instant in cea mai mare parte a timpului,
dar asta si pentru ca pe la noi cablu acasa
are 0,01 la suta din populatie.


Mai au cablu cei de la internet-cafe,
dar astea sunt vreo 2-3 prin Buzau.
Cred ca din cauza asta merge asa de bine...
Problema la noi e ca, desi tu le platesti aceste sume
foarte mari pentru nivelul de aici,
ei iti taie semnalul cand ti-e lumea mai draga
si iti spun ca daca nu-ti convine, sa te deconectezi.

Revin, a venit pufosenia mea acasa!

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Pai asta e diferenta MAJORA dintre noi mai Danro caci eu sint cam silitoare de felul meu si nu "sar" sa contrazic oamenii, imi fac temele iar cind chiar incerci sa ma contrazici in meseria mea devine amuzant.

N-am sarit deloc firul asa cum zici tu, deoarece in articol respectivul nu preciza ce fel de DSL are si cum in general DSL se considera de la 1.5 MB in sus ... am precizat ca Bell nu mai are aceasta limita dar a avut-o si mai si spuneam ca nu stiu cind a fost scris articolul deci informatia lui ca are limita putea fi corecta deoarece aceasa limita a fost ridicata de curind la Bell...

Pt. Adela, limita de download este limita de Mb (mega bytes) pe care o poti "descarca", exemple mai clare , atunci cind descarci muzica, filme de pe un site pe calculatorul tau. Limita de upload este limita de Mb de informatie pe care poti s-o incarci pe un site, deci tu "pui" de pe calculatorul tau informatie pe site-ul respectiv, muzica, fotografii, filme. Am dat exemplul cu camera video caci este clasic si in general multi nu stiu ca daca isi lasa camera video deschisa care "posteaza" in permanenta imagini pe un site , acesta se este upload.

Aceasta este o definitie foarte simplistica a celor doi termeni.
Adela poate incerca sa-si schimbe dial-up la high speed numai daca ISP-ul ei (Internet service provider) ofera si servicii de high-speed.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mai Mimisor ,ma uimesti!Hai ca m-ai omorat!
Cum nu se face precizare ce fel de conexiune avea baiatul,iti redau mai jos exact extrasul:
"Am conexiune la internet prin Bell-Sympatico.Este DSL Basic cu limita de 2Gb/luna (upload si download).Ce depasesc ma costa aprox 9CAD pt 1Gb.
Mai citeste odata,de ce incerci sa ma imbarligi in fel si chip?
A la prochaine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna,

cum e cu conexiunea la internet am inteles perfect,
ce nu inteleg e altceva...

DSL, dial-up si restul in afara de Videotron
sunt prin linia telefonica, nu?

Buuun, deci la linia telefonica sunt diferite preturi
in functie de calitate,
si asta am inteles...

Ce nu am inteles e ce platesti tu de fapt,
sa luam de exemplu high Speed Internet care costa 50 CAD /luna
ce anume costa atat, abonamentul
si apoi iti platesti individual convorbirile
sau totul costa atat si este nonstop internet?

Va intreb pentru ca la noi e asa:

La dial-up,
ca noi nu avem altceva in afara de asta prin telefon
sau cel putin nu stiu eu,
platesti un abonament de x lei
si in plus iti platesti fiecare conectare
in functie de ora la care te conectezi, etc

Explicati-mi, va rog, ca sunt in ceata rau.

cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Irina , Internet hight speed este 50 de dolari si nu ti linia de telefon ocupata in timp ce esti conectat. Nu este dial-ul. Varianta dial-up este mai ieftina si ai linia de telefon ocupata cand esti conectat la internet. Poti sa stai toata ziua conectat daca ai hight speed. Acesta este abonamentul si nu platesti impulsurile ca si in tara. De fapt la telefon ai un abonament in care sunt incluse convorbirile locale fara a limita numarul de impulsuri. Din cauza asta mi se intampla uneori sa stau ore la telefon de vorba cu prietenii. Se plateste in plus pentru long distance, sau daca suni in afara Montrealului.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ai dreptate Danro, scria DSL basic si eu nu am bagat de seama, my fault.

Asta e o alta MARE deosebire dintre noi, eu recunosc cind am gresit nu o dau cotita ca am fost neinteleasa sau ca imi interpreteaza oamenii gresit mesajele...

Have a nice day,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Gracias Muchos cu uploadul si downloadul.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput