Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Bineinteles ca nu ne vom cumpara nimic din Ro,
stim ca ideal este sa venim cu bani
si eventual fara nici un bagaj
insa nu toata lumea reuseste asta :)) !

Noi de carti nu ne putem desparti
si de jucariile Sofiei
in rest, .................!


Eu vreau sa-mi cumpar laptop din Ca. si pentru ca, in cazul meu,
factorul estetic este esential,
ca sa nu mai vorbesc de spatiu, de care sunt obsedata.

Acasa avem 2 calc.
care ne-au ocupat ca si spatiu o juma' de casa!
Exagerez, desigur, insa la mine, ma repet,
factorul estetic este primordial.

De mobila imi poate spune cineva ceva, cat costa un pat, etc,
sau sa venim la noi cu saltelele de plaja? :)))
Exista site-uri?
Desigur ca exista, insa ma refer la ceva Second Hand, etc.

Am auzit ca pe acolo arunca oamenii cu mobila in tine,
e adevarat?

...ce glume de 2 lei am la ora asta...

Numai bine, prieteni,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Felicitari Sofiei pentru primii ei pasi... sper ca a calcat cu dreptul! E clar ca trebuie sa tin legatura cit pot cu viitoarea profesoara de pian a Agatei!!! O discutie asemanatoare a fost si la noi in clasa dupa ora cu pricina, fiecare credea ca are dreptate si ca saracul catelus face in realitate ca in tara de bastina a fiecaruia. Stiam ca in Bulgaria face bau-bau, am doi colegi bulgari si cu unul dintre ei nu te poti pune, daca asa zis, asa e, ca luam si bataie! Cu mobila, ce sa zic, asa auzisem si noi cind eram in Romania si asa a si fost pina acum citiva ani, multi prieteni de-ai nostri au casele mobilate cu lucruri gasite pe strada. Dar cred ca nu mai e cazul sa te bazezi pe acest lucru, de cind sintem noi pe aici, oamenii au inceput sa scoata numai jafuri, nu am vazut nimic acceptabil, noi avem doar un singur scaun luat din strada. Ah, si un covor! Pentru inceput sint chiar binevenite saltelutele voastre.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Ira, hihihi, nu mai arunca oamenii cu mobila in tine decat daca e foarte proasta si vor sa se scape de ea. Uneori mai vezi pe strada cate o canapea toata rupta si vai de capul ei si te gandesti cum Dumnezeu au tinut-o aia in casa pana la ora asta. Aici e moda graj-sale-urilor, daca ai ceva de care nu ai nevoie dar pe care poti scoate bani...-> vinzi. O saltea de pat la mana a doua ai putea gasi si cu 100$ insa una noua si buna incepe pe la 500$.
In rest o canapea noua e 500$+, la mana a doua poti gasi cu 150-200$. Depinde mult de noroc si conjunctura. De exemplu gasesti lucruri bune si preturi mici la cei care se muta si nu vor sa-si care mobila si toate alea dupa ei. Gasesti anunturi in ziar,"moving, garaj-sale, locatia, la data de...".

Felicitari pt Sofia cea plimbareata!!

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Va urez un somn usoooor, canadienilor!

Revin indata, acum sunt la categoria mar cu banana.



multumesc mult de raspunsuri,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Uffffff, am scapat!

Dupa ce mi-au lasat casa plina de haine pe jos,
mancare, cutii, carti
jucarii, pantofi, hartiute,
mere, biscuiti, coji de banane, servetele, etc...


.....pot in sfarsit si eu sa ma odihnesc...
...gatind si facand curat dupa Sibi si Sofi!!!

Au plecat la plimbare.

Ah, urasc sa gatesc, eu nu incetez sa ma minunez ca exista persoane
care adora sa faca asta!!!

Revin...

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Imi permit totusi o mica pauza de cafea
pana se intorc ei!

Este si un aspect bun in chestia asta cu mobila,
si acela ca vom cumpara un singur pat si ala cat mai mic,
astfel incat sa stau f lipita de Sibin!!!

Multumesc pentru felicitarile voastre in leg. cu mersul Sofiei
insa de atunci nu a mai mers, si eu nu am fortat-o,
se plimba doar pe marginea tarcului
tinandu-se cu o manuta!


Nu stiu, insa ce sa ma fac cu pianul
pe care noi am dat 2000 USD,
piata acum , la Bz este de 500 USD, si nu voi lua mai mult,
taaare mi-e greu sa-l vand asa de ieftin.



As mai avea o nelamurire privind conexiunea la internet
in Montreal,
acolo cam care sunt preturile, cat costa cablul non-stop, etc...

Noi avem acum prin cablu permanent si costa 33 USD/luna
foarte mult pentru buzunarele noastre
insa prin dial-up e groaznic, se conecteaza numai dupa 12 noaptea
si iti cade cand ti-e mai mare dragul.




Va reproduc aici un sub postat de un roman
din care nu am inteles prea multe, nu stiu ce este DSL etc,
am inteles doar ca nu e prea multumit, voi ce spuneti de asta?





"Am conexiune la internet prin Bell-Sympatico.Este DSL Basic cu limita de 2Gb/luna (upload si download).Ce depasesc ma costa aprox 9CAD pt 1Gb.
Nu stiu ce se intampla ca imi apara trafic foarte mult desi eu nu fac.
De exemplu in 12 zile am 3.2Gb trafic, mai ales pe upload.In ultimele 24 de ore mi-au aparut vreo 300Mb trafic desi am trimis doar 2 emailuri cu text, fara nimic atasat la ele.Am sunat la Sympatico Customer Support si mi-au spus ca nu au cum sa ma ajute, ce se vede pe graficele de pe site-ul lor acela este traficul facut de mine si trebuie sa-l platesc.De fapt ei sunt total pe dinafara, nici nu stiau ca acest tip de conexiune are limita de 2Gb.
Mi-am scanat calculatorul cu NAV2003, nu am virusi.Am scanat tot HDD-ul si cu Spykiller2003 si mi-a gasit niste fisiere suspecte insa nu le-am sters pt ca erau din directoarele Windows si ceva registre .
Sincer nu stiu ca sa mai fac.O sa renunt la conexiunea de la Sympatico insa momentan nu pot ramane fara internet.Si factura tot creste....
Sper ca am fost destul de coerent in explicatii. "


Sper ca voi sa ma sfatuiti cel mai bine,
adica ce s-ar potrivi mai bine
pt. buzunarele unui nou venit in Montreal?

Nelia, te servesc cu placere, stai fara grija,
fetita ta ce limba vorbeste?


numai bine, prieteni

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

...inca ceva...

Care este venitul minim (al unei familii din Montreal)
cu care poti merge sa faci imprumut la banca
pentru cumpararea unui apartament?


multumesc,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Despre conexiune internet:
Exista doua companii mari care ofera acest serviciu, Bell (sympatico) care are DSL si Videotron (prin cablu). Parereile sint pro si contra care est emai bun si mai rapid. Preturile sint aproape similare, injur de 50-60$/luna (CAD), nu-mi aduc aminte suma exacta. Bell, contrar a ceea ce zice articolul gasit de tine (care se poate sa fie mai vechi) nu are limita de upload si download (a avut dar a eliminat-o acum citeva luni bune), Videotronul inca mai are aceasta limita. Nu o sa ma apuc sa-ti explic acum diferenta dintre DSL si cablu caci nu cred ca te intereseaza. Customer service este prost si la Bell si la Videotron. Respectivul care se plingea ca plateste degeaba ... probabil ca are o camera video care functioneaza tot timpul si "uploadeaza" pe vre-un site sau cine stie ce de genul asta.

Nu exista un anumit barem de salariu pt obtinerea unui imprumut pt casa/apartament. Totul depinde de venitul familiei, de datoriile familiei (alte rate la masina sau altele + cartile de credit + ...) si de suma pe care o vrei s-o imprumuti. Se va face un calcul de cit "poti" sa suporti ca imprumut ca ei sa fie asigurati ca poti sa-l platesti inapoi. Atentie, dupa parerea mea, banca are tendinta sa-ti dea imprumut mai mult decit iti permiti sa platesti. Mie mi s-a parut sumar si nerealist calculul lor, n-au luat in calcul gradinita (la 28$/zi la vremea respectiva), si alte cheltuieli lunare pe care eu le pusesem pe hirtie.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Agata „vorbeste“ engleza, care pe-o parte seamana cu romana, iar pe de alta parte cu franceza. Glumesc, adevarul este ca nu pot spune ce vorbeste, teoretic la gradinita engleza, acasa romana si am observat ca intelege si ce i se spune in franceza, dar practic... doamne ce e la gurita ei: come, tata, come, hier, site jos, vreau sa ma joc encore five minute. Cind numara spune unu, doi, troi, for, five, six... eleven. Sau: look acolo, I woana (scriu cum iese din gurita ei) ceva bun... si asa face cu tot ce spune... e atit de simpatica cind vorbeste (si vorbeste tot timpul, nu-i mai tace gurita cit e ziulica de lunga) ca-ti vine sa maninci. Am glumit cu muzica, inca nu m-am gindit la asta, noi sintem doar la capitolul conditie fizica si aici stam foaaaarte bine: face inot de la 18 luni si din ianuarie va incepe sa faca si gimnastica artistica (urmeaza balet sau macar dans sportiv sau de societate si patinaj artistic, dar dupa 3 ani). Ca sa nu mai spun ca merge pe tricicleta de la 17 luni, iar de la 2 ani si o luna pe bicicleta. Dar daca tot a venit vorba, m-ar interesa sa stiu si despre muzica citeva lucruri: de la ce virsta se poate incepe, cu ce instrument, cit timp pe saptamina. Nici macar nu stiu daca ii va placea, sper numai sa nu fie afoana ca noi! Daca ai timp sa-mi scrii, chiar m-ar interesa sa aflu cite ceva.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mai Mimitete(hai, ca iar te-am prins!),eu am DSL la Bell si contrar ceea ce spui tu(nu contrar la ceea ce zice articolul),eu am limita,exact cat zice tipul,2 GB.
Si platesc 28$/luna,asta ptr. Ira ca intreba cat costa.
In plus,cei de la customer service,au fost intotdeauna f.amabili,au raspuns la toate solicitarile care le-am avut.

Mergi la inceput