Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Noi am venit in Canada acum vreo 4 ani. Hotarisem la vremea aia sa plecam din provincie, la Bucuresti, dar dupa ce ne-am gindit mai bine, am hotarit ca daca ne mutam, mai bine sa ne mutam in Canada. Problema noastra cea mai mare erau banii, dupa cum bine stiti e nitel cam scumpa emigrarea asta. Cum necum, am platit toate taxele, si am facut si rost de banii de trebuia sa ii aratam la aeroport, si la un an de cind m-am gindit ca n-ar fi rau sa mergem in Canada, eram pe aeroportul din Vancouver, iar la biroul de emigrari, singurii emigranti eram noi doi, ofiterul ala cred ca se plictisea acolo ca tare s-a mai bucurat cind ne-a vazut, e aglomeratia mare cind vin avioanele din China probabil. Oricum, ne-a numarat banii, asa ca bine ca i-am avut (cea mai mare parte imprumutati, trebuia sa ii inapoiem a doua zi de la sosire, banii nostri sa fi fost vo 2000 de canadieni). Am hotarit sa mergem la Vancouver, acolo locuia o vara de a sotului, ea statea la soacra-sa, soacra-sa s-a oferit sa ne cazeze la ea la sosire, da' la scurt timp am descoperit ca ele doua nu se prea iubeau, chiar mai mult... Cu toatea astea ne-au ajutat foarte mult, vara-sa ne-a trimis o parte din bani, iar soacra-sa s-a oferit sa ne tina pina ne gasim slujba, cu o chirie simbolica, 200 de dolari pe luna. Tipa, adica soacra, e chinezoaica din Hong Kong, venita de copil, cu afacerea ei, in concluzie bogata, casa ei avea 2 livinguri si vo 8 dorimitoare, plus o piscina in spate. Eu nu prea am vorbit cu ea, din motive de necunoastere a limbii, a limbii vorbite in special, ca asa m-am mai straduit acasa sa invat. Acuma trebuia repede repede sa gasim slujbe, eu... doar la curatenie, ca cu engleza mea... Da' Julie, avea nevoie de cineva sa ii faca curat in calculatoarele ei, asa ca m-a angajat la firma ei, m-am ocupat de bazele de date. Intre timp my husb a inceput sa trimita rezumate, si repede a gasit o slujba, de ing electronist, nu era cine stie ce, slujba la care nu a fost decit o zi, pentru ca intre timp mai fusese la un interviu in Ottawa, si cind am vazut salariul pe loc am decis sa ne mutam in Ottawa. Noi cind am venit in Canada am venit doar cu doua valize, vo citeva haine, carti si CD-uri, asa ca n-a fost mare problema reclocarea noastra. In Ottawa nu stiam pe nimeni, in Vancouver macar o stiam pe Julie si pe vara lu' Edi, da' in Ottawa chiar nu stiam pe nimeni. Iar in cont mai aveam vo 60 de dolari. Problema mare erau locuinetele de inchiriat, nu se gaseau. Noi am ajuns in mai si cind intrebam pe la blocuri, spuneau ca au incepind cu august. Cum necum, pina la urma ma inchiriat un apt, firma care l-a angajat pe el, a platit chiria, si pina la urma am scos-o la capat. Primele nopti am dormit pe jos, am intins hainele, prosoapele. Dupa care un coleg de la serviciul lui i-a imprumutat o saltea cu aer, si ne-a dat o masa, basca un televizor. Asta a fost inceputul. Dupa care m-am angajat si eu, am fost la citeva interviuri, problema mea cea mare era limba, ca nu prea intelegeam si ma exprimam si greu. Am invatat si eu pe dinafara niste chestii de interviu si pina la urma m-am angajat, tot aia ce faceam si in Romania, software. O perioada a fost greu ca nici nu prea intelegeam ce vor aia de la mine, nu de mult i-am zis lu' sefa mea, canadianca, ce probleme aveam, ca nu intelegeam, cica nu si-a dat seama, nu prea se vedea. Ca sa nu mai vorbesc de lacunele tehnice, ca eram cam in urma cu un deceniu, da' m-am dat de actualitate in rezumat.
Am plecat cu inconstienta in Canada, fara bani, fara sa avem pe nimeni, poate acum ca stiu, n-as mai avea curajul, dar parca poti sa stii?! Oricum, bine ca a fost sa fie.
Si mult mult succes la toata lumea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Basilisk
Oare la asta http://www.fujitsu-siemens.com/rl/products/notebooks/consumer/amilo/amilod_widescreen.html# ar trebui ceva schimbat? Si l-am luat la nimereala.
Parerea ca un portabil e "mult mai limitat", e un pic bizara cind deja exista mici monstri care depasesc in avatanje un desktop
http://www.fujitsu-siemens.com/index.html ( e un sit oficial si nu vinzari cu gramada). E scump da bun cu viteza, spatiu, USB-uri, modem, placa de retea - optiuni suficiente sa-si faca treaba. Sint firme ce-ti up-gradeaza portabilul la comanda dupa cum iti doreste sufletelul deci e deschis si la evolutie (nu vreau sa le fac astora publicitate ca nu-mi iese nimic din asta, vroiam doar sa spun ca se poate). Poti sa-i schimbi si memoria si hardul si gravorul si DVD-ul (la HP-_uri)(doar nu-l aduci sa joci Dum Dum care sug resurse si bani)
Mai demult erau un pic mai scumpe dar acum si preturile au scazut enorm, sint mai accesibile(ex Tochiba e chiar f ieftin si f bun).

Intr-adevar un desktop poate fi mai ieftin depinde de unde il iei dar multi romani nu vin numai din motive economice deci pot sa-si permita si ceva mai de calitate si ceva mai practic. Mai toti romanii pe care ii stiu au tendinta sa-si cumpere le dernier cri- ultimul racnet in tehnologie. Foarte multi dintre ei si-au schimbat demult dulapurile cu portabile.
Eu cred ca este foarte avantajos pentru cineva care incepe o viata noua si in viitor, la un job, pentru a te prezenta la o firma cu un *.ppt, eventual ca viitor student cind ai de tinut prezentari la seminarii cursuri etc mai mult decit atit ministerul invatamintului imprumuta studentii sa-si cumpere portabile( era un program special pe care liberalii l-au taiat).Poti sa-ti scrii textele si la iarba verde in timp ce tati se joaca cu copilu :) . La www.futureshop.ca e pretul maxim pentru ca ofera ceva garantii, dar se gasesc si la jumate de pret sau chiar mai putin.
In fond fiecare face ce vrea eu mi-am zis doar parerea.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna dimineata, prieteni,

La mine este ora 8 (si inca zambesc)...

Nu stiu de ce sunt foarte bine dispusa, m-am trezit
cand inca toata casa dormea(este o mini vacanta in Rom.
adica un weekend prelungit datorat zilei de 1 decembrie).

Pacat ca s-a terminat cafeaua, sunt bolnava la subiectul asta,
daca nu am cafea nu-mi pot incepe ziua, drept urmare
ma aflu inca in ziua de ieri :) ...pana se indura cineva
(adica Sibin) sa coboare jos, la chiosc.


Ieri a anuntat Andreea Esca la stiri
(apropo, la multi ani tuturor celor care poarta acest nume!)
ca este un trafic infiorator in Bucuresti
si ca distante care se parcurg in mod normal in 10 minute
acum depasesc 1 ora, (mini-vacanta, asfaltarea iarna, etc)


Astazi trebuie sa mergem si noi la parintii lui Sibin
de fapt la tatal lui
ca soacra-mea va veni duminica din Bulgaria
si abia atunci ne vom reuni familia, deabia astept!
Nu stiu ce vom face cu Sofia in masina
daca vom da peste vreun ambuteiaj,
insa cum am cel mai cuminte copil din lume :))
nu ma tem!


Seara trecuta am cantat colinde.
Vreau sa simta si Sofia atmosfera sarbatorilor,
asta va fi primul ei Craciun, oare va intelege cate ceva?
A cantat si Sofia, de fapt sunetele pe care le emite ea
cand "canta"
sunt ca cele ale unui mic pui de lup
satul si multumit....
Apropo de colinde, sa stiti ca eu sunt "mama" lor.

Cat timp am fost studenta am avut multe contracte
la hotelurile mari din Bucuresti
si de cand ma stiu cant in coruri, formatii, etc.

Asa ca, daca duce cineva lipsa la anul
va servesc eu cu placere...

500 CAD ora.


Am glumit, bineinteles!

Giani, Basilisk, Cristina, try, Bogdana, va multumesc.

Ce imi povestesc Bogdana si Basilisk
este o enigma pentru mine,
indraznesc sa emit ipoteza ca portabil
o fi totuna cu laptop?
sau mai bine...ma abtin?!



Cristina, culmea e ca gluma ta am inteles-o,
nu ma credeam in stare, nu am facut engleza in viata mea
insa, uite ce a facut "Tanar si nelinistit" din mine...
Prin Ca o fi existand serialul asta?
da, imi raspund singura, dar cu 6000 de episoade inainte!

All the money that I make up until the middle of July must go to pay taxes
to support an "official language" that I do not speak, and the cultural
celebrations of new immigrants who hate the culture of the people that let
them in.


Asta mi-a placut cel mai mult!
De aia ii indragesc asa de mult pe canadieni.


Imi va fi dor de voi, ca la Bucuresti nu am acces la internet
insa luni(adica marti, la voi!)
I'll be back!


Va propun ca tema de discutii
(daca mai aveti timp, rabdare, nervi, etc)

Montreal versus Toronto
sau partea engleza vs franceza
(asta asa, ca discutie libera pentru viitori emigranti
ca eu deja m-am decis :)) ! )

Vroiam sa va mai intreb daca copiii vostri fac muzica,
daca da, ce instrument, sau numai teoria muzicii?
Daca sunteti multumiti de orele de muzica,
ce nu va place la ele
si cat costa, de exemplu, o ora de muzica in particular
in Montreal.


As vrea sa va mai arat un articol
netradus, insa,
nu stiu daca asta e vreo problema pt. canadieni...



The Mozart Effect for Children is the right book at the right time; this is the first program for parents and teachers that shows you how to use Mozart and music to unlock your child's creativity and intelligence.
In The Mozart Effect, Don Campbell confirmed for the first time that music has the power to heal not only the soul, but the body as well. The result has been a tidal wave of publicity, extraordinary book sales, and a clamor—especially from parents—for more. Now Don Campbell gives us a specific program that uses music to enhance life for children through the emotionally grounding, intellectually stimulating, and creativity-enhancing effects of rhythm and tone. In this book, Campbell follows a child's life from pre-birth through age 10, demonstrating ways in which music can be used to carve new neural pathways in the brain of the fetus and infants, stimulate language acquisition, prepare the brain for reading, and much more. The book includes music and movement exercises to stimulate children's minds, music "recipes" for helping children internalize a rhythm of thought and mental organization, and recommendations for reducing stress and maintaining family cohesiveness through music.


Ce parere aveti despre el?

Pot sa va spun ca la mine este oarecum verificat
cel putin in privinta limbilor straine
eu fiind talentata la muzica :)
stiu sa ma descurc in
franceza, engleza, bulgara, italiana, spaniola
fara sa fi facut vreodata vreun mare efort.
Cunosc de asemenea persoane afoane total
care invata 1 limba straina
in timpul in care o persoana talentata la muzica invata 3!!

Ce spuneti de asta?
Pot sa va mai fac o precizare...
talentul la muzica este genetic 1 la suta
si formativ 99 la suta...

cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Basilisk spune:

Uite niste camere de luat vederi dealungul autostrazii ce strabate Montrealul cam de la Est la Vest (sau invers :) )
Imaginile nu sunt cine stie ce, dar in zilele frumoase pot ajuta la o impresie.. daca vreti sa le vedeti când din autostrazi se transforma in parcari in timpul orei de vârf, incercati intre 7:00 si 10:00 si de pe la 16:00 la 18:00.

http://www.theweathernetwork.com/features/camtraffic/pages/Montreal/centre.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Salut! Sa stii ca si eu m-am gindit intr-o zi la o chestie asemanatoare si anume ca noi reproducem sunetele auzite in functie de cum le auzim. Un exemplu foarte bune: la una din orele de franceza, profesorul ne-a intrebat pe fiecare cum face cocosul in tara lui... si am fost foarte surprinsi sa aflam ca nu peste tot spune cucurigu. Si asa s-a intimplat si cu ham-ham si cu oac-oac... chiar si cu banalul hap-ciu. E interesant, nu? Deci sint de acord ca cineva care are o ureche bine formata si educata (muzica poate contribui mult la acest lucru), poate reproduce mult mai bine sunetele noi pe care le are o limba necunoscuta.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Vroiam sa va mai intreb daca copiii vostri fac muzica,
daca da, ce instrument, sau numai teoria muzicii?
Daca sunteti multumiti de orele de muzica,
ce nu va place la ele
si cat costa, de exemplu, o ora de muzica in particular
in Montreal.

Fetita mea face pian si sint multumita de profesoara ei. Ea a invatat sa cinte la pian inainte sa stie literele, deci a citit notele inainte sa stie sa citeasca :-). Noi platim 125$ pt 12 sedinte a cite o jumatate de ora fiecare caci nu cred ca au rabdare la virsta asta de mai mult de o jumatate de ora. Sint mai peste tot anunturi de lectii de pian, vioara, canto...

Mi-a placut articolul selectat de tine in legatura cu muzica, si eu sint de parere ca muzica ajuta dezvoltarea copilului.
Probabil ca ai dreptate cu muzica si libile straine ... nu cred ca si reciproca e valabila, cine vorbeste mai multe limbi straine (pe care le-a invatat usor) are si talent la muzica...

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna,

si in Bulgaria cainii fac bau-bau, Nelia,
nu ham-ham, ca la noi :) !

Si Sibin s-a mirat foarte tare cand eu i-am explicat Sofiei
despre fonetica latratului cainilor din Romania
si el mi-a reprosat ca poporul roman e surd :))) !


Mihaela, in legatura cu limbile straine, te contrazic!

Cine are talent la limbi :), are si la muzica precis!
Este posibil, insa, ca talentul sa fie nedescoperit,
in sensul ca nu e lucrat....

E platita foarte bine ora de pian,
ar fi interesant de stiut daca orele se fac acasa la copil
sau la profesoara,
daca tipa care preda este profesoara la stat
sau la particular
sau nu e profa de loc, are numai studiile de specialitate.

Mihaela, fetita ta canta pe pian clasic,
sau pe vreo clapa performanta, etc. ?

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsurile tale.

cu foarte mult drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Bogdana, m-ai convins sa-mi iau laptop.

Basilisk, m-am cam speriat cand am vazut cate benzi are o strada
pe acolo, prin Montreal,
spre deosebire de clasicele noastre benzi,
una-dus, una-intors plus santul!



Numai bine, prieteni!

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Tot umblu pe aici prin forum si uit sa va spun:


Sofia a meeeeeeeeers !!!

a facut 3 pasi cu manutele intinse lateral, ca balerinii!

asta s-a intamplat duminica, 30 nov.,
si pe 1 dec a implinit 10 luni !


Sunt superfericita!

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ira,

Bine ca m-ai linistit ca am un talent nedescoperit la muzica :-))).

Felicitari pt primii pasi ai Sofiei, sa va traiasca.

Hai sa intru si eu in disputa laptop/desktop. Nu exista nici un dubiu ca sint si laptop-uri performante dar la aceeasi performanta (ca sa comparam mere cu mere) un laptop va fi intotdeauna mai scump atit la pretul initial cit si ulterior la intretinere. Este normal sa fie asa chiar daca preturile au devenit mult mai mici decit acum citiva ani, la fel si pretul desk-top-urilor.
Nu stiu cit va foloseste calculatorul in meseria voastra si nu stiu cit de important este sa poata fi portabil. Eu una nu as cumpara nici un fel de calculator din Ro ca sa-l aduc aici, as aduce ce pot din cel de acasa si as vedea aici la fata locului daca merita sa investesc intr-un laptop sau mai completez la ce am adus de acasa.
Evident fiecare isi cunoaste nevoile si actioneaza in consecinta.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput