GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

quote:
Originally posted by Puck
Corect: scrieti-mi si mie citeva rinduri
Incorect: scrie-ti-mi...
Puck



E corect sa spui scrieti-mi si mie ? da-mi si mie? etc

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

[quote
asta fac o paranteza se scrie filozofie si nu filosofie,

Noul Dictionar Academic le accepta pe ambele ca variante. E adevarat, ca vine de la gr.sophia, dar multe cuvinte imprumutate cu s intervocalic au fost transcrise in romaneste cu z.

Bai-bai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata00 spune:

quote:

Nu ma lua repede, ca ametesc ! Tu chiar lucrezi la o pagina, dragul meu Catalin ? Ai habar la ce munca de Sisif te-ai înhamat ? N-o s-o termini toata viata.



Multumesc pentru sfat. Situatia, totusi, nu e asa de neagra. Multe din intrebarile de azi isi au raspunsul direct in DEX, de exemplu inec, filozofie (sic!), cearsaf. Pentru aceasta categorie de cuvinte, un DEX disponibil online e tot ce ne trebuie. Si speram sa ne putem lauda cu asa ceva in maxim 3 ani. Deocamdata avem cam 25000 cuvinte si... unde-i graba?

Din celelalte probleme, le voi culege pe cele mai frecvente si mai usor de transat (de exemplu fii cuminte / nu fi fraier). Tot e mai bine decat nimic. Nu vreau sa intru in fineturi pentru ca oricum nu am competenta. Dar merg pe principiul ca omul e lenes, si ca daca nu-i aduci informatia pe gratis la nas, el n-o sa se straduie sa o gaseasca sau sa o cumpere; iar limba romana este una din cele mai pre\tioase valori ale noastre si mie unuia mi se rupe inima cand o aud pocita.

(Reclama fara jena) DEX online este un proiect distribuit, la care oricine doreste poate contribui cu definitii. Azi, de exemplu, am adaugat definitiile pentru complet, complect, filozof si filozofie, tocmai pentru ca lumea poate avea dubii in privinta lor. Daca aveti timp si entuziasm (si daca sunteti aici se pare ca le aveti), contributia voastra la DEX online este mai mult decat binevenita. Mai multe informatii la http://dexonline.ro/faq.php

Laura -- sunt pe forum de ieri :) Recunosc ca n-am nimic de a face cu copiii, dar am observat ca multa lume venea la DEX online de pe forumul asta, si m-a facut curios.

Cele bune,
Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Catalin, bun raspunsul....pupici..intrebarea era insa retorica...mie mi-o adresam...ma gandeam ca uite ce fac in loc sa pun mana sa invat...Cata daca tu consideri ca poci(pot) ajuta cu ceva cu cea mai mare placere....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

quote:
Originally posted by carola
ce spuneti e corect "nu m-ar mai fi interesat sa fiu solista"?
eu zic ca ar fi corect "nu m-ar fi interesat..."


Daca odata, pe vremuri, m-a interesat sa fiu solista, si acum, la a doua oferta, nu ma mai intereseaza, atunci e corect "nu m-ar mai fi interesat sa fiu solista". Daca prima oferta e sa fiu solista si nu ma intereseaza din prima, atunci "nu m-ar fi interesat..."


Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

100% filozofie...lingvistii au considerat ca vine de la philosophie si cum sintervocalic se pronunta zau luat-o ca atare....prin 1880 se importa masiv din franceza...
altceva acum: literal(cuvant cu cuvant)=literar(ref la literatura)si o sa mai zic si altele deseara si nu diseara
originar(origine)=original(calitate)
pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Vrei sa zici ca sint diferite, nu egale! :)

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

..si bineinteles ca mai voiam sa zic ceva ,dar mie imi pica fisa dupa ce trimit mesajul...
apropo de dublarea lui n
la cuvintele care incep cu litera n atunci cand adaugam prefixul in, consoana nse dubleaza.
in+ nebuni=innebuni
in+armat=inarmat( am dat si alt exemplu pentru contrast)

Laura



imi plaaaaaaaaace! pentru toate lamuririle care se aduc. cred sincer ca unii au mare nevoie. poate de data asta propunerea de a ridica subiectul la rang de sticky va fi luata in seama si va avea sustinatori!

a propos de cuvintele cu n dublu: in limba romana sint exclusiv cuvinte construite cu prefixul in.
asadar inot se scrie cu un singur n, nefiind vorba de nici o constructie. pentru exemplificare, din aceasta perspectiva, cuvintul inot nu are nimic in plus fata de cuvintul intilnire (pe care nu cred ca cineva ar avea ideea sa-l scrie cu doi de n).

si inca ceva: pijama / vs / pijamale
pijamaua, la singular, este un ansmablu de pantaloni si bluza cu care ne imbracam inainte de culcare (sau de party ). pijamalele, in skimb, sint mai multe ansambluri ca cele amintite mai sus. a spune : mi-am pus pijamalele/ m-am imbracat in pijamale semnifica ca cel putin doua ansambluri pantalon-bluza sint pe mine. bizar, nu, la ce mi-ar folosi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Am si eu o maare nelamurire! Poate ma ajutati...
Cum se conjuga verbul "a bea" la imperfect, pers. a 3-a singular?
Eu as fi tentata sa spun "el bea", la fel ca si la prezent, dar mi se pare ciudat! Voi cum stiti?


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata00 spune:

Mie "bea" imi suna bine (ortografic, dar si semantic, heheh). La fel ca si "el avea", "el aparea", el vedea"...

Catalin

Mergi la inceput