GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by cata00

Mie "bea" imi suna bine (ortografic, dar si semantic, heheh).




Merci pentru raspuns
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by bubi

quote:
Originally posted by Puck
Corect: scrieti-mi si mie citeva rinduri
Incorect: scrie-ti-mi...
Puck



E corect sa spui scrieti-mi si mie ? da-mi si mie? etc

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi



Cred ca expresia este o preluare din limba vorbita, ca un fel de echilibrare a propozitiei, asa cum de multe ori in limba engleza in anumite expresii se foloseste "get". Poate bat campii, da' dom' profesor Virgiliu Stefanescu-Draganesti mie asa mi-a spus

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

sa nu uitam si de sandale cuvant al carui singular este sandala...pupici
Ps .parpalak, ai dreptate , am pus egal fara sa ma gandesc prea mult , trebuia sa pun slash, nici macar egal taiat nu mergea pus ca nu sunt antonime...forgive me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

pentru ca am auzit de multe ori spunandu-se: eu continui, vin si cu rectificarea in acest caz. corect este, la pers. I singular: eu continuu.

am auzit, la fel, expresia: Am decat un pui pe care il voi face la cuptor. este corecta?


www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Nu am decit un pui...
Am numai un pui...

zizee... ei, poate mi-am pus pijamalele in valiza... daca am mai multe.. si-am pus mai mult de una in valiza.. asa cred ca merge..

Laura_Oprescu... am auzit foarte des sanda.. sigur-sigur e gresit???

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

parpalak,
nu mi-am luat dictionarul de neologisme cu mine.Dar imi amintesc ca acum doi ani era sandala...inainte da, era acceptat si sanda.Majoritatea lumii (inclusiv eu) foloseste sanda ...de aceea, fiind utilizat atat de des e posibil ca intr-unul din dictionarele aparute dupa 1995, sa fie acceptat si sub aceasta forma...
Nu stiu cum vi s-a intamplat voua dupa ce ati terminat facultatea, dar eu , personal, dupa ce am terminat mi-am dat seama ca, cu cat vreau sa aflu mai multe,cu atat descopeream ca stiu mai putine...si credeti-ma limba romana este si va fi pasiunea mea.. .insa limba romana este intr-o continua miscare ,accepta ,respinge cuvinte...trebuie sa fii tot timpul in priza...In afara de ortografie care este STAS, vocabularul va fi mereu subiect de discutie..Si nimeni altcinva decat cel care are ultimul dictionar de neologisme in mana nu poate infirma sau confirma ortografia unui cuvant.As zice ca, cel care afirma ca stie totul in mod exaustiv, de fapt nu stie prea multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

100% filozofie...lingvistii au considerat ca vine de la philosophie si cum sintervocalic se pronunta zau luat-o ca atare....prin 1880 se importa masiv din franceza...
altceva acum: literal(cuvant cu cuvant)=literar(ref la literatura)si o sa mai zic si altele deseara si nu diseara
originar(origine)=original(calitate)
pupici



Laura


eu stiam ca varianta corecta e DISEARA,nicidecum deseara.N-am nici un dex prin preajma,da' am senzatia unor "amintiri" temeinice.
Daca ma contraziceti,vreau argumente(eventual va rog sa aveti un dex in apropiere).
Si ca etimologia cuvantului filozofie ar fi greaca "philos"-iubire parca si "sophia"-intelepciune.L-om fi adoptat din franceza,da' cum iar "amintirile" nu ma lasa sa sed blanda,iaca spun ce stiu.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Intrebare, dragelor si dragilor: cum stam cu sangvin sau sanguin? Se scrie oare sangvin si se citeste sanguin? Eu l-am auzit in toate chipurile posibile, dar cum e corect? Marturisesc, nu stiu. Voi?


scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by scarmanus

Intrebare, dragelor si dragilor: cum stam cu sangvin sau sanguin? Se scrie oare sangvin si se citeste sanguin? Eu l-am auzit in toate chipurile posibile, dar cum e corect? Marturisesc, nu stiu. Voi?


scarmanus


Scarmanus,io iar nu pot pen' ca sa sed blanda...ambele-s in regula,cred.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Lia, deseara!pupici

Mergi la inceput