GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

si cu ī-urile din i sau din a mai sunt probleme:
se foloseste in continuare ī din i in pozitiile initiale si finale ale cuvintelor (a intreba si nu a āntreba, a urī si nu a urā) si in cuvintele compuse (a reīntregi si nu a reāntregi) in cazul in care ī-ul este initial in cuvāntul compus, etc.

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelke spune:

Faptul ca tu, Carola, deschizi un astfel de subiect n-are cum sa fie ceva rau: pe cine sa īntrebi, daca nu pe prieteni ? Si eu fac la fel cīnd nu stiu ceva sau am īndoieli.
Eu am avut si acasa si-l am si acum cu mine un “Dictionar de neologisme“ (al limbii romāne, fireste) pe care nu mi-a fost niciodata rusine sa-l consult. Nu sīnt chiar neologisme, cuvinte mai putin uzitate (cartea are vreo 2 kg.), dar foarte bine explicate. Cuvinte explicate cu alte cuvinte. Trebuie (ar trebui) sa existe asa ceva pe piata, cumparati-l si nu veti regreta !

Cu drag de voi, egal unde va aflati,
Nelke

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata00 spune:

Mi-am mai amintit si eu una :) "Numai" se foloseste in constructii afirmative si "decat" in constructii negative:

"Eu am numai trei picioare / Si de-abia ma misc: top, top"
"Nu am decat 10000 lei".

Invers ("eu am decat trei picioare") se vorbeste la tara :)

A, si o observatie: nu exista vocativ la verbe. Se numeste imperativ.

Am inceput sa lucrez la o pagina de web unde sa adunam tot ce s-a vorbit aici: http://dexonline.ro/corect.php . Am sa sar peste cele care exista deja in DEX, cum ar fi cearsaf/cearceaf.

Cele bune,
Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

corect,Cata...
Bogdan ,vino la masa!9vocativ)
vino(imperativ)
acum ,apropo de numai[/b]/decat
fiecare are la randul lui un omofon(PARCA ASA II ZICE)
NU MAI MANCA!
[b]DE CAT
TIMP ESTI PE FORUM?
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

..si bineinteles ca mai voiam sa zic ceva ,dar mie imi pica fisa dupa ce trimit mesajul...
apropo de dublarea lui n
la cuvintele care incep cu litera n atunci cand adaugam prefixul in, consoana nse dubleaza.
in+ nebuni=innebuni
in+armat=inarmat( am dat si alt exemplu pentru contrast)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Iar inot/a inota are un singur "n".

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Laura,am citit cu filo(?)ofeala de pe pagina 7 sau 8 si parerea mea,bazata pe aduceri aminte,undeva in materia mea cenusie in sertarul cu De Tinut Minte,este:
corect se scrie cu S..filosofie

asa scrie si pe manualul din liceu,asa mi.a spus si var-mea care a terminat chiar aceasta fac,asa am auzit eu toti profii in fac.

daca nu am dreptate....mea culpa si..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelke spune:

<Mi-am mai amintit si eu una :) "Numai" se foloseste in constructii afirmative si "decat" in constructii negative:

"Eu am numai trei picioare / Si de-abia ma misc: top, top"
"Nu am decat 10000 lei".

Invers ("eu am decat trei picioare") se vorbeste la tara :)

A, si o observatie: nu exista vocativ la verbe. Se numeste imperativ.

Am inceput sa lucrez la o pagina de web unde sa adunam tot ce s-a vorbit aici: http://dexonline.ro/corect.php . Am sa sar peste cele care exista deja in DEX, cum ar fi cearsaf/cearceaf.

Cele bune,
Catalin>

Nu ma lua repede, ca ametesc ! Tu chiar lucrezi la o pagina, dragul meu Catalin ? Ai habar la ce munca de Sisif te-ai īnhamat ? N-o s-o termini toata viata, Academia Romāna a lucrat, lucreaza si va lucra (mai mult sau mai putin eficient sau costructiv, parerea mea) la asta ca un salahor... Cui foloseste pagina asta, de-o faci ? Nu te critic (īmi esti prea simpatic ca s-o pot face), dar īti dau un sfat: nu-ti pierde vremea cu asa ceva, mai ales ca unii din noi, īn umbletul vietii, nu mai au contact asa strīns cu limba romāna - - iar o limba, egal care, e pur si simplu de necuprins, niciodata nu stii TOT (nici macar Academicienii) ! Fa mai bine ceva simpatic, plin de viata, ceva ce poti simti si trai ACUM ! Ceva care-ti umple inima de bucurie (ACUM), nu analize sterpe... De fapt ar fi extraordinar ca oamenii sa se poata īntelege DIRECT, suflet catre suflet, fara obositoare bariere de lingvistica sau de mentalitate...

Sfatul meu, drag Catalin: sari toate aceste trepte (primitive si obositoare) si cauti direct ESTENTA !

E un sfat prietenesc, din dragoste. Gīndeste-te te rog la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by Oana_B



Cum este corect?
cearceaf sau cearsaf?
plovar sau pulova(e)r?

Oana_B




corect cearsaf
corect pulover,dar am gasit si pulovar ca fiind corect

ce spuneti e corect "nu m-ar mai fi interesat sa fiu solista"?

eu zic ca ar fi corect "nu m-ar fi interesat..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

o alta greseala: tigare/tigarea. corect este tigara/tigara.
ex. fumez o tigara (nu tigare); aprinde-mi tigara (nu tigarea)!

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput