GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Puck

Cum este corect?
cearceaf sau cearsaf?
plovar sau pulova(e)r?

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

deci si la pl. e la fel? asaza/insala?

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

no, ca imi venii insa alt exemplu pe care il vazui scris deseori gresit:prompt, promptitudine e corect si nu promt sau altfel...
aha, mi-adusei aminte inca o greseala frecventa la elevii mei:
dansa(dansii, dansul,etc) e pronume personal si nu pronume de politete
si inca ceva,
atunci cand te adresezi cuiva, de ex, Bogdan,adu-mi cartea!
dupa substantivul in Vocativ Bogdan,se pune virgula( la fel si in scrisori dragul meu,
bla,bla,bla,bla

am mai remarcat si pe de asemenea (scris legat e gresit)
fetelor, stau prost cu exemplele...imi pierd orice calitate pedagogica vad pe zi ce trece...aia e !luati-ma ca atare!pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Oana, asta-i culmea! chiar ma pregateam s-o "bombardez" pe Laura apropo de "cearsaf/cearceaf"... Misto! Io zic "cearsaf", o fi korekt?

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puck spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu


fetelor, stau prost cu exemplele... imi pierd orice calitate pedagogica, vad, pe zi ce trece... aia e !luati-ma ca atare! pupici

Laura



Acuma te rasfetzi singura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

pana sa scriu eu in completare vigilentele d eOana si bubi au mai pus intrebari
Oana, e cearsaf (turcesc cuvant) si pulover(asta parca asa e,dar acus incep sa ma intreb de schimbari in fiecare an dupa trauma cu cnocout!)
bubilica, si la plural..parca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Senchiu Laura (ar trebui sa il puna si pe "senchiu" asta in dictionar)
Iubi!!

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Oana, daca nu o fi deja...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

hai, ca azi imi merg degetele repede :). aia cu "cnocout" e de-a lui Pruteanu?!? si de ce n-o fi zis "cnocaut" daca tot a "romanizat" cuvantul? :))

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

bubilica,da , e cnocaut,am scris eu gresit...(ca mie imi merg degetele repede si prost!)...nu e de-a lui Pruteanu, e de-a lui Florin Marcu in Dictionarul de neologisme, parca din '95...
mi-am mai amintit o chestie...taica-meu e filosof mare(apropo de asta fac o paranteza se scrie filozofie si nu filosofie, no ca acus nici de asta nu mai sunt sigura..cert e ca cuv filosofie vine de la philos=iubire si sophos=intelepciune in traducere iubirea de intelepciune, iar filozofie vine de la acelasi philos=iubire si zophos=intuneric ceea ce ar veni iubirea de intuneric,de necunoastere, contrara ceea ce face filo???ofia)...asa si cum va ziceam de tata..il sun din strainataturi ..era parca a doua oara de cand ajunsesem in Canada...si el spune: mai tata, am o problema : cum se scrie ati legat sau dezlegat...
no, zic asta e buna..ca el a gasit ambele variante... si asa e..
este :bine ati venit!
A-ti spune ca esti cel mai grozav e o mare pacaleala !...nu stiu cat l-am lamurit eula telefon ,dar s-a declarat multumit dupa vreo cinci minutele....internationale...

Mergi la inceput