GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Excelent sobekt!()
Si eu am mare grija sa scriu corect gramatical (ce e drept, mi-a placut lb. romana..) Dar imi place sa ma si prostesc (mai ales pa ciat, cu fetili...)...dar cratimele si cei 2 de i nu le uit niciodata...
Si eu cred ca ar trebui postata o pagina cu cele mai frecvente greseli observate pe forum (folosirea corecta a celor 2 sau 3 de i, mai ales ca e greu sa citesti copi cand e vorba de copiii cuiva) e foarte utila, si nu cred ca are cineva motiv de suparare....Eu aici pe forum am invatat foarte multe, cand nu am stiut am intrebat, si recitind acele reguli e util pentru multi sa si le insuseasca....sau reaminteasca, dupa caz....

Pompici (sic),

V.

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saynever spune:

Am nevoie de ajutorul vostru...
Din cate imi mai aduc aminte, verbul "a risca" in limba romana nu este la diateza reflexiva (comparativ cu limba franceza unde este un verb reflexiv) si utilizarea pronumelui reflexiv in conjugarea lui este gresita.

"sa ma risc cu... o intrebare?"
"nu te risca sa faci... una, alta..."

Scuze pentru exemple, dar nu mi-au venit altele in minte... si poate ne vor ajuta fetele de la filo cu mai multe explicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by bubi

eu cred ca "mi-ar placea" e corect, nu?


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi



Asa e...mereu le incurc.

Se scrie si se pronunta la infinitiv: a cadea,a parea,a placea,a prevedea(nu a cade,a place,a pare,a prevede),iar la viitor si conditional:va cadea,ar cadea etc(nu va cade,ar cade).(Gramatica lb.romane-Ion si Marinela Popa)



Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

quote:
Originally posted by saynever

Am nevoie de ajutorul vostru...
Din cate imi mai aduc aminte, verbul "a risca" in limba romana nu este la diateza reflexiva (comparativ cu limba franceza unde este un verb reflexiv) si utilizarea pronumelui reflexiv in conjugarea lui este gresita.

"sa ma risc cu... o intrebare?"
"nu te risca sa faci... una, alta..."

Scuze pentru exemple, dar nu mi-au venit altele in minte... si poate ne vor ajuta fetele de la filo cu mai multe explicatii.

Zeea



Prima fatä de la "filo" e pe metereze!!! Mai bine zis, de la "foli"...
Pärerea mea este urmätoarea:
"sä risc si eu, cu o intrebare"
" nu risca sä faci...una, alta"
Asta cu reflexivul nu pot sä ti-o explic, deoarece este fff complicat!!!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flower spune:

Apropos de a te risca - nu e corect stiu , dar intrebarea pe care o pun eu e asta :
Risc o intrebare ? sau risc cu o intrebare ?
Altfel zis , a risca e tranzitiv sau intranzitiv ?
Ce ziceti , e bine ca am riscat (cu) intrebarea asta ?



PS : Io una optez pentru 'cu' folosit in expresia gresita : ma risc cu treaba asta. Da' parca nici "risc treaba asta" nu suna prea bine !?? Ee, cum e ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by EDDY

Eu nu pot scrie nici sant dar nici sunt .Am invatzat sa scriu SINT shi asha va ramine mereu in cap'shorul meu.



Eddy & Antonia Naomi




CORECT !!! Sint si eu de-a ta!!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

apel pt. "limbista" de serviciu :))))):

lora, ai scris ca e corect, la pers. a III-a sg., insala (nu inseala) si asaza (nu aseaza). la pers. a III-a pl. cum e? bag "e" sau nu? exista o regula gramaticala? exista si alte verbe care se "supun" acestei reguli?

multam.

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by EDDY

quote:
Originally posted by adda

Mi-am mai adus aminte de o greseala: sant in loc de sunt




Eu nu pot scrie nici sant dar nici sunt .Am invatzat sa scriu SINT shi asha va ramine mereu in cap'shorul meu.



Eddy & Antonia Naomi





Eu radeam de bunica-mea ca scria cu "sunt" si "i din a" ca la scoala noastra comunista se scria peste tot cu "i din a" si ea exact la fel imi raspundea: asa am apucat sa scriu asa scriu

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

bubilica,da e vorba de alternanta vocalica a/e...
e corect Insala ,asaza si nu mai imi vine nici unul in capatana acus...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puck spune:


[/quote]

...bunica-mea ...exact la fel imi raspundea: asa am apucat sa scriu asa scriu

Oana_B
[/quote]

Pentru ca ati fost asa de silitoare, in completare - un banc inrudit: bunicul ii zice nepotelului: "Da-mi si mie, taica, un acidacetilsalicilic!" Nepotul ii raspunde: "Pai asta-i aspirina, bunicule!" Raspunsul bunicului: "Eh, ziceti voi, mai, copii, cum vreti, eu zic cum am apucat"...

Mergi la inceput