FIV 4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Cloe, ce poate fi mai minunat pe lumea asta? O familie PERFECTA: o mamica, un tatic, o fetita, si un baietel. Noi am mai vorbit pe email, dar eu inca sint nedezmeticita, si continui sa fiu in culmea fericirii pt. voi si ma gindesc la tine in fiecare zi.

Monica, merci mult de intrebare. Nu am vrut sa va mai plictisesc cu inseminarea mea, care este nesimnificativa cind s-au intimplat atitea pe forumul acesta de FIV (si bune si rele), asa ca doar v-am citit tacit. Am facut inseminarea marti dimineata, acum asteptam. Oricum se pare ca am facut-o DUPA ovulatie, ca am avut durerile de ovulatie cu o seara inainte. Oricum, capul sus si mergem inainte. Cum v-am mai spus, o sa facem vreo 4 inseminari (naturale) si daca nu iese si nu iese, ne vom intoarce la Planul A (FIV + ICSI). Intre timp ne doctorisim cu plante amindoi.

A propos, chiar aseara am mai primit ceva plante medicinale din Rom (de la mama) si ma intrebam daca ar fi bine sa le iau totusi. Eu am avut intotdeauna ciclul regulat, ceas, si ovulatia tot ceas. Apoi pe mine nu m-au diagnosticat cu nici o problema (doar pe sotul meu). Voi ce credeti? Sa iau totusi aceste plante? Am cretisoara, sanziene, urzica alba moarta, si tinctura de muguri de zmeu. Ce credeti voi? Nu ma vor deregla cumva mai rau, si ca urmare as obtine un rezultat total nedorit???
Astept pareri!!!

Va pup pe toate cu mult drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Cloe, nu incetezi sa ne surprinzi cu vesti minunate! Tine-o tot asa si nu ezita sa ni le impartasesti ca mie una imi fac tare bine! Sa va traiasca! Sa le gasiti nume frumoase si norocoase!

Monbb, iti dai seama ce derutata sunt eu?! Dar de ce doar un fiv si gata? Mi-a scapat mie ceva??? Nu ca ar mai fi nevoie de inca unul, dar nu stiu motivul. Ti-au zis ca au fost greutati la ICSI? Ca membrana ovocitelor a fost groasa si greu de patruns? Eu stiu ca in cazurile astea se face AH. Pia de ex de asta se gandeste sa faca. Oricum, bafta cat cuprinde!

Corina, sa fie cu noroc inseminarea, nu cred ca e prea tarziu chiar si dupa ovulatie, nu vezi ca vestile bune vin de la cele care se asteptau mai putin (vezi Anemona)...

Apropo, Anemona, ce trat ti-a dat in continuare? Dar tu Cored? Ai vorbit cu dr.? Ce zice? Faci ca si mine in continuare acelasi tratament ca si pana acum?

Pia, Gabi, Denisa, Monica Elena si restul fetelor care pulsati aici alaturi de noi, va multumesc!

Dupa cum probabil ati dedus deja, la mine nici o schimbare, iar ciclul inca nu da semne sa apara. Daca pana sambata nu vina o sa incerc un test de urina. Nu prea ma trage inima, dar nici sa stau fara sa stiu ce-i cu mine nu-mi mai prieste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Corina,
multumesc frumos :)
Eu cred mult in efectul benefic al plantelor, dar mai cred ca daca totul e OK, nu trebuie suplimentat nimic. Vad ca si tu te-ai gandit la eventuale dereglari si parerea mea personala este ca intr-adevar e posibil sa te deregleze si ca poate ar fi mai bine sa nu le iei. E altceva daca mananci fructe/salate si alte chestii cu vitamine, dar tratementele astea intensive cu plante, mi se par inutile in cazul tau.
Si

Raluca, multumesc si tie. Sa ne tii la curent! Intr-adevar uneori ezit sa va dau vesti despre mine, de teama sa nu va dau peste cap. Stiu prin ce treceti si nu vreau sa va bulversez si eu...

Va pup pe toate.
Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Corina, am uitat sa te intreb . Procedura de inseminare din SUA , difera de ce se face pe aici?

Iti tin pumnii!

Hai sa auzim de bine!Eu sambata fac inseminarea, nu-mi pun mari sperante ca mi se par foliculii prea mari pt ziua 11-a, 21 mm si 26mm.
Cum o vrea Dumnezeu!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Cloe si Ralu, multumesc mult de raspunsurile voastre asa rapide. Si eu inclinam sa nu iau totusi aceste plante. Deci, in final, cred ca nu o sa le iau, ca daca nu ma doare de ce sa ma leg? :o)

Ralu, iti tin pumnii, cine stie? Orice e posibil? Se intimpla lucrurile cele mai putin asteptate la orice cotitura. Tii minte cum si eu si Anca am ramas insarcinate chiar inainte de FIV (eu eram deja pe injectii de supresie)? Cine ar fi crezut???

A propos, ce-o mai fi cu Ancuta? Ati mai auzit ceva de la ea pe email sau PM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Anis, eu am mai scris la subiectul Inseminare Artificiala despre procedurile de inseminare aici. Uite, copiez mai jos:

In cazul meu,(eu ovulez bine-merci), am facut 4 inseminari la inceputul anului, si mi s-a dat doar clomifen (nu stiu care este echivalentul la medicamentele din Rom) incepind din ziua a 3-a de ciclu (uneori se da si dintr-a 4-a sau a 5-a). Clomifenul nu prea iti produce hiperstimulare (decit f.f.f. rar), si iti produce doar 2-3 foliculi, in general. In ziua a 12-a mergeam la echo si daca erau maturi imi facea o injectie (trigger shot) de HCG, apoi in urmatoarea zi mergeam la inseminare.

Iti tin pumnii simbata!!!
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Corina , merci ... Scuze,am fost neatenta si am sarit peste ce ai scris la subiectul "inseminare". Credeam ca se face ceva de genul , dubla inseminare sau mai stiu eu ce....

Bafta si tie!Haideti sa ne vedem dincolo la mamici!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Buna dimineata fetelor!

Dupa o noua aaceala zdravana cu toate ca am facut si vaccin si iau de 2 luni sptilin si echinaceea(??!!)am reusit sa-mi revin putin.De data aceasta s-a imbolnavit Moni si eu m-am gandit sa nu o las singura bolnava asa ca am luat si eu de la ea.Cred ca e la fel de sensibila ca mine cu toate ca iernile trecute nu am avut probleme cu ea.
Cloe,ce minunat te simti!Ma bucur din tot sufletul pt tine!Intotdeauna ma intrebam daca e posibil sa fie fetita si baiat odata si uite ca e posibil...
Ralu,dupa ce am primit rezultatul FIv cu valoare "0"soacra-mea mi-a spus sa fac un test...tot asa nu imi veneau rusii ...printre plansete ...pt ca eu nu am fost tare ca voi am reusit sa fac testul si normal ca era negativ...Cred ca poti face un test deja.Testele de urina sunt active dupa 7 zile.Eu nu vroiam sa-l fac dar soacra mea a tras de mine panaa l-am facut.Eu numai aveam sanii asaa de tari si burta se dezumflase.La tine poate chiar au gresit.
Dupa FIV reusit mie mi-a dat gravibinom pt ca aveam uter infantil inainte de fIV ,duvadillan pt dureri de burta,scopantil pt dureri de burta,cicloproginova si utrogestan.Tot acest tratament l-am primit in ziua in care rezultatul a fost pozitiv.Probabil ca acesta este tratamentul pe care il da Ancar pt sustinerea sarcinii.
Corina si eu iaau tratament naturist de 2 luni dar eu am probleme cu ovulatia.Nu stiu ce sa spun in cazul tau.Livia spunea ca dupa o inseminare doar cretisoaara trebuie luata pt ac fixeaza sarcina si impiedica contractiile uterului.Celelate plante sunt de eliminarea chisturilor,fibroamelor.Am inteles ca Kamayany este bun pt ca actioneaza si asupra mucusului si,ovarelor si uterului.Le face sa fie apte sa primeasca .Urzica curata organismul de toxine deci nu iti face rau.Galbenelele si sanzienele actioneaza intern in cazul in care sut ceva scurgeri rebele.Despre cretisoara ti-am spus ac e f.buna si dupa inseminare...
Despre mine pot sa va spun ca aseara am avut treburi importantept ca a fost in a 14-a zi.Ieri simteam ca se intampla pt ca aveam greturi,intepaturi la ovarul din dreapta.Avem dreptul sa mai speram intr-o minune!
Eu stau cu testul de sarcina in sertar.Oare expira?




Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pia,daca este binisor la sotul meu in ianuarie vreau sa faac inseminare la cabinetul particular al dr Cocei.Oare pot incerca si fara HSG?Acum 4 ani era bine dar acum eu stiu ce o mai fi acolo!!??!!
Oricum trebuie sa merg la ea si sa-i povestesc ceam facut eu si sa-i arat spermograma sotului meu.Dan este deacord sa incercam o inseminare inainte de FIV.




Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna dimineata dragelor,

Cloe ce veste minunata, Doamne ce fericiti sunteti, sa fiti sanatosi, sa alegeti nume frumoase pt.bebei vostrii si sa ne ti la curent cu tot ca tare bine ne face stirile despre voi.
Monabb da eu vreau sa fac in primavara AH, de fapt nu eu am fost cu ideea ci Cocei a vrut sa-mi faca la al-2lea FIV dar dr.Niculescu n-a fost de acord, mi-a spus dupa ce am luat rezultatul de la HCG, ea a zis ca-s sanse mai mari de prindere a embrionilor prin aceasta metoda. Si uite asa spunandu-mi asta m-am decis sa fac iar FIV si cu AH ca poate poate reusesc, de fapt sigur am sa reusesc.
Ralu AH se face si in cazul cand foliculi au membrana groasa (n-a fost cazul meu)dar si cand femeile au o varsta relativ avansata (ca mine)si dupa 2-3 esecuri FIV. Eu cred ca daca la al 2-lea FIV imi faceau AH sigur reuseam, asa cred eu si nimeni nu-mi poate scoate asta din cap si de aceea sunt f.hotarata sa incer iar, pacat ca am ratat lotul de toamna.

Corina Doamne ajuta ca inseminarea sa reuseasca.
Gabito eu zic ca te-ai gandit bine sa incerci o inseminare daca spermograma lui Dan este cat de cat buna, nu stiu daca fara HSG iti face, trebuie sa vi sa vb.cu dr.Cocei sa-i povestesti tot si dupa hotarati ce faceti.
Ralu iti tin pumnii ca testul sambata sa iasa pozitiv, poate cine stie s-a intamplat minunea.
Monica Elena te cred ca nu vrei sa mai auzi de dr. si hormoni.
Denisa ma bucur ca esti optimista si nu ti-ai pierdut speranta, sigur ne vom tine si noi in brate bebelul, eu inca mai sper.

Va pupicesc pe toate cu drag

Mergi la inceput