Infacol - medicamentul minune?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Cum mai sunteti,mami?Ai reusit sa ii iei Lassbaby?Are efect?Dar Infacolul?Ca tare ma bate gandul sa iau si eu pr gazulina noastra,impreuna cu Colief ca nu mai pot,toata ziua sta mot in brate la verticala sa isi scoata aerele.nu stiu prin ce minune doarme noaptea 9-10 ore fara nicio trezire,dar ziua isi scoate parleala.Iar de la Sab,de cateva ori mi-a vomitat,ca se da in timpul sau dupa masa,si-a facut scarba si tot.Daca Infacolul se da inainte de masa,e mai ok,cred.sanatate multa tuturor.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008


trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:


Am incercat multe: Sab Simplex, Infacol, Baby Drink, Bonnisan, Infant Drink, etc., insa pentru puiul meu, Gripe Water a functionat cel mai bine. Depinde de fiecare copil, trebuie incercat si bineinteles mult calm, multa rabdare, fara stres... stiu ca e foaaarte greu sa-ti vezi puiul cum sufera, dar ne gandim ca e o perioada trecatoare si trebuie sa trecem cu bine si de asta
Participam cu emotii la concursul Klorane. Vreti sa ne sprijiniti?
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paisacodruta

Buna,
Pe noi infancolul ne-a ajuta fff mult..cand am plecat din maternitate cu ea si cat am stat acolo toate asistentele care satteau cu ea mereu zicea "doamna are colici "..am venit acasa speriata ca va plange nopti in sir.
Ii dau infancol inainte de fiecare masa cate o pipeta 0.5 ml si deoarece bem milumil care face la preparare spuma folosim si in biberon sab simplex la fiecare biberon 5 picaturi.
Nu e problema de supra dozaj...
pana acum avem o luna si suntem ff multumiti de infancol..



Am incercat si eu de 2 zile chestia asta, si le doarme bebe de le rupe. Nu mai plange dupa masa, doarme super ok, ragaie si face parturi multe - asta e bine ca scoate aerul naspa - si s-a reglat si cu kk (se mai screme f putin, insa avem zile cu 2 kk - lucru care nu s-a mai intamplat de cand am renuntat la Debridat).

Nu are ce sa ii faca rau, nu? (faza cu supradozajul). Au amandoua aceasi substanta. Cu Infacolul nu imi este frica, deoarece scrie si pe prospect ca nu exista supradozaj. Insa la sab nu stiu...
Oricum, bine ii face, ca nu mai e asa de trist si nu mai urla ca din gura de sarpe. Mai avem runde, dar scurte, de max 10 min, de 2-3 ori pe zi.

Astept pareri...

Merci si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Cum mai sunteti,mami?Ai reusit sa ii iei Lassbaby?Are efect?Dar Infacolul?Ca tare ma bate gandul sa iau si eu pr gazulina noastra,impreuna cu Colief ca nu mai pot,toata ziua sta mot in brate la verticala sa isi scoata aerele.nu stiu prin ce minune doarme noaptea 9-10 ore fara nicio trezire,dar ziua isi scoate parleala.Iar de la Sab,de cateva ori mi-a vomitat,ca se da in timpul sau dupa masa,si-a facut scarba si tot.Daca Infacolul se da inainte de masa,e mai ok,cred.sanatate multa tuturor.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008


trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009



Ce sa facem, mey mamico?
Suntem ok. Infacolul ne ajuta. de doua zile e un mare ingeras (nu ca nu era si pana acum...). Doarme bine, mananca, si avem multa voie buna. Insa, combinat cu Sab in bibe. S-a reglat si cu kk.
Infacol-ul ne ajuta f mult la ragait. nici nu apuc sa il ridic bine si incepe un "concert porcesc" de toata frumusetea, care pe mine ma incanta la maxim, ca stiu ca nu o sa il mai doara burtica rau. Asa ca ti-l recomand din tot sufletul.

Lass baby nu am apucat sa ii dau, ptr ca, cum am zis, s-a reglat ok. Si nu se mai chinuie asa de mult cand "produce".

Merci de sfaturi. O sa pastrez ideea in cazul in care ne dereglam iar.(sper sa nu se inatmaple asta).

Pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Nu e problema de supardozaj...subtanta activa, aceeasi la infancol si la sab simplex NU SE ABSOARBE SI NU AFECTEAZA FLORA INTESTINALA...amandoua sunt antiflatulante.
Eu ii pun si in biberon 5-6 picaturi deoarece folosim milumil si face multa spuma puse picaturile imediat spuma dispare cand voi creste cantitatea voi mari si numarul de picaturi.
Pediatru mi-a zis ca nu e nici o problema de supradozaj el e de principiu "orice disconfort trebuie inlaturat, plansul copilului nu ii aduce nimic bun, copilul nu plange fara motiv si cand plange tre trebuie intervenit"....
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paisacodruta

Buna,
Nu e problema de supardozaj...subtanta activa, aceeasi la infancol si la sab simplex NU SE ABSOARBE SI NU AFECTEAZA FLORA INTESTINALA...amandoua sunt antiflatulante.
Eu ii pun si in biberon 5-6 picaturi deoarece folosim milumil si face multa spuma puse picaturile imediat spuma dispare cand voi creste cantitatea voi mari si numarul de picaturi.
Pediatru mi-a zis ca nu e nici o problema de supradozaj el e de principiu "orice disconfort trebuie inlaturat, plansul copilului nu ii aduce nimic bun, copilul nu plange fara motiv si cand plange tre trebuie intervenit"....
Sanatate multa




ce dr marfa ai .

a mea e obsedata sa nu dam multe la copil. ce fac eu acum, ea nu va afla, ca sigur imi va interzice. ea nu vroia nici Infacolul, deoarece nu il stia, si mi-a zis sa nu ii dau pana nu vede prospectul. Dar vine sapt viitoare deabea, la control.Eu am inceput sapt trecuta; deci cum era sa tin copilul plangand atata? Ne-ar fi imbolnavit de nervi si s-ar fi suprasolicitat el. imi venea sa ii zic sa stea ea cu el atata timp plangand.
ea este o dr f buna, dar are chestiile ei .

merci mult de sfat. combinatia asta este super ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Din pacate si eu am avut o pediatra timp de 4 luni la fata cea mare care la un control mi-a zis "toti copii plang" si a mea urla ca din gura de sarpe...
Am schimbat imediat pediatru ,am ajuns la el si fata mea avea la 4 luni otita de aceea plangea ...
De atunci am mers cu pediatrul respectiv de care am ff foarte multumita...ce imi place la el este ca atunci cand consulta copilul imi arata :
-imi arata gatul ca e rosu,ma uit odata cu el...eu acum la cea mare ma uit in gatul ei cand am suspiciuni imediat si imi dau seama daca e rosie sau nu deoarece si cand era curata in gat, el imi arata " vedeti nu are nimic" ...ca sa imi dau seama de diferenta
-cand asculta fetele ,imi da stetoscopul si ma pune sa ascult si imi zice ce anume se aude ( si aud si eu )
- cand mi-a fost diagnosticata cu rahitism prima fata mi-a aratat sternul infundat , fontanela mare etc...
Am avut la cea mare o criza de plans cand incepusem diversificarea , imediat a venit, eu am zis ca are ceva grav m-am speriat a consultat-o si a zis " sunt colici" i-am dat atunci tratamentul "soc" pentru colici pentru a o ajuta sa elimine gazele si in 30 de minute fata mea gangurea de numai numai..in alta ordine de idei sateam 5 ore pana isi faceau tot tranzitul si elimina gazele fara a interveni eu cu medicamentatie sa o ajut.Pentru ce sa o las sa urle 5 ore?
El la copii mici sugari mereu mi-a zis " nu ii lasati sa planga" -pot face hernii, se agita , nu dorm , nu mananca si atunci nu cresc...niciodata un copil nu plange fara motiv, e adevarat ca e singurul mijloc de comunicare al lor dar plansul = disconfort
Ei trebuie sa fie linistiti sa doarma sa manance si sa creasca in primele luni deoarece "startul" unui copil e ff important ..
Sanatate va doresc din suflet si crestere usoara
Ma bucur ca ati gasit medicamentul anticolici care sa va ajute....
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui MC2008

Drage mamici,

COLICI...trebuie sa spun ma mult? Bb-ul meu este chinuit de ele, desi are aproape 2 luni...eu stiam ca pe la 6 sapt se intensifica, iar apoi incep sa treaca pana la 3 luni. in fine...copilul meu o fi mai atipic. are dureri de burtica de cand am venit acasa, apoi mai plangea jumatate de ora, insa de trei nopti e tare agitat, plangacios, si nici nu mai manamca bine.
Pe scurt: alaptat cu lapte praf Nan 1 HA. Folosite (dar fara efect): Debridat, Sab Simplex si Gripe Water (asta il mai linisteste doar ziua - ii dau inainte de masa de trei ori pe zi cate 5 ml).
Azi am luat Infacol, si de diseara ii voi da. A mai folosit cineva? Chiar e asa de miraculos? Am luat o sticluta. Mi s-a spus sa ii dau de 3xzi / o pipeta. Banuiesc ca inainte de masa, nu? By the way, noi avem aprox 6-7 mese pe zi.
Are efecte secundare? Sau ati intampinat voi?
Am vb cu dr la telefon, care se jura ca nu a auzit de el, si ca vrea sa vada prospectul ca sa imi zica daca il dau sau nu. Din cate am inteles, are aceeasi compozitie ca si sab, si dr asta ne-a dat ultima data, dar ii dau de o sapt, si e frectie la picior de lemn.

Astept raspunsuri!

Va pupa, Dusmanul nr 1 al domnului Colica!
Astept

Mamica fericita si implinita de Tudor



DA!!!Infacol este medicamentul minune.La noi a functionat perfect.Inainte de a ne muta din UK in Bangladesh am cumparat inca cateva sticle pt viitorul copil(pe care deocamdata il aveam doar in plan) ca sa am de la inceput in casa pana reusim sa mai imoprtam alte flacoane.
Il recomand din toata inima.

Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Around The World * Wedding
* Erinn Kendall *KUALA LUMPUR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

"pe vremea" alexutzei nu aveam infacol si a fost cumplit! la teo am facut rost si nu a avut colici decat cateva zile, pana am inceput sa-i dau. ii dadeam alternativ cu colief si nu a suferit copilul deloc. a avut ceva probleme cu regurgitatul si cu refluxul, insa l-am tratat si pe asta cu gaviscon infant. noroc ca mi-am facut contacte pe la furnizorii din afara si in felul asta mi-am ajutat toti prietenii si cunoscutii.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Acum, cu combinatia asta este super ok(o pipeta de Infacol inainte de masa + 5 pic de Sab in bibe ptr spuma laptelui). Bebe doarme in sfrasit bine. Reprize avem, dar mici, in special seara. Insa, se calmeaza mult mai rapid decat inainte, cu un dans, un cantecel etc.
Cineva mi-a zis ca este posibil ca bebe sa fie asa ptr ca mananca mult. Este tare mancacios, si f rau de foame. Are aprox 7 mese pe zi (24 h), de 100-150 ml/laptic (150 este maximul). dar depinde de zile...uneori mai mult, alteori mai putin. Si nu stiu daca este ok, mult sau normal ptr varsta lui. acum are 6 kg (la 2 luni).
Sa va dati si voi cu parerea.
Este posibil ca Infacolul sa ii dea pofta mare de mancare?
Eu zic ca este k sa am un bebe papacios, sa creasca mare si voinic.
Mananca cam la 3 ore.

pupici

Mergi la inceput