Infacol - medicamentul minune?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Relax, atat mananca fiu-meu la 6 saptamani si 5 kg si-un pic... deci nu e al tau "campion"Si nici nu pot spune ca ma face fericita faptul ca e fomist, toata sarcina nu m-am temut decat de un copil gras - pentru ca noi amandoi suntem mai "rotofei" si cu asa zestre genetica are toate sansele sa ajunga obez daca nu are frane... Acum are doua gusi, manute grasute si falcute patrate, e dulce foc pentru ca e bebe mic, dar ar fi cazul sa se mai opreasca...
Mie nu mi se pare ca ii e mai foame de la infacol. Cel la care am simtit ca i-a crescut semnificativ apetitul a fost bonnisan-ul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Noi avem 6 saptamani e tare rea de foame pregatesc biberonul cu o ora inainte ca sa fiu sigura ca atunci cand o apuca sa ii si astup gura...desi nu e o mare mancacioasa prima masura o trage pe nerasuflate si apoi scade ritmul treptata treptat
Pediatrul nostru mi-a zis sa ii dau la cerere dar nu mai repede de 2 ore ( atunci e riscul de a-i provoca colici nefiind laptele digerat ..digestia la ei dureaza 2 ore)
Eu foloesesc infancol de cand am adus-o acasa ( il aveam pregatit) si in prima luna fara sa exagerez "am pompat " infancol in ea si chiar nu s-a simtit nici o crestere a poftei de mancare ba din contra am constata in prima saptamana ca nu manca cat trebuia
Noaptea a mea doarme si mananca cam la 5 ore dar de la 8 dimineata incepe si are un program de masa ff haotic mananca si din 2 in 2 ore cateodata imi trebuie 30 de minute -o ora sa termin un biberon de 4 masuri...
Chiar si daca "din carti" , din discutii afli ca mananca prea mult..cum poti sa nu ii dai de mancare daca plange de foame?
Si chiar daca, sa zicem, e mai agitat ca mananca prea mult daca nu ii dai sa manance nu iti plange de foame? Si nu cred ca poti sa ii potolesti foamea cu un cantecel sau dans, a mea cand ii e foame pot sta si in cap cu ea ca nu tace pana nu ii dau biberonul...
Ca mama sunt sigura ca diferentiezi imediat plansul de foame si plansul de colici...daca plange de foame da-i mancare, daca plange de colici dansati , cantati etc...eu de ex. cand o simpt mai agitata si nu e plans de foame si da din picioruse si se screme etc..si crizele sunt intre mese ii dau iar o pipeta de infancol si se linisteste imediat.."piticul meu pe creier ...nu las copilul sa planga"
In privinta faptului ca mananca prea mult eu zic sa stai linistita mai ales acum cand, si daca e asa nu ai ce sa ii faci?cum ii poti exolica "Stii ceva trebuie sa mananci mai putin ...vezi cum faci sa nu plangi de foame ca in carti scrie ca trebuie sa mananci mai putin cu 200 de ml...sa fim seriosi).
Vei avea tu grija cu siguranta in diversificare, cand va mai creste si cand nu va fi laptele baza alimentatiei ci doar un supliment ( poate noaptea , poate la pranz un biberon) sa ii echilibrezi dieta daca vei constatata ca ia prea mult in greutate.
Sanatate multa ..crestere usoara si sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Infacolul asta chiar e minunat. A dormit bebe de la 23 la 5 incontinuu. S-a trezit, a mancat, si a adormit iar .
Ragaiala e ragaiala, nene, cu kk s-a reglat, 2-3 pe zi (nu stiu cine a zis ca provoaca constipatia la bbi). Reprizele de plans sunt scurte, si alea majoritatea sunt (cred eu...) de la partulete, care am obsevat ca il sperie. Dar le scoate si pe alea, si apoi se linisteste, chestie care inainte nu se inampla. Am mai luat o sticluta, ca asta e pe terminate.
Singurul dezavantaj pana acum este administrarea. Lui bebe nu ii place deloc. Daca as putea sa il bag in lapte ar fi super. Ma cam chinui cu pipeta aia, caci bebe plange cand ma vede cu ea, si il scuipa cu o mare arta.

Ideea e ca l-am testat de aproape 2 sapt, si aici chiar se vad efecte, fata de orice am incercat pana acum. Si efecte f bune... Insa, sa nu uitam ca folosesc in combinatie cu Sab, pe care il pun in cant f mica in biberon, ptr spuma laptelui.

Voi vb insa si cu dna dr despre lapte. Poate nu este ok, si ar trebui sa il schimbam.

Colicile astea sunt oribile. Imi vine mie sa ma dau cu capul de pereti cand il vad pe bebe asa suparat .

In alta oridne de idei, cum va tineti bbi atunci cand le dati biberon? Eu il tin ca in poz de sezut, sprijinit cu spatele de o pernuta. Nu stiu...poate gresesc...ar trebui sa il tin mai aplecat pe spate?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Eu zic ca nu e bine sa il tii in sezut, dar nu pentru colici, ci pentru coloana. Un copil de 2 luni e prea mic sa stea in sezut chiar si sprijinit... cred ca e mai bine sa il tii fara sa pui presiune pe coloana. Si e si mai usor sa-i tii tetina astfel incat sa nu inghita aer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Citat:
citat din mesajul lui MC2008

Singurul dezavantaj pana acum este administrarea. Lui bebe nu ii place deloc. Daca as putea sa il bag in lapte ar fi super. Ma cam chinui cu pipeta aia, caci bebe plange cand ma vede cu ea, si il scuipa cu o mare arta.



Daca ii dai Infacol direct sau il pui in lapte e acelasi lucru, eu il puneam in lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marianebuna

Eu zic ca nu e bine sa il tii in sezut, dar nu pentru colici, ci pentru coloana. Un copil de 2 luni e prea mic sa stea in sezut chiar si sprijinit... cred ca e mai bine sa il tii fara sa pui presiune pe coloana. Si e si mai usor sa-i tii tetina astfel incat sa nu inghita aer...

Maria, mama lui Vladut (19.08.2009)


Scuze...m-am exprimat iar gresit...il tin CA in pozitie de sezut, insa sprijit pe o perna mare. Nici nu am cum la varsta asta sa il tin mai altfel, ca nu ar puta sta, nu tine capusorul ridicat. Ma refeream la o pozitie un pic mai ridicata ca sa ajunga lapticul mai bine in burtica.

Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dodo

Citat:
citat din mesajul lui MC2008

Singurul dezavantaj pana acum este administrarea. Lui bebe nu ii place deloc. Daca as putea sa il bag in lapte ar fi super. Ma cam chinui cu pipeta aia, caci bebe plange cand ma vede cu ea, si il scuipa cu o mare arta.



Daca ii dai Infacol direct sau il pui in lapte e acelasi lucru, eu il puneam in lapte.


Si avea efect si asa? Eu am incercat sa il pun in putin ceiut, dar parca nu a avut acelasi efect...poate mi s-a parut, ca eram cu el la inceput. Am zis sa respect ce au scris prod, adica administrat cu pipeta in gurita inainte de masa. Voi incerca si in laptic...poate tine .

Merci de sfat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Am folosit si noi Infacol si pe langa faptul ca nu mi s-a parut ca are vreun efect, s-a si constipat bebe. Asa ca am renuntat. Si, desi este aceeasi substanta, la Sab Simplex nu a avut aceeasi reactie (ma refer la constipatie). Dar il combin cu Bonnisan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:

Bebita mea numai pe Infacol a stat cam pana la 3 luni. Nu am vazut vreo diferenta ca ea oricum plangea tot timpul, parturi zgomotoase de se trezea tragea si de ragait nici vorba.I-am dat , am mai facut pauza. Am incercat cu ceai Baby calm... Nu a prea functionat nimic.
Ii dadeam inainte de masa o pipeta=0.5ml. Scrie clar pe prospect ca daca nu da rezultate poti mari doza la 1ml=2 pipete. Am incercat o saptamana cred si cantitatea asta dar daca nu am vazut ameliorari i-am dat tot 0.5ml ca sa nu o indop cu medicamente aiurea.
Infacolul l-am luat din UK si contine simethicone ca si SabSimplexul dar are concentratie 40 % fata de celalat care are 20 %.
Pediatra mi-a zis daca ii dau ceva pentru colici, indiferent ce, nu ar fi bine sa amestec cu lapte pentru ca 1) s-ar putea sa ii schimbe gustul;2)daca bebe nu mananca tot lapticul nu ia doza necesara din medicament.

Poti sa ii dai Infacolul si dupa ce termina de mancat; mi-a zi medicul sa incerc si asa. Am preferat inainte doar pentru faptul ca daca adormea cu biberonul in gura ar fi insemnat sa o trezesc sa inghita infacolul.... Si cum la noi somnu era ceva taaare pretios...:))
Acum avem 4 luni si o saptamana si nu mai avem colici de vreo luna. Trec de la sine;)

Mergi la inceput