Infacol - medicamentul minune?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza

MC2008 eu dupa zeci de incercari ca si tine cu Debridat si Sab si Espumisan la recomandarea medicului pediatru am apelat la Infacol si Colief.Pentru fetita mea a fost mana cereasca....dupa o saptamana ziceai ca nu a avut colici niciodata ...INSA...noi nu i-am dat infacol simplu ci combinat cu aceste picaturi tot englezesti numite COLIEF.Ii dadeam la o masa o pipeta de Infacol, la urmatoarea masa 4 picaturi de Colief si tot asa alternam.
Cum am spus si mai sus intr-o saptamana nu a mai stiut ce sunt aia colicii(avea atunci 2 luni si o saptamana).Intr-adevar nu a rezolvat constipatia. Aceiasi problema o avem si acum cu constipatia la 9 luni.


Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008


Am auzit si de pic astea. Contin, banuiesc, tot aceeasi chestie, nu? Ma voi interesa, oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

mc2008-nu trebuie dat zahar la bb asa mic, fie el si brun
ai mare grija!!!

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

mc2008-nu trebuie dat zahar la bb asa mic, fie el si brun
ai mare grija!!!

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni


Aoleu! De ce? Asa mi-a zis dr. /ii pun 1/2 lingurita rasa la 100 ml de ceai. E mult? Nu i-as fi dat de capul meu dc dr nu mi-ar recomanda. Cu ce il afecteaza?

Merci de raspuns!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

mie mi-a zis pediatrul sa ii dau 0,5 ml inainte de fiecare masa. nu poti sa-i dai "overdose" pentru ca nu se absoarbe, scrie si in prospect ca nu s-au vazut efecte adverse nici la copii care au baut accidental tot flaconul. daca vezi ca il ajuta da-i linistita, nu lasa copilul sa se chinuie...
din pacate pentru noi nu e chiar "miraculos". inca. ii dam de trei zile, nu am vazut diferente notabile, doar ca parca eructeaza un pic mai repede. dar crizele sunt crize, urletele urlete... insistam, cum spunea cineva, pana s-o termina flaconul...

zaharul nu stiu sa aiba efecte negative imediate la copii. si mie mi-a zis prima pediatra sa-i dau - am schimbat-o intre timp prolema cu zaharul administrat de la varste asa mici e ca se va invata copilul cu gustul dulce, si pe de o parte e posibil sa refuze alimentele neindulcite, pe de alta parte obiceiurile alimentare pe toata viata incep sa se formeze de pe acum. acum... fiecare mama face cum crede ea,eu nu am oiceiul sa critic ce decid alte mamici legat de copiii lor - dar eu am decis ca pana la minim un an fiul meu nu va consuma niciun aliment indulcit. nici macar ceai instant (baby drink parca se numeste)nu am vreut sa-i dau pentru ca e indulcit. mi se pare suficient ca suntem noi "dolofani" si mancam numai porcarii pe el vreau sa il invat sa manance sanatos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mi-am adus aminte, noi mai avem ramas din perioada de colici a baiatului si un medicament pe care l-am comandat din SUA - Colic Calm;
fetele din SUA de la mine de la odisee l-au folosit si l-am comandat si noi la un moment dat cand credeam ca nu va face fata infacolul;

detalii despre el vedeti pe coliccalm.com

mai avem un flacon; dc va intereseaza da-ti PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

In ideea ca poate mai citesc si alte mamici, in cautare de remedii anticolici( chiar daca sint off topic ca aici e vorba de Infacol):

pentru fiul meu ( acum in virsta de 3 luni si 11 zile) am folosit ALINAN ( pe baza de musetel, melisa si tei), dupa ce incercasem Bonisan, Sab-Simplex, Espumisan si Gripe Water). Abia asta a functionat.
Am observat ca, in functie de copil, are rezultat un alt produs...ori pina ajungi la acela, de fapt trec colicile in mod natural. La noi a fost ALINAN.


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atoma spune:

helo

eu i-am dat Infacol de la 3 saptamanai, inainte de fiecare masa.
am dat si sab si bonisan....
chiar a fost ok cu infacol, ptr ca inainte le incercasem pe celelalte. acum avem 2 luni si o saptamana si luam Infacol mereu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Pe noi infancolul ne-a ajuta fff mult..cand am plecat din maternitate cu ea si cat am stat acolo toate asistentele care satteau cu ea mereu zicea "doamna are colici "..am venit acasa speriata ca va plange nopti in sir.
Ii dau infancol inainte de fiecare masa cate o pipeta 0.5 ml si deoarece bem milumil care face la preparare spuma folosim si in biberon sab simplex la fiecare biberon 5 picaturi.
Nu e problema de supra dozaj...
pana acum avem o luna si suntem ff multumiti de infancol..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

fetelor, chiar sunt multumita de Infacol. Aseara bebe a dormit de la 22 pana la 5 dimineata incontinuu. Apoi a mancat si a mai dormit o ora, si apoi se agita l-am luat cu mine in pat si a mai dormit o ora . Nu imi vine sa cred. Chiar m-a ajutat f mult. A mai plans un pic aseara, dar cred ca ala a fost de alintare, ca am inceput sa dansez cu el in brate si s-a linistit. O sa fac asa in fiecare seara, parca suntem la "Dansez ptr tine" .
Il ajuta f mult sa ragaie, ceea ce nu facea el inainte. Nici nu apuc sa il ridic bine, ca si trage una "ca dupa bere" .
Cat despre constipatie, sincer, nu cred ca ii face asa...face tot o data pe zi, si cred ca se chinuie mai putin decat inainte sa il "produca" .
Deci, dat cum scrie pe prospect inainte de fiecare masa 0.5 are efect. Mergea si atunci de 3xzi, insa acum chiar vad efecte calumea. Nu ii place la gust, si plange cand ii bag pipeta in gura, dar ma chinui sa ii dau, ca vad ca suntem linistiti si draguti dupa el. Si nu mai facem lupte greco-romane in timpul mesei.

Deci pana acum, Infacolul chiar are multe bile albe din partea mea. Mai astept un pic pana cand sa dau decizia finala. Probabil cand se va termina flaconul si va trebui sa iau altul . Dar sunt f multumita de el pana acum. A fost o alegere buna ca am inceput cu el. Daca stateam dupa dna dr, acum eram zombie si eu si copilul.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

In ideea ca poate mai citesc si alte mamici, in cautare de remedii anticolici( chiar daca sint off topic ca aici e vorba de Infacol):

pentru fiul meu ( acum in virsta de 3 luni si 11 zile) am folosit ALINAN ( pe baza de musetel, melisa si tei), dupa ce incercasem Bonisan, Sab-Simplex, Espumisan si Gripe Water). Abia asta a functionat.
Am observat ca, in functie de copil, are rezultat un alt produs...ori pina ajungi la acela, de fapt trec colicile in mod natural. La noi a fost ALINAN.


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher


merci de sfat, daniela. Eu accept sfaturi, de frica ca daca nu merge cu asta, ca trebuie sa caut altele. Pana acum suntem foare bine, dar mai stii ce suprize apar. Cu Debridatul a mers bine o perioada, dupa care...nimic. Parca era mai rau.

inteleg ca este natural Alinanul. Este ceai sau pic? O sa il caut si eu oricum. Il ajuta cumva si la constipatie?

El face kk doar o data pe zi, si atunci cu ceva chinuri. dna dr spune ca e de la lapte si ca sa ii dau in lapte ceai de mustele, insa bebe nici nu vrea sa auda. Acum ceva timp ii puneam termometru cam la 2-3 seri, ca avea niste chinuri saracutul. Si sunt anti metode dinastea, nici nu vroiam sa aud de ele (bagat termometru, supoz etc), dar cand il vedeam asa de chinuit, il puneam (cu inima indoita, oricum).
Acum ii fac doua bibe: unul mic cu mustele, pe care il dau la inceput cand e lacom si nu isi da seama, apoi dupa ce termina il bag pe celalalt normal. ceai simplu nici sa nu auda, se stramba si impinge tetina cu limbuta.
si vad ca este oarecum reglat, adica o data pe zi face. zic ca e ok...desi nu stiu cam de cate ori ar trebui sa faca la varsta lui.
Mai fac cu el peste zi si bicicletqa, si mai il agit la picioruse, sa mai agitam "imputitul" .

Deci, daca poti sa imi spui daca este bun si pentru constipati, daca ajuta. L-ai gustat? e dulce etc? merge dat impreuna cu alte medic (gen Infacol etc?)

Merci de sfat

Mergi la inceput