Infacol - medicamentul minune?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

i-am dat prima doza...si doarme . Nu a mai adormit dupa bibe de cateva zile, ci dupa masa eram pusi pe scandal . Sa fie oare efectul, sau doar o fii prea obosita dupa atatea zile, si a adormit de obosit si saqtul (a manacta aproape toata formula)?
Inca nu as vrea sa ma bucur asa devreme, o fii doar o coincidenta. Oare isi face efectul asa de repede? (i-am dat acum o ora). Mi se pare incredibil. Mai bine sa mai astept cu bucuratul asta. Cred ca o sa imi dau seama mai incolo, cand ar trebui sa ne faca varza cu scandalurile.

Va tin la curent!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

MC2008 eu i-am dat infacol de mai multe ori pe zi si in per cu colici puternici; i-am dat inante de fiecare alaptare; colicii naspa rau l-au tinut o sapt;
am continuat cu infacol pana pe la 4 luni (da nu ii mai dadeam inainte de fiecare alaptat) si l-am reluat in primele sapt de diversificare cand am vazut ca avea tendinta spre constipare (care nu s-a mai concretizat)

evident ca in per colicilor am incercat si toate chestiile gen pe burta, cu feon, tinut la san cu orele, eructat.
pt mine "Infacol rules"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bine ca a mers!

Nici al meu nu a stat pe burta, nu a vrut apropiere fizica, a vrut mereu sa vada, sa auda. Am avut o perioada de scandal seara, plangea cate o ora si era de neconsolat, nu vroia mancare, nu vroia somn, nimic, nici foehnul nu mai functiona. Dar n-a tinut decat max. 2 sapt. Era asa-zisul "plans de seara", care se zice ca ar fi de oboseala/suprastimulare.

VA TRECE!!!

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Noi am folosit Infacol fara succes, din pacate.
II adm o pipeta inainte de fiecare alaptat. Mi-au spus ca efectul isi face dupa mai multe zile, atata am asteptat pana s-a golit flaconul, deci nu si-a mai facut efectul. Dar au trecut. Crizele alea au fost un mizilic fata de crizele de dinti unde am ajuns.
Multa rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

MC2008 eu i-am dat infacol de mai multe ori pe zi si in per cu colici puternici; i-am dat inante de fiecare alaptare; colicii naspa rau l-au tinut o sapt;
am continuat cu infacol pana pe la 4 luni (da nu ii mai dadeam inainte de fiecare alaptat) si l-am reluat in primele sapt de diversificare cand am vazut ca avea tendinta spre constipare (care nu s-a mai concretizat)

evident ca in per colicilor am incercat si toate chestiile gen pe burta, cu feon, tinut la san cu orele, eructat.
pt mine "Infacol rules"


Ii dadeai deci o pipeta de 0.5 inainte de papa? Noi avem vreo 7 mese pe zi. Nu e cam mult? Adica efecte adverse, ceva? Desi pe eticheta prod asa spune ca trebuie dat, si nu or fi aia asa de cretini sa dea indicatii aiurea,nu? Chiar acum vb cu sotul ca zilele astea sa ii dam inainte de fiecare masa, apoi dupa ce se mai linistesc treburile, de 3x pe zi, ca de "intretinere" .

Atunci bebe adormise calumea, dupa care s-a trezit cam in nervisori. Iar dupa baita a mai facut ceva show-uri, insa ceva calmabil, cred eu. Sau deja nu mai imi dau seama. Sau deja e el prea obosit. Sau poate e Infacolul. Oricum, mai sus ma bucuram aiurea, nu cred ca isi face efectul asa devreme. Poate maine sa vad ceva imbunatatiri, daca sunt...

makydenis, imi pare rau ca la tine nu a avut efect. Pot sa intreb ce a avut? Pana la cat te-au tinut?

Sper ca maine sa am vesti mai bune!

Pupici si o seara linistita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MC2008

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

MC2008 eu i-am dat infacol de mai multe ori pe zi si in per cu colici puternici; i-am dat inante de fiecare alaptare; colicii naspa rau l-au tinut o sapt;
am continuat cu infacol pana pe la 4 luni (da nu ii mai dadeam inainte de fiecare alaptat) si l-am reluat in primele sapt de diversificare cand am vazut ca avea tendinta spre constipare (care nu s-a mai concretizat)

evident ca in per colicilor am incercat si toate chestiile gen pe burta, cu feon, tinut la san cu orele, eructat.
pt mine "Infacol rules"


Ii dadeai deci o pipeta de 0.5 inainte de papa? Noi avem vreo 7 mese pe zi. Nu e cam mult? Adica efecte adverse, ceva? Desi pe eticheta prod asa spune ca trebuie dat, si nu or fi aia asa de cretini sa dea indicatii aiurea,nu? Chiar acum vb cu sotul ca zilele astea sa ii dam inainte de fiecare masa, apoi dupa ce se mai linistesc treburile, de 3x pe zi, ca de "intretinere" .
Are efect bun si asupra constipatiei? Ar fi super ptr noi, daca ar avea efect si la colici si la constipatie...bb al meu iese cam greu, cu scremeri, inrosiri si muuuuuuuuuulte parturi.

Atunci bebe adormise calumea, dupa care s-a trezit cam in nervisori. Iar dupa baita a mai facut ceva show-uri, insa ceva calmabil, cred eu. Sau deja nu mai imi dau seama. Sau deja e el prea obosit. Sau poate e Infacolul. Oricum, mai sus ma bucuram aiurea, nu cred ca isi face efectul asa devreme. Poate maine sa vad ceva imbunatatiri, daca sunt...

makydenis, imi pare rau ca la tine nu a avut efect. Pot sa intreb ce a avut? Pana la cat te-au tinut?

Sper ca maine sa am vesti mai bune!

Pupici si o seara linistita!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

La inceput ii dadeam cateva lingurita de ceai de chimen dulce (nu stiu daca e traducerea corecta). A fost destul de macerant sa-i dau puiului meu ceai in crize! Apoi am trecut pe "mami bea ceai de musetel cu zahar si lamaie" cam 1,5 l/zi destul de concentrat, adica la 1,l l puneam cam 8-10 pliculete.
Eu am alaptat!
Asa am scapat de colici! Cam pe la 2 luni. La noi au aparut destul de devreme, adica din prima sapt!

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

MC2008 eu dupa zeci de incercari ca si tine cu Debridat si Sab si Espumisan la recomandarea medicului pediatru am apelat la Infacol si Colief.Pentru fetita mea a fost mana cereasca....dupa o saptamana ziceai ca nu a avut colici niciodata ...INSA...noi nu i-am dat infacol simplu ci combinat cu aceste picaturi tot englezesti numite COLIEF.Ii dadeam la o masa o pipeta de Infacol, la urmatoarea masa 4 picaturi de Colief si tot asa alternam.
Cum am spus si mai sus intr-o saptamana nu a mai stiut ce sunt aia colicii(avea atunci 2 luni si o saptamana).Intr-adevar nu a rezolvat constipatia. Aceiasi problema o avem si acum cu constipatia la 9 luni.


Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

mc2008 - noua medicul ne-a recomandat inainte de fiecare masa cate 0.4ml, chir daca sunt 10 mese in 24h
nu e nici o probl pt ca nu se absoarbe in organism; doar" tapeteaza" intestinele si se elimina
pe noi ne cam constipa asa ca folosim in combinatie cu debridat (asta se absoarbe in organism) la 2 mese
noi ne chinuim si acum cu colicii

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

neatzaa fetelor,

aseara a fost mai ok. tot am avut crizute, insa mai ok zic eu, ca intensitate, si mai calmabile. a dormit mai ok, zic eu. si radea de dimineata de nu mai putea, de imi venea sa il mananc. A facut si un kk azi noapte, moale si galben (de obicei era mai verde inceputul, de la cat il tineas in burtica). De dimineata i-am dat doza de azi. Am zis ca in primele zile sa ii dam de 3xzi, sa vedem efectele, si daca nu e ok, inainte de fiecare masa. Ca rezerva am si Gripe Water, care e natural, si care il calma pe moment inainte.
Iar azi a dormit "ca un prunc", dupa ce a papat de dim. am iesit afara si a dormit super ok.
Pentru constipatie, dr ne-a zis sa ii facem laptele cu ceai de musetel, insa copilul nu il suporta in laptic (deja manca mai putin), asa ca de azi ii dau cate un pic intre mese (20 ml), si indulcit cu putin zahar brun (la recomandarea medicului), si astept efectele. Sper sa nu se constipe mai tare. pana acum aveam un scaun pe zi, si ala scremut, cu inroseala si nervisori.
Cu Infacolul, desi este prematur sa ma pronunt, are o bila alba pana acum. Insa nu vreau sa ma bucur devreme....dar sper

Mergi la inceput