Infacol - medicamentul minune?

Infacol - medicamentul minune? | Autor: MC2008

Link direct la acest mesaj

Drage mamici,

COLICI...trebuie sa spun ma mult? Bb-ul meu este chinuit de ele, desi are aproape 2 luni...eu stiam ca pe la 6 sapt se intensifica, iar apoi incep sa treaca pana la 3 luni. in fine...copilul meu o fi mai atipic. are dureri de burtica de cand am venit acasa, apoi mai plangea jumatate de ora, insa de trei nopti e tare agitat, plangacios, si nici nu mai manamca bine.
Pe scurt: alaptat cu lapte praf Nan 1 HA. Folosite (dar fara efect): Debridat, Sab Simplex si Gripe Water (asta il mai linisteste doar ziua - ii dau inainte de masa de trei ori pe zi cate 5 ml).
Azi am luat Infacol, si de diseara ii voi da. A mai folosit cineva? Chiar e asa de miraculos? Am luat o sticluta. Mi s-a spus sa ii dau de 3xzi / o pipeta. Banuiesc ca inainte de masa, nu? By the way, noi avem aprox 6-7 mese pe zi.
Are efecte secundare? Sau ati intampinat voi?
Am vb cu dr la telefon, care se jura ca nu a auzit de el, si ca vrea sa vada prospectul ca sa imi zica daca il dau sau nu. Din cate am inteles, are aceeasi compozitie ca si sab, si dr asta ne-a dat ultima data, dar ii dau de o sapt, si e frectie la picior de lemn.

Astept raspunsuri!

Va pupa, Dusmanul nr 1 al domnului Colica!
Astept

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Eu doar Infacol i-am dat, de cand am venit din spital. Acum nu stiu ce sa zic ... ori a mea n-a avut niciodata colici ori Infacol-ul a ajutat-o, din doua una
Infacol-ul are in compozitie simeticona, aceeasi substanta pe care o are Espumisan-ul de la noi. Multa lume zice ca Espumisan-ul e foarte bun ... deci si Infacol-ul tot aceeasi mancare de peste e. Incearca si cu Infacol dar nu mai mult de 4 ori pe zi, eu atat stiu ca se da maxim. Si intotdeauna inainte de masa.

AnamarialuiIulia (23.03.2006) si Teodora(11.07.2009)
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Noi ne luptam cu gazele,care nu,nu sunt = cu,colicii.Si pediatrul ne-a zis ca putem sa-i dam sabSimplex si de 6 ori/zi,la fiecare masa,de fapt in timpul mesei sau dupa.Si intr-adevar ajuta la noi.Si eu citisem ca Infacolul e varianta englezeasca a Sab Simplex-ului,dar ce nu incearca mamicuta sa nu isi vada puiutul chinuit .
Da-i Infacol si vezi ce efect are,daca nu ajuta nici asta,trebuie sa va resemnati si sa asteptati sa plece coliceii singurei,vb din experienta cu cel mare la care nu a ajutat absolut nimic.
Pupicei si multa liniste

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008


trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Si pitica mea a avut colici in primele zile ,doctorii din germania mi-au recomandat sa tin copilul in brate dupa masa pana eructeaza ,pitica mea eructa deabia dupa 20 de minute plinbandu-ma pe scari de sus pana jos,probabil ca impactul pe stomacelul ei o ajuta sa scoata gazele.

Deci ajutatii sa eructeze dupa fiecare masa,dar eructatul ala cu zgomot ,stiti voisi se vedeti ce bine dorm dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Da Infacol are aceeasi compozitie ca Sab Simplex, am observat si eu cand mi-a adus mama din Romania pentru cea mica, caci Infacolul nu functiona si am vrut Sab.

Singura diferenta e ca Sab se pune in lapte si Infacol se administreaza direct in gurita.

Sincer am o pritena care s-ar jura ca functioneaza nemaipomenit. Eu i-am dat fie-mii Infacol, apoi cum spuneam Sab si dupa vreo 2 saptamani m-am enervat si nu i-am mai dat nimic de colici (ca nu functiona nimic), am hotarat sa caut elemente fizice sa o linistesc, asa ca am culcat-o pe burtica mea, am avut grija sa ragaie mereu, sa nu o stimulez prea tare etc. Si sincer a doua zi dupa ce am intrerupt tratamentul anticolici i-au trecut si ei colici, pentru ca tot ce isi dorea era sa stea la mami pe burtica sa auda inima lui mami asa cum a auzit 9 luni in burtica. Asta o linistea cel mai tare si chair si acum la 2 ani daca e bolnavioara cel mai repede se calmeaza si doarme daca se intinde pe burta mea cu urechea langa inima.

Incearca poate ii face bine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Cu privire la eructat, da, avem probleme mari. Nu reusesc cateodata de nici o culoare sa il fac sa ragaie. Uneori merge ca unsa, imediat cum il ridic, alteori...nimic.
Cat despre gaze, noi suntem asi....parturile sunt la ordinea zilei . La kk se cam chinuie, se inroseste tot si se screme de zici ce-i aia. Face cam unul pe zi, doi in zilele bune.
O perioada i-a mers bine cu debridat, dar s-a dus vremea buna, si a inceput iar cu plansetele.
Ce ma intreb eu este: Sunt colici? incepe agitatia de dupamasa, si tine toata ziua, apogeul fiind seara de pe la 7 cand e smiorcait, apoi dupa baita incepem show-ul: urlat isteric, inrosit tot, cu miscari aiurea de maini si picioruse, si nimic nu il calmeaza, mai are un pic si se ineaca de atata tipat, mesele la noi sunt ca luptele greco-romane, se zbate da din maini si din pcioare si e ff agitat, ragait yoc... Adoarme pe la 22-23, insa se trezeste si nu mai vrea sa mai adoarma pe la 2. De obicei ma chinuiam sa il adorm si reuseam dupa vreo 2 ore, insa, aseara ptr prima data a si plans isteric. Si daca adoarme, se vede ca nu e somn profund, mai iepureste asa...
Ce sa zic, le incerc pe toate, numai sa nu il mai vad asa de suparat.
Sala e apa de ploaie pe langa ce plimbari fac cu el in brate. O sa faca mami un brand de halterofil .
Despre Infacol am citit numai chestii bune. toate mamicile care l-au folosit au zis ca e miraculos. Acum ce sa zic, totdeauna exista exceptii, cum nu toti copii sunt la fel. Sab-ul a fost zero ptr noi.
Diseara ii dau prima doza de Infacol. Sa dea DD sa nu se mai chinuie asa ca imi vine si mie sa plang cand il vad asa de isteric .
Daca nu am zis ca il scot de pe la 9 afara si stam pana cand se calmeaza, ca afara ii place.
Faza cu burta mea nu prea tine, mai ales daca e nervos nu sta de nici o culoare, il enervez mai tare . Doar de dim am reusit, probabil era prea obosit sa mai protesteze . O sa mai incerc.
Alte metode?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Din cate povestesti tu mi se pare ca e foarte obosit. Un bebe la varsta asta ar trebui sa doarma la greu ori tu zici ca e agitat incepand cu dupa-amiaza pana seara la 22-23. Mi se pare mult pentru un bebe de nici doua luni, sa stea atat treaz. Are un program de masa, in sensul ca stie ce sa astepte, o oarecare rutina? Gen mancat, eructat, (si poate dura si 30 min, nu-l pune jos pana nu ragaie, sunt diverse metode de tinut, la noi mergea tinuta in fund cum ar fi, pe piciorul meu, eu o sustineam de piept si barbie si cu mana cealata o frecam pe spate, ragaia mai repede desi dormea in timpul asta) apoi somn, si tot asa. La varsta asta au un ciclu de nevoi si daca la sunt indeplinite dorm foarte mult.

In plus incearca sa nu fi tu stresata, cand vine dupa-amiaza si stii ca urmeaza plansul e normal sa te stresezi insa bebe simte.

Si inca ceva ce am descoperit eu: exista bebei de carucior si bebei de sling. Adica exista bebei care stau linistiti in carucior si le place si bebei cum a fost fie-mea care a preferat apropierea fizica. Sincer i-am cumparat trei carucioare pana sa realizez ca mai bine dadeam banii pe un sling ca lumea, am tinut-o in brate la greu nu din alintatura ci pentru ca asa si-a dorit si asa se linistea mereu.

Si acum mai vrea in brate mai ales ca eu nu cred in "obisnuinta" in brate ci cred in nevoia copilului de apropiere fizica iar daca i-o satisfaci e posibil sa ai o viata superba.

Asa ca incearca sa descoperi daca nu cumva copilul tau e copil de sling si sa stii ca poti gati cu copilul in sling, poti da cu aspiratorul le poti face aproape pe toate iar el va fi fericit.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Nu stiu ce dozaer e recomandat la Infacolul din RO, insa la cel de aici doza e de 0.2ml/masa, deci ori il pui in lapte daca ii dai biberon, ori in gura daca alptezi la sin. Nu stiu daca e miraculos dar stiu ca la copiii mei si-a facut efectul, deci il recomand si eu altora. Sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Sa stii ca cu programul stam f bine, la genul ca este f fixist (aici seamana cu mine). Masa intotdeauna este la 3 ore, parca are un cesulet acoolo care stie, si m-am obisnuit cu asta si fac lapticul la program. la 22, 22 si un pic adoarme, si tot ceeaa ce ii fac (toaleta de dimineata, baita, mesele etc) i le fac cam la aceeasi ora.
La papat il tin mai ridicat, ca in fundulet. Asa face si caca (cand il tin asa).
Oricum, asta cu agitatia de dupamasa pana seara o are de cateva zile, nu de la inceput. De asta am zis ca sunt colicile. Crezi ca nu sunt astea? Inainte dormea super bine, in jur de 13-14 ore. Noaptea se trezea doar de 2 ori la papa, dupa care se culca la loc. Agitat era doar seara, probabil din cauza colicilor, insa imi era mai usor sa il calmez.
De placut ii place intr-un cosulet pe cae l-am luat pentru iesirea din spital. I-am luat si ham, dar il iau usor cu el, ca nu e obisnuit. Stam cate un pic pe zi pana cand nu o sa il mai deranjeze.
La masa de seara voi incerca Infacolul. Sper sa dea rezultate.
De stresata eu incerc sa nu fiu. Adica, il alint, il tin in brate, il pupacesc etc. Orice care sa ii faca bine. La inceput eram, ptr ca nu stiam ce sa ii fac ( in serile rele), insa acum incerc sa ii fac de toate pana cand se linisteste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dodo

Nu stiu ce dozaer e recomandat la Infacolul din RO, insa la cel de aici doza e de 0.2ml/masa, deci ori il pui in lapte daca ii dai biberon, ori in gura daca alptezi la sin. Nu stiu daca e miraculos dar stiu ca la copiii mei si-a facut efectul, deci il recomand si eu altora. Sa cresteti mari si sanatosi!


din cate am vazut pe cutie (ca a adus-o sotul acasa) pipeta are 0.5 ml. Pe prospect scrie la inainte de fiecare masa, insa cel care ni l-a adus zicea de 3 ori pe zi, in gurita cu picuratorul. Inainte de fiecare masa mi se pare mult(cei 0.5). Nu vreau nici sa il indop... 0.2 mi se pare ok. tot varianta UK?
dar as vrea sa mai aflu si alte pareri, sa vad cum au facut si alte mamici, si cum au vazut rezultate.
Merci pentru recomandare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Eu am avut Infacol fabricat aici. Informatii gasesti si pe site-ul lor:
www.infacol.com.au , www.infacol.co.nz
Sanatate la pitic!

Mergi la inceput