Cand ati avut primele semne de sarcina?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Pt. Agiva: Nu am inteles foarte bine ce fel de dureri abdominale ai tu. Eu inca din a 7 sapt. de sarcina am avut dureri abdominale de genul celor din momentul mentruatie: durere difuza (nu o puteam localiza foarte bine - undeva in partea de jos, intre buric si "vrabiuta") si constanta (adica nu oscila durerea ca in cazul crampelor). Totul se repeta cam o data la 2-3 zile si dura cateva ore bune (de la 2-3 pana la 5-6). In timp, aceste dureri la mine au devenit mai intense, iar incepand cu sapt 10 am inceput sa am si mici sangerari (apareau dupa o noapte de dureri). In final in sapt a 11 am pierdut sarcina. Nu am gasit si nu mi s-au putut da nici un fel de explicatii, asa ca n-am ce sa-ti povestesc mai mult.
Ideea e ca durerile in zona bebeului sunt un lucru comun in timpul sarcinii, iar cauzele pot fi multiple. Cea mai nasoala combinatie sunt durerile insotite de sangerari (cum a fost cazul meu).

Daca insa durerile tale sunt rapide si fulgeratoare (ca si cand ti-ar trece cineva cu un obiect ascutit prin burta) sau sunt de natura crampelor (acu' te ia, acu' te lasa), riscul de a avea probleme serioase este cu mult mai mic. De regula astfel de dureri sunt date de transformarile suferite la nivelul uterului (marirea uterului, intinderea ligamentelor care sustin uterul etc.). Sper din tot sufletul sa duci sarcina la bun sfarsit, sa ai un bebe sanatos si voinic, iar tu sa fii de 2 ori mamica fericita. Gandeste pozitiv - asta-i cel mai important - si sa nu crezi ca daca ai pierdut alte 2 sarcini inseamna ca si a treia va fi la fel.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

WOW sa fie intr-un ceas bun!
Ange iti doresc sa fie totul PERFECT!!!!

quote:
Originally posted by angiVa

Va multumesc fetelor de lamurire (in special Nataliei-S, Mitzurei si lui Eryka)!
Am fost luni la dr. ginecoloaga care s-a ocupat de monitorizarea ovulatiei si tratamentul de infertilitate si intr-adevar sunt insarcinata (5/6 saptamani), sunt extrem de fericita(nu am destule cuvinte sa va descriu starea mea de spirit, mai ales ca saptamana aceasta avem si infatisarea in fata Comisiei de Adoptie in vederea obtinerii atestatului, pt. a-l putea adopta pe finutzul nostru, deci probabil ca voi fi de 2 ori mamica sau mamica la puterea a 2-a: + ). Singura neliniste se datoreaza acestor mici dureri care-mi dau fiori, deoarece eu am ceva antecedente (2 sarcini oprite in evolutie). Dr. mi-a dat tratament cu antispastice, iar tratamentul de mentinerea si fixarea sarcinii (Utrogestan si Gravibinon) il fac inca de la ultima ovulatie. Sper sa ne ajute Dumnezeu ca de data aceasta sa fie bine bebele din burtica!!!!!

angi



"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Multumesc draga Papadie de urari, sa dea Dumnezeu sa vina si la tine bebele mult dorit!
Draga Try, durerile sunt intr-adevar ca niste intepaturi sau sagetari de scurta durata, dar eu care-s patita ma panichez foarte usor. Tocmai din acest motiv la cea mai mica senzatie de durere iau legatura telefonic cu dr. care imi urmareste sarcina si imi explica ce sa fac, de ce se poate sa ma doara, etc... plus ca de la ultima ovulatie inca , fac saptamanal dozari de progesteron sa vedem daca totul evolueaza ok. Momentan, multumesc lui Dumnezeu , toate analizele au iesit ok. Sper ca durerile acestea care apar uneori sa fie intr-adevar datorate maririi volumului uterului si a dezvoltarii corpului galben pe ovarul drept, asa cum mi-a explicat dr.
Va multumesc inca o data pt. raspunsuri.
angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Draga Angi, ma bucur foarte mult pentru tine si sper ca de data asta sa fie totul bine si sa ai un copilas sanatos!! Stiu ca incerci de mult si stiu ce arzatoare poate fi dorinta asta, ca o traiesc si eu in fiecare luna. Eu n-am reusit luna asta, dar nu ma las! Ma bucur pentru bucuria ta!!!!
Ai grija de tine si de bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by angiVa

Va multumesc fetelor de lamurire (in special Nataliei-S, Mitzurei si lui Eryka)!
Am fost luni la dr. ginecoloaga care s-a ocupat de monitorizarea ovulatiei si tratamentul de infertilitate si intr-adevar sunt insarcinata (5/6 saptamani), sunt extrem de fericita(nu am destule cuvinte sa va descriu starea mea de spirit, mai ales ca saptamana aceasta avem si infatisarea in fata Comisiei de Adoptie in vederea obtinerii atestatului, pt. a-l putea adopta pe finutzul nostru, deci probabil ca voi fi de 2 ori mamica sau mamica la puterea a 2-a: + ). Singura neliniste se datoreaza acestor mici dureri care-mi dau fiori, deoarece eu am ceva antecedente (2 sarcini oprite in evolutie). Dr. mi-a dat tratament cu antispastice, iar tratamentul de mentinerea si fixarea sarcinii (Utrogestan si Gravibinon) il fac inca de la ultima ovulatie. Sper sa ne ajute Dumnezeu ca de data aceasta sa fie bine bebele din burtica!!!!!

angi




FELICITARI! Sa dea Domnul sa fie bine! Sarcina usoara!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Angi asta e vestea secolului!!!! Iti urez din suflet sa ai parte de cea mai frumoasa sarcina posibila si de o nastere super usoara....Hey 2 x mamica dintr-o lovitura!!!!!


Bafta cu sarcina si cu adoptia!
MArina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

Sunt 10 zile de la ovulatie. Am avut asa unele semne sau mi s-a parut deoarece imi doresc foarte mult sa am un bebe. Am dureri de sani, mai ales in zona sfarcurilor, dorm foarte mult si mi-e somn la cateva ore dupa ce m-am trezit, merg mai des la toaleta, ma dor picioarele si mi-e mai mereu sete, asa ca mi-am facut un test si estenegativ. Oare sa fie prea devreme? Sau nu sunt ? Si daca nu, totusi de ce acele semne? Voi ce credeti? Acum astept sa vad daca imi vine ciclul.

Samara care vrea sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Si eu sunt in aceeasi stare ca si tine!!!!! Nu mai am rabdare!!. Dar eu astept ciclul pe 12, deci mai am o saptamana si doua zile. Nu stiu ce sa fac ca sa treaca timpul mai repede!!!!!!!!!!!!!!!
Insa la mine sansele nu sunt exagerat de mari pt ca ultima zi cand am a fost 24 sept iar temp a crescut pe 28 sept? Nu am nici un fel de semn, nu stiu ce sa cred . Pe deasupra ma mai doare si in gat si nu stiu ce sa fac: sa iau ceva sa nu iau......

Mai vorbim da?


Pupici

Mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga AngiVa, felicitaaaaari!!!!!!!!!!!! Vezi, se adevereshte chestia aia ca daca te apuci de infiat un copil, ramai urjent si insarcinata! Nu esti singurul "caz" de acest gen!
Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine pina la finalul celor 9 luni, sa nasti un bebe sanatos si de care sa va bucurati toata viatza!

Dureri de burta am avut si eu toata sarcina, erau la inceput gen contractii ca la ciclu, dar in primul trimestru am luat utrogestan si nospa, si le-am dus pe picioare, cum se zice. Nu am scapat de acest dureri pina prin luna a 9-a, cand cred ca s-a convins uterul ca nu are cu cine/ ce sa se mai lupte . Cam capos uterul asta al meu, dar in final, a fost "bajat de treaba", ca m-a ajutat sa-l facem impreuna pe bebe scump.

Bafta multa fetelor care spera la un bebe, si sa le dea Domnul cat de curand sa-si vada visul implinit!

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina_t spune:

Felicitari, AngiVa! Ce veste buna!!!!
Si noi am dat startul, dar acum am o indoiala: de ceva timp ma cam supara sinul sting, parca era putin inflamat si cu o durere interioara, parca si mamelonul nu mai este asa bine delimitat...asa ca as vrea sa fac o mamografie, daca as fi insarcinata, asta afecteaza negativ, asa-i? Ce sa fac? Sa mai astept pina imi fac un test? De la potentiala concepere au trecut vreo 4-5zile...
O alta dilema a mea este constipatia, fetelor, tare ma mai chinui desi am facut o cura cu argila....nimic, e adevarat ca nici prea multa hrana pregatita nu mai maninc ultimamente, dar totusi fructele nu lipsesc si am inceput sa beau si tarite lasate in apa de cu seara...Sfatuiti-ma va rog!!!!
Pupice!
Karina

Mergi la inceput