Cand ati avut primele semne de sarcina?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Eu nu am avut nici un semn care sa-mi indice o posibila sarcina, doar ca nu mi-a venit ciclul, iar in luna a treia mi-a fost rau toata luna ! ATAT! Succes si capul sus, eu am asteptat mai mult de un an, dar a venit pana la urma!

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Prin saptamana a treia am inceput sa am greturi care au durat 3-4 zile. Asta a fost primul semn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Samara ,buna si bine ai venit printre noi.In legatura cu scurgerile ,se spune ca da asa ar trebui si poate ca asa e,insa nu stiu ce sa zic poate ca depinde si de la persoana la persoana.Insa corect e sa existe ,iti zic asta dupa ce am citit in "cartea viitoarei mame".

Eryka & sufletzelul din burtica ---„ in 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

Ce alte semne de sarcina ati mai avut? Eu de cateva zile am scurgeri veginale dense si ma simnt foarte obosita, as dormi non stop, insa seara adorm foarte greu si la ore tarzii, iar dimineata ma trezesc devreme, dar dupa cateva ore ma bag in pat caci mor de somn. Mai am si dureri de spate, cam in zona omoplatilor. Pentu un test sau control cred ca e prea devreme, abia daca a trecut o saptamana de la ovulatie, dar tare mi-as dori sa stiu, sunt sau nu?
Offf greu e sa astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

Dupa ce ati ramas insarcinate, cand ati fost prima data la control?

Samara care vrea sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Samara, eu prima data mi-am facut un baby-test, chiar in ziua cand trebuia sa-mi vina ciclul si mi-a iesit pozitiv. Apoi am mers la medic sa imi confirme sarcina si medicul a decretat: 5 saptamani de la ultima menstruatie si 3 saptamani de la conceptie! Apoi am mers si dupa o luna sa-i vada inimioara cum bate! Si da, am avut scurgeri mai abundente, dar numai dupa cateva luni de sarcina!

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Mie imi era somn...si sete, la o sapt. de la conceptie! Despre sani abia dupa 4 sat. i-am simtit.Succes!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Va multumesc fetelor de lamurire (in special Nataliei-S, Mitzurei si lui Eryka)!
Am fost luni la dr. ginecoloaga care s-a ocupat de monitorizarea ovulatiei si tratamentul de infertilitate si intr-adevar sunt insarcinata (5/6 saptamani), sunt extrem de fericita(nu am destule cuvinte sa va descriu starea mea de spirit, mai ales ca saptamana aceasta avem si infatisarea in fata Comisiei de Adoptie in vederea obtinerii atestatului, pt. a-l putea adopta pe finutzul nostru, deci probabil ca voi fi de 2 ori mamica sau mamica la puterea a 2-a: + ). Singura neliniste se datoreaza acestor mici dureri care-mi dau fiori, deoarece eu am ceva antecedente (2 sarcini oprite in evolutie). Dr. mi-a dat tratament cu antispastice, iar tratamentul de mentinerea si fixarea sarcinii (Utrogestan si Gravibinon) il fac inca de la ultima ovulatie. Sper sa ne ajute Dumnezeu ca de data aceasta sa fie bine bebele din burtica!!!!!

angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Felicitari Angi.Sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa poti pastra sarcina si sa-ti poti creste cei doi viitori copii.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Si eu ca si tine aveam aceleasi nelinisti pana sa pot purcede la un test de urina. Si-am intrebat fetele de pe forum cum e cu simptomele (dupa ce se rezolva problema cu cautarea pe forum, da-i bataie...), daca poti fi insarcinata si totusi sa n-ai nici un fel de simptome. Mai tarziu am realizat ca au fost si ceva simptome, dar le pusesem pe seama altor intamplari. Somnolenta ma apucase inca de la cateva zile dupa concepere, dar in saptamana conceperii am avut foarte multe de rezolvat, plus un chef de pregatit si m-am culcat mai mult pe la 2-3 noaptea, asa ca somnolenta ce a aparut la o sapt dupa, am zis ca-i efectul stresului si lipsei de somn anterioare. Apoi ma duceam si un pic mai des la baie (inca dupa ce a inceput a doua sapt de sarcina), dar nu sensibil mai des si m-am gandit ca poate autosugestia mea e de vina(imi doream din toti rarunchii sa fiu insarcinata) si poate multele lichide pe care-mi impuneam sa le beau ca sa ajung la aia 2L/zi mult promovati. Sanii au inceput sa ma doara dupa 12 zile - estimare facuta de mine - asta era cu 4 zile inainte sa-mi vina ciclul. Nimic anormal caci pe mine intotdeauna ma dureau sanii inainte de ciclu cam cu 4-5 zile. De-abia in urmatoarele sapt. durerea si tensiunea in sani a devenit cu totul diferita de cea de ciclu (asa cum spun si fetele), dar la inceput nu era nici o diferenta. Cu o zi inainte de a-mi veni ciclul mi-am facut un test caci nu mai puteam de nerabdare. A iesit pozitiv, slab pozitiv, iar toate sperantele pe care le nutream de 2 sapt se adeverisera. Apoi n-am avut nici un alt fel de semne in afara de pipi des si sani durerosi si burtica ce-mi parea ca creste inca din luna a II-a.Sper sa afli in curand vestea pe care o astepti si care pe mine atunci m-a facut cea mai fericita.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput