Cand ati avut primele semne de sarcina?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

Buna fetelor. Mel_g si Kerina_t sa dea Dumnezeu sa fiti insarcinate. Si sper sa fiu si eu. Nu stiu ce sa mai cred. Dureri de sani si somnolenta am. Ieri am dormit de la 19 la 21, apoi de la 23 la 9 azi, iar azi inca vreo 2 ore si parca tot imi este somn. Luna trecuta menstruatia mi-a venit pe 4, insa doar putin si mai abundenta incepand cu 8. Luna aceasta, pana acum, nimic, sa vad ce va fi pe 7 si 8. Eu totusi sper sa fie cu ochi.
La cate zile dupa conceptie se fixeaza sacul embrionar in uter si trebuie neaparat sa existe sangerari?
Multa sanatate si la mamici si la bebicii din burticisi bafta multa celor ce-si doresc sa ramana insarcinate!

Samara care vrea sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Samara, sacul embrionar se fixaza in uter la 3-4 zile de la conceptie. Dar nu

"trebuie neaparat"
sa existe sangerari. Sangerarile la fixarea sacului embrionar apar destul de rar.
La simptomele pe care le-ai descris, mare minune daca nu esti insarcinata. Dar testul pe care l-ai facut la 10 zile poate iesi lejer negativ. Testele de urina se recomanda a se face in prima zi intarziata a ciclului. Riscul de a iesi negativ inainte de data presupusa a ciclului este destul de mare, intrucat nivelul HCG-ului este destul de mic.
Fa un test de sanhe, daca nu mai ai rabdare, ala iti va spune clar daca esti sau nu.
Daca insa nu esti insarcinata, inca o data repet: putin probabil avand in vedere simptomele pe care le descri, atunci inseamna ori ca imaginatia iti joaca feste, ori ca ai o mare putere de autosugestie si iti induci involuntar astfel de stari din dorinta de a ramane insarcinata. Eu sper sa fie cu ochi la tine.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

try iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Sper totusi ca imaginatia nu-mi joaca feste si nici ca puterea mea de autosugestie nu e asa de mare. Daca totusi nu e cu ochi, exista mereu luna viitoare. Asa zic, dar ma rog sa mi se implineasca visul cat mai repede.
Sarcina usoara -telor!

Samara care vrea sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

Cu toate ca sanii ma dor in continuu de aproape 2 saptamani si ca sunt somnoroasa astazi s-a instalat menstruatia. Asa ca, din pacate , nu voi fi o de iunie. Sper totusi ca sa nu se lase prea mult asteptat. Si mai sper sa nu existe nici o probleme pentru ca totusi sunt cateva luni de cand incercam. Va multumesc tuturor celor care mi-ti citit mesajele si celor care mi-au raspuns si sper sa va scriu in curand un mesaj mai vesel. Pana atunci ma mut la "Asteptand un ingeras".
Sanatate si pupici tuturor , si .

Samara care vrea sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Cu primul bebe - am stiut ca am ramas de cand...am facut dragoste Nimeni nu ma credea: eu nu mai beam alcool, nu mai fumam, nu mai... si intr-adevar spre surpriza celorlalti, Andrei era f bine implementat...

Acum cu al doilea, mi s-a facut la un moment dat super pofta de salam de sibiu si banuielile au inceput sa rasara...ce bucuros era sotul dupa 3 zile testul de sarcina imi adeverea banuielile

Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani)
Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Cu primul bebe - am stiut ca am ramas de cand...am facut dragoste Nimeni nu ma credea: eu nu mai beam alcool, nu mai fumam, nu mai... si intr-adevar spre surpriza celorlalti, Andrei era f bine implementat...

Acum cu al doilea, mi s-a facut la un moment dat super pofta de salam de sibiu si banuielile au inceput sa rasara...ce bucuros era sotul dupa 3 zile testul de sarcina imi adeverea banuielile .

Acum il asteptam sa vina pe cel de al doilea si nu mai este mult !!!!!!!!!!

Pupici multi la burtici si la copilasi,

Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani)
Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Subscriu la ceea ce s-a scris mai sus. Am stiut ca voi ramane insarcinata decand am facut dragoste. Nu stiu de ce sau cum sa-mi explic sentimentul asta. Avusesem o perioada foarte grea: un avort spontan,o perioada de abstinenta apoi 2-3 luni in care incercasem fara rezultat si dintr-o data am stiut ca s-a intamplat: conceptia a fost pe 1 iunie 2002, iar Ilinca s-a nascut pe 1 martie 2003.

Pai, au inceput greturile, care din fericre au tinut cam 2 saptamani, am avut somnolenta in timpul zilei:nu-mi puteam tine ochii deschisi (noroc ca nu dura decat 1 ora sau 2) si nu mai suportam cafeaua.

Mult mai tarziu au inceput arsurile epigastrice.


Cam asta a fost.

Corina si bb Ilinca 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simoneta spune:

Mie mi s-a intamplat ceva ce poate o sa li se para multora ca aberez, numai ca vorbesc(scriu) cat se poate de serios.Faptul ca mi-a intarziat ca si alte dati in jur de 10 zile, nu "m-a speriat" sau sa ma faca sa-mi pun semne de intrebare pentru ca era ceva obisnuit(eu nu am menstruatia regulata),insa, decisa totusi sa fac testul a doua zi de dimineata, mi-am trimis sotul dupa testul BARZA.In acea noapte am visat ca testul meu va iesi pozitiv.Uite asa avem noi femeile al 8-lea simt!
Pupici multi si desi,
Simoneta27s si bebe25s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

Nu am ramas insarcinata inca, dar sper in fiecare luna. Mi-e frica sa nu avem probleme medicale care sa ne impiedice sa avem un bebe. Si iata ca acum, la cateva zile sper din nouca luna aceasta sa ne aduca vestea mult dorita. De aceea va intreb, a avut cineva simptome la doar 3 zile de la conceptie, de ex. urinare dasa sau ceva ciudat, nu chiar dureri de burta, dar ceva asemanator? In fiecare luna dupa ovulatie stau intr-o super tensiune timp de 2 saptamani.
Am crezut ca voi avea un bebe luna trecuta cand, dupa ce pana atunci avusesc un ciclu regulat de 31 de zile, ciclul a fost de 35 de zile. Se pare ca si luna aceasta voi avea, daca nu rama insarcinata, un ciclul lung, 34-35 de zile caci ovulatia a fost in a 21-a zi de ciclu. Stau si ma intreb ce s-a intamplat de un ciclu regulat, l-am calculat pe parcursul a multor luni, sa se modifice asa dintr-o data.
Imi cer scuze fetelor, am spus mai multe chestii aici, dar sper sa ma intelegeti sai daca stiti vreo explicatie sa mi-o spuneti si mie.
Va multumesc!

Samara care vrea sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reby spune:

Primul semn de sarcina a fost cam la o saptamina de la conceptie, mi-a aparut o pana maronie pe nas (inca nu mi-a disparut dupa 3 luni de la nastere).
Si inca o chestie, nu mai puteam sa beau bere, desi inainte imi placea.
Bafta multa

Mergi la inceput