Copil mic pe avion

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Fiindca tot am gasit acest subiect o sa-mi spus si eu off-ul.
Ultima data cand am plecat in Ro cu fata am avut o mare problema . Centura de siguranta ...pur si simplu nu vroia sa i-o prind , nu suporta sa o vada in jurul ei . I-am explicat eu cum si de ce dar nici nu vroia sa ma asculte , era speriata de moarte . Incerca sa se ridice si tregea de ea in disperare sau o impingea cu picioarele ...urla si plangea in acelasi timp sa nu mai zic ca transpirase toata si se inrosise.
A fost prima data cand a avut loc separat ... si nici nu ma asteptam sa se intample asta.
Bunn... am lasat-o putin am calmat-o, intre timp trece o stuardeza si imi atrage atentia ...ii explic ce se intamplase si imi spune sa mai incerc sa nu o las fara.
Si incerc.. aceleasi urlete , oof Doamne mi-as fi dorit sa fim in orice alt loc numai acolo NUUU .
Printre plansetele ei aud : Dar s-o lase in pace sa planga, sa faca ce vrea ce o cocoleste atata ...ca tace ea pana la urma !!! De aia plange ca e prea cocolosita.... ca ma doare capul ,, nu mai suport !
Parca, cazuze cerul pe mine.. incerc sa-i explic respectivei de ce plange copilul...nici nu ma lasa sa continui ..imi repeta ca pe ea o doare capul si s-o las sa planga sa nu ma mai ating de ea ca tace pana la urma .
Eu nu am inteles cum isi permite cineva sa spuna asa ceva unei mame?!? Eu stiu ca urletele unui copil nu sunt ceea ce vrei sa auzi cand pleci in vacanta ... DAR totusi nici chiar asa !
Nu stiu cum vi se pare voua asta dar pe mine m-a indignat rau , rau de tot...nu imi amintesc exat ce i-am spus dar ma abtinem foarte tare sa-mi stapanesc furia si ..lacrimile
Dupa ... fata a adormit pe tot parcursul zobrului. S-a trezit la aterizare si spre surprinderea mea a fost pentru prima data cand nu a mai vomat.



http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Ai voie cu orice pt bb. In cel mai rau caz te pun sa gusti din mancare/apa/lapte. Mie mi s-a intamplat o singura data in londra (si am zburat cu cel mic de la 6 saptamani aproape lunar) sa trebuiasca sa gust laptele, care, culmea, era al meu... la servetele, creme de fundulet si alte minunatii (vit. D, sau orice alte medicamente) nu am intampinat nicio problema. Nici la borcanele, desi cand era micut am calatorit cu cate 4-5 borcanele la mine (al meu e super fitos la mancare, azi mananca ceva, maine nu mai vrea).
Cat despre jucarii, cel mai mare succes l-am avut cu M&M's dintr-un dispenser cu forma de omulet pe motocicleta, care daca-l apesi pe manuta, iti da cateva bombonele colorate. Asta l-a tinut pe-al meu ocupat aproape tot zborul de la paris la bucuresti. Doar ca la final avionul era plin cu bulinute colorate, iar eu si copilul plini cu cioco... (de mancat nu le mananca, dar ii place sa le striveasca...)
Cineva imi recomanda la un moment dat sa-i pun doua paharele de plastic pe urechi, chipurile ar pastra presiunea constanta, al meu nu a stat nici o secunda cu paharele pe urechi, poate in cazuri extreme va ajuta sfatul (daca nimic altceva nu functioneaza, puteti incerca).
A, si inca ceva, evitati locurile de pe aripi/motoare, sunt cele mai zgomotoase, si cele mai "turbulente".
Nicoleta, pe zborul dus se ajunge aproape intotdeauna cu vreo 20 de minute inainte, deci ai cam o ora 40 maxim. si in aeroport exista companii de taxi care au scaunele pt copii daca tii mortis (sunt cam jegoase ce-i drept) pe care le poti rezerva dinainte (sunt si mai ieftine fata de taxi in fata aeroportului, pe la 28 E fata de 32-38 (daca mergi in centru).

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 27+ AMR 13 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cu scaunelele de masina... eu intelesesem altceva, ca il putem lua pe al nostru in avion, iar eu explicam ca nu ne va lua o masina cunoscuta din aeroport...

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Nicoleta, relax, 3 ore sunt ff putin. timp de decolare/aterizare putina fatzaiala, gata. io am zburat singura cu baietii mei cand aveau unul: 2,11 ani si unul 2 luni jumate si nu a fost nici o problema. Stiu ca in costul biletului am vazut ca platisem si o taxa suplimetare pt copil, si m-am folosit la fix de ei.
si la fel, am zburat singura cu ei, in anul urmator.
La tarom, am putut sa iau scoica, dar la aterizare/decolare a trebuit sa tin copilul in bratze. Cand mi-am facut imbarcarea in Frankfurt, am rugat doamna care facea imbarcarea si plasarea de locuri, sa imi lase un loc liber langa mine, si chiar liber a ramas, erau locuri libere.
Copii pana la 2 ani nu au loc, cel putin pe cursele astea mici, 3-4 ore, pe care le-am frecventat.

Cumparele jucarii noi, si le dai dupa instalare in scaun.Cava mic care presupne deschis,inchis..un avion cu usi geamuri, o masina o capcana, o singura bucata, sa nu cumva sa sara ceva din ea si sa te apuci sa cauti pe la picioarele celorlalti pasageri, nici sa faca zgomot.
si apoi lasa-i sa se plimbe, mai pierzi 5 minute pe la toaleta, ca-s curiosi..etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Copiii sub 2 ani POT avea loc pe orice cursa, insa trebuie sa platesti bilet de copil, nu de infant (diferenta foarte mare, de obicei copiii sunt 70-80% din biletul de adult, iar infantii 10-20%). La curse asa scurte nu merita, dupa parerea mea, sa platesti pentru un loc pentru bebe, dar la o cursa lunga e maaaare diferenta.



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

am zburat cu el cand avea 1 an si 9 luni, aveam emotii, eram pregatita cu de toate, lapte, biberon,ceai, carticele noi, jucarii, culori... De cum s-a pus avionul in miscare ( nici nu decolase) a adormit, s-a trezit fix cand aterizam. Nici o problema, doar ca de atunci imi tot cere sa mergem cu 'aionu', a devenit jucaria preferata pe langa motociclete si masini, acum avem si parc de avioane acasa

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Acum, ca ne-am linistit si noi, sa va spun cum a fost: zbor lin, decolare si aterizare ok, copii cuminti (Matei s-a suparat la un moment dat, dar i-a trecut). Chiar peste asteptari! Tot asa sa fie si de acum inainte! Sotul mi-a spus ca am vut noroc de un zbor frumos, ca se putea mai rau .

Multumesc de sfaturi si de informatii.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput