Copil mic pe avion

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns somnorica spune:

Salut

Nicoleta, nu iti fa probleme. oricum, zborul nu va fi lung, maxim 1,5 ore. Nici nu o sa iti dai seama cand trece.

De obicei copilasii mai mari primesc o carte de colorat cu creioane, si poti sa ii dai si celui mai mititel o foaie sa mazgaleasca si el.

Pentru noi a fost foarte interesanta brosura cu produsele de airshop. Cam jumatate de ora am rasfoit-o si i-am spus "si bratzara asta vrea mama" "si parfumul asta vrea mama" etc. Asa ca, esti acoperita: la decolat si aterizat, tzatza sau uitat dupa avioane, 20-30 min uitat pe carti, 20-30 min brosura.

Ai voie sa iei cu tine apa pentru bebelas, si lapte in sticluta, cam cat ar consuma la o masa (asta daca folosesti si asa ceva). Poti sa ai la tine mancare la borcanas. Toatre acestea se scot din geanta, si se pun intr-o ladita separat cand treci la vama. Medicamente in sticluta: panadol, nurofen sau alte lichide, numai cu reteta.

Cam atat ma lasa bestiutzu lu` mama sa scriu.

Ciao

Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna Nico,
Am zburat cu Adrian la 3 , respectiv 6 luni. Foarte important e sa ii dai sa bea la aterizare si la decolare. I se vor infunda urechiusele si se sperie si plange rau. Orice, suc, lichide... Nu lua lichide, creme...in cantitati mari pentru ca nu e voie pe avion, regulile lor. Cu apica lui si putin suc, laptic sau ceai o sa fie bine. Cumpara o jucarie noua care face ceva...lumini sunete, o sa-ti foloseasca mult mult ca nu o cunoaste si il va tine ocupat o ora. Ia o paturica cu tine, neaparat, in avion e ff racioare si sa nu ii fie frigutz. Travel light si gandeste-te ca totul trebuie pus pe banda la decolare si...poate si la aterizare.
Zbor placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Nicoleta cum au zis si fetele: o jucarie noua si bibe cu apa.. noi am primit de la compania aeriana un fel de puzzle si a fost destul de prinsa si cu ala.. si nu iti fa griji ca nu dureaza mult zborul. La decolare si la aterizare e mai cu emotii ca atunci se schimba presiunea si li se infunda urechile. Andra prima data a plans, pe urma cand am mai schimbat avioanele deja s-a prins ca face bine daca tot casca gurita si a fost mai bine.


Liliana cu cat e mai mic bebe cu atat e mai usor de zburat, insa in ceea ce priveste varsta stiam si eu ca la bebelusi mici ii poate afecta urechiusele. Asa mi-a zis si mie o doctorita.

Mihaela, mamik fericit de Andra - 29 martie 2008

Pozici
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor
Povestea americancei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Multumesc pentru idei si implicit pentru aspectele pe care nu le stiam (paturica, spre exemplu). Stiam de restrictiile cu privire la lichide, ma gandeam unde gasesc eu apa plata la 100 ml?? In aeroport oare vand? Matei nu bea decat apa sau tzitzi, dar nu cred ca-l pot tine ocupat cat dureaza decolarea si aterizarea... Sper sa fie bine, sa avem loc la geam... Greu cu primul zbor!

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns somnorica spune:

Mi-am mai amintit ceva, daca mergi cu o cursa low cost, nu ai loc pe bilet. te asezi unde gasesti. Persoanele care au cumparat bilet priory urca primele, dupa care urmeaza mamicile cu bebeii. Cel mai bine ar fi sa te asezi chiar pe primul rand. Ai loc la picioare sa il lasi pe Matei sa se joace.

Cu apa, sticla de apa a lui Matei poate sa aiba mai mult de 100 ml. A noastra canuta avea 150, si nu au comentat.

Pentru decolat si aterizat, poti sa dai ceva de mancare la copilasi. Asa inghit, si nu li se mai infunda urechile.

Va sarut, si va doresc drum bun.

Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Salut.

Duminica vom zbura 2 ore, cu un copil de un an si 4 luni. Fireste, mi-as dori sa stea cat mai cuminte...

Voi ce trucuri ati folosit? Am eu cateva idei (2 carti noi, ceva de rontait...), dar astea il tin cuminte doar 30 de minute cumulat, maxim! Si daca nu-i vor placea cartile...

Edit: In afara de plictiseala, la ce ma mai pot astepta?

Multumesc.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei


Nicoleta, daca iti permiti, iti recomand sa ii cumperi bilet cu loc.Eu am zburat cu fiica mea de la cateva luni si iti pot spune ca diferenta e de la cer la pamant daca nu tii copilul in brate.
Ultima data (acum 3 sapt) am zburat 20 de ore si nu am avut nici cea mai mica problema.Fiica mea a dormit si s-a uitat la desene.Am avut cateva jucarele si a si primit cateva de la compania aviatica dar nu prea s-a jucat cu ele.Ca si in masina, copiii prefera sa doarma pe avion daca au locul lor( in scaunul de masina care se monteaza pe scaunul normal).
Calatorie placuta!

Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Around The World * Wedding
* Erinn Kendall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Nicoleta, sper ca zbori cu Austrian sau cu Tarom, ca SkyEurope de azi nu mai are aripioare... Cat despre lichide, mancare, nu-ti face griji, poti sa ai un biberon cu lapte, unul cu apa, borcanele de mancare, sticluta cu apa, orice vrei, eu una nu am avut niciodata probleme, restrictia de 100 ml nu se mai aplica in cazul in care calatoresti cu bb.

Trucuri sa-l tii ocupat eu una nu am, de fiecare data cand zbor al meu (una an si 10 luni) urla cel putin 20 min (care parca ar fi 5 ore), lumea se uita urat la mine, cere ostentativ dopuri de urechi si mie invariabil imi vine sa ma arunc din avion de fiecare data. Pur si simplu uraste sa fie restrictionat in miscare si sa-l leg de mine cu centurica e cel mai rau lucru care i se poate intampla...

A, si inca ceva, pentru mine e extrem de important sa am loc la culoar, nu la geam, pt ca imediat ce am ajuns la cruising altitude (cand poti desface centura) sar din scaun si ma plimb cu copilul prin avion, asa se mai calmeaza... il mai duc la buda, ne maimutarim in oglinda, mai varsam cafea fierbinte pe un nene, gasim noi ceva distractiv de facut...


_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 27+ AMR 13 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ce de idei! Multumim! Plecam cu Tarom. Nu stiu exact daca are si piciul loc, nu vom lua scaunul de masina cu noi fiindca nu vom avea masina la sosire... Ia sa intreb eu ce si cum!

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Doctorul nostru pediatru zicea ca cei care nu vor sa auda copii plangand sa zboare cu companiile "no-kids" (care normal ca nu exista). Asa ca nu iti face griji daca plage sau face scandal -- e normal cand a intr-un loc nou si atat de diferit.

Noi am zburat cu ambii copii de la cateva luni. Dupa parerea mea, pana intr-un an e cel mai usor, dorm, mananca si ganguresc uitandu-se pe pereti. Neaparat suzeta sau biberon/san la decolare si aterizare.

Intre 1-3 ani e cel mai greu, pentru ca vor sa se plimbe prin avion. Asa ca mami si tati fac ture. Jucarii noi, cam una pentru fiecare ora de zbor, scoase bineinteles pe rand. Eu le dadeam Benadryl ca sa doarma, dar nu functioneaza la toti copiii, daca vreti sa dati, testati-l inainte, acasa, ca poate face copilul chiar mai agitat.

Cat despre lichide, cele pentru copil nu intra in restrictie. Poti pune apa plata intr-un biberon, lapte i altul, suc in altul. Si le poti lua pe toate in cabina.

Zbor placut!!!



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_cls spune:

Dar cu cosmeticele pt bb cum e ? Ai voie cu crema sau pudra pt fundulet, servetele umede..etc ?

Mergi la inceput