Refuz vaccin la nastere in Romania

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Eu cred ca e important sa respect schema vaccinurilor, pentru ca doar asa se ajunge la un nivel de imunitate corespunzator!
Eu mi-am vaccinat copii si cu vaccinurile obligatorii si cu cele optionale (prevenar, neiss-vaccinia) si nu cred ca am facut rau.
Aici in Ungaria schema vaccinurilor obligatorii difera putin fata de cea din Rom: nu se da vacc. antihepatita decat la 14 ani, la 2,3,4 luni si la 18 luni se da pe langa Infarix + IPV, HiB: haemofilus influenzae B, din cauza ca la sugari si copii mici in majoritatea cazurilor de meningita si meningo-encefalita a fost incriminat bacilul acesta si cu cazuri mortale.
Sunt constienta ca pot aparea complicatii, dar cred ca avantajele sunt mai mari dacat rata complicatiilor, asa ca le infruntam. Asta e decizia noastra, ne asumam responsabilitatea.
Nici aici in Ungaria nu sunt obligatorii vaccinurile, in schimb nici un copil nu intra in colectivitate: cresa, gradinita, scoala, daca nu are toate vaccinurile obligatorii la zi! Mi se pare corect!

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

La maternitatea privata Isis din Constanta se poate refuza sa faci vaccinurile, fara a te lua de gat cu nimeni.

maky, probabil ca ti se pare corect, caci probabil ca nu ai vazut pe nimeni cu sechele dupa un vaccin. prietena mea are un baietel care a fost vaccinat ROR si a facut panencefalita subacuta, care nu este deloc neglijabila, din contra duce inevitabil la deces. asa ca...nu este vb de o simpla febra sau un simplu stranut dupa vaccin.
eu una refuz ca Teo sa faca ROR, prefer sa nu-l dau la gradinita sau sa faca 1-2, 10 bube de rubeola, decat PES. pana acum 2-3 ani nici nu era obligatoriu, acum, brusc, bolile astea, pe care toti din generatia noastra le-a avut, au devenit bau bau. sa fim seriosi....

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

din cite stiu eu vaccinurile se fac la 10 min de la nastere, de catre asistenta care spala bebelusul

nu am auzit ca astea la nastere sa aiba vreun efect secundar, ar fi aparut la tembelizor, ar fi mana pentru televiziuni



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui makydenis

Nici aici in Ungaria nu sunt obligatorii vaccinurile, in schimb nici un copil nu intra in colectivitate: cresa, gradinita, scoala, daca nu are toate vaccinurile obligatorii la zi! Mi se pare corect!

Carpe diam!


La scoala nu cred ca nu sunt primiti copiii nevaccinati.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

La maternitatea privata Isis din Constanta se poate refuza sa faci vaccinurile, fara a te lua de gat cu nimeni.

maky, probabil ca ti se pare corect, caci probabil ca nu ai vazut pe nimeni cu sechele dupa un vaccin. prietena mea are un baietel care a fost vaccinat ROR si a facut panencefalita subacuta, care nu este deloc neglijabila, din contra duce inevitabil la deces. asa ca...nu este vb de o simpla febra sau un simplu stranut dupa vaccin.
eu una refuz ca Teo sa faca ROR, prefer sa nu-l dau la gradinita sau sa faca 1-2, 10 bube de rubeola, decat PES. pana acum 2-3 ani nici nu era obligatoriu, acum, brusc, bolile astea, pe care toti din generatia noastra le-a avut, au devenit bau bau. sa fim seriosi....


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"





Ariel, am uitat sa precizez un mic amanunt: aici in Ungaria, medicul pediatru vaccineaza copii, spre deosebire de Rom unde asistenta generalista - din cate stiu eu.
Si, da, ai dreptate, nu am vazut nici un copil cu sechele de dupa vaccin, si dea DD nici sa nu vad.
Stiu ce inseamna panencefalita subacuta, si nu numai din cauza vaccinului poti sa faci panencefalita, la fel de bine si (dupa parerea mea cu sanse mai mari) poti sa faci daca contactezi virusul rubeolic. Asa ca nu e vorba de cateva bubite.
Dar fiecare alege ce crede ca e mai bine pentru puiul sau.




Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Si inca ceva cred ca reusita unui vaccin depinde mult si de tehnica vaccinarii, nu e doar o simpla injectie intramusculara.
Si de ce nu si de persoana care efectueaza vaccinul joaca un rol la fel de important.
Si fiecare organism raspunde altfel la vaccin.
Parerea mea.

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
prietena mea are un baietel care a fost vaccinat ROR si a facut panencefalita subacuta, care nu este deloc neglijabila, din contra duce inevitabil la deces.


Fals:

1) PESS apare in ~ 6 - 8 ani de la infectia initiala. Sint curios cum v'ati hotarat voi ca e provocata de vaccin.
2) In toate cazurile de PESS secventionate genetic virusul gasit a fost cel din genotipul salbatic nu genotipul A care este in toate vaccinurile deci PESS nu a fost provocata niciodata de vaccin!!!
3) Si un copil vaccinat poate face rujeola. Vaccinul ofera protectie doar pentru 95% din cei vaccinati. Daca 100% din copii ar fi vaccinati cei 5% neprotejati de vaccin nu s'ar intalni niciodata intre ei pentru a mai aparea o epidemie cat de mica. Pe masura ce rata vaccinatilor scade aproape sigur copii riguros vaccinati anti-rujeolic conform schemei obligatorii vor face rujeola. Pentru ca degeaba esti responsabil daca peste tot in jurul tau rasar inconstienti.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Si ce spuneti de vaccinul antipoliomielitic?
Pro sau contra? Avantaje contra dezavantaje...
Parerea mea o stiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

eu la urmatorul copil voi amana cat se poate vaccinul anti hep. B., precum si ROR-ul (cu ROR-ul asa am facut cu baietelul pe care il am deja). ce m-a convins: http://iansvoice.org/default.aspx
Atentie, sunt imagini si cuvinte dureroase, socante, dar merita luate in seama, cred eu. Ruxi, cum ai procedat pana la urma? Si eu intentionez sa fac la fel cum ai propus tu, pana la urma e copilul tau si poti refuza orice ca parinte, doar tu ai "drept" asupra lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

eu am refuzat vaccinarea lui bebe la maternitate, dar apoi am aflat de tuberculoza in tara noastra "curata" si ma gandesc sa il fac.
si eu vroiam sa fac doar anumite vaccinuri si rand pe rand, dar am inteles ca nu mai este posibil... mi-a spus pediatra ca pe piata nu mai exista posibilitatea de a face doar difteria si tetanos de exemplu... vine la pachet cu pertussis si polio si haemophilus influenzae tip b... acum chiar nu stiu ce voi face... mi se par deja bombe aceste vaccinuri. voi aveti alte informatii?

mami de Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput