Refuz vaccin la nastere in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui Alina



Vin si eu cu ideea ca ai putea sa le spui ca in alte tari nu se mai face bcg-ul,ei de ce-l mai fac?



Fara sa intentionez o polemica vreau sa raspund strict la intrebarea ta . Se face inca la noi in tara deoarece incidenta tuberculozei are cote absolut ingrijoratoare la noi.Aceasta este boala pe care BCG-ul o combate. Si sunt extrem de multe cazuri active, in tratament in acest moment in Romania.Si daca autoarea naste in tara noastra pe acest vaccin poate nu ar trebui sa il refuze sau sa il amane.
Nu este usor sa iti vezi copilul luand 6 luni tratament profilactic cu antibiotice puternice deoarece a avut nenorocul sa fie in acelasi spatiu cu un purtator activ de bacil Koch.

Dar este doar o opinie absolut personala .


Nu numai ca e obligatoriu in Ro dar mie mi s-a oferit pentru fetita nascuta in Norvegia pentru ca au vazut ca avem domiciliul stabil in Ro. Am facut si BCG si Hepatita B in plus fata de schema din Norvegia. Si ne-am felicitat nespus ca le-am acceptat pentru ca in februarie la botez cumnata mea parea sanatoasa dar la scurt timp a aflat ca are tuberculoza. Tanara, aparent sanatoasa tun, cu drag de copii, bineinteles ca a fost cu bb in brate.

Ruxi nici nu stiu ce sa te sfatuiesc, care din cele doua e mai necesar. Plus ca ai copilasi mai mari care pot veni cu diverse acasa, oricum nu stii de unde sare aschia.
Daca te-ai hotarat unde nasti nu poti lua legatura cu cineva de la neonantologie de acolo? Ca pana la urma la ei ajungi.
Poate iti este de folos cum le-am facut eu celei mici, practic am lungit putin vaccinarea:
- Hepatita B, vitamina K imediat dupa nastere
- BCG la 2 zile la externare (in timp ce o asistenta o injecta alta ii baga in gura o doza de glucoza ca sa reduca trauma injectiei)
- Hepatita B la 6 saptamani
- Infanrix + Prevenar la 3 luni
- Infanrix + Prevenar la 5 luni
- Hepatita B la 8 luni

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Mamacangur, prima veste despre asa ceva intr-un spital de stat. Super, poate chiar se poate :)
Khrisu, stiam ca asa ceva se poate la clinicile particulare, dar cum dr.mea nu este la nici un spital privat, ma duc dupa ea, unde este ea. Celelalte 2 nasteri sunt niste amintiri placute si in mare parte datorita ei, asa ca nu pot risca sa fac experiente cu un alt doctor.
Multumesc de raspunsuri


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii Clarei


Povestea nasterii Timeei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

nici eu nu vreau sa-i fac cele 2 vaccinuri la nastere!
noi mai avem, Doamne ajuta, inca 7 luni pana la nastere.
La primul habar n-aveam cu ce se mananca vaccinurile dar de la o vreme am inceput sa mai citesc si mi-am schimbat radical opinia.
Am vb si cu medici, am vb si cu o persoana care nu i-a facut fetitei BCG-ul in spital, pur si simplu a refuzat...si ideea e sa fii tare pe pozitie.
Si eu sper sa fiu tare mai ales ca sunt singura, sotrul meu fiind pro vaccinare.
Doamne ajuta.

Eu am refuzat ROR-ul pt baietelul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Buna Denisa,

Persoana pe care o stii tu a nascut la Bucuresti la un spital de stat?
Stii cumva la ce spital? Si mai exact cum a procedat?
Multumesc mult!


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii Clarei


Povestea nasterii Timeei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

Ruxi, persoana respectiva a nascut la Municipal.
Ea era dupa nastere buimaca dar a venit soacra ei sia facut urat p-acolo si nu i-au vaccinat copilul.
Ideea e ca daca tu spui clar si dai o declaratie cum ca nu vrei sa-ti fie vaccinat copilul ei nu au voia sa faca altfel.

Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Cauta Ordonantanr. 53 din 30/01/2000
privind obligativitatea raportarii bolilor si a efectuarii vaccinarilor. Scrie clar ca nu esti obligat si nu poti fi contransa cu nici un fel de amenda sau alta sanctiune.


KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Cauta Ordonantanr. 53 din 30/01/2000
privind obligativitatea raportarii bolilor si a efectuarii vaccinarilor. Scrie clar ca nu esti obligat si nu poti fi contransa cu nici un fel de amenda sau alta sanctiune.


KHRISU mamik de baietel si fetita


Multumesc khrisu
Am citit ordonanta, dar nu vad deloc unde scrie ca "nu esti obligat si nu poti fi contransa cu nici un fel de amenda sau alta sanctiune"


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii Clarei


Povestea nasterii Timeei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:


Ruxi, incearca sa discuti cu un avocat problema asta. Practic ai mai multe sanse sa afli ceva concret. Chiar aici pe site e o sectiune de pb legislative, sau ai putea sa pui intrebarea pe avocatnet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dar cu doct tau ai vb?
El ( ea ) ce spune? A mai intilnit astfel de cazuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxi

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Cauta Ordonantanr. 53 din 30/01/2000
privind obligativitatea raportarii bolilor si a efectuarii vaccinarilor. Scrie clar ca nu esti obligat si nu poti fi contransa cu nici un fel de amenda sau alta sanctiune.


KHRISU mamik de baietel si fetita


Multumesc khrisu

Am citit ordonanta, dar nu vad deloc unde scrie ca "nu esti obligat si nu poti fi contransa cu nici un fel de amenda sau alta sanctiune"


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 35+ sapt cu Victor
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii Clarei


Povestea nasterii Timeei



Ai dreptate..m-am exprimat ca o cizma. Voiam sa spun ca in ordonanta nu exista capitol "sanctiuni", astfel ar fi reiesit ca e obligatoriu. Cum nu exista sanctiunile nu au cum sa te oblige.


KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput