De ce isi ascund barbatii sentimentele?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corra spune:

Buna fetelor!
Revin pe acest forum dupa o pauza de aproape o saptamana ...timp in care ptr mine, unele lucruri au evoluat ...si s-ar parea ca nu prea in bine.
Acum, mi-e clar... nu acesta era subiectul tocmai potrivit ptr mine ....dar nu conteaza ...am retinut ceva de la una dintre voi si anume faptul ca trebuie sa fiu mai hotarata....Poate, dar este USOR DE ZIS SI MAI GREU DE FACUT mai ales cand esti constient ca decizia ta , te va afecta inca mult timp de acum incolo .....
Cora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Originally posted by caion

Este exact ce am spus si eu, Nina! Fiecare isi exprima dragostea printr-un limbaj propriu. Totul e sa stim sa "citim" ceea ce spune celalalt si atunci nu va mai exista frustrare.

cristian



Eu am invatat fara sa fi citit cartea aceea ! Mi-a luat cativa ani buni, dar rezultatul este ca ma simt iubita. Si imi place felul lui de a mi-o arata. Insa, depinde mult si de femeie, de felul in care vrea, ea, sa fie iubita. Trebuie sa te potrivesti cu partenerul pt. a fi multumite ambele parti.

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

( nu prea mult...cä dupä aia, poate mä confundä cu amanta!!! )mä pupä de mä albeste, mä ia de "bilute", de poponetul meu mare si tare si-mi spune de o mie de ori:" bäi, te iubesc!!!...nebuno` ce esti!!!...te iubesc!!!...ai auzit???"
Bärbatii sint, si vor rämine niste enigme pt. noi, asa cum sintem si noi, pt. ei!!!

Pupici de la Cami.


"Iti dau perfecta drepate" ...Camelia esti tare dulce la scris ...

Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Astazi sunt in toane super bune :am mancat la un restaurant fain, am facut un fantastic, am vazut un film -printre picaturi ca un oki imi era in calculator la voi,mi-am comandat cizme de la Victoria`s secret, si ce-i mai important,ce mi-a ridicat moralul la 200 de puncte... mi-a facut barbate-meu o declaratie de dragoste cum nu am auzit de cand mama m-a facut Lunile luuungi in care am "sclavagit" zi de zi : am facut curatzenie, cumparaturi de mi se lungeau mainile, stateam singura de auzeam si furnica cum merge, mi-au fost rasplatite cu declaratzia de azi. Citez:"daca ar fi sa caut in lume o femeie la fel ca tine pana la sfarsitul vietii mele stiu ca nu as gasi-o! Esti unica: frumoasa(la faza asta am crezut ca a inceput mistoul si deja ma uitam cu oki oblici la el),desteapta(aici ma intrebam daca nu cumva o fi de la mancare) si atat de tanara!(la faza asta m-am clarificat:indigestie cu efecte secundare asupra creierului). Dar totusi tind sa cred ca ce a spus a fost din inima si el crede fiecare cuvant cu adevarat. Sarmana mea vanitate! In 3 ani de cand suntem impreuna e prima oara cand imi aud urechile ceva de genul asta! Pe cand Doamne urmatoarea??

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Nu-si ascund sentimentele, dar asa sunt ei...a-ti marturisi sentimentele, reprezinta pentru marea majoritate a barbatilor un semn de slabiciune..
Nu prei ai sa vezi barbati care sa spuna cu toata gura : M-am indragostit! Mai rar! Dar depinde foart emult si de femeia de alaturi...unele dintre noi reusesc cu multa abilitate sa-i faca sa marturiseasca....altele nu prea!
Oricum barbatii sunt parte din viata noastra, si cu bune si cu rele, asa ca sa nu aruncam cu pietre, doar pentru ca ei sunt mai putin comunicativi ca noi!
Pupici

Denisa si copilul Alecu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Stiu eu...Asta tine de misterul...masculin! Poate pentru a nu se simti vulnerabili...Sau poate se cred mai interesanti asa...

_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Stiti ceva ? Bine ca le au, cei care si le ascund. Daca nu le-ar avea,ce-ar mai ascunde ?
Eu,una, nu as da introvertitul din inima pe extravertitul de pe gard.

alina v

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sesama spune:

Chiar credeti ca nu au sentimente... Au si ma enerveaza ca si le arata numai pe la inceput ca sa te faca pe tine lulea, dupa care devin reci si uraciosi!
Probabil ca dupa ce obtin tot ceea ce doresc, nu-si mai dau acelasi interes. Se linistesc.... si probabil iubesc asa... fara pasiune! Mai degraba multi au devotament pentru familie decat alt gen de sentimente. E bun si asta dar pe mine una... nu ma stisface! Mai bine singurica decat numai cu asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T@vi spune:

Off, off...Cum mai stiu dragele noastre de femei sa mai despice firu-n patru... ;-))

Am citit cu mare interes toate comentariile de pana acum, si am ramas foarte placut impresionat de faptul ca, desi in numar mic si cam...incetutz, ambele sexe incep sa fie constiente de un lucru: ca femeile si barbatii sunt...doua specii diferite :-D

Cred ca majoritatea dintre noi traiesc (inca), cu impresia ca partenerul ar trebui sa se comporte...dupa asteptarile noastre. Ca el sau ea ar sti exact ce trebuie sa faca si cum sa se comporte, ca ar fi cumva (pre)programati cu informatiile necesare pentru a convietui in dragoste si armonie pana la adanci batranete, fara nic un efort...doar dragostea ar fis suficient

Cam asa gandeam si io cu cativa ani in urma...Pana cand am vazut ca nu-i chiar asa, si [fara a reinventa mersul pe jos si apa calda], am invatat cateva lucruri cu adevarat esentiale.

Printre cartile 'de capatai' se numara 'Barbatii sunt de pe Marte si femeile de pe Venus' de John Gray, si 'Why men can't listen and women can't read maps' de Alan si Barbara Pease [am scris titlul in limba engleza nu din snobism ci pt. ca asa-i titlul original al cartii cumparate aici, iar in Ro are multe traduceri si titlul difera de la o traducere sau editura la alta].

Daca prima carte mi-a trezit interesul si mi-a deschis ochii referitor la ceea ce stim (sau mai exact, ceea ce nu stim!) referitor la comportamentul femeilor si al barbatilor, cat si la modul (de multe ori diferit) in care ei se comporta cand sunt impreuna, cea de-a doua carte a fost cea care 'a pus capac', adica a explicat (sau a incercat sa explice :) intr-un mod foarte usor de citit si de multe ori foarte amuzant, cauzele acestor 'anomalii'

Cred ca nu prea are nimeni chef de a citi aici un tratat stiintific, asa ca, scurt pe doi: atat femeile, cat si barbatii, au nevoie de a invata mai multe despre convietuirea cu sexul opus...Ceea ce am avut implementat in creier de catre Cel care ne-a proiectat, cat se ceea ce am invatat in continuu din momentul cand am urlat pentru prima data (din cauza acelei palme primite peste funduletz, asa, pe nedrept) NU este suficient...

Atat eu cat si sotia mea am citit aceste carti (si altele), si totusi, de multe ori ne amuzam pe seama unor situatii uneori banale in care fiecare actionam sau gandim total diferit :) Aceleasi situatii simple care, din nestiinta sau nepasare, ii face pe altii sa ajunga la discutii contradictorii care nu-si au rostul sau chiar la certuri.

Am vazut de ceva vreme un film, si cineva a intrebat pe altcineva cum sa faca sa reaprinda flacara care s-a stins...Raspunsul a fost: 'Sa n-o lasi niciodata sa se stinga...'. Daca iubim cu adevarat, atunci sa aratam lucrul acesta si prin a invata acest limbaj nou, al iubirii...

Cristian a dat mai devreme cateva exemple destul de clare care au spus mult...Sa nu ne lasam pacaliti sau pacalite de vechile sintagme de genul 'Daca ma iubeste, o sa inteleaga el aluzia...' Mai de folos ar fi...sa fie aluzia ceva mai pe intelesul lui...

T@vi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Simpatice, simpatice pareri... culmea, de multe ori si EI se intreaba despre ELE diferite alte chestii de genul "Cand o sa fie si ea multumita ?", intrebari evident fara raspuns...

Dar acesta este farmecul vietii, misterul nepatruns al celuilalt pana in momentul cand cei doi devin UNUL...

Tuturor, numai bine,
DARAEL

Mergi la inceput