Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Bird, corecteaza-ma daca gresesc. eu am citit ca, desi are cauza genetica, vaccinul poate fi tragaciul (cum s-o traduce in romaneste) care declanseaza boala.

Genetic autismul a fost asociat cu defecte in anumite regiuni ale cromozomilor 2, 7 si 15. Cea mai recenta teorie sugereaza ca autismul este rezultatul interactiunii dintre gene si mediu. Mai exact, la indivizii cu predispozitie genetica a fost asociat in perioada sarcinii cu consumul scazut de omega 3, acizi grasi, vit B12, B6, zinc, magneziu si acid folic. De asemenea se pare ca anumite toxine, metale grele, virusi si bacterii pot fi asociate cu autismul. Dar NU EXISTA nici un studiu oficial si acceptabil stiintific care sa faca legatura intre vaccinuri si autism.


multumesc. despre predispozitia genetica, imi mai poti explica inca un lucru, te rog mult? citesc acum despre epigenetica. in carte spune ca toti ne nastem cu un nr. x de gene, cum spui tu ca suntem predispusi la una-alta. dar acolo scrie ca numai mediul este favorizatorul ca unele gene sa devina active, iar altele sa ramana pasive pe toata viata. adica poate ca ai gena autismului, dar daca nu o activeaza un factor anume, nu faci autism. poate ca ai gena alcoolismului, dar daca...am inteles bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela77O
da-mi voie sa te contazic...autismul nu are nici o treaba cu faptul ca se transmite genetic..sotul meu nu are nici uma de sindrom asperger si majoritatea medicilor la care am fost,inclusiv in strainatate,toti o pun pe seama vaccinurilor si eventual a intoxicatiei cu metale grele si crede-ma ca -am facut fiului meu teste genetice...si analize sa vad daca este intoxicat cu metale grele...asa ca te rog nu mai generaliza....nu avem pe nimeni ciudat in familie,nici cu autism,nici cu asperger...in schimb in urma vaccinului fcaut la 1 an si 2 luni,parca,copilul meu nu a mai vb,nu mai raspundea la nume,nu se mai juca..

Imi pare foarte rau pentru baiatul tau . Din cate inteleg a fost ok pana la 1 an si 2 luni. Care este diagnosticul lui? Si-a mai revenit? Din cate se pare copilul tau a facut o reactie la vaccin, reactie care 'arata' ca autismul. Si daca te lovesti la cap si ai brain damage poti sa dezvolti aceleasi simptome ca un autist, asta nu inseamna ca ai autism. Inca o data imi pare foarte rau si sper din tot sufletul ca baiatul tau este mai bine acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
multumesc. despre predispozitia genetica, imi mai poti explica inca un lucru, te rog mult? citesc acum despre epigenetica. in carte spune ca toti ne nastem cu un nr. x de gene, cum spui tu ca suntem predispusi la una-alta. dar acolo scrie ca numai mediul este favorizatorul ca unele gene sa devina active, iar altele sa ramana pasive pe toata viata. adica poate ca ai gena autismului, dar daca nu o activeaza un factor anume, nu faci autism. poate ca ai gena alcoolismului, dar daca...am inteles bine?

E mult mai complex decat atat. In repertoriul nostru genetic exista gene care nu sunt active dar care se pot activa in anumite conditii, ca o adaptare. Nu toate genele sunt pasive insa. Exista gene active care actioneaza singure sau in colaborare cu altele. Exista gene dominante, daca ai o astfel de gena vei dezvolta caracterul/problema codificata de gena respectiva in 100% din cazuri. Exista gene recesive care se manifesta doar daca exista in pereche, de la ambii parinti, dar atunci cand se gasesc in pereche se manifesta 100% din cazuri (de exemplu ochii albastri, grupa de sange 0). Si exista gene care sunt influentate de alte gene iar caracterul codificat este diferit de la individ la individ in functie de profilul genetic.

Revenind la intrebare, nu exista o gena a autismului si nici nu s-a stabilit ce anume, specific produce autismul. S-a observat la cei cu autism anomalii la nivelul anumitor cromozomi si s-a identificat o gena care este prezenta la 40% din autistii testati. In ce masura aceste gene si anomalii exista la indivizii sanatosi nu se stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

am inteles, multumesc mult de tot, ai explicat si pentru neuronul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela77O
...
fiecare face ce vrea si crede ca-i mai bine pt copilul lui,nu cred ca Miss Paker,v-a spus sa nu va vaccinati copilul,ci doar v-a expus niste situatii in legatura cu vaccinurile....



MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA


Mihaela,tu ai dreptate cind afirmi ca fiecare face ce crede ca e mai bine pentru copilul lui,dar...un pic de moderatzie chiar n-ar strica!Ceea ce face Miss Parker si pe acest forum si pe altele,legat de vaccinare,are un pic de-a face cu"ochelarii de cal"ca sa nu zic,fanatism!Ea chiar duce o campanie sustzinuta(daca te uitzi sub nick-ul ei ai sa vezi ce scrie)contra vaccinarilor si incerca prin metode "ortodoxe" sau mai putzin"ortodoxe"sa-si gaseasca cit mai multzi aliatzi!

De la a afirma cu moderatzie ca vaccinurile nu sunt bune,dintr-un motiv sau altul,sau au o influientza nu tocmai buna asupra unor copii si pina la a afirma ca "Pasteur e un impostor"sau companiile farmaceutice ar putea fi acuzate de genocid(nu sunt chiar cuvintele ei dar nici departe de asta nu e)e o cale lunga!

Nu stiu daca s-ar putea face o statistica,este imposibil de facut cred,citzi copii au fost salvatzi datorita vaccinurilor si citzi au avut de suferit de pe urma lor!

Imi pare foarte rau de baietzelul tau,multa sanatate ii doresc!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela77O

nu cred ca Miss Paker,v-a spus sa nu va vaccinati copilul,ci doar v-a expus niste situatii in legatura cu vaccinurile....



MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA




Mihaela, tocmai asta e problema.
MissParker nu se multumeste doar sa expuna niste teorii, ci, trimite mamicilor PM-uri in care le sperie si le spune ca inca nu e prea tarziu sa repare raul facut.
Raul = vaccinarea copiilor

Asa ceva este inacceptabil!!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
Iar pentru cele care citesc uimite si speriate aberatiile pseudo-stintifice de mai sus, aveti mare grija si nu faceti gesturi extreme.


She, te rog explica-mi si mie de ce sunt contestabile linkurile puse de Miss Parker? ca sa nu se interpreteze intrebarea mea, zic ca sonia e la zi cu toate vaccinurile si asa o sa si fie de-acum incolo, sunt destul de ignoranta in domeniul asta ca sa pot lua decizii pentru ea anti-vaccin. dar nu ma pot opri s-o urmaresc pe Miss Parker, citeste mult si vad ca are acces la tot felul de documentatie. cum determin eu, o novice si-o ignoranta, ca linkurile alea sunt dubioase si cum stiu eu ca autorii sunt cum ziceai tu, pseudo-stiintifice? din pura curiozitate intelectuala intreb, ca asta e valabil si la altele. cum stii ca pseudo-astia au ei interese malefice. adica ce interese malefice ar avea sa convinga mapamondul anti-vaccin si, in consecinta, daca nu s-ar mai vaccina nimeni pe lume?

povestea cu testarea in africa e reala? unde aflu daca da sau nu?
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Mihaela,din pacate Miss Parker chiar a spus unor mamici "nu-ti vaccina copilul!" pe la alte subiecte, plus argumentele nefondate, plus ca vine cu link-uri care fac vaccinurile vinovate de la alergii pina la cancer si IQ scazut (deci vaccinurile sunt cauza tuturor relelor de pe lumea asta), de aceea reactiile la postarile ei sunt pe masura.
Multa sanatate baietelului tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
Iar pentru cele care citesc uimite si speriate aberatiile pseudo-stintifice de mai sus, aveti mare grija si nu faceti gesturi extreme.


She, te rog explica-mi si mie de ce sunt contestabile linkurile puse de Miss Parker? ca sa nu se interpreteze intrebarea mea, zic ca sonia e la zi cu toate vaccinurile si asa o sa si fie de-acum incolo, sunt destul de ignoranta in domeniul asta ca sa pot lua decizii pentru ea anti-vaccin. dar nu ma pot opri s-o urmaresc pe Miss Parker, citeste mult si vad ca are acces la tot felul de documentatie. cum determin eu, o novice si-o ignoranta, ca linkurile alea sunt dubioase si cum stiu eu ca autorii sunt cum ziceai tu, pseudo-stiintifice? din pura curiozitate intelectuala intreb, ca asta e valabil si la altele. cum stii ca pseudo-astia au ei interese malefice. adica ce interese malefice ar avea sa convinga mapamondul anti-vaccin si, in consecinta, daca nu s-ar mai vaccina nimeni pe lume?

povestea cu testarea in africa e reala? unde aflu daca da sau nu?
multumesc.




Conchita, nu raspund in locul Sheanneimp, vreau doar sa iti arat parerea lui MissParker despre oamenii de stiinta: "cei mai multi dintre ei sunt corupti" .
Mi se pare nedrept pana la cer sa ajungem, in anul 2009, sa ne stergem la fund cu oamenii de stiinta :((((.


In al doilea rand, pe net gasesti conspiratii si demonstratii pt. orice porcarie. Cu cat porcaria e mai mare, cu atat demonstratiile sunt mai multe .
Ca sa nu mai spun ca, informatiile pe care le tot culege Missparker sunt luate de pe site-uri care, in egala masura, incearca sa "demonstreze" ca Obama e satanist . (nu mai caut, stii ca nu mint si... zau ca nu merita readuse in actualitate).


Ati auzit de copii care au reactii secundare si mor din cauza anesteziilor? Decidem sa scoatem apendicele fara anestezie?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

conchita, eu nu sunt sheannamp dar iti spun cum fac eu...si nu doar referitor la vaccinuri ci in general.cind imi aleg o carte-indiferent de domeniu-daca sunt interesata de subiect pasul urmator e sa verific autorul-ce a mai scris, ce credibilitate are etc. imi amintesc ca ai scris la alt subiect despre un tele-evanghelist care te-a dezamagit tocmai fiindca una predica si alta facea, si mi-a placut mult mesajul acela al tau fiindca asa gindesc si eu. daca te uiti la link-urile lui Miss Parker -si nu numai ale ei-vei vedea ca 90% din autori sunt homeopati.bineinteles ca au interese, sa-si vinda cartile (iar cartile despre teorii conspirationiste se vind ca piinea calda) si sa-si vinda vaccinurile homeopate.
apoi uita-te si unde sunt publicate articolele respective: in vreo revista obscura din Negura De Jos sau intr-un jurnal medical respectabil.
cit despre "stiinta corupta" ...sincer nu vad legatura cu vaccinurile. despre "experimentul din Africa" -nu m-as mira sa fi avut loc,dar din nou nu vad legatura cu vaccinurile.

Mergi la inceput