Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

MP se mutase cu propaganda pe un forum antivaccin,cam asa se terminase ultima disputa...Vad ca a facut schimb de experienta si a revenit in forta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

MissParker, dar tie de unde ti se trage chestia asta cu vaccinurile?

Cand ai aflat ca terapeuta ta NU si-a vaccinat copiii, atunci ai decis si tu sa nu-l vaccinezi pe David?Are ea, terapeuta, vreo participare la decizia ta? Si daca da, in ce procente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Miss Parker,cu tot respectul, link-urile puse de tine sunt de toata jena...singura ai afirmat ca n-ai nici in clin nici in mineca cu medicina si de cite ori ai fost provocata sa raspunzi la vreo intrebare de bun simt ai raspuns ca nu te lasi angrenata in astfel de discutii...ce argumente anti-vaccinare aduci in afara unor link-uri (si autori) extrem de dubiosi? nici nu am pretentia ca participantii la discutii pro-anti vaccin sa fie absolventi de medicina dar atita timp cit nu citesti-sau nu intelegi- nici o boaba de imunologie (si ai demonstrat-o pe parcursul multor subiecte de acest gen) nu vad cum ai tupeul si inconstienta sa declari link-uri de genul postate mai sus ca adevaruri supreme.sau sa indemni alte persoane de pe forum sa creada in aiurelile tale.

uite o poveste adevarata, sfisietor de trista, rezultat direct al unor parinti ca tine :http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/ireland/article1055547.ece?token=null&offset=0&page=1

pentru cine nu intelege engleza: Maria Pop, mamica romanca emigrata in Irlanda si-a pierdut fetita in virsta de aproape 2 anisori in urma pojarului, pojar contactat de la copii nevaccinati-cu parinti evident fani Buchwald et al. Fetita Mariei nu a fost singura victima, in acelasi an au mai murit 2 bebelusi din aceeasi cauza.de retinut ca anul tragediei a fost 2004, in plina isterie anti-vaccin cauzata de cretinul de Wakefield.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Fiecare parinte decide (in viziunea mea colaborind cu medicii) ce e mai bine pentru copilul sau si fiecare copil e UNIC deci orice generalizare mi se pare neavenita. Daca cineva e convins ca al sau copil nu trebuie vaccinat atunci are obligatia morala de a nu face propaganda modului de gindire propriu caci, asa cum s-a precizat in alte postari, depinde mult si de fondul genetic al copilului.
Eu cred ca nesiguranta in situatia de fata o face pe Miss Parker sa incerce sa convinga pe altii si implicit sa se autoconvinga.
Si mi se mai pare foarte ciudata critica atit de vehementa la adresa stiintei in general, fara progresul stiintei n-am mai fi comunicat acum pe net caci n-ar fi existat computerele.
Mi-ar face mare placere sa citesc aici la "Parintii intreaba.." mai multe aspecte pozitive si sa ne impartasim intr-un mod neagresiv parerile acceptind ca nimeni nu detine adevarul absolut si ca avem multe de invatat unii de la altii.

Numai bine tuturor,
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da,chiar azi am vorbit cu doua vecine ale mele despre MMR vaccin(ROR in romana),si spuneau ca ele nu si-au vaccinat copiii,si eu tocmai am vaccinat-o a doua oara pe fii-mea acum cateva saptamani....una din ele are un baiat autist,si e ferm convinsa ca dupa vaccinul asta baietelul,a inceput sa regreseze,si cealalta este si nursa,si tatal ei pediatru i-a spus sa nu-i vaccineze pe copil de MMR.
Am venit acasa si am inceput sa citesc de si eu am descoperit cazul Bailey Banks court decision,puteti cauta pe google,scrie mult,insa ,daca vreti cititi
http://www.ageofautism.com/2009/02/why-is-the-media-ignoring-the-bailey-banks-autism-vaccine-decision.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Autismul este in mare masura transmis genetic. Evident ca pentru parinti este devastator sa aibe un copil diagnosticat cu autism si vor cauta vinovati in alta parte. E mai usor sa spui ca vaccinul a fost de vina decat sa accepti ca sotul (in general) este mai 'ciudat' si poate ca are o forma usoara de Asperger's dar este perfect functional. Dar ceea ce la tata pare doar putin ciudat la copil poate sa apara ca autism sever. Am avut de-a face cu familii cu copii autisti si cu Asperger's si nu am intalnit inca o familie care sa nu aibe rude de gradul 1 sau 2 pe cineva cu autism, Asperger's sau sa nu aibe pe cineva 'ciudat' care indeplineste criteriile de diagnostic dar este foarte functional si nu a fost diagnosticat oficial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Uf, in sfarsit nu mai taceti!!
Sheannamp, Andacos, Xenocid, Loryi1974, Speed, Dana Lucia, Bird70, !!!!!


Sheannamp, ma gandisem si eu sa scriu administratiei in legatura cu propaganda criminala pe care o face MissParker si, daca ai nevoie de ajutor, te rog sa apelezi la mine! :)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Autismul este in mare masura transmis genetic. Evident ca pentru parinti este devastator sa aibe un copil diagnosticat cu autism si vor cauta vinovati in alta parte. E mai usor sa spui ca vaccinul a fost de vina decat sa accepti ca sotul (in general) este mai 'ciudat' si poate ca are o forma usoara de Asperger's dar este perfect functional. Dar ceea ce la tata pare doar putin ciudat la copil poate sa apara ca autism sever. Am avut de-a face cu familii cu copii autisti si cu Asperger's si nu am intalnit inca o familie care sa nu aibe rude de gradul 1 sau 2 pe cineva cu autism, Asperger's sau sa nu aibe pe cineva 'ciudat' care indeplineste criteriile de diagnostic dar este foarte functional si nu a fost diagnosticat oficial.


Bird, corecteaza-ma daca gresesc. eu am citit ca, desi are cauza genetica, vaccinul poate fi tragaciul (cum s-o traduce in romaneste) care declanseaza boala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Bird, corecteaza-ma daca gresesc. eu am citit ca, desi are cauza genetica, vaccinul poate fi tragaciul (cum s-o traduce in romaneste) care declanseaza boala.

Genetic autismul a fost asociat cu defecte in anumite regiuni ale cromozomilor 2, 7 si 15. Cea mai recenta teorie sugereaza ca autismul este rezultatul interactiunii dintre gene si mediu. Mai exact, la indivizii cu predispozitie genetica a fost asociat in perioada sarcinii cu consumul scazut de omega 3, acizi grasi, vit B12, B6, zinc, magneziu si acid folic. De asemenea se pare ca anumite toxine, metale grele, virusi si bacterii pot fi asociate cu autismul. Dar NU EXISTA nici un studiu oficial si acceptabil stiintific care sa faca legatura intre vaccinuri si autism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Autismul este in mare masura transmis genetic. Evident ca pentru parinti este devastator sa aibe un copil diagnosticat cu autism si vor cauta vinovati in alta parte. E mai usor sa spui ca vaccinul a fost de vina decat sa accepti ca sotul (in general) este mai 'ciudat' si poate ca are o forma usoara de Asperger's dar este perfect functional. Dar ceea ce la tata pare doar putin ciudat la copil poate sa apara ca autism sever. Am avut de-a face cu familii cu copii autisti si cu Asperger's si nu am intalnit inca o familie care sa nu aibe rude de gradul 1 sau 2 pe cineva cu autism, Asperger's sau sa nu aibe pe cineva 'ciudat' care indeplineste criteriile de diagnostic dar este foarte functional si nu a fost diagnosticat oficial.


da-mi voie sa te contazic...autismul nu are nici o treaba cu faptul ca se transmite genetic..sotul meu nu are nici uma de sindrom asperger si majoritatea medicilor la care am fost,inclusiv in strainatate,toti o pun pe seama vaccinurilor si eventual a intoxicatiei cu metale grele si crede-ma ca -am facut fiului meu teste genetice...si analize sa vad daca este intoxicat cu metale grele...asa ca te rog nu mai generaliza....nu avem pe nimeni ciudat in familie,nici cu autism,nici cu asperger...in schimb in urma vaccinului fcaut la 1 an si 2 luni,parca,copilul meu nu a mai vb,nu mai raspundea la nume,nu se mai juca..se izolase intr-o lume a lui...
fiecare face ce vrea si crede ca-i mai bine pt copilul lui,nu cred ca Miss Paker,v-a spus sa nu va vaccinati copilul,ci doar v-a expus niste situatii in legatura cu vaccinurile....



MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput