Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Sorry, nu e clar....

Nu scrie clar ca acel copil nu a fost vaccinat...Cei din comunitatea respectiva au "low uptake of MMR vaccine"...Asta nu inseamna ca toata comunitatea nu este vaccinata, inseamna ca numarul celor vaccinati este mai mare decat in alte comunitati. Mai mare...

Daca o mama a avut pojar copilul ei sub un an va primi anticorpi de la ea si este protejat natural impotrivat pojarului pana va varsta de 1 an...

Las-o balta, serios... Informatii am gramada, n-am timpul necesar si nici energia sa caut si sa prezint aici niste date care oricum nu sunt luate in serios. Poate cand o sa am mai mult timp si intr-un cadru mai prietenos and "open minded" (ca tot s-a pomenit)

Inca o data, cred cu siguratza ca riscuri sunt de ambele parti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Scuze, nu pot sa o las balta... Motivul meu personal e foarte simplu: pentru copiii mei.

"The 13-year-old who died last month lived in a travellers’ community. It is thought that he had a weakened immune system; he was being treated for a lung condition. The boy died of an infection of the central nervous system caused by a reaction to the measles virus. The Health Protection Agency described his death as shocking. "

Traduc:

"Copilul de 13 ani care a murit traia intr-o comunitate nomanda. Se crede ca a avut un sistem imunitar slabit; a fost tratat pentru o boala de plamini. Copilul a murit de o infectie a sistemului nervos central cauzata de o reactie la virusul care cauzeaza pojarul. Agentia pentru protectia sanatatii descrie moartea lui ca socanta"

Mie mi-e foarte clar. Copilul a luat virusul pentru pojar de la alt copil nevaccinat si din cauza sistemului imunitar slabit si a virusului a murit.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Pai daca tie iti este clar atunci de ce nu o poti lasa balta?? Serios acum!

Din pasajul respectiv nu vad de unde concluziile pe care le tragi...Interpretarea iti apartine. Eu nu am interpretat in nici un fel am spus ca datele prezentate sunt incomplete, pentru ca nu scrie ca acel copil era nevaccinat (daca esti vaccinat nu inseaman ca nu poti lua boala) si nici ca a luat boala de la unul nevaccinat... Pentru ca te poti imbolnavi de pojar chiar daca esti vaccinat sau nu...Aici intra mai multi factori in joc: modul de trai, de alimentatie, stresul....deci si starea sistemului imunitar al persoanei respective....si nu in ultimul rand modul in care este tratata boala respectiva. Trebuie sa privesti global problema si nu numai din unghiul care-ti convine.

Daca sunteti convinse ca vaccinand copiii ei sunt protejati de toate aceste boli si va asumati riscurile (necunoscute, pentru ca exista studii pe termen lung!!!) atunci puteti dormi linistite. Lasati sabia jos si facem pace!

Nu cred ca ia nimeni o hotarare doar citind aici pe forum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu nu vad cum am presupus eu gresit, cind scrie acolo clar "Copilul a murit de o infectie a sistemului nervos central cauzata de o reactie la virusul care cauzeaza pojarul."

Edit cu o explicatie: daca nu s-ar fi imbolnavit nimeni de pojar pe acolo, nu ar fi ajuns virusul la copilul cu imunitate slabita si nu ar fi murit. Daca toti ar fi facut vaccinul nu ar fi circulat liber in comunitatea respectiva.

Toate datele din link-urile prezentate de tine sint incomplete, sint supozitii. Ai studii despre efectele pe termen lung ale medicamentelor naturiste/homeopate? Daca nu, ca nu exista, de ce esti de acord cu tratamente homeopate?



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Eu mi-am vaccinat fetita alaltaieri. E vorba de vaccinul de 12 luni pe care, din motive de teama si stres din ceea ce am citit aici si pe net in general, l-am tot amanat vreo 2 luni.

Dupa tot ce am citit, m-am gandit asa: sunt avantajele vaccinarii mai importante pentru fetita mea decat dezavantajele nevaccinarii?

Oricat am incercat sa raspund negativ, nu am reusit.
Mi-a tremurat inima o saptamana intreaga inainte de ziua vaccinului. Nu reuseam sa dorm de stres.
Mi-am tinut fetita strans in brate cat a vaccinat-o infirmiera si am spus de nu stiu cate ori "Tatal nostru" in gand.
A fost bine, slava Domnului! Nu a avut nicio reactie, nici macar cutanata (cum a facut la celelalte vaccinuri cand era mai mica).

Vaccinul pe care l-a primit este unul combinat:
- Measles, mumps and rubella vaccine (MMR)
- Varicella vaccine (Var)
- Pneumococcal conjugate vaccine - 7-valent (Pneu-C-7)
- Meningococcal C conjugate vaccine (Men-C)
- Influenza vaccine (Inf)

Fetita mea merge la gradinita, iar aici, in societatea in care traim, sunt copii veniti din toata lumea. Riscul ca ea sa intre in contact cu fel de fel de boli si mizerii este mai ridicat din acest motiv.
Am considerat ca este mai in siguranta daca o vaccinez decat daca nu as fi facut-o.

Atat am avut de spus.


Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

In care link sunt prezentate date incomplete???
Spui ca datele prezentate de CDC sunt incomplete??? Poate ca ai dreptate...nu prezinta in realitate toate cazurile de reactii adverse pentru ca nu toate sunt raportate... Chiar te rog sa te uiti pe rapoartele din fiecare an. Nu este un studiu prea placut.

Ma rog si eu sa fie bine pentru toata lumea si sa nu mai fie interese la mijloc. Suntem prea mici...

Si daca un copil moare de o infectie cauzata de un virus de unde tragem noi concluzia ca n-a fost vaccinat impotriva acelui virus pacatos sau ca l-a luat de la unul nevaccinat??? Putem la fel sa spunem ca a fost vaccinat pe fondul unui sistem imunitar slabit si ca asa s-a imbolnavit si a murit...Tot o supozitie (pe baza datelor prezentate) dar privita din alt punct de vedere...Concluzia logica e ca nu poti trage nici o conluzie... Deci supozitii, cum spui tu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Vaccinul impotriva pojarului este vaccin cu virus atenuat...Deci poti lua boala de la fratele tau care a fost vaccinat...Exista o perioada de cateva zile cand o poti lua de la el. Nu este la fel de contagios, categoric da "sansa" exista... O poti evident face si ca urmare a vaccinului....Cazul nostru (eruptie la o zi dupa administrare), e adevarat ca intr-o forma foarte usoara. Dar daca sistemul imunitar e slabit atunci...Dam cu banul si vedem ce iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ei bine, iata si marea realizare a acestei campanii tampite, odioase si din punctul meu de vedere criminale impotriva vaccinarii: o frica absurda, imensa, la fiecare vaccin pe care il face copilul tau.
Vaccin pe care milioane de copii l-au facut pana acum si nu au patit nimic. Dimpotriva. Au scapat de boli cumplite, mortale sau debilizante

Intamplator va pot transmite mesajul unei paciente de ale mele cu care recent am discutat despre tema vaccinurilor.
Are 54 de ani si se lupta de la varsta de 2 ani cu poliomielita.
Citez: " ei, eu am avut noroc. Cand am avut 2 ani a fost epidemie de poliomielita (1957), foarte multi copii au murit atunci. Nu exista inca vaccinul in Romania. Eu am supravietuit. La fel si sotul meu: cu un picior mai scurt, atrofiat, merg in carje de la 2 ani. Dar traiesc. Anul trecut pe acest picior, din cauza multiplelor operatii pe care le-am facut de-a lungul anilor am avut osteomielita- alte operatii, luni de spitalizare, am supravietuit insa..."
I-am povestit ca exista acum o campanie impotriva vaccinarilor. a spus " daca as putea as merge la fiecare mama si i-as arata si povesti ce inseamna sa nu te vaccinezi si sa risti poliomielita. Altfel ar fi fost viata mea daca eram vaccinata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

De unde stim ca milioanele de copii vaccinati n-au patit nimic?? De unde atatea boli imunitare in ziua de astazi la copii??? Eu cred ca toate joaca un rol, si hrana, si modul de viatza...dar oare vaccinurile nu aduc si ele un aport "pozitiv"??
Nu stim, nu putem sti cu sigurantza...Doar ca unele din noi ne scarpinam in cap...

Sunt totusi mult prea multe vaccinuri administrate pe banda rulanta pe un sistem imunitar nedezvoltat! De bun simtz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

dijen, e o regula ca nu se face vaccin copiilor bolnavi, nici a celor in convalescenta. Tocmai pentru a evita efectele secundare pe un sistem imunitar slabit. Asa ca nu dai cu banul, tu ca mama astepti ca sa ai copilul sanatos cind il vaccinezi.

Cit despre vaccin, din cite stiu eu virusul e atenuat atit cit sa nu poata provoca boala, doar anticorpi la boala respectiva. Si daca un copil a facut ROR azi, nu e contagios citeva zile pentru bolile respective.

Anca, Anna


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput