Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui bird70

La noi la spital o fetita de 4 saptamani a murit de tuse convulsiva . S-a facut absolut tot ce s-a putut si nu au reusit sa o salveze. Fratii ei mai mari nu sunt vaccinati si s-au imbolnavit la gradinita . O gramada de boli care au fost aproape eradicate revin si copiii care nu au apucat sa fie vaccinati pentru ca sunt prea mici se imbolnavesc si uneori mor . S-a ajuns sa recomandam mamicilor sa isi tina bebelusii acasa pana cand sunt vaccinati pentru ca pe strada umbla 'bombe' infectioase. Situatia este si mai tragica daca au frati mai mari care sunt in colectivitati si ajungi sa fi paranoic sa nu mai inviti copiii acasa de frica sa nu-ti bage bebelusul in spital cu vreo boala care putea fi prevenita.


vaccin impotriva tusei convulsive se face abia la 2 luni..oricum nu era protejata la 4 saptamani

KHRISU mamik de baietel si fetita


Fratii mai mari, daca ar fi fost vaccinati, nu s-ar fi imbolnavit si nu ar fi molipsit-o si pe cea mica pana ca parintii sa apuce s-o vaccineze si pe ea.

Dumnezeu s-o odihneasca!

Eu sunt pentru urmatoarele vaccinuri:

difterie
tetanus
tuse convulsiva
poliomielita
hepatita B
meningita

Doamne fereste sa ia un bebelus nevaccinat una din bolile astea - in special.

Mult noroc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Am remarcat cum Miss Parker a sarit intentionat peste mesajul lui Bird70 ...

Sibylle

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui bird70

La noi la spital o fetita de 4 saptamani a murit de tuse convulsiva . S-a facut absolut tot ce s-a putut si nu au reusit sa o salveze. Fratii ei mai mari nu sunt vaccinati si s-au imbolnavit la gradinita . O gramada de boli care au fost aproape eradicate revin si copiii care nu au apucat sa fie vaccinati pentru ca sunt prea mici se imbolnavesc si uneori mor . S-a ajuns sa recomandam mamicilor sa isi tina bebelusii acasa pana cand sunt vaccinati pentru ca pe strada umbla 'bombe' infectioase. Situatia este si mai tragica daca au frati mai mari care sunt in colectivitati si ajungi sa fi paranoic sa nu mai inviti copiii acasa de frica sa nu-ti bage bebelusul in spital cu vreo boala care putea fi prevenita.


vaccin impotriva tusei convulsive se face abia la 2 luni..oricum nu era protejata la 4 saptamani

KHRISU mamik de baietel si fetita


Fratii mai mari, daca ar fi fost vaccinati, nu s-ar fi imbolnavit si nu ar fi molipsit-o si pe cea mica pana ca parintii sa apuce s-o vaccineze si pe ea.

Dumnezeu s-o odihneasca!

Eu sunt pentru urmatoarele vaccinuri:

difterie
tetanus
tuse convulsiva
poliomielita
hepatita B
meningita

Doamne fereste sa ia un bebelus nevaccinat una din bolile astea - in special.

Mult noroc!!!



crezi tu ca nu s-ar fi imbolnavit daca erau vaccinati? Stii ce procent de protectie ofera un vaccin? De ce copiii vaccinati cu ROR se imbolnavesc totusi (fac o forma mai usoara cel putin) atunci cand intra in contact cu virusii salbatici? Ca sa nu mai vorbim de vaccinul antigripal.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

80-90% protectie ofera vaccinul anti pertussis, ceea ce, pentru mine, inseamna mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

80-90% protectie ofera vaccinul anti pertussis, ceea ce, pentru mine, inseamna mult.



Spune-mi, te rog, de unde ai procentul asta? Sursa...

chiar ma intereseaza

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Pot sa spus ca m-a pus un pic pe ganduri ceea ce am citit. Dar, cel putin pe mine, nu suficient incat sa ma faca sa renunt la vaccinare.

Acum ca tot vorbiti de tuse convulsiva, pot sa va spun ca noi, din 5 copii, 4 am avut tuse convulsiva. Din fericire am supravetuit toti dar e o boala ingrozitoare. Stiu pentru ca intre mine si sora mea mai mica sunt noua ani si am vazut cu ochii mei ce inseamna. Copilul tuseste pana se invinesteste tot, nu mai are aer, se sperie si el si tu. Fiecare criza de tuse poate sa ii fie fatala si boala tine mult, la ea a fost 4-5 luni. Deci nu e de joaca. Eu in ultimul timp nu am mai auzit de copii care au facut tuse convulsiva ceea ce ma face sa cred ca vaccinurile isi fac treaba. Eu nu cred in imbunatatirea conditiilor de viata pentru ca acolo unde am crescut eu sunt aceleasi conditii ca si acum 20 de ani si totusi copiii nu mai fac in ziua de azi tuse convulsiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

80-90% protectie ofera vaccinul anti pertussis, ceea ce, pentru mine, inseamna mult.



Spune-mi, te rog, de unde ai procentul asta? Sursa...

chiar ma intereseaza

KHRISU mamik de baietel si fetita


http://de.wikipedia.org/wiki/Keuchhusten - vezi la "Impfung"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse
a facut vreo reactie adversa? a facut toate cele trei doze, sau a fost doar primul rapel sau cum se zice?

Nu a facut nici o reactie adversa si nici una din prietenele ei nu a facut asa ceva. Toti colegii mei (cadre medicale) care au fete care sunt eligibile pentru gardasil, le-au vaccinat. Nu am auzit sa fi avut probleme niciuna. Cunosc o asistenta care asta face, merge la scoli si imunizeaza copiii. Am intrebat-o despre gardasil. Mi-a zis ca a vaccinat mii de fete si nu a avut nici o problema pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu
vaccin impotriva tusei convulsive se face abia la 2 luni..oricum nu era protejata la 4 saptamani

Fratii fetei s-au imbolnavit pentru ca nu erau vaccinati. In momentul de fata noi ne confruntam cu o epidemie de tuse convulsiva, nu este deloc placut. Sunt convinsa ca e doar varful icebergului si in curand vom avea si restul bolilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Andreea, daca vrei, da un search si cauta si acele subiecte, poate ajungi si tu la concluzia ca e bine sa te informezi pe tema asta si sa tii cont de propriul tau discernamant, dar e mai bine sa-ti pastrezi gandurile, indoielile pentru tine decat sa le expui aici.



Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2



Felicia...ceea ce spui tu nu mi se pare logic...acest forum este creat tocmai pentru a discuta si a schimba pareri intre mamici, pentru a primi sfaturi si pentru a ne expune experientele...de ce sa pastrez pentru mine "gandurile si indoielile" ??? nu e bine sa ne consultam???

*********************************************************
Andreea si Eric, cel mai dulce ingeras (9 decembrie 2007) si 7+

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=9" target="_blank"> NE DATI UN VOT? MULTUMIM! ERIC IN CONCURS (pozele ela1 si ela2)...


ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC

PRINTESA EMMA ARE NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU...
HAIDETI SA-L AJUTAM PE TEO

Atat mai am pana sa vad luminita de la capatul tunelului......
Eu sunt primul!!!Uite ce mare am crescut!!!

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput