Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Revenind totusi la topic: eladea, daca dai o cautare pe forum vei vedea ca nu e deloc primul subiect pe aceasta tema. Deja intrevad: vor sari cateva persoane vajnice aparatoare ale ORICARUI vaccin, INDIFERENT contra carei boli care vor sugera ca mama ce gandeste sa nu vaccineze copilul cu tot ce e disponibil pe pamant e o criminala. Degeaba citezi datele respective si orice alte date ai aduce; ti se va spune ca sunt opiniile ezotericilor si yoghinilor si nebunilor lunatici.
Cu toate indoielile pe care, citind sau nu, in mintea mea le am oricum in ceea ce priveste vaccinarile(le-am mai expus si am obosit sa le tot reiau degeaba) recunosc ca nu am avut puterea sa refuz, pentru fetita mea, schema obligatorie. Repet, schema obligatorie fiindca in rest nici nu ma gandesc sa o mai suprasolicit imunitar cu altceva (Prevenar, Varilix, Rotarix, etc) A refuza schema obligatorie, mai ales cand se pune problema intrarii copilului in comunitate, antreneaza mari probleme de blamare sociala, din cate vad, care (cu certitudine) fac mult rau copilului. Comparativ, avand in vedere cata lume pe globul asta se vaccineaza si nu mor si nici nu raman cu sechele, riscurile vaccinurilor sunt mult mai mici. Adica, daca le face, chiar poate avea noroc sa nu existe consecinte daunatoare. Daca nu le face insa, in mod sigur parintele e blamat, copilul evitat, refuzat in gradinite, scoli, etc...acuzat ca-i poate imbolnavi pe altii...etc, etc.
Grea, grea problema!

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
www.onetruemedia.com/shared?p=7f4020c8ca8fe8c9c90c20&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul an al Iuliei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Revenind totusi la topic: eladea, daca dai o cautare pe forum vei vedea ca nu e deloc primul subiect pe aceasta tema. Deja intrevad: vor sari cateva persoane vajnice aparatoare ale ORICARUI vaccin, INDIFERENT contra carei boli care vor sugera ca mama ce gandeste sa nu vaccineze copilul cu tot ce e disponibil pe pamant e o criminala. Degeaba citezi datele respective si orice alte date ai aduce; ti se va spune ca sunt opiniile ezotericilor si yoghinilor si nebunilor lunatici.
Cu toate indoielile pe care, citind sau nu, in mintea mea le am oricum in ceea ce priveste vaccinarile(le-am mai expus si am obosit sa le tot reiau degeaba) recunosc ca nu am avut puterea sa refuz, pentru fetita mea, schema obligatorie. Repet, schema obligatorie fiindca in rest nici nu ma gandesc sa o mai suprasolicit imunitar cu altceva (Prevenar, Varilix, Rotarix, etc) A refuza schema obligatorie, mai ales cand se pune problema intrarii copilului in comunitate, antreneaza mari probleme de blamare sociala, din cate vad, care (cu certitudine) fac mult rau copilului. Comparativ, avand in vedere cata lume pe globul asta se vaccineaza si nu mor si nici nu raman cu sechele, riscurile vaccinurilor sunt mult mai mici. Adica, daca le face, chiar poate avea noroc sa nu existe consecinte daunatoare. Daca nu le face insa, in mod sigur parintele e blamat, copilul evitat, refuzat in gradinite, scoli, etc...acuzat ca-i poate imbolnavi pe altii...etc, etc.
Grea, grea problema!

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
www.onetruemedia.com/shared?p=7f4020c8ca8fe8c9c90c20&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul an al Iuliei...



Ca mare dreptate ai, pana la urma nu e faptul ca tu vezi defecte ale acestor vaccinuri, ci mai degraba ca ii pune bietului copil "societatea" o eticheta...asa ca am auzit mai nou aici,nu stiu in Romania, lume care pur si simplu minte ca sa nu dauneze imaginii.
Nu cred ca cel putin pe acest site vei auzi pareri ale oamenilor care isi pun multe intrebari de genul asta, ca s-au aruncat la oua stricate, metafore cu cimitire si mame criminale de i se taie oricui sa mai vorbeasca "liber".


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

baiatul mi-a fost vaccinat pana la 6 luni..bcg, hep B, si infarix si atat.. fetita nu mi-am vaccinat-o deloc..aproape ca ma luasem la bataie cu neonatologul din maternitate asa lehuza cum eram...

in romania, conform legii, vaccinarea nu e obligatorie..asa ca schema obligatorie nu exista..

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

La noi la spital o fetita de 4 saptamani a murit de tuse convulsiva . S-a facut absolut tot ce s-a putut si nu au reusit sa o salveze. Fratii ei mai mari nu sunt vaccinati si s-au imbolnavit la gradinita . O gramada de boli care au fost aproape eradicate revin si copiii care nu au apucat sa fie vaccinati pentru ca sunt prea mici se imbolnavesc si uneori mor . S-a ajuns sa recomandam mamicilor sa isi tina bebelusii acasa pana cand sunt vaccinati pentru ca pe strada umbla 'bombe' infectioase. Situatia este si mai tragica daca au frati mai mari care sunt in colectivitati si ajungi sa fi paranoic sa nu mai inviti copiii acasa de frica sa nu-ti bage bebelusul in spital cu vreo boala care putea fi prevenita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ce vreau sa mai precizez, nu sunt mare fan al vaccinarilor si medicamentelor. Nu mi-am vaccinat anti-gripal copiii niciodata, nu le-am dat niciodata produse care stimuleaza imunitatea, vitamine, calciu sau alte aiureli. Am preferat sa ii hranesc sanatos, sa ii scot afara la aer curat sa se joace. Atunci cand s-au imbolnavit nu le-am dat decat medicamentele care sunt absolut necesare si i-am lasat sa se faca bine fara foarte multe interventii. Eu fac vaccinul antigripal in fiecare an pentru ca am astm si dupa o gripa sufar saptamani din cauza ca tusesc si sunt epuizata de tuse si lipsa de aer, nu pot sa lucrez si nici sa fac altceva. Daca unul din copii ar avea aceasta problema l-as vaccina, altfel nu consider necesar. Cred ca secretul este in echilibru. Nu as recomanda vaccinul antigripal oricui, dar sigur ca sunt persoane care chiar au nevoie de el. Trebuie sa existe un echilibru intre avantaje si dezavantaje. Personal consider ca avantajele vaccinarilor din schema asa zisa obligatorie (care nu e obligatorie) sunt mult mai mari decat dezavantajele. De asta mi-am vaccinat copiii, inclusiv fata cu gardasil.

Nu pot sa va descriu neputinta si durerea pe care o simti cand un copil moare de ceva ce putea fi prevenit si in ce hal sunt parintii aia care 'au auzit ca vaccinurile nu sunt bune' si au decis sa nu-si vaccineze copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

In economie daca doresti sa vinzi un produs trebuie sa creezi sau sa accentuezi nevoia pentru acel produs. Si cu vaccinurile si medicamentele este la fel... Ai sanse sa vinzi mult mai multe vaccinuri speriind oamenii cu o anumita boala ( respectiv venit sigur rapid si fara "obligatii" ) decat sa incerci sa vindeci oameni de cancer... ( asta implica obligatii) venit pe termen lung si nesigur ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu mi-am spus punctul de vedere la celalalte subiecte pe aceasta tema.

Andreea, daca vrei, da un search si cauta si acele subiecte, poate ajungi si tu la concluzia ca e bine sa te informezi pe tema asta si sa tii cont de propriul tau discernamant, dar e mai bine sa-ti pastrezi gandurile, indoielile pentru tine decat sa le expui aici.

Naty, mare pacat ca din cauza presiunii sociale ti-ai tradat convingerile


Cel mai mare adevar din interviul postat e spus aici:

"A chestiona vaccinurile este echivalent cu un episcop de la Vatican care pune sub semnul intrebarii sacralitatea euharistiei… In Biserica Catolica."


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

De asta mi-am vaccinat copiii, inclusiv fata cu gardasil.



Bird70 esti prima persoana care zice lucrul asta, ca pana acum am citit numai "vai, dar fa-o tu si alte indemnuri patriotice" ca eu am baiat, etc...asa ca vroiam sa te intreb la modul cel mai serios: a facut vreo reactie adversa? a facut toate cele trei doze, sau a fost doar primul rapel sau cum se zice?


Nu ti-a fost totusi teama? Banuiesc ca esti cadru medical?

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Dati si voi un search pe Google cu "mama hepatita B"

S-a deschis si un subiect pe DC despre asta: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120212

Aici se discuta "teoretic" despre efectele secundare ale vaccinurilor, cit sint vaccinurile de nocive etc. Nici o mamica nu a avut probleme mari daca nu si-a vaccinat copilul, daca ar fi avut nu ar fi aparut aici sa spuna ce nociv e.

Dar exista probleme reale - nu teoretice - ca cea de a hepatitei B, care pot fi evitate daca se face vaccinarea. Care ar fi fost evitate daca mamicile infectate ar fi fost vaccinate pe vremea cind erau copii.

Un mail trimis nu se stie de cine, fara surse, care nu poate fi verificat, nu ar trebui sa aiba nici o importanta intr-o decizie asa importanta, pentru viitorul copiilor vostri.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

La noi la spital o fetita de 4 saptamani a murit de tuse convulsiva . S-a facut absolut tot ce s-a putut si nu au reusit sa o salveze. Fratii ei mai mari nu sunt vaccinati si s-au imbolnavit la gradinita . O gramada de boli care au fost aproape eradicate revin si copiii care nu au apucat sa fie vaccinati pentru ca sunt prea mici se imbolnavesc si uneori mor . S-a ajuns sa recomandam mamicilor sa isi tina bebelusii acasa pana cand sunt vaccinati pentru ca pe strada umbla 'bombe' infectioase. Situatia este si mai tragica daca au frati mai mari care sunt in colectivitati si ajungi sa fi paranoic sa nu mai inviti copiii acasa de frica sa nu-ti bage bebelusul in spital cu vreo boala care putea fi prevenita.


vaccin impotriva tusei convulsive se face abia la 2 luni..oricum nu era protejata la 4 saptamani

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput