Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre28

Voi cunoasteti oameni din cercul vostru care nu au fost vaccinati deloc si sunt bine merci? Eu da.



Ei sint bine merci pentru ca ceilalti printre care se misca sint vaccinati. Cu cit creste numarul de copii nevaccinati cu atit cresc riscurile pentru ei si pentru copiii foarte mici care nu au fost imunizati complet impotriva bolilor.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker
Am citit, m-am informat, apoi mi-am ascultat instinctul.


Eu cred ca "instinctul" nici nu ar trebui sa fie factor de decizie. Cite mamici nu fac timpenii mari "din instinct"...


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina71

MissParker, toata lumea de pe forumul asta iti cunoaste optiunea (obsesiva) imptriva vaccinului .OK ,este alegerea ta ! Pe mine ma deranjeaza ca ai facut din asta misiunea vietii tale.
Te-ai intrebat cumva - ce se intampla daca in urma "propovaduirii" atat de agresive ,o mamica te crede si copilul va avea de suferit?

Senzatia pe care o lasi este urmatoarea : astepti la colt ,apare o mamica sceptica sau isi pune intrebari si hop apari cu link-uri care ,desigur sunt total impotriva vaccinului.

Eu as avea mustrari de constiinta , mari ,mari de tot .

Ce bine ar fi daca te-ar interesa la fel de arzator si parerile altor mamici (chiar la topicul asta!!) care au spus clar cum copiii lor au avut de suferit de pe urma vaccinurilor. Dar alea nu se potrivesc cu sablonul tau, nu?

Uite, din locul unde stau eu si privesc lucrurile, obsesia este de partea celor care recita permanent ca papagalul textele propagandei pro-vaccin. Eu nu sunt obsedata, sunt insa riguroasa si am incredere in ce cred. Si cred ca vaccinurile sunt un atac asupra unui corp sanatos, cred ca vaccinurile sunt nocive si daunatoare pe termen lung si inefective dpdv al prevenirii bolilor pe care se lauda ca le previn. Asta cred eu.

Nu sunt obsedata. Mi s-a mai reprosat chestia asta si cand m-am implicat impotriva abuzului parintesc, abuzului sexual si am spart tabu-uri, vorbind despre incestul si abuzul din familia mea etc. Mi s-a reprosat ca as fi inraita, razbunatoare, plina de ura, iti spun toate astea ca sa intelegi ca nu ma impresioneaza manevrele astea, atacurile astea la persoana ma lasa rece si poate vei realiza ca in realitate ele chiar iti submineaza intentia de a ma discredita.

Din perspectiva mea, ar fi chiar benefic ca o mamica nehotarata sa ma creada, sa mearga pe urmele mele citind tot ce am citit eu, sa cerceteze si cealalta fata a medaliei. Eu am incredere in discernamantul tuturor, fiecare e capabil sa ia decizia buna pentru el. Diferenta dintre noi este ca eu sustin informarea si decizia pe baza propriei gandiri si a propriului instinct, in timp ce tu sustii exact contrariul, ca celelalte mamici care au indoieli referitoare la vaccinare sunt toate niste prostute care trebuie ghidate frumusel (eventual ridicate de ceafa) si aduse inapoi in turma, sa nu carecumva sa indrazneasca sa iasa.

Din perspectiva mea, decizia de a nu vaccina e cea corecta. De ce as avea mustrari de constiinta? Vezi tu, vehementa cu care ma ataci pe mine personal denota ca de fapt tu ai mult de lucru reprimandu-ti propriile mustrari de constiinta latente datorate faptului ca ai vaccinat si acum trebuie neaparat sa te autoconvingi ca nu ai facut ceva rau. Ei, dar de aici deja intram iar in psihanaliza...

Nu am facut din nimic misiunea vietii mele in afara de dorinta de a creste un copil sanatos, dar iubesc adevarul si dreptatea (alea care uneori ies mai incet la suprafata, dar ies sigur!), nu-mi plac opiniile impuse cu bâta in mana si cu pumnul in gura, nu-mi plac minciunile propagandistice, de aceea este alegerea mea sa incerc sa ajut si pe altii (nehotaratii, cei care sunt tot mai multi, fiindca aleg sa se informeze si sa asculte si parerile medicilor care se pronunta anti-vaccinare). Eu fac ce consider ca e mai bine pentru copilul meu. Tu ma vezi pe mine ca pe un pericol, eu vad vaccinurile ca pe un pericol. Tu ai incredere in medicii pro-vaccin (caz in care presupun ca poti dormi linistita noaptea!), eu am incredere in medicii anti-vaccin si sunt si mai linistita. Care ti-e problema de fapt?

Turn off the light, take a deep breath and www.youtube.com/watch?v=cBBHJZD7BXM&feature=PlayList&p=295F9D8B09338E1D&playnext=1&playnext_from=PL&index=3" target="_blank">RELAX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Vezi tu, vehementa cu care ma ataci pe mine personal denota ca de fapt tu ai mult de lucru reprimandu-ti propriile mustrari de constiinta latente datorate faptului ca ai vaccinat si acum trebuie neaparat sa te autoconvingi ca nu ai facut ceva rau. Ei, dar de aici deja intram iar in psihanaliza...



Bla bla bla...


Sa speram ca pe Sheannamp o sa o deranjeze "psihanaliza" de mai sus :).


Citat:
cred ca vaccinurile sunt nocive si daunatoare pe termen lung inefective dpdv al prevenirii bolilor pe care se lauda ca le previn.


Doamne, Doamne, ce mi-e dat sa citesc !!!!!!!








Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Miss Parker te admir!

Pe mine discutiile astea ma obosesc si ma enerveaza foarte tare vehementa unora care nu vor sa auda si partea cealalta a povestii...
Cred orbeste in ceea ce ce li se tranteste in fata.

Din pacate am fost si eu in aceeasi situatie si am crezut ca lumea e roza si totul e in interesul nostru...asta pana cand m-a lovit unde doare mai tare...Dau nici nu mi-a spus nimeni, nu auzisem de aceste "dubii"...Imi aduc aminte ca doar bunul simt al mamei mele "s-a sesizat": "Dar este in regula sa fie bietul bebelus bombardat cu atatea vaccinuri odata?"...Oare de ce nu am asculat atunci...Am zis, desigur, sunt ok, uite ce zice medicul, uite studii... stii povestea...Of...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

www.naturalnews.com/025941.html" target="_blank">Medic britanic impotriva vaccinurilor

www.cookiemag.com/entertainment/2008/07/vaccine_experts?currentPage=2" target="_blank">Dr. Jay Gordon (Assistant Professor of Pediatrics, UCLA Medical School Former Senior Fellow in Pediatric Nutrition, Memorial Sloan-Kettering Institute) sceptic referitor la vaccinuri

www.drjaygordon.com/development/news/deadly.asp" target="_blank">Robert F. Kennedy investigheaza scandalul musamalizarii cazurilor de autism rezultate in urma vaccinarilor

www.fourteenstudies.org/studies.html" target="_blank">Despre 14 studii folosite ca sa sustina falsele afirmatii cum ca vaccinurile nu cauzeaza autism

www.cryshame.co.uk/" target="_blank">Mai multe date despre Dr. Wakefield, medicul care a avut curajul sa ridice vocea foarte puternic impotriva vaccinarii, medicul pe care cei pro-vaccinare au incercat sa-l discrediteze la greu, dar fara succes.

andre28, citeste si fa-ti singura o parere. Cei care sustin papagaliceste propaganda pro-vaccin nu citesc niciodata nimic de pe asemenea situri, fiindca nu vor sa-si puna intrebari incomode sau sa li se zdruncine convingerile.

dijen, da, ai dreptate, copilul tau e o cifra de statistica neimportanta in marele carusel, ce sa-i faci...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Mie pediatra mi-a zis asa: facem schema facultativa cu Infanrix, pe la 11 luni neaparat Prevenarul ca intalnise cazuri de pneumonie la copiii sub 1 an si la un an Varilixul pentru ca se fac forme din ce in ce mai urate de varicela.
Si pentru ca la vremea la care Alex avea 5 luni se discuta pe forum despre vaccinul Rotarix, l-am facut si pe ala. Acum Alex are un an si trei luni. Zilele astea facem Infanrixul de un an, apoi ROR-ul si apoi a doua doza de Prevenar.
Asa ca Miss Parker, inversunarea cu care sustii nevaccinarea imi face foaaarte bine...cu atat mai mult cu cat la vremea la care Alex avea doar cateva luni habar nu aveam de “conspiratiile” despre care vorbesti.
Cand i-am facut Varlixul insa, luasem deja la cunostinta de campaniile de nevaccinare de pe forum, astfel ca am discutat cu pediatra. Ea mi-a zis ca ramane in continuare la parerea ca este mai bine sa-l facem.
Asa ca eu...pe cine sa cred? De cine sa ascult? De pediatrul copilului (un pediatru cu un foarte bun renume in oras) caruia i-am incredintat sanatatea sau de MissParker de pe forum????
Daca ar fi sa dau timpul inapoi, Rotarixul nu i l-as mai face, restul insa, da.
So help me God.



Children's advocate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a
Asa ca Miss Parker, inversunarea cu care sustii nevaccinarea imi face foaaarte bine...cu atat mai mult cu cat la vremea la care Alex avea doar cateva luni habar nu aveam de “conspiratiile” despre care vorbesti.

Nu vorbesc si nu am vorbit niciodata de conspiratii, ci doar de goana dupa profit si lipsa de scrupule a industriei farmaceutice, aia e altceva. Uita-te si tu ce logica au unii pe aici: eu am sustinut ca industria farmaceutica ar face orice (coruptie, mita, falsificari, amenintari la adresa persoanelor "whistle blower") ca sa-si vanda produsele, iar eu sunt intrebata ce interese am eu cu campania anti-vaccinare. Deci interesele financiare ale producatorilor de vaccinuri nu bat la ochi, in schimb sunt banuita eu de cine stie ce interese obscure...

Citat:
Daca ar fi sa dau timpul inapoi, Rotarixul nu i l-as mai face, restul insa, da.
So help me God.

Pai de ce sa te ajute Dumnezeu cand il ai pe pediatrul tau? Bazeaza-te pe el, daca ai incredere.

Dar Rotarixul de ce nu l-ai mai face?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Pai e extrem de simplu. Nu exista decat doua optiuni: fie exista o conspiratie bolnava in care sint implicati virtual TOTI medicii de pe planeta asta si singura speranta e Miss Parker sau ... invers. Dat fiind ca toate cunostintele dansei despre sistemul imunitar par imprumutate din reclamele Danone cred ca decizia pe care o aveti de luat nu va fi foarte grea. Eventual o puteti intreba ceva despre cei 6 copii NEVACCINATI morti de POJAR in focarul european al bolii - Romania. Acum ar cam trebui sa aveti tot ce va trebuie pentru a lua o decizie informata.


Denizel, daca iei avertismentul ala de la doamna doctor sa stii ca ar fi cea mai nobila distinctie acordata vreodata pe DC. Mi'l dai si mie sa'l tin putin?



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Anca_a, nu stiu daca ai facut-o pana acum (probabil ca da).
(Re)Citeste, te rog, macar acest topic:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131549&whichpage=1

Argumentele de bun simt pro-vaccin depasesc cu muult argumentele conspirationiste anti-vaccin.
Cand citesti ce spun conspirationistii anti-vaccin, te ia cu ameteala .
Desigur, din sarada conspirationista nu lipseste un Kennedy :-))))))))).


In afara de cazuri clare in care vaccinul nu este recomandat, este criminal sa refuzi vaccinarea copilului (nu a copilului tau, vorbeam in general).


Si, repet, sa recomanzi si sa sustii non-vaccinarea unei persoane reale, persoana care are un copil si spune ca ea nu l-ar mai vaccina (Andre28), mi se pare ceva oribil!!!

Una e sa-ti sustii punctul de vedere, sa sustii public niste idei, si alta e sa spui: mie nu mi-e frica, nu-mi vaccinez copilul, iti doresc sa nu-ti mai fie frica nici tie, curaj, se poate!!
Sunt revoltata si indignata sa vad ca o mama poate face asa ceva. Sa vad ca o mama ii recomanda non-vaccinarea unei alte mame despre care nu stie absolut nimic .


A, Anca, in caz ca nu stiai: cei anti-vaccin sustin ca bacteriile nu au nici un amestec in declansarea bolilor . Mai stai la discutii cu ei?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput