Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Eu am reusit sa-i fac vreo cateva, pe primele pana m-am lamurit ca nu, nu prea trebuie cam niciunul. e greseala mea, mergeam in turma ca aveam douaj de ani.
Le recunosc meritele, in special aluia antipolio. si i l-as fi facut acum 100 ani,daca exista. Iar azi i-as face , dac-ar fi, anti cancer (dar nu ala de col, ca de ala se fereste singura) si anti - tulpina - aia -mortala 100 % -de meningita,foarte rara dar mor copiii sigur si rapid si in chinuri groaznice, le explodeaza singele in capilare, a fost un caz acum vreo doi ani contactat pe litoral. si anti gripa aviara .
Citind, si nu pe net, despre formarea sistemului imunitar, am priceput si eu ca el, sistemul, trebuie sa intre in contact cu diverse ca sa capete experienta in lupta si sa se fortifice.Lupta pe viu, corp la corp cu varicela, cu pojar, cu oreion si cu de toate este benefica in cazul unui copil viguros. si nu se va compara niciodata cu imunizarea artificiala. Da, as vaccina un copil sensibil, cu probleme de imunitate, dar niciodata unul zdravan. e ca si cum ai hrani bebelusul cu lapte diluat , ca si asa va lua in greutate, acelasi efect il are virusul mort,fragmentat, lesinat,cum vreti voi asupra sistemului imunitar in formare. ce sistem imunitar e ala format artificial ? asta vreau sa stiu si eu. ca mai nou, ii vaccinam de absolut orice , pe gurita, pastiluta,vaccinuri homeopate, injectii,etc?

exista riscul infim sa moara de nu stiu ce complicatie a nu stiu carei boli....la fel exista riscul infim sa-i cada o caramida in cap cu tine de mana, noua era sa ni se intample asa ceva.

exista studii clare care spun ca acei copii care iau contact cu virusii au un risc scazut de ce oare....de leucemie. si nu poti sa te intrebi oare de ce ? pentru ca au un sistem imunitar natural,strong, format in urma contactului cu una si cu altaBolile sunt un rau necesar, ne intaresc si asa functioneaza omenirea si toata lumea animala de cand lumea, o schimbam noi acum in ultimii zeci de ani?

v-ati gandit vreodata ca le sunt introdusi in corp doze compuse, lucru ce nu se va intampla niciodata in mod natural, oare cum va reactiona sistemul imunitar? nu acum, nu febra de dupa (apropo si febra e un lucru bun) ci in viitor?

Paradoxul culmii culmilor e ca tocmai cei care isi vaccineaza copiii sunt mai panicati in fata bolilor si mai speriati ca tocmai vaccinatul lor sa nu se incadreze in aia 10 % care prind boala peste vaccin si sa nu faca oreionul, pojarul varicela, boli de care parintii nevaccinatilor nici nu se sinchisesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

eladea2005 cind primesti asa ceva pe mail, intreaba-ti doctorul, nu te baza pe informatii contradictorii de pe Internet. Un doctor este in domeniu si stie cel mai bine. Mai ales pediatrii care vaccineaza zeci de copii zilnic.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13


Eu stiu cel putin unul care n-a facut-o si care mi-a deschis ochii, si nu cu pagini de pe site-uri obscure ci cu demonstratii cu creionul pe hartie matematic, ca eu asa pricep, cum recunoaste sistemul imunitar virusul, cum lupta, cum se formeaza anticorpii, cu ce informatie ramanem dupa o lupta din asta si ce am castigat si cum vom reactiona la virusul urmator, alta tulpina sau aceeasi, fain,fain rau de tot mi-a placut.
mai retin ca mi-a spus ca in medicina sunt atatea teorii daramate punct cu punct in timp, atatea tratamente considerate safe si apoi demonstrate toxice, si ca in mod sigur nu ne-am luminat azi, acum si peste 100 de ani ne vom uita in urma cum ne uitam acum la aia din istorie care dadeau arsenic pentru nu stiu ce si ca pana una alta ar fi bine sa las organismul sa lucreze si sa nu-i bag nimic artificial, nici substanta,nici medicament,nici mancare, atat timp cat nu risca serios ceva ,pentru ca nu stim ACUM ce vom sti peste numai un deceniu de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu personal pun mai mult pret pe experienta personala negativa a unor mamici precum Sanzi si dijen decat pe linkurile si pe statisticile alarmiste si intentionat panicarde pe care le gasim in presa pro-vaccinare.


flaviutza, foarte interesant si pertinent tot ce ai scris. Felicitari medicului care ti-a deschis ochii si caruia nu i se poate reprosa in zeflemea ca "nu ar avea suficiente cunostinte medicale sau ca nu ar cunoaste posologia vaccinurilor".

Ar fi foarte interesant si mai ales util, pentru toate mamicile care nu au citit asa mult pe tema asta si mai ales pentru mamicile care nu cunosc medici sceptici ref. la vaccinare, daca acest medic pe care-l cunosti si-ar putea rupe din timpul lui pretios si ar redacta un text pe tema asta, cu informatiile si argumentele de rigoare, pe care sa-l postezi tu aici. Eu una ti-as fi profund recunoscatoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Voi faceti aici poezie deja...

"Sistemul imunitar" de care se vorbeste pare sa fie ceva masurabil. Ca un mar, il vezi, daca e rosu e copt, nu trebuie sa faci nimic, daca e gaunos trebuie sa mai bagi un vaccin.

Speranta de viata a crescut cu ceva zeci de ani de cind se fac vaccinuri. In continuare mor copii de tetanos pentru ca nu sint vaccinati, in tari sarace. Voi incercati sa intoarceti timpul inapoi, ca pe vremea cind nu se puteau vaccina copiii si mureau pe capete.

Eu cred ca fiecare om e ca un pui cind vine vorba de bacterii si virusi. Cum a fost SAR care a omorit atitia oameni si era pe cale sa se globalizeze. Cum este acum hepatita C si SIDA. Am vazut un documentar pe Discovery in care se spunea ca exact mecanismele sistemului imunitar faceau ca victimele sa moara dupa 2-3 zile. Probabilitatea sa te imbolnavesti de o boala incurabila e mai mare decit sa iti cada o caramida in cap. Si daca tu alegi sa nu iti fie copilul imunizat pentru ca exista efecte secundare, gresesti rau de tot!


Nu e ca si cum te uiti in jurul tau, vezi ca toti copiii sint frumosi si rid si spui ca nu are nici un sens sa ii vaccinezi pentru ca exista riscul sa faca soc anafilactic sau altceva. Are MULT sens sa ii vaccinezi!

De ce nu trebuie sa faceti vaccinuri? Imaginati-va ca aveti un accident (nu o doresc nimanui) si copilului trebuie sa i se faca transfuzii de singe, daca el nu e vaccinat de hepatita B poate fi victima sigura. Orice parinte responsabil se gindeste la riscurile daca NU isi vaccineaza copilul, nu numai la riscurile daca si-l vaccineaza. E mult mai grav sa ai hepatita B, decit sa ai eruptie sau inapetenta citeva zile dupa vaccin

Citi de aici nu folosesc Novocalmin si citi stiu ca are efecte secundare mai nocive decit un vaccin. Cui ii pasa. Daca nu a descoperit nimeni vreo conspiratie a novocalminului si nu ii face campanie negativa nu conteaza

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Deci...in concluzie...ce ai alege???
1. Sa vaccinezi copilul sanatos cu ceva eficient stiind ca sunt sanse sa poata muri/paraliza sau in cel mai bun caz scapa cu doar cu "mici" sechele (cum a fost cazul nostru -de' norocosi: copilul in stare perfecta de sanatate la vaccin, cu kg gramada sa poata scada 3 in 2 sapt, parinti informati si prompti, cu dr. "on call", si ciocanit din usa in usa de cabinet hotarati sa vada ce are copilu' si cum sa il ajute eficient)
2. Sa vaccinezi copilul cu ceva mai deloc eficient, care nu protejeaza mai mult de o stare de confort mentala...putine spre deloc riscuri ca vaccinul sa aiba efecte nedorite, dar la fel sanse sa protejeze in contact cu boala
3. Sa nu vaccinezi deloc, decat in cazul si inaintea unei "calatorii" intr-o zona cu risc de contactare boala...




varianta 2. VPI este la fel de eficient impotriva poliomielitei ca VPO . am avut si eu dilema asta cand era bebe mic, ca nu ar fi eficient VPI, dar am gasit atunci un site in engleza numai despre poliomielita si spunea ca VPI este la fel de eficient.. nu-l mai gasesc acum, dar poti sa cauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Simirie, tu ai citit linkul care l-am dat??? (pot sa iti traduc o parte daca nu citesti engleza)...Este un site guvernamental si nu unul de boicot...tot ce scrie acolo poti sa crezi pe cuvant!!!
Si te-am intrebat (asta in cazul in care esti informata asupra vaccinului care l-a luat puiul tau)...cand ai vaccinat copilul ai ales vaccinul VPI sau VPO??? Stii care este diferenta intre ele??? Stii riscurile la care ai expus copilul? Le-ai acceptat in cunostinta de cauza??? Ai ales tu care vaccin anti-polio este potrivit copilului tau???


Stiu sa citesc in engleza, merci. Nici tu nu ai prea citit ce am scris eu inainte, e clar ca discutam cam disparat asa

Da, am ales intre 2 vaccinuri diferite anti polio, nu stiu daca VPO sau VPI sau altceva si e mult de atunci.

Poti sa ma crezi cind spun ca eu nu consider ca imi supun copiii la studii guvernamentale cind ii vaccinez, si nu din necunostinta de cauza. Asa cred eu ca e cel mai bine pentru ei. Eu consider ca as experimenta daca nu i-as vaccina, nu pot sa risc sa se imbolnaveasca de boli grave.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Am citit si eu despre vaccinare lucruri pro si contra. Mi-am spus ca vacc obligatorii oricum le fac dar raman cele facultative inclusiv Prevenarul pt care nu m-am decis daca sa-l fac sau sa nu-l fac. Baiatul are aproape 2 ani, in colectivitate nu a intrat, otite, pneumonii nu a facut deci nu stiu daca sa-i fac sau nu Prevenarul. Dr lui mi-a spus de el dar a spus ca nu poate sa ma sfatuiasca nici sa-l fac nici sa nu-l fac. O alta dr mi-a spus ca ea nu este pt vacc impotriva bolilor copilariei, rujeoala, varicela dar pt Prevenar este pt ca Streptococul da meningite si nu e de glumit. Am spsu sa mai intreb inca cativa medici si apoi sa ma hotarasc.

13+ si mamica strengarului David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexpa

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Deci...in concluzie...ce ai alege???
1. Sa vaccinezi copilul sanatos cu ceva eficient stiind ca sunt sanse sa poata muri/paraliza sau in cel mai bun caz scapa cu doar cu "mici" sechele (cum a fost cazul nostru -de' norocosi: copilul in stare perfecta de sanatate la vaccin, cu kg gramada sa poata scada 3 in 2 sapt, parinti informati si prompti, cu dr. "on call", si ciocanit din usa in usa de cabinet hotarati sa vada ce are copilu' si cum sa il ajute eficient)
2. Sa vaccinezi copilul cu ceva mai deloc eficient, care nu protejeaza mai mult de o stare de confort mentala...putine spre deloc riscuri ca vaccinul sa aiba efecte nedorite, dar la fel sanse sa protejeze in contact cu boala
3. Sa nu vaccinezi deloc, decat in cazul si inaintea unei "calatorii" intr-o zona cu risc de contactare boala...




varianta 2. VPI este la fel de eficient impotriva poliomielitei ca VPO . am avut si eu dilema asta cand era bebe mic, ca nu ar fi eficient VPI, dar am gasit atunci un site in engleza numai despre poliomielita si spunea ca VPI este la fel de eficient.. nu-l mai gasesc acum, dar poti sa cauti


Nu as vrea sa iti stric iluzia crezand ca VPI e la fel ca VPO...dar din pacate adevarul este asta: (sursa: http://www.polioeradication.org/vaccines.asp si multe altele...incluziv orice pediatru competent sau imunolog iti poate spune acelasi lucru:)
The action of oral polio vaccine (OPV) is two-pronged: OPV produces antibodies in the blood ('humoral' or serum immunity) to all three types of poliovirus. In the event of infection, this will protect the individual against polio paralysis
OPV remains the vaccine of choice for the eradication of polio, which would not be feasible with inactivated poliovaccine (IPV).
Unlike the oral vaccine, IPV confers only very little immunity in the intestinal tract. When a person immunized with IPV is infected with wild poliovirus, virus can still multiply inside the intestines and be shed in stools -- risking continued circulation. For this reason, OPV is the vaccine of choice wherever a polio outbreak needs to be contained, even in countries which rely exclusively on IPV for their routine immunization programme (polio outbreak in the Netherlands in 1992).
Si gata am plecat...

Cine vrea sa stie...citeste...cine nu...inchide ochii si urechile...
Acu...chiar si daca esti informat si vrei sa il vaccinezi mi se pare OK!!! Atata timp cand stii la ce risc expui copilul si poti alerta un dr la cel mai mic semn de distres...
Cand nu stii ...asta e...te loveste (rar...dar se poate intampla) si nu stii ce te-a lovit!!!

Simali, ma repet: Novocalminul nu se da unui copil sanatos...doar ca am chef sa ii bag ceva in fund...se da cand un copil e bolnav...pentru a il face bine...Vaccinurile se dau unui copil sanatos...pentru a il tine sanatos...(dar e dovedit si recunoscut/nu stiu cum e in Ro...dar aici pediatrii recunosc ca sunt fff rare cazuri cand vaccinurile fac rau/ ca in putine cazuri il imbolnavesc...)

Eu nu incerc sa conving pe nimeni sa nu isi vaccineze copilul...e o decizie foarte greu de luat si nu poate fi luata de pe site-uri sau de la vecina de palier...Dar...tu ca parinte, ai dreptul sa te informezi, sa citesti, sa vorbesti cu pediatrul, sa pui intrebari...sa mergi la un imunolog...si apoi sa iei o SINGURA decizie pentru un SINGUR copil!!!!!

Sinzi 4+, Radu si David psihologul
varsta David
varsta bb2
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

sanzi-ana, deci ce spune acolo nu inseamna ca nu/ti protejeaza copilul IPV-ul.. ci altceva.. ca nu se eradicheaza boala, pentru ca virusul va continua sa se raspandeasca, pentru ca nu este blocat la poarta de intrare in intestin, desi aici si VPO are inconvenientul ca poate da nastere la virusi mutanti..
Copilul tau este protejat in urma vaccinului IPV, in articol face referiri mai mult la efectul asupra intregii po****tii, ca daca cu VPO mai stopezi virusul sa se raspuandeasca in jur, cu VPI nu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

sinzi-ana, nu cred ca ai inteles bine, din site-ul tau citire:

Both vaccines are highly effective against all three types of poliovirus.

Inactivated polio vaccine (IPV) needs to be injected and works by producing protective antibodies in the blood (serum immunity) - thus preventing the spread of poliovirus to the central nervous system.
deci previne raspandirea virusului catre sistemul nervos

However, it induces only very low levels of immunity to polivirus locally, inside the gut.
deci imunitatea locala, in intestin este scazuta,

As a result, it provides individual protection against polio paralysis but, unlike OPV, cannot prevent the spread of wild polio virus.
dar cum spun si ei destul de clar da protectie individuala impotriva paraliziei poliomielitice, dezavantajul VPI fata de VPO este acea imunitate locala intestinala scazuta, deci virusul se va multiplica in continuare in intestin, riscand sa se transmita si la alti oameni, astfel ca nu se opreste circulatia virusului, nu se poate eradica boala, dar subiectul vaccinat este protejat de boala.
deci la nivel local, intestinal, e imunitatea scazuta in cazul VPi, dar in sange ai anticorpi care iti blocheaza virusul

daca nu te-am lamurit mai intreaba totusi, nu cred ca imunologii si pediatrii competenti de care ziceai iti spun ca VPI nu-ti protejeaza copilul


Mergi la inceput