Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu am spus ca VPI sau VPO nu ofera protectie...Am spus ca nu ofera 100% protectie...iar VPO nu ofera 100% garantie ca copilul nu poate paraliza in urma vaccinului...
VPI este mai putin eficient decat VPO, asta am subliniat...VPO are consecinte mai grave...
Mai clar:
IPV produces less gastrointestinal immunity than does OPV, so persons who receive IPV are more easily infected with wild poliovirus. In regions without wild poliovirus, inactivated polio vaccine is the vaccine of choice.[25] In regions with higher incidence of polio, and thus a different relative risk between efficacy and reversion of the vaccine to a virulent form, live vaccine is still used. (sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Polio_vaccine)

Daca calatoresc intr-o regiune in care polio este un pericol...VPI-ul nu prea te protejeaza...(singura optiune care sta in picioare este VPO)
Din fericire, in tzara unde traiesc...sansa sa dau peste polio este aproape nula...si atunci..de ce sa fac VPI sau VPO???

Sinzi 4+, Radu si David psihologul
varsta David
varsta bb2
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

ei, faci cum vrei.. credeam ca inca nu ai luat decizia
infectat cu virus salbatec nu inseamna si paralizie, am explicat ca in urma VPI virusul se multiplica in intestin dar asta nu-l afeteaza pe purtator pentru ca el nu face paralizie, dar este o sursa de infectie pentru cei din jur, nevaccinati.
acum nici nu inteleg cum de VPO, adica un vaccin cu virus salbatic, poate proteja impotriva celui virulent, adica virusul mutant...

plus ca daca te vaccinezi mai intai cu VPI, iti faci anticorpi in sange, pe urma daca vrei sa pleci in tari cu risc si-i faci si VPO nu mai ai riscul sa faca paralizie dupa VPO pentru ca ai deja anticorpi in sange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Paralizia este o complicatie a polio(din cate stiu eu)...indiferent de tulpina lui...
Si...vaccinat fiind cu VPI si intrand in contact cu wild polio...poti lua polio...si poti paraliza...
Is there a difference in a disease caused by a VPDV and one cause by wild poliovirus or OPV?
No, there is no clinical difference between paralytic polio caused by wild poliovirus, OPV or a VDPV.

Oricum...e mult prea mult de povestit...si concluziile le trage fiecare in parte...
Eu nu pot sa trag concluzii pentru nimeni, nici nu vreau...
Doar imi apar copilul cum stiu mai bine...


Sinzi 4+, Radu si David psihologul
varsta David
varsta bb2
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana


Si...vaccinat fiind cu VPI si intrand in contact cu wild polio...poti lua polio...si poti paraliza...


din prospectul infanrixului
Raspunsul imun fata de componenta IPV: la o luna de la primovaccinare, rata generala de raspuns fata de fiecare dintre cele trei serotipuri (1, 2 si 3) a fost de 99,4%, 97,5% si, respectiv, 100%. Peste 99,5% din copii au fost seropozitivi fata de cele trei serotipuri. In urma administrarii celei de-a patra doze de Infanrix-IPV+Hib in cel de-al doilea an de viata, 100% din copii au fost seropozitivi fata de cele trei serotipuri.
http://www.emedonline.ro/cuprins/medicamente/view.article.php/article=1643
deci sanse nule.

tot despre IPv si poliomielita mai pe romaneste
http://www.sanofipasteur.ro/sanofi-pasteur/front/index.jsp?codePage=VP_PD_Poliomyelitis&codeRubrique=19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Bolile autoimune nu sunt noi si nici nu au inflorit peste noapte direct proportional cu vaccinurile.
Ele sunt doar mai bine si mai frecvent recunoscute si diagnosticate.
La fel si autismul.

Observ insa ca lumea se sperie si isi vaccineaza copii doar impotriva bolilor pe care le vad la televizor
Lumea uita de variola (eradicata, e adevarat, destul de dur) si de cum se murea pe capete datorita ei. Sau erai desfigurat.
Lumea nu stie de encefalita post-rujeolica (eu stiu si exemple reale)
Ca nu se da la teveu.

Oricum, repet inca odata, exagerarile nu sunt bune. Una e sa nu te vaccinezi de hepatita A daca stii normele elementare de igiena si alta e sa refuzi sa iti vaccinezi copilul antipolio sau antirujeola.
Mai ales daca traiesti in Romania, si nu in incubator
Pe urma, daca tot esti anti-vaccin pai fii coerent. Alege sa nu te vaccinezi chiar daca te duci in Africa. Ca doar sa mori e mai usor decat sa faci o ipotetica boala auto-imuna pe care oricum, genetic, erai predispus sa o faci mai devreme sau mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Doar imi apar copilul cum stiu mai bine...

Si eu la fel, Sanzi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Cum nu sunt nici medic alopat, homeopat, nici farmacist, nici chimist, am in cap o gramada, o invalmaseala de necunoscute toate felurile si zau, am ajuns sa ridic mainile neeputincioasa deasupra capului si sa ma rog sa-mi lumineze cineva/ceva mintea inainte sa mai fac o tampenie...

nu stiu de ce homeopatii sustin toti ca vaccinurile in afara celor destinate bolilor arhicunoscute ca f grave ( ex. poliomielita, tuberculoza, hepatita B) fac mai mult rau decat bine

nu stiu de ce sunt copii care fac reactii urate la anumite vaccinuri

nu stiu decat casunt copii robusti si copii sensibili, copii si copii si fiecare reactioneaza altfel la orice. Fetita mea de 2 ani si 3 luni nici acum nu mananca nepasirat nimic desi are destui dinti si maselute chiar daca nu are dentitia completa inca, alti copii la varsta ei sunt rumeni si bucalati mancand un colt de paine cu untura sau cu unt in cazul fericit, sau o ciorba de cartofi cu paine inmuiata. Unii traiesc bine merci nevaccinati si sunt puternici, altii cu toate vaccinurile si toate vitaminele si delicatesele trec din problema in problema...sau nu. Eu i-am vaccinat pe amandoi conform indicatiilor medicului ce ii are in evidenta, pe cea mica am vaccinat-o cu cele cumparate de mine "ca asa e mai bine, cu mai putine reactii adverse" mi s-a spus, pana la 1 an. Nu stiam nici macar eu care citesc ca obsedata ca schema de vaccinare NU e obligatorie insa stiam asa pt ca mi se tot spunea ca daca NU are vaccinurile facute NU ii primeste la gradi si scoala. Pe cel mare l-0am vaccinat dupa 1 an cu cele cumparate de mine, pana la 1 an cu cele de la stat. Apoi am facut nebunia la sfatul dr sa accept si vaccinul contra hepatitei A, ca se inscria la gradi si era cica periculoasa, si ne-am ales conform medicilor la care ne-am dus ulerior ca sa ne punem pe picioare ca totul a rezultat ca urmare a vaccinarii peste o viroza nevindecata complet dar evaluata gresit de dr ca fiind neimportanta in asocierea cu havrixul. na, si am suferit ca niste caini mai bine de o luna. Asa ca am "muscat-o", dar repet, au fost circumstante evaluate gresit, vaccinul+viroza a fost un cocteil nasol pt sistemul imunitar neformat al copilului meu de 4 ani. Numai D-zeu l-a salvat asa ca pana la urma parca selectia naturala si rezistenta individuala si norocul/destinul sunt cele care dau tonul in labirintul asta de capcane ce decoreaza mediul nostru de viata actual:

-poluare
-vaccinuri peste vaccinuri
-homeopatie versus alopatie
-stres in continua crestere si posibilitati de a-i face fata tot mai reduse la multi oameni--> depresie, nevroza--> tulburari somatice-->anxietate, cerc vicios
-aditivi, conservanti etc
-boli cu bacterii rezistente la antibiotice
-boli determinate de virusi din ce in ce mai agresivi
etcetc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Doar imi apar copilul cum stiu mai bine...

Si eu la fel, Sanzi


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David




Asa. Si?
Trebuie sa vii aici si sa strigi de cate ori ai ocazia ca iti aperi copilul? Vrei sa te felicitam sau ce?
Grozav mod de a demonstra ca iti aperi copilul: omorand, poate, copilul altora ...


MissParker, tu ai o mare problema cu parerile altfel decat ale tale.
In momentul in care cineva te contrazice, o iei intr-un mod cu totul si cu totul personal si incepi o lupta incrancenata pentru a si a-ti demonstra ca esti puternica si de neinfrant, si ca nimeni nu te poate dobori pe tine .
Iti bagi picioarele in eventualele victime (in cazul de fata, niste bieti copilasi), tot ce conteaza e sa straluciti tu si parerile tale (pareri care, in cazul de fata, au potential criminal).
Da...da... stim... iti aperi copilul. Cu cat are mai putini adversari pe langa el, cu atat mai bine .




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Denizel, poate ca nu era momentul potrivit cand ai primit bulina verde insa acum chiar vad ca faci toate eforturile sa o transformi in portocalie sau chiar rosie. Nu cred ca mai ai varsta de Scufita Rosie ca sa iti stea bine.

Admonestarile la persoana nu sunt conforme cu regulamentul.
Las-o pe Miss Parker in pace si incearca sa ii demontezi ideile. E mult mai util.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Dorsilia, iti recomand cartea asta: www.amazon.com/Saying-Vaccines-Dr-Sherri-Tenpenny/dp/0979091047/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=books&qid=1238516453&sr=8-1" target="_blank">Saying no to vaccines. Este scrisa de un medic si pe mine m-a ajutat foarte mult.

Edit: Daca nu ai posibilitatea sa obtii cartea, poti citi mai multe informatii si AICI.


Mergi la inceput