Sa nu astepti, mama !

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Nu trebuie sa sariti chiar asa, in primu rand ca fiecare are dreptul sa priveasca un moment al vietii lui cu detasare, super-dragoste, indiferenta, melancolie sau mai stiu cate mii de alte sentimente.


Exact asta faceau autoarea textului si initiatoarea subiectului ...

Sigur ca are dreptul sa aibe astfel de trairi ,ce nu are dreptul e sa recurga la etichetari ,sa ia peste picior si sa-si bata joc de trairile altora .
Ce tie nu-ti place ....


Citat:
citat din mesajul lui ilse
De gustibus...cum ar veni.
Daca treaba asta era acceptata ca general valabila de la bun inceput acum nu mai era nevoie de explicatii




The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:

Cat despre persoana care s-a luat de faptul ca ai spus ca vrei "sa profiti la maxim" ... stai linistita, eu am mari indoieli in ceea ce o priveste. A jignit atat de crunt si de nedrept pe cineva intr-o alta discutie faimoasa de pe Dc, incat exista o mare discrepanta intre ceea ce vrea sa para, ceea ce propovaduieste si ceea ce este cu adevarat.

Te rog sa iti argumentezi afirmatia. Si in plus sa imi explici unde ai vazut discrepanta.



Children's advocate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Si pentru cele care s-au gandit la propriile mame ,din partea uneia care isi permite luxul de-a mai lasa din cand in cand garda jos si de-a avea vulnerabilitati ....si mai ales careia ii este foarte dor de mama http://www.youtube.com/watch?v=baIAtnJSYPM&feature=related



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui crengu75

Si ce daca e siropos? Nu va place, asta e. Textul mi se pare scris din inima si nu trebuie interpretat asa de dur . Si daca aveti copii mari, ce-i cu asta? Adica cele cu copii mici sunt mai naive, sau mai prostute?
Si nu era vorba de fire albe ci de fire carunte. E mare diferenta.

Si nu uitati: tonul face muzica. Poti sa-ti exprimi o parere si fara sa jignesti. La urma urmei nu va obliga nimeni sa cititi ceva ce nu va place. Si eu am intat pe la multe subiecte, din trei cuvinte am inteles ca nu-mi place, am iesit si gata. De ce atata inversunare de a avea ultimul cuvant si ala litera de lege?



Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)




Imi arati si mie mesajul/mesajele jignitoare? Sau a-ti exprima o parere diferita de a ta e considerata mai nou jignire?
Am spus ca nu mi-a placut, am argumentat si atat. Mesajul m-a dus cu gandul la genul acela de persoane ale caror asteptari sunt proiectate intotdeauna in viitor uitand sa mai traiasca prezentul.
Ex, "daca va merge in patru labe/in picioare/la scoala voi fi fericita" la fel cu "daca voi avea masina/casa/voi slabi/ma voi ingrasa/voi castiga la loto voi fi fericita. "

Ortansa, pentru felul in care ai primit subiectul.



Children's advocate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Mihaela, multumesc pt. floare. A fi mama este fascinant, dar este si foarte firesc. Atat de firesc incat, desi fiecare mama se crede unica si fiecare copil este unic, experientele si trairile noastre sunt similare. De aceea unele dintre noi au receptionat mesajul cu multa nostalgie - se regasesc in el.
Si tot de aceea, altele dintre noi (printre care si eu), nu gasesc nimic nou sau original in el. E ca si cum ar descrie cineva ce frumos e sa te plimbi in parc sau ce placut e sa fii indragostit. Este, dar asta am simtit-o cu totii pe pielea noastra, nu-i asa ?

Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ok mariamunteanu,atunci voi mai (de)scrie doar cand voi ameriza pe luna,ca ccc cu asta nu se pot lauda toti c-au simtit-o pe pielea lor.desi pana atunci...

cateva lucruri mai vreau sa spun,desi nici cu astea nu voi fi originala 1.-eu imi invat copiii ca atunci cand nu le place o mancare(de exemplu) sa nu se schimonoseasca si sa zica beac.never,ever.2. am impresia ca unele dintre voi au degustat coca-cola si-au pretentii de Bourbon3.personal nu m-am suparat, pt. ca ma aflu intr-o stare intermediara dintre faza siropoasa si faza tough mom ,dar le inteleg pe cele care s-au simtit jignite.cum spuneam,nu mi-ar placea ca cineva sa-mi zica ce beac e hamburgerul,in timp ce infulec cu pofta din el.

ah,si paralela cu alchimistul nu poate decat sa ma flateze.c'mon,pai daca eu public pe net scrisoarea bunica-mii din Cuca Macaii(ca tot e la moda zona asta:-D pe DC) ,tre' sa-i faceti analiza pe text?rilax si bucurati-va daca va place,ignorati daca nu.sau daca tineti cu tot dinadinsul, argumentati decent.si cam gata


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ortansa, e f. bine si frumos ce ai scris.

Scuza-ma, "a ameriza pe luna" = a aseleniza.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Ortansa te vedeam mai relaxata in a lua ca atare si alte pareri, acuma inteleg ca te simti atinsa, adica daca nu ne place sa ne abtinem, credeam ca pe net iti poti spune parerea si daca nu da bine la "parerea generala"...daca e cumva in regulament ca avem voie sa postam numai daca se incadreaza la nu stiu ce regula, baga regula ca deja devine riscant bag seama sa vorbesti liber.
Cand pui ceva pe net ti-asumi responsabilitatea de a fi comentat de cine vrea si cum vrea...altfel pastrezi pentru tine si atat.
Eu nu am ce sa argumentez decent ca doar nu e subiect de "asa da,asa nu" e un fragment de viata.
Scuze, dar nu vedeam "generalitatea" in el, cam atat, in rest lectura placuta celorlalti, eu am plecat de aici.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ilse,sunt chiar foarte relaxata,poti sa casapesti textul ala in douaj de mii,dar nu face afirmatii jignitoare despre cititoarele care se regasesc in el si cea care l-a scris.deci cum spuneam,critica hamburgerul cu argumente:ca are nu stiu cate calorii,ca are aditivi,ca e facut din nu stiu ce,dar nu spune ca-i ,pardon,shit si ma fac cat casa daca-l mananc.

maria pt. corectura.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Ortansa, mie mi-a placut !
Anaemi!



Mergi la inceput