Sa nu astepti, mama !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am primit asta pe mail si m-am amuzat. Am auzit de multe ori cele prezentate aici :)

1. Mama m-a invatat SA APRECIEZ O TREABA BINE FACUTA
"Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara. De-abia am terminat de facut curat"

2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA
"Roaga-te sa iasa pata aia din covor"

3. Mama m-a invatat ce e LOGICA
"Pentru ca asa am zis eu,de-aia"

4. Mama m-a invatat MAI MULTA LOGICA
"Daca cazi de pe hinta si-ti rupi gatul, nu te mai iau cu mine in oras"

5. Mama m-a invatat ce e IRONIA
"Plangi in continuare, si o sa-ti dau eu motive pt care sa plangi"

6. Mama m-a invatat ce e CONTORSIONISMUL
"Uita-te la murdaria de pe ceafa ta "

7. Mama m-a invatat ce e VREMEA
"Camera ta arata de parca a trecut o tornada prin ea"

8. Mama m-a invatat ce e IPOCRIZIA
"Daca ti-am zis o data, ti-am zis de un milion de ori: Nu exagera!"

9. Mama m-a invatat despre CICLICITATEA VIETII
"Eu te-am facut,eu te omor!"

10. Mama m-a invatat despre SCHIMBAREA COMPORTAMENTULUI
"Nu te mai comporta ca taica-tau"

11. Mama m-a invatat ce e INVIDIA
"In lume sunt milioane de copii mai putin norocosi care nu au parintii la fel de minunati cum ai tu"

12. Mama m-a invatat ce e ASTEPTAREA
"Asteapta numai pana ajungem acasa"

13. Mama m-a invatat ce inseamna A PRIMI
"O s-o primesti cand ajungem acasa"

14. Mama m-a invatat ce e UMORUL
"Cand o sa-ti tai degetele de la picioare jucandu-te cu masina de tuns iarba, sa nu alergi plangand la mine"

15. Mama m-a invatat CUM SA DEVIN UN ADULT
"Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciodata"

16. Mama m-a invatat ce e GENETICA
"Esti exact ca taica-tau"

17. Mama m-a invatat despre ARBORELE MEU GENEALOGIC
"Inchide usa dupa tine. Ti de pare ca te-ai nascut intr-un cort?"

18. Mama m-a invatat ce e INTELEPCIUNEA
"Cand o sa fi de varsta mea, o sa intelegi"

19. Si preferata mea, mama m-a invatat ce e JUSTITIA
"Intr-o buna zi, o sa ai si tu copii. Si sper ca o sa fie exact ca si tine"

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Eu cred ca trebuie sa lasi deoparte sindromul "sarea de pe cuptor" si sa fii tu insati. Adica o persoana reala, autentica, care are zile mai bune si zile mai putin bune. Sa te joci cu ei cand ai chef, sa nu te joci cand n-ai, ca doar nu e concurs cu premii si castiga cel ce are cele mai multe puncte. Si cu riscul de a te dezamagi, te vei putea bucura de ei si cand vor avea 40 de ani. La fel de tare, doar ca in alt fel.


Citat:
si imi dau seama ca ziua aia o sa vina, si mai imi dau seama ca trebuie sa profit la maxim de toata perioada cat inca mai sunt sub aripa mea. (sa ma joc cu ei, sa le cant si sa cant cu ei, sa dansam, sa iesim cu totii in parc, sa le citesc povesti, sa ii culc....stiti voi


Sa profit la maxim-ul asta mie nu-mi suna bine deloc. Ii ca si cum te duci la mare si in ultima zi te trezesti ca maine pleci asa ca trebuie sa profiti la maxim. Si stai ca nebunul toata ziua la plaja...nu conteaza ca ti-e cald, sau somn, sau ca esti la un pas de insolatie, sau ca nu-ti mai face placere...stai acolo cu indarjire pana seara ca doar de, e ultima zi si,...ai ghicit, trebuie sa profiti la maxim.



Children's advocate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mie imi pare ca sunteti un pic cam rautacioase, inteleg sa nu va fie pe plac stilul autoarei, dar de aici si pana a va lega de cuvantul "asteptare" si a ajunge la tot felul de acuzatii ... nu-mi spuneti mie ca nu ati asteptat sa treaca colicii sau durerile de dinti!!! Ideea articolului nu e ca STAI si ASTEPTI sa treaca timpul sau ca ASTEPTI sa creasca copilul, ci mai degraba e vorba de timpul care trece prea repede si te trezesti intr-o zi ca al tau copil e gata sa-si ia zborul, iar tu nici nu ai vazut timpul trecand.



Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:



Mai, nu ma pot abtine... unde-i Kleenxul?? ce-i oameni buni cu sentimentalismul de duzina? Nu pe bune, doar mamicile cu copii mici pot plinge la asa ceva. Noi ailalti, trecuti prin furcile caudine ale adolescentei, ridicam din umeri. Ei, si? Ca doar nu s-a terminat viata. Ce daca plozii au crecut si conduc si mai intra in belele (pentru care fiti sigure ca vor suna, o-ho, nu stiu cum sa nimereasca telefonul mai repede). Indiferent ce, oameni buni, nu e un motiv pt ca "sa ne netezim firele de par alb" (?!?!) si sa ne comportam ca mama lui Stefan cel mare. In asteptare puneti mina si vopsiti-va parul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ok,cred ca nu s-a inteles din primul meu mesaj:eu am scris textul acesta cu ceva timp in urma.n-am pus afis cu el pe toate siturile,l-am scris intr-un blog dosit(zic eu),nu stiu unde l-a gasit anaemi,dar nu conteaza.nici nu ma laud,nici nu mi-e rusine cu el.
sentimentalism de duzina,false profunzimi,blabla...je m'en fiche.asa am simtit la momentul respectiv,asa am scris.sunt destule persoane care au inteles exact ce-am vrut sa spun.
continuati

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Hai mai, doar nu crezi ca autoarea sta si plange in batista uitandu-se la telenovele si asteptand sa creasca copilul. E doar un gand de moment, scris intr-un mod siropos, e drept. Dar nu exagerati si voi acuma!



Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

monabella loooool!!
Eu astept sa faca si fiumeu 18 ani sa-i scot pe nas aia cu diapers, nopti nedormite, etc,
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Ortansa pentru atitudinea ta, chiar asa siropos cum ar fi, inteleg perfect starile astea, cu totii trecem prin ele, scuze eu il luasem la disecat, crezand ca se vrea iarasi a se defila cu "clisee".
Ce nu mi se pare ok este chestia cu preluatul, sa inteleg ca i-ai dat acordul fetei de l-a pus aici, ca altfel e cam intruziune din partea ei.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

monabella loooool!!
Eu astept sa faca si fiumeu 18 ani sa-i scot pe nas aia cu diapers, nopti nedormite, etc,
A



pai de ce de la 18 ani?ia-o mai din timp:-)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce


I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Ortansa, no problem cu tine si de ce ai scris textul. Oricare dintre noi - mamicile cu copii mari - am simtit asa ceva la un moment sau altul.

Moment Kleenex e topicul in sine si faptul de a fi fost creat aici - plus comentariile mamicilor cu copii tineri, ah, mi-au dat lacrimile, vai, vai, vai...

da pe-aia cu "vino sa ma conduci dar pretinde ca nu esti cu mine" ati auzit-o? fiti serioase. no news is good news. sa va spun cum e cind te suna dimineata de la spital ca macar sa vaeti de ce boci?

Mergi la inceput