Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Never ever take accutane!!! E mult de explicat pe scurt iti poate da boli cronice.
Vicodin ce-ai cu el, e paracetamol cu codeina, in afara faptului ca e puternic addictive are f putine reactii alergice.
A


Hai ca am hijacked topicul. N-am nimic cu Vicodinul, el era sa ma dovedeasca pe mine. Mi-a fost rau de am crezut ca mor, dar durerea nu mi-a trecut nici un pic.
Iar cu Vioxx stii povestea. Noroc ca n-am ascultat de dr. si n-am luat cit mi-a prescris el, ca tot asa - n-am prea vazut sa-mi fie de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mqqm, e pe lista de complicatii asociate cu accutane daca citesti labelul si foaia pe care ai semnat-o cind ti-a dat medicamentul (in america nu se da decit pe semnatura parintilor).
Din 2001:
http://www.fda.gov/cder/foi/label/2001/18662s44lbl.pdf
FDA stie ca sint multe cazuri de diabet de tip 1 asociate cu tratamentul cu accutane si l-au tinut sub tacere pina in 2005 cind au fost nevoiti sa il puna pe lista:
http://www.fda.gov/CDER/DRUG/infopage/accutane/accutanemedicationguide.pdf

Nu se stie de ce, se presupune ca ar fi nivelul crescut de retinoizi si nu cel scazut de vitamina A.
Un fapt interesant e acela ca streptoccocus toxoid care e din familia lui BCG altfel harmless (folosit acum in alte clinical trials) era un vaccin extrem de util in tratarea acneei dar care l-au scos de pe piata ca era "controversial".

Faze de FDA timpit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz



ramona, nici unul dintre principiile pe care se bazeaza acupunctura (energia Chi, meridianele, punctele etc) nu are baze stiintifice, e o filosofie. Ca "merge" sau nu e greu de spus (probabil ca e un placebo ca si celelalte) pentru ca studiile "dublu orb" sunt dificil de realizat. Cum sa "mimezi" acupunctura? O solutie ar fi scobitorile de care zice blackpanterro. Alta e aceea in care se "gresesc" punctele. Dar pentru dublu orb trebuie ca nici terapeutul sa nu fie la curent cu tratamentul aplicat si inca nu s-a inventat o masina de aruncat cu ace de la distanta :)








Eu cred in general in efectul placebo, dar la mine nu cred ca despre asta a fost vorba. Eu am mers frumos la medic (la urgente, ca ardea!) si dupa tratamentul lor eram exact ca atunci cind am plecat. Ba nu, mai rau - ca ma luase cu lesin de la Vicodin.
La acupunctura am mers mai mult "hai s-o incerc si pe asta".
Uite ca e folosita si la Cleveland Clinic, in special pentru durere cronica:
http://my.clevelandclinic.org/services/acupuncture/hic_acupuncture.aspx

Acum ce sa zic... Eu am incercat si mi-a ajutat. De atunci am mai cerut parerea citorva medici si nu s-a crucit niciunul.

Hai c-o duc la disperare pe Conchita, dar dadui un google search si am gasit un studiu exact pe tema asta:
http://www.webmd.com/back-pain/news/20070924/study-acupuncture-eases-low-back-pain


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Ramona, exact la fel: sotul meu are 3 discuri herniate. Cand il apuca, doar cu ace ii trece, oricat de sceptica si negativista sunt eu. Trece din faza in care nu se poate ridica din pat la faza in care se ridica ba se si apleaca cu acul ala bagat pe sub nas.



Se intorsese pagina si n-am vazut mesajele. Lucky me, eu am numai doua discuri herniate.
Asa si eu, n-am vrut sa merg la acupunctura. Mie mi-au prescris Vioxx, s-a dovedit dupa o vreme ca si asta distruge vieti, mi se pare ca se judeca si acum, a fost retras de pe piata etc.
Am descoperit intimplator acupunctura si zau ca-mi pare bine. Trece durerea, nu sint "side effects", eu sint multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Mqqm, e pe lista de complicatii asociate cu accutane daca citesti labelul si foaia pe care ai semnat-o cind ti-a dat medicamentul (in america nu se da decit pe semnatura parintilor).
Din 2001:
http://www.fda.gov/cder/foi/label/2001/18662s44lbl.pdf
FDA stie ca sint multe cazuri de diabet de tip 1 asociate cu tratamentul cu accutane si l-au tinut sub tacere pina in 2005 cind au fost nevoiti sa il puna pe lista:
http://www.fda.gov/CDER/DRUG/infopage/accutane/accutanemedicationguide.pdf

Nu se stie de ce, se presupune ca ar fi nivelul crescut de retinoizi si nu cel scazut de vitamina A.
Un fapt interesant e acela ca streptoccocus toxoid care e din familia lui BCG altfel harmless (folosit acum in alte clinical trials) era un vaccin extrem de util in tratarea acneei dar care l-au scos de pe piata ca era "controversial".

Faze de FDA timpit!




Am citit links, cum de or permite sa fie pe piata porcaria asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Andrada, mersi, dar, asa cum ai zis si tu, acolo nu-i nimic nou fata de ce ni s-a spus si pt care am semnat amandoua. Pe mine ma interesa chestia cu never, ever, ca de efectele secundare suntem on the watchout si eu si copila si dr. Asa cum scrie acolo, nu se da refill fara un set complet de analize odata pe luna si un interviu 1 la 1 cu pacientul. Mie dr mi-a spus ca nu imi recomanda sa gugalesc si sa citesc prea mult pe net, ci mai degraba sa o intreb pe ea.

Dar "never ever" m-a cam dat peste cap, mai bine n-o vedeam...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.19]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mqqm, diabetul de tip 1 nu poate fi prevenit cu analize medicale sau cu discutii si n-are leac. Nu-l confunda cu diabetul de tip 2 care poate regresa.
Ce ai semnat tu acolo e extrem de grav, motivul ptr care ei nu spun ce fel de diabet declanseaza e tocmai ca sa dea iluzia ca poate fi prevenit sau ca e reversibil.
Accutane distruge isletii din pancreas. E un medicament teribil. Absolut infricosator.
Mai mult, efectul accutane poate lovi peste ani, nu numai in timpul tratamentului.
Eu iti recomand sa gugalesti. Nici ei nu neaga ca a declansat diabetul insulino-dependent in indivizi fara istorie, fara conditii medicale...etc.
Eu nu l-as lua nici daca acneea ar fi disfiguranta si sub absolut nici un motiv nu i l-as da unui copil.


A

PS Doctorul iti va spune ca semnatura e pentru a nu ramine insarcinata, in realitate se feresc de lawsuit.
O multime de medicamente letale sau care provoaca malformatii in fetus nu cer semnatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Mqqm, e pe lista de complicatii asociate cu accutane daca citesti labelul si foaia pe care ai semnat-o cind ti-a dat medicamentul (in america nu se da decit pe semnatura parintilor).
Din 2001:
http://www.fda.gov/cder/foi/label/2001/18662s44lbl.pdf
FDA stie ca sint multe cazuri de diabet de tip 1 asociate cu tratamentul cu accutane si l-au tinut sub tacere pina in 2005 cind au fost nevoiti sa il puna pe lista:
http://www.fda.gov/CDER/DRUG/infopage/accutane/accutanemedicationguide.pdf

Nu se stie de ce, se presupune ca ar fi nivelul crescut de retinoizi si nu cel scazut de vitamina A.
Un fapt interesant e acela ca streptoccocus toxoid care e din familia lui BCG altfel harmless (folosit acum in alte clinical trials) era un vaccin extrem de util in tratarea acneei dar care l-au scos de pe piata ca era "controversial".

Faze de FDA timpit!




Am citit links, cum de or permite sa fie pe piata porcaria asta?

Lume multa, oameni putini



Pai o sa fie interzis eventual discutiile sint in curs. Intre timp Roche stringe bani din vinzarea lor ptr lawsuits, cam a mers si cu Vioxx si Celebrex...etc. Vioxx a fost semnalat in New England Journal of medicine, dar s-au facut ca nu vad vreo citiva ani sa stringa bani ptr victime si sa le ramina si de-o cosnita ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Doruletz, ti-am zapacit subiectul, miine o sa sterg toate offtopic
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

De ce Andrada? Mi se pare mult mai interesant decat tot restul. Din punctul meu de vedere poti feri de ceva numai prin cunostinte, nu prin scepticism. Asa ca-i frectie la picior de lemn spiritul critic fara sistem de referinte sanatos. Asa ca din punctul meu de vedere Codex-ul ista este post analiza si nu pre-analiza. Adicatelea expozeu si nu algoritm.

Or tu tocmai scrisesi ceva interesant si sustinut de pubmed din cate cautai si io. Si oricine interesat e suficient sa mearga intr-o biblioteca intr-un campus si sa acceseze Internetul de acolo. Automat adresa IP va fi recunoscuta de serverele Elsevier, pubmed, springerlink etc. si veti putea accesa online articolul complet.

Mergi la inceput