Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Ramona, acupunctura e acoperita pentru ca asigurarile medicale considera ca atita timp cit esti ocupata cu un tratament relativ ieftin, nu mai dai bani pe investigatii scumpe. Bolile care sint tratate de acupuncture sint cronice si cer investigatii si solutii scumpe. Acupunctura tine pacientul si ocupat si departe de medicamentele scumpe.


Andrada, www.sciencedaily.com/releases/2005/05/050504101520.htm" target="_blank">acupunctura "functioneaza" chiar si dezbracata de mistica orientala atunci cand infigi ace la intamplare in corpul suferindului. Pentru persoane motivate e suficient probabil sa bagi acele in corpul altcuiva. Iar pentru cei cu adevarat ambitiosi o simpla efigie ajunge

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Haideti sa vedeti ce se intampla atunci cand cele mai negre vise scoase la lumina de subiectu de fata sint distilate si insamantate in creierul dement al unei singure persoane:
Iustin Parvu traitorul cu duhu' pe blog.
Ancorati'va bine, incepe:


“Daca ar fi sa stam sa comentam din nou convorbirea asta (despre pasapoarte - n.r.), trebuie sa luam de la inceput iara si sa intram in niste lucruri care poate is chiar cu adevarat periculoase. Ca sa le expunem asa în totalitatea lor. Ar trebui s#259; ne luam de masonerie, sa ne luam de sionism, sa ne de fortele americane, de crimele care se intampla in toata lumea, sa ne luam de clonarile si urgiile care se intampla, de noua ordine mondiala, sa ne luam de injectiile cu care vin acum si le impun copiilor si tinerilor, ca sa nu mai nasca, si toate lucrurile care duc la aceeasi concluzie: c#259; sunt iudeii de altadata cei care au ucis 14 mii de prunci… si azi au acelasi plan de criminalitate in viata poporului crestin ortodox”



Come to The Dark Side ... we have cookies!





xenocid, esti penibil

n-ar fi rau sa-ti folosesti spiritul critic in toate imprejurarile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
xenocid, esti penibil

n-ar fi rau sa-ti folosesti spiritul critic in toate imprejurarile


Doina m'ai speriat! Am crezut ca am facut o gafa, ca pasajul incarcat de ura e de fapt un comentariu al unui ortodox oarecare. Verific insa si vad ca nu e cazul. Iustin Parvu l'a grait cu toata convingerea iar fratii ortodocsi l'au preluat ca atare si raspandit pe bloguri.
Daca insa tu crezi ca evreii ne asasineaza sistematic copiii otravindu'i cu injectii atunci da sint penibil. Pentru ca ani de zile te'am considerat drept altceva.

Alin

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Ramona, acupunctura e acoperita pentru ca asigurarile medicale considera ca atita timp cit esti ocupata cu un tratament relativ ieftin, nu mai dai bani pe investigatii scumpe. Bolile care sint tratate de acupuncture sint cronice si cer investigatii si solutii scumpe. Acupunctura tine pacientul si ocupat si departe de medicamentele scumpe.


Andrada, www.sciencedaily.com/releases/2005/05/050504101520.htm" target="_blank">acupunctura "functioneaza" chiar si dezbracata de mistica orientala atunci cand infigi ace la intamplare in corpul suferindului. Pentru persoane motivate e suficient probabil sa bagi acele in corpul altcuiva. Iar pentru cei cu adevarat ambitiosi o simpla efigie ajunge

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Treaba asta a fost probata la o emisiune pe Sky, Braniac, Science Abuse, unde un tip fumator s-a lasat de fumat cu "acupunctura".Ce nu stia el insa e ca tipul chinez care ii facea tratamentul era macelarul de la colt si in loc sa ii infinga ace in piele il impungea cu scobitori.Insa tipul chiar a crezut toate astea si prin puterea sugestiei s-a lasat de fumat, ma rog dupa 2 luni inca nu fuma, nu stiu dupa.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Ramona, acupunctura e acoperita pentru ca asigurarile medicale considera ca atita timp cit esti ocupata cu un tratament relativ ieftin, nu mai dai bani pe investigatii scumpe. Bolile care sint tratate de acupuncture sint cronice si cer investigatii si solutii scumpe. Acupunctura tine pacientul si ocupat si departe de medicamentele scumpe.

Asigurarea mea medicala acopera de ex accutane care e unul dintre cele mai periculoase medicamente existente dar nu acopera aparate medicale sofisticate care le-ar salva miliarde de dolari in vizite la camera de garda in fiecare an (toate astea sint demonstrate stiintific).

Asigurarile medicale adora solutiile luuuuuuuungi si ieftine,
A


Eu am facut investigatii scumpe. Chestia e ca la hernie de disc nu ai prea multe variante de tratament.
Intr-o criza am ajuns la urgente si mi-au dat Vicodin. Care era sa ma omoare, dar durerea a ramas tot acolo. In disperare de cauza am mers la citeva sedinte de acupunctura si chiar de la prima am fost ceva mai bine (imagineaza-ti "minunile" facute de unii pastori de pa aici - I can walk!).
Sigur ca hernia e tot acolo, dar cred ca acupunctura a ajutat pe moment pentru ca a redus inflamatia, "muscle tension" pe care o simteam la momentul respectiv. Eu am vazut-o ca pe un fel de "physical therapy".
De altfel exista medici care urmeaza cursuri de acupunctura (si aici si in Romania), deci nu e chiar asa un "bau-bau".
Sigur ca nu-i nici vreun panaceu universal, aici e baiul ca se gasesc sarlatani care sa profite de oamenii disperati. Dar ar trebui facuta o distinctie intre chestiile astea doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Hai ca m-am luat cu acupunctura si am uitat sa te intreb de Accutane. Care-i baiul cu el? Sa stiu in caz ca-mi sare in cale vreodata. Ca am luat si Vioxx pe vremuri, mai bine mai faceam o sedinta de acupunctura in loc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Never ever take accutane!!! E mult de explicat pe scurt iti poate da boli cronice.
Vicodin ce-ai cu el, e paracetamol cu codeina, in afara faptului ca e puternic addictive are f putine reactii alergice.
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
Cu cat mai mult obscurantism/misticism/inexplicabil cu atat ochii sunt larg deschisi si mainile intinse larg sa apuce.
"Am slabit cu ceaiul X sau praful Y. Ce conteaza ce e si de unde provine, ce conteaza ca s-ar putea sa numai am ficat sau sa imi apara vreo tumora pe undeva? Nu se poate, e doar 100% NATURAL." Si cucuta e 100% naturala

da, da, "naturalul cu orice pret" e noua filosofie la moda peste tot nu numai in ro.
tot ce e "natural" e neaparat bun, ceea ce e "creatie umana" e neaparat otravitoare. Indiferent ca e vorba de un medicament, antibiotic, vaccin sau interventie medicala ... de parca astea ar fi "supranaturale".
Nu numai cucuta e 100% naturala dar si catastrofele sunt naturale si bacteriile si virusii si epidemiile tot naturale sunt. Si moartea e tot naturala. Omul cavernelor traia in cel mai "natural" mod cu putinta si avea o speranta de viata de vreo 20 de ani. Idem "chinezii antici" care se tratau "natural" sau cu "acupunctura" nu depaseau nici ei varsta la care acuma nici nu iesim bine de sub aripile parintilor.
Daca azi s-a ajuns la triplarea sperantei de viata e tocmai datorita faptului ca omul a reusit sa invinga sau cel putin sa se fereasca de capriciile naturii.

ramona, nici unul dintre principiile pe care se bazeaza acupunctura (energia Chi, meridianele, punctele etc) nu are baze stiintifice, e o filosofie. Ca "merge" sau nu e greu de spus (probabil ca e un placebo ca si celelalte) pentru ca studiile "dublu orb" sunt dificil de realizat. Cum sa "mimezi" acupunctura? O solutie ar fi scobitorile de care zice blackpanterro. Alta e aceea in care se "gresesc" punctele. Dar pentru dublu orb trebuie ca nici terapeutul sa nu fie la curent cu tratamentul aplicat si inca nu s-a inventat o masina de aruncat cu ace de la distanta :)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Never ever take accutane!!! E mult de explicat pe scurt iti poate da boli cronice.
Vicodin ce-ai cu el, e paracetamol cu codeina, in afara faptului ca e puternic addictive are f putine reactii alergice.
A

Acuma exact eu nu mai am aer!!!!
Te rog sa expand un pic pe chestia asta ca iaca eu merg pe mana dr cu patalama, indop copil de 13 ani cu accutane in timpul in care taman sunt in mijlocul unui atac de panica. Asa ca te rog sa explici mai mult.

Parca era totusi mai bine daca o duceam la acupunctura decat sa ma las pe mana lu' tanti dr si a companiei de medicamente????

Io nu mai inteleg nik. Fie-ti mila, please si baga neste surse!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.19]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ramona, exact la fel: sotul meu are 3 discuri herniate. Cand il apuca, doar cu ace ii trece, oricat de sceptica si negativista sunt eu. Trece din faza in care nu se poate ridica din pat la faza in care se ridica ba se si apleaca cu acul ala bagat pe sub nas.

Mergi la inceput