Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui AB

Conchita nu stiu cat suntem de on topic... sau care-i topicul aici


topicul aici e ca cine nu e evolutionist e prost. si ca numai evolutionistii se indoiesc, detinand totusi adevarul absolut si, in consecinta, monopolul la paradoxuri existentiale.


Ultimele cercetari in domeniul biogeneticii au confirmat evolutionismul. Mani****rea genei care la om influenteaza forma mainii a dus la modificarea aripioarei la larvele de calcan de pilda. Ceea ce vine inca odata in sprijinul afirmatiei ca toata viata de pe pamant are o origine comuna. Etc...
Ca biserica nu vrea sa accepte? Dar ce vrea biserica sa accepte? Ei au afurisit pana si celularul - la care astazi vorbesc tot intr-o veselie.

Razboaiele religioase, rugurile, terosismul, au demonstrat oemnirii ca religia aprinde comunitatile si ridica intoleranta la rang de virtute. De aceea spatiul public este bine sa ramana laic. Pentru ca in el se invart si catolici, si budisti, si adventisti, si atei, si... Fiecare dintre acesti oameni are dreptul sa se manifeste liber in spatiul public. Dar fara a incalca acelasi drept pe care-l au ceilalti. Si atunci:

- de ce sa studiezi la literatura texte biblice cand poti studia tot atat de bine texte care descriu natura, dragostea, etc.?
- de ce sa inveti la biologie teze controvesate cand poti sa studiezi adevaruri demonstrate cert si incontestabile (a nu se include aici situatii gen "Pamantul se invarteste in jurul Soarelui" versus "Ba nu suntem de acord si daca nu retractezi te ardem pe rug" ca nu mai studiem nimic si ne intoarcem fix in Evul Mediu).

Deci nu este vorba aici despre o majoritate care impune ceva unei minoritati. Este vorba despre "au copiii - TOTI - dreptul la cunostinte stiintifice?".



"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

S-a facut recent vreun sondaj national din care sa reiasa cati oameni sunt credinciosi si cati sunt atei in Romania? Daca da, aveti vreun link, ca ma intereseaza niste cifre...
Inteleg ca ateii sunt o minoritate (in lume in general, nu doar in Ro) si inca una micutza, de 5%... si as vrea sa stiu cum se situeaza Ro.
Merci,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Fraza asta mie-mi pare a apartine jurnalistului, nu D-nei Garantat Vanghelie. Nu ca ar conta...

Tocmai m-am bucurat timp de 15 minute ca locuiesc in UE.
Acuma mi-a mai trecut.

ai dreptate, s-ar putea sa fi fost "traducerea" jurnalistica a frazei doamnei ministru cum ca nu se poate face mare lucru impotriva utilizarii acestor manuale in scoli.
"Traducere" care pana la urma e corecta, chiar asta vrea sa insemne fraza dumneaei...

in rest, nu-ti pierde vremea, nu ai ce sa justifici (si nici pentru cine)
Citat:
citat din mesajul lui simali
Deci nu este vorba aici despre o majoritate care impune ceva unei minoritati. Este vorba despre "au copiii - TOTI - dreptul la cunostinte stiintifice?".

Oricum argumentul majoritatii e o aberatie, nu are nici o legatura ce crede majoritatea cu ceea ce spune stiinta si deci nici cu ce se invata la scoala publica (acasa pot sa le bage copiilor in cap ce vor). "Argumentum ad populum" a fost dintotdeauna o eroare de logica (ca sa fim on topic:). Acum cateva sute de ani toata omenirea credea ca pamantul e plat, asta nu inseamna ca era si adevarat.
Iar acceptarea evolutiei nici macar nu e apanajul ateilor, de fapt majoritatea (in UE) accepta evolutia ca un fapt, credinciosi sau nu. Uita-te la graficul ala pe care l-am pus mai devreme.
http://news.nationalgeographic.com/news/bigphotos/21329204.html

Minoritatea (zgomotoasa) sunt de fapt radicalii religiosi din unele tari care, impreuna cu extrema dreapta, continua sa sustina ca lumea are 6000 de ani si ca oamenii calareau dinozaurii... insa si acolo incep sa piarda teren. Si in nici un caz asta nu e un motiv sa se predea in scolile de stat asemenea aberatii.

Uite ce mai zice acea rezolutie europeana despre care spuneam, ca ei rezuma cel mai bine:

7. Exista un risc real ca în mintile copiilor nostri sa se introduca o confuzie grava între ceea ce tine de convingeri, credinte, idealuri de tot felul si ceea ce tine de stiinta. O atitudine de genul „toate sunt la fel” poate parea atragatoare si toleranta, dar este de fapt primejdioasa.

11. Evolutia nu înseamna doar chestiunea evolutiei oamenilor si a poplatiilor. Negarea ei ar putea avea urmari grave pentru dezvoltarea societatilor noastre. Avansarea în cercetarea medicala, pentru combaterea unor boli infectioase precum SIDA, este imposibila daca se neaga fiecare principiu al evolutiei. Nimeni nu-si poate da seama în întregime de riscurile prezentate de declinul semnificativ al biodiversitatii si de schimbarile climatice daca nu intelege mecanismele evolutiei.

http://assembly.coe.int/Main.asp?link=/Documents/AdoptedText/ta07/ERES1580.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Asa, in treacat, poate ar trebui punctat si ca:

Manualele de Biologie, clasele a IX-a si a X-a, tiparite de editura Casa Cartii, se afla spre consultare in aproape toate bibliotecile liceelor din tara. “Casa Cartii” din Oradea, care a tiparit cele doua manuale, este o editura evanghelica, fondata in octombrie 2001. De pe site-ul firmei am notat urmatorul crez: “Credem cu tarie in potentialul creator al crestinilor evanghelici din Romania”.

http://www.gardianul.ro/Manualele-de-biologie-revin-la-%C2%ABstiinta%C2%BB-secolului-XVIII-s131406.html


Asta ca sa se mai linisteasca nitel si cei care incepura sa fluture stindardul majoritatii, reactionind pavlovian la nume de useri si nu la teme de discutie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

S-a facut recent vreun sondaj national din care sa reiasa cati oameni sunt credinciosi si cati sunt atei in Romania? Daca da, aveti vreun link, ca ma intereseaza niste cifre...
Inteleg ca ateii sunt o minoritate (in lume in general, nu doar in Ro) si inca una micutza, de 5%... si as vrea sa stiu cum se situeaza Ro.
Merci,
G



Conteaza foarte mult cum se pun intrebarie in astfel de sondaje. Majoritatea romanilor sunt crestini ortodocsi si nu s-ar declara atei intr-un sondaj. Dar daca ar fi intrebati ceva de genul "va duceti viata urmand exclusiv invatatura religioasa" cred ca majoritatea ar raspunde "Nu". Iar la intrebarea "ati dori ca voi si copiii vostri sa va duceti viata exclusiv conform invataturii religioase" tot cam acesta ar fi raspunsul. Pentru ca majoritatea oamenilor il au pe Dumnezeul ortodox acolo, undeva in sufletul lor, dar nu cred ca tot ceea ce scrie in Biblie este adevarat si nici nu doresc ca in anul 2009 sa traiasca dupa aceasta cartulie. O fi el romanu' sarac dar habotnic religios nu este si nu a fost niciodata.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
Apoi Xeno intre cei care accepta evolutionismul si cei care sunt atei nu e semn de egalitate.


Oh nu o luam de la cap! Oare de cate ori v'am spus de Ken Miller - catolic pios care de unul singur a eviscerat toata clica creationista in procesul din Dover. Sau Dobzhansky ortodox rus care a spus Nimic in biologie nu are sens decat in lumina evolutiei. Sau de toti iezuitii din Observatorul Vaticanului care au declarat creationismul (si fratele sau nascut mort - designul inteligent) drept "teologie proasta, stiinta proasta"

Ce drac' de logica scrantita e asta? Daca toti ateii sint evolutionisti atunci toti evolutionistii sint atei !??! Oameni buni majoritatea crestinilor accepta teoria evolutiei (si nu includem aici doar catolicii ci adaugam si anglicanii+derivatele toti unitarieni si sute de comunitati crestine care au semnat apelul de care vorbea doruletz mai demult).

Creationisti sint: tot islamul si religiile hardcore (ortodoxia, televangelistii din bible belt si sectele sinucigase). Daca vreti sa discutam despre stiinta din spatele Teoriei Evolutiei sau despre varsta Pamantului (orice creationist respectabil stie ca Pamantul are doar 6000 de ani) va voi raspunde in masura in care ma pricep. Daca vreti in schimb sa discutati politica nu va pot ajuta. Adresati'va autoritatilor competente din tara de domiciliu. Lasati'ma sa ghicesc. V'au trimis deja la colt!

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
O fi el romanu' sarac dar habotnic religios nu este si nu a fost niciodata


Acum nu , dar este in devenire :) confuzia(!) textelor din manuale ,scolile redenumite cu nume de sfinti ,abundenta de stiri cu tema religioasa etc.. ce scop are?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz
in rest, nu-ti pierde vremea, nu ai ce sa justifici (si nici pentru cine)

Crezi ca daca scrii cu litere mici nu se simte acelasi dispret maret dincolo de toate postarile tale?


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
Eu am avut fetita in .fr la scoala comunitatii evreiesti (ecole maternelle) si de la trei ani i se explica ce si cum dpdv creationist. La fel in scolile si liceele catolice (care-s printre cele mai bune), la fel in scolile publice (pentru ca profesorii tin adesea la pielea, masina si nu pot contraria elevii care stiu lectia de acasa) din cartierele ghettoizate cu po****tie din Orientul Mijlociu sau Nordul Africii. Deci sa fim realisti.

afirmatia asta ma intereseaza, poti sa-mi citezi te rog referintele unui manual de SVT creationist? S-or fi schimbat lucrurile intre timp insa pe vremea cand eram si io foarte la curent cu materia asta (predata la un liceu privat din regiunea pariziana) nu era absolut nimic creationist in manuale.
Iar scolile private religioase au in plus fata de celelalte materia 'religie' (catehism catolic in general iar catolicii nici macar nu sunt creationisti) dar in nici un caz nu se amesteca biologia cu religia. Mai ales ca majoritatea elevilor de la scolile catolice nici nu sunt credinciosi iar bacul e pentru toata lumea la fel.
Restul sunt speculatii, sincer, nu am auzit pana acuma despre profesorii care "predau creationismul de frica elevilor" (!), in cazul asta nici nu ar putea fi considerati 'profesori'. Insa dimpotriva, asa cum spuneam mai pe la inceput, acum profesorii de liceu sunt din ce in ce mai antrenati sa faca fata intrebarilor creationiste. Or fi si cazul izolate, totul e posibil, desi pt mine e prima oara cand aud asta. Insa chiar daca ar fi asa (io sunt f sceptica:) tot nu se compara cu aparitia unui manual de biologie aprobat de minister care poarta numele de "Maiestrie si stralucire divina in biosfera" (!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

MissParker, daca tot te preocupa literele mici, cauta-le si in postarea asta, la tine m-am gindit cind le-am scris. Vezi ca-s cam pe la mijlocul textului.


Mergi la inceput