Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Hai mai bine sa asteptam impreuna aparitia unui "manual de biologie valabil pentru (si numai pentru) cartierul Berceni".



Yo Yo Yo B3rTch3n1 gangsta' feat. Stanford
Yo Yo Yo shake ur embryo !




Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Wow. Ma indoiesc sincer ca asa stau lucrurile.
Ar insemna ca orice comunitate ar avea dreptul la propriile manuale, in care sa i se spuna exact ce si-ar dori sa auda?


Ideea nu o vad rea in sine. Cam asa se si face in alte tari. Si nu vorbesc doar de USA ci si de tari europene in scolile religioase. Numai ca nu in sistemul public si pe banii contribuabililor. Ci in sistemele private. Evident intre anumite limite pentru ca acele scoli sunt si ele acreditate.

De ce e rau?
Intr-un stat mai din sudul US legea majoritatii ti-ar impune viziunea baptista sau evanghelista asupra vietii. Ca sa nu vorbim ce aiurea e in statele in care nu poci face caricaturi. Asa ca zici mercic ca la scoala publica inveti laic implicit si aplici: Live and let live!

O minoritate nu o castigi cu forta. In general sunt absorbite in timp... bani sa faci stiinta sa ai si rabdare s-o explici.

Va zic io ca faceti pe "aristocratii telectuali"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Wow. Ma indoiesc sincer ca asa stau lucrurile.
Ar insemna ca orice comunitate ar avea dreptul la propriile manuale, in care sa i se spuna exact ce si-ar dori sa auda?


Ideea nu o vad rea in sine. Cam asa se si face in alte tari. Si nu vorbesc doar de USA ci si de tari europene in scolile religioase. Numai ca nu in sistemul public si pe banii contribuabililor. Ci in sistemele private. Evident intre anumite limite pentru ca acele scoli sunt si ele acreditate.

Pai vezi?
Asta-i ideea.

Da' cum facem cu matematica? :)

P.S. Eu nu-o fac pe aristocratul 'telectual, sint numai in vizita :D, ca daca o faceam, ca raspuns la dilema Irinei purcedeam la o dizertatie despre Feyerabend.


Edit: , foarte-foarte fain "manualul de Berceni". Ia te uita ce idee buna mi-a venit asa, involuntar, fara macar sa-mi dau seama :)))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
O minoritate nu o castigi cu forta. In general sunt absorbite in timp... bani sa faci stiinta sa ai si rabdare s-o explici.


ateii, ma rog laicii, is nici un procent din po****tia planetei. despre minoritatea asta vorbesti?

Citat:
Va zic io ca faceti pe "aristocratii telectuali"



aici se aplica teoria scepticismului doar fata de parerile celorlalti. alea proprii intra in categoria absolutismului si a ochelarilor de cal - ce nu stiu, nu exista; ce nu inteleg, nu merita explorat; cine nu gandeste ca mine, e pus la uscat intre paginile za codecs; noi detinem stiinta, voi credeti ca paparudele aduc ploaia. asa, si? a analizat cineva fenomenul paparudelor ca sa se pronunte "indoielnic" despre efectul dansului asupra ploilor de vara? nu. dam usor din varful buzelor cu dispret pentru ce nu intra in cutiuta noastra cu indoieli supreme.

am ascultat ieri la NPR un interviu cu o doctorita veterinara, cum aplica ea acupunctura la catei. are aceeasi pregatire ca orice veterinar "traditional", deci e credibila. dupa codecs, ne indoim insa de credibilitatea ei pentru ca rezultatele experientei si cercetarilor care ii apartin contrazic "adevarurile" personale. cam asta e, in mare, filosofia pseudo-indoielii: ma indoiesc de celalalt, ca pe mine ma absolutizez si singur, atata sunt de atotstiutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Abramburica www.realitateafm.net/controversa-ecaterina-andronescu---remus-cernea-pe-tema-unui-manual-de-biologie_419.html" target="_blank">spune ca manualul nu este acreditat. Ordinul de avizare nr. 71817 din 25.07.2002 care apare in manual nu a fost niciodata emis de minister. Nu e ironic? Un manual de morala crestina sa debuteze cu un furt si o minciuna. Sper ca autorii sa fi facut macar o viroza ca urmare a acestei caderi in pacat.

In articolul ala ministrul (!) educatiei spune ca "stim manualul se foloseste in scoli dar ministerul nu poate face nimic". Si ca editurile "e de vina". Pai daca ministerul invatamantului nu poate sa controleze ce invata copiii in scolile publice ma intreb cine ar putea sa o faca?

Exista totusi o rezolutie europeana contra predarii creationismului in scoli, rezolutie care a fost semnata si de romania.
Printre altele zice ca tarile semnatare se angajeaza sa:

19.4 sa se opuna cu tarie predarii creationismului ca disciplina stiintifica, pe picior de egalitate cu teoria evolutiei si, īn general, prezentarii ideilor creationiste īn cadrul altor discipline decāt religia;

19.5 sa promoveze predarea evolutiei ca teorie stiintifica fundamentala īn programele scolare.

Daca ministrul actual nu e capabil sa aplice regulile astea in scoli, poate ar trebui sa lase pe altul sa incerce.

(apropos, manualul ala nici macar nu e creationism zis desen inteligent, e doar un alt manual de religie. de aceea ziceam ca susie e perfect capabila sa explice mai bine cum stau lucrurile)

iar SUA nu sunt chiar model de urmat in privinta predarii teoriei evolutioniste, sondajele spun ca peste 50% din americani cred ca viata a existat de la inceputuri in exact aceleasi forme ca si azi. O fi si din cauza abundentei "manualelor" de acest tip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Pina acum avem cam asa:

-"Cartea respectiva nu este un manual si nu a fost aprobata ca atare de minister"
-exista totusi un aviz primit de "Maiestrie si stralucire divina in biosfera", īn 2002, in baza caruia respectiva carte poate fi folosita īn scoli.
-manualul este utilizat in mai multe scoli cu profil teologic

A, da, si:
-Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat astazi ca va sesiza organele abilitate sa verifice cazul manualului alternativ de biologie

http://www.adevarul.ro/rss/articol/andronescu-va-sesiza-organele-abilitate-in-cazul-manualului-maiestrie-si-stralucire-divina-in-biosfera.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana


Numai ca nu in sistemul public si pe banii contribuabililor.


Pai vezi?
Asta-i ideea.

Da' cum facem cu matematica? :)


Intr-o tara care are buget la culte mai mare ca la cel de la sanatate (auzisem o barfa care sper sa nu fie corecta)....nu faci nimic...

Cu matematica.... hmmm uite ce primii io de la cineva binevoitor..

The Mystery of the Aleph: Mathematics, the Kabbalah, and the Search for Infinity autor Amir Aczel

Nimic nu scapa pe lume asta

Conchita io in particular imi alesei un stat unde astia ca mine care nu amesteca credinta cu stiinta is majoritari. Si nu-s cu totii neaparat atei, doar omul modern schizo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
Ideea nu o vad rea in sine. Cam asa se si face in alte tari. Si nu vorbesc doar de USA ci si de tari europene in scolile religioase. Numai ca nu in sistemul public si pe banii contribuabililor. Ci in sistemele private. Evident intre anumite limite pentru ca acele scoli sunt si ele acreditate.

De ce e rau?
Intr-un stat mai din sudul US legea majoritatii ti-ar impune viziunea baptista sau evanghelista asupra vietii.


AB, iar in statele din nord-est ti s-ar impune viziunea evolutionista. exista vreun argument logic, obiectiv si corect de ce o viziune trebuie s-o bage in groapa pe a altuia? eu nu vreau viziuni evolutioniste in scoli. sunt parte din majoritate. majoritatea plateste taxe. cu ce drept sa mi se impuna manuale evolutioniste de catre minoritatea xulescu?

adica majoritatea sa se retraga cu manuale cu tot in privat, ca minoritatea are dreptul la vastitatea publica. in virtutea carei logici cucuiete e valabila chestiunea asta? de ce sa-mi dicteze mie minoritatea ce manuale sa fie in scoli? cand ar trebui sa fie invers: minoritatea sa studieze evolutionisme pe paine in scoli private, iar majoritatea sa primeasca ce doreste, caci plateste. daca taxele sunt motivele voastre de capatai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
Conchita io in particular imi alesei un stat unde astia ca mine care nu amesteca credinta cu stiinta is majoritari. Si nu-s cu totii neaparat atei, doar omul modern schizo.


AB, pentru cei care cred, asta e stiinta. pentru cei care cred ca stiu, asta le e credinta. vezi, totu-i relativ. exista oameni de stiinta credinciosi (dealtfel, majoritatea), asa cum exista credinciosi care nu dispretuiesc cercetarea stiintifica si nu-s fanatici sau habotnici.

daca s-ar dori intr-adevar un manual ideal si s-ar respecta dreptul copilului la informatie reala, s-ar prezenta toate teoriile de pana acum privind originea umanitatii. evolutionismul e doar o teorie, e dreptul meu sa cred ca e doar o teorie asa cum stramba din nas ateii la creationism, si nu accept sa-mi fie bagata cu forta in scoala. cu dreptul meu la alegere ce faci? platesc taxe, suntem majoritari - astea-s ipotezele de lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Vorbim noi la americance cum e cu cine plateste taxele si politica ca aici sigur deranjam.
In rest scoala publica aici e sa zicem "pudica". Adica daca vrei e implicit evolutionista, nu explicit. Adica daca tu vrei sa-i zici copilului altceva nu-l pui sa aleaga pana pe 16-18 cand oricum va alege.

Mergi la inceput