Codex Scepticus

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Intrasem sa povestesc ce frumos ii sade cartii despre care zicea Doruletz, "Lectii de vrajitorie", pe site-ul librariei Eminescu, intre Van Helsing si o carte despre cititul in palma, ma amuza dilema daca or fi pus-o acolo de fraieri sau din pur cinism :)....
Dar link-ul nu functioneaza, asa ca nu va mai arat nimic,

nu-i nimic, l-am gasit
Mie mi-au aparut asa:

Cassandra Eason : Dezvoltati-va capacitatile psihice pentru a vedea in viitor
si
Hajo Banzhaf : Tarotul: un strop de intelepciune pentru fiecare zi


Si io as fi zis ca sunt cinici aia de au facut o astfel de alaturare insa cred ca titlurile sunt generate aleator in functie de cuvinte cheie. Si cum in cartea lui Charpak apar "vrajitorie, paranormal, astrologie" masina devine ea insasi cinica:)
Citat:
citat din mesajul lui iileana
Oare manualul asta chiar e folosit? Adica sint scoli publice in Romania unde pustilor de-a 9-a li se explica, la ora de stiinte ale naturii, ce ingrozitor de daunator e sa te uiti la Animal Planet???? ....

Pai www.realitatea.net/un-manual-de-biologie-de-liceu--dedicat-proslavirii-numelui-lui-dumnezeu--il-pune-la-zid-pe-darwin_474062.html" target="_blank">stirile spun ca ministerului nu i se pare nimic in neregula cu manualul asta ca cica e "alternativ". Eu sincer nu inteleg chestia asta, daca un manual e "alternativ" poate sa contina orice bazaconii ca oricum ministerul pune stampila pe ele?

Printre autorii manualului se numara teologii Iosif Ton, presedinte al Societaii Române a Misionarilor între 1981 si 2004, Ioan Chirila, decanul Facultatii de Teologie Ortodoxa din Cluj Napoca, si biologii Maria Popa, Lorena Sfercoci si Cornelia Bugnarug.

Un manual de ... biologie!

Ce pacat ca nu avem si noi (inca?) o mica Susie Smartypants ca sa explice obtuzilor din ministere cum sta treaba cu chestiile astea (prea complicate pentru ei :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ei, Susie e foarte draguta, dar nu la genul asta de argumentatie ma gindeam.

Probabil ca e vorba de un manual cu o utilizare extrem de limitata, altfel am fi aflat mai demult de el.

In acea stire de la Realitatea, apare ideea ca "La minister nu se stie despre existenta unui astfel de manual si se banuieste ca ar fi vorba de unul "dedicat adventistilor", în timp ce reprezentantii editurii spun ca "fiind un manual alternativ, nu este nicio problema". .

Wow. Ma indoiesc sincer ca asa stau lucrurile.
Ar insemna ca orice comunitate ar avea dreptul la propriile manuale, in care sa i se spuna exact ce si-ar dori sa auda?
Imi imaginez manualul de "Istoria Romaniei" in urmatoarele trei variante (alternative, of corz): -istoria pentru nostalgicii comunismului, -istoria pentru romanii verzi ultranationalisti; -istoria pentru iredentistii maghiari. Fiecare, dedicata unui anume public tinta. Mai ales ca, oricum, istoria e un domeniu mult mai interpretabil si predispus citirilor partinitoare si/sau tendentioase, asa ca de ce nu?
Si uite asa intram in zona crepusculara si nu mai pricepem nimic.

Am sentimentul ca reinventam apa calda.

Stiti, probabil, despre Cazul Kitzmiller vs. Dover Area School District. (Am mai indicat, la acest topic, undeva mai in urma, si www.idkwtf.com/videos/latest-videos/a-war-on-science-god-vs-science-bbc-horizon" target="_blank">un documentar BBC referitor la cazul asta.)
De ce e interesanta povestea?
Desigur, pentru deznodamint, dar si pentru felul extrem de limpede in care a fost argumentata pozitia judecatorului. Cu punctul sau de inceput, delimitarea principiilor fundamentale ale stiintei, ce e stiinta si ce nu e. N-are rost sa apelez la copy-paste, se poate citi in textul link-ului si argumentatia finala, si extrase din depozitiile referentilor.
As pune doar o idee:
„inca din secolul 17, stiinta s-a limitat la cauze naturale pentru a explica fenomenele naturii. [...] Aceasta revolutie a eliminat apelul la autoritate si, prin extensie, la revelatie în favoarea dovezilor empirice.[...] In toata aceasta perioada de timp stiinta a fost o disciplina în care testabilitatea a fost masura valorii afirmatiilor ei, si nu autoritatea eclesiasta sau filozofica. Eliminand în mod deliberat explicatiile teologice sau «ultime» pentru existenta sau pentru caracteristicile lumii naturale, stiinta nu are în vedere «semnificatia» si «scopul» lumii. Chiar daca explicatiile supranaturale pot avea importanta si meritele lor, ele nu tin de stiinta”.
Fara suparare. Pur si simplu.

Dap, cam asta ar fi.
Cu manualul de biologie. Si alinierea lui la paradigma stiintifica actuala.
...Ce se intimpla daca un pusti care invata stiintele naturii dupa acest gen de manual vrea sa se faca, dupa absolvirea liceului, genetician?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana


N-are rost sa apelez la copy-paste, se poate citi in textul link-ului si argumentatia finala, si extrase din depozitiile referentilor.
As pune doar o idee:
„inca din secolul 17, stiinta s-a limitat la cauze naturale pentru a explica fenomenele naturii. [...] Aceasta revolutie a eliminat apelul la autoritate si, prin extensie, la revelatie în favoarea dovezilor empirice.[...] In toata aceasta perioada de timp stiinta a fost o disciplina în care testabilitatea a fost masura valorii afirmatiilor ei, si nu autoritatea eclesiasta sau filozofica. Eliminand în mod deliberat explicatiile teologice sau «ultime» pentru existenta sau pentru caracteristicile lumii naturale, stiinta nu are în vedere «semnificatia» si «scopul» lumii. Chiar daca explicatiile supranaturale pot avea importanta si meritele lor, ele nu tin de stiinta”.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Cand am citit fragmente din manualul acela pentru clasa a IX-a de biologie creationista m-am gandit ca nimic din ceea ce este acolo nu are legatura cu biologia. Este un alt manual de religie si atata tot. Nu este etic sa se numeasca "Biologie" pentru ca biologia se ocupa cu altceva. Nici macar exprimarea nu este stiintifica. Orice stiinta are un libaj specific. Biologia nu face exceptie. Acolo exprimarile sunt .... biblice.

Asa cum am prevazut, orele de religie "optionale" au fost numai o bucatica mica din mortul bagat in casa. Acum TOATE materiile studiate la scoala vor trebui armonizate cu toate cunostintele dobandite la orele de religie. Pentru ca religia nu se va armoniza in nici un caz cu celelalte materii.

Ieri invatatoarea lui Vlad le-a spus "Dumnezeu face ca dintii sa cada". Nu la religie (ca el nu face) ci invatatoare, la clasa. Si Vlad a ras si a venit sa-mi spuna ce aiureala a spus doamna. Dar ce credeti ca se va intampla in ziua in care doamna o s-l prinda pe Vlad pufnind in ras... Sau daca copilul nu o sa se poata abtine si o sa spuna "asa nu-i adevarat"? O sa-l urasca, o sa-l pedepseasca, o sa trebuiasca sa facem un fel de rezistnta pe tema asta?

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana


...Ce se intimpla daca un pusti care invata stiintele naturii dupa acest gen de manual vrea sa se faca, dupa absolvirea liceului, genetician?




Scrie o carte despre cum genele e parsive, sint induse de firmele farmaceutice si trebuie extirpate de mici. Devine autor de best-seller si inrameaza manualul de biologie creationista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Acum TOATE materiile studiate la scoala vor trebui armonizate cu toate cunostintele dobandite la orele de religie.


Nu cred ca exista o intentie concreta in acest sens.
Nu cred ca manualul acela de "eseuri pe teme biologice" e prea folosit.
Nu cred ca invatatoarea lui Vlad i-a spus acel lucru bazindu-se pe programa scolara, ci pur si simplu asa i-a venit ei.

De la un punct incolo, ma tem ca e vorba doar de un exces de zel al unor persoane si nu al unor institutii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Abramburica www.realitateafm.net/controversa-ecaterina-andronescu---remus-cernea-pe-tema-unui-manual-de-biologie_419.html" target="_blank">spune ca manualul nu este acreditat. Ordinul de avizare nr. 71817 din 25.07.2002 care apare in manual nu a fost niciodata emis de minister. Nu e ironic? Un manual de morala crestina sa debuteze cu un furt si o minciuna. Sper ca autorii sa fi facut macar o viroza ca urmare a acestei caderi in pacat.

EDIT: O vazui la TV pe o doamna profesoara care preda dupa acest manual. Cica (aproximativ) : Le desenez copiilor pe tabla celula si le explic ca e polarizata, ca are sarcini pozitive si sarcini negative. Pe cele pozitive eu le corelez cu crucea.

Actiunea se petreceau intr'un liceu teologic.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Cica (aproximativ) : Le desenez copiilor pe tabla celula si le explic ca e polarizata, ca are sarcini pozitive si sarcini negative. Pe cele pozitive eu le corelez cu crucea.

.... s-alea negative? Pe alea cu ce le coreleaza?
Cu ce ma gindesc eu? :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Ei, Susie e foarte draguta, dar nu la genul asta de argumentatie ma gindeam.Probabil ca e vorba de un manual cu o utilizare extrem de limitata, altfel am fi aflat mai demult de el.In acea stire de la Realitatea, apare ideea ca "La minister nu se stie despre existenta unui astfel de manual si se banuieste ca ar fi vorba de unul "dedicat adventistilor", în timp ce reprezentantii editurii spun ca "fiind un manual alternativ, nu este nicio problema". .

Wow. Ma indoiesc sincer ca asa stau lucrurile.
Ar insemna ca orice comunitate ar avea dreptul la propriile manuale, in care sa i se spuna exact ce si-ar dori sa auda?
www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details
si de ce nu?nu e asta sloganul zilei "adevarul e relativ, subiectiv, etc. " ?mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

Citat:
citat din mesajul lui simali
Nu... acum e la moda aia cu tracologia, cultul lui Zamolxes (care a fost elevul lui Pitagora ) si cu Lana de Aur care s-a cautat prin Ceahlau. Da pe Google "tracologie" sau "Zamolxes" ca te sperii...

ah asta e super! merci de info, recunosc ca mi-am cam prins urechile in ceea ce am gasit dar n-am mai citit povesti din astea de cand cu X files :) (totusi recunosc ca daca scepticismul imi spune ca e foarte probabil sa fie bazaconii nu as avea argumente sa-i contrazic)




Eu nu stiu de ce va mirati de "bazaconii" publicate din 1913 in "Dacia preistorica" a lui Nicolae Densusianu.
Doruletz,te asigur ca tot ce afirma acolo (si ce spectaculos!),Densusianu argumenteaza cu note bibl.certe pe care le-a adunat in 40 de ani de munca.
Cartea se gaseste,se citeste greu, dar dupa ce te obisnuiesti iti ofera multa satisfactie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Ar insemna ca orice comunitate ar avea dreptul la propriile manuale, in care sa i se spuna exact ce si-ar dori sa auda?

si de ce nu?nu e asta sloganul zilei "adevarul e relativ, subiectiv, etc. " ?

Sa m-apuc de discutii despre cum devine treaba cu adevarul stiintific, cum functioneaza si se autoregleaza stiinta?
Neah, ca doar nu de asta ai intrebat.

Hai mai bine sa asteptam impreuna aparitia unui "manual de biologie valabil pentru (si numai pentru) cartierul Berceni".


Mergi la inceput